
Organizm funkcjonuje według wskazań swego „zegara biologicznego”, który określa między innymi rytm przeplatających się faz snu i czuwania. Podobnie jak zegar mechaniczny, ten również czasem się „psuje” – a wtedy naturalny rytm funkcjonowania naszego organizmu zostaje zaburzony.
Sen jest czasem, gdy organizm może się zregenerować po całodziennym – fizycznym i psychicznym – wysiłku. Gdy śpimy zbyt mało lub jakość snu jest niska, naturalna regeneracja nie przebiega efektywnie. To z kolei naraża nas na poważne dolegliwości zdrowotne.
Wśród zaburzeń snu wymienia się między innymi bezsenność. Oznacza ona zakłócenie prawidłowego rytmu, głębokości i czasu trwania snu. Najczęściej jest on płytki, niespokojny i nie daje uczucia wypoczynku. Dolegliwość ta może mieć charakter krótkotrwały, doraźny lub utrzymywać się przez długi czas.

Borelioza zaczyna się niepozornie – na przykład od spaceru po lesie, po którym znajdujemy przyczepionego do skóry drobnego pajęczaka. Z czasem wokół miejsca wkłucia powstaje zaczerwienienie, a gdy ono znika, wydaje się, że mamy „problem z głowy”. Niestety w wielu przypadkach problem dopiero się zaczyna i może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń neurologicznych, kardiologicznych czy dermatologicznych.
Borelioza (inaczej: krętkowica kleszczowa lub choroba z Lyme), to wieloukładowa choroba zakaźna, będąca skutkiem zakażenia pochodzącymi od kleszcza bakteriami krętków Borrelia burgdorferi.
Szacuje się, że co roku boreliozą zakaża się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób.

Lato kojarzy nam się zwykle z wakacjami, urlopowym wyjazdem do nadmorskiego kurortu, biwakowaniem nad jeziorem oraz relaksującym wygrzewaniem się w promieniach słońca. To ostatnie jednak – zamiast nabycia pięknej opalenizny – może przynieść fatalne skutki dla naszego zdrowia. Brak umiaru w przebywaniu na słońcu dla wielu niestety kończy się udarem cieplnym.
Czym jest udar cieplny, kto i kiedy jest na niego najbardziej narażony, po czym można udar rozpoznać i jak postępować, gdy się pojawi?

Migrena powoduje ból głowy zwykle rozpoczynający się nagle (napadowo) i trwający wiele godzin. Towarzyszą mu często nudności, nadwrażliwość na światło, hałas czy zapachy. Przy przewlekłej migrenie niezbędne jest stosowanie leczenia farmakologicznego. Jednak gdy nawet najsilniejsze środki przeciwbólowe nie pomagają, rozwiązaniem dla osób cierpiących na bóle migrenowe jest botox.

“Mgła mózgowa” – to sformułowanie spopularyzowane w ostatnim czasie przez media w kontekście powikłań po COVID-19 na trwałe już zagościło w naszym języku. Choć używane również przez lekarzy, nie jest terminem medycznym. Potocznie określa zespół takich objawów, jak m.in. problemy z koncentracją uwagi, pamięcią, ogólna dezorientacja. Objawy kojarzone z „mgłą mózgową” mogą wystąpić z różnych przyczyn, zupełnie nie związanych z przebytym zakażeniem. Często stanowią konsekwencję podeszłego wieku lub jednoczesnego oddziaływania kilku czynników – np. odwodnienia organizmu, stresu, przemęczenia czy niezdrowej diety. Niestety zdarza się również, że „mgła mózgowa” pojawia się w wyniku rozwoju groźnych chorób – jak stwardnienie rozsiane czy nowotwory. Między innymi dlatego warto skonsultować jej objawy z lekarzem.

Udar mózgu to stan, w którym dochodzi do obumarcia części mózgu w wyniku zatrzymania dopływu krwi do jego tkanek. Specyficzne symptomy udaru występują nagle i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. W tym wypadku liczy się każda minuta – szybkie przetransportowanie chorego do szpitala może ocalić jego życie i uchronić przed ciężką niepełnosprawnością.

Choroba Parkinsona to choroba ośrodkowego układu nerwowego o charakterze zwyrodnieniowym. Do głównych objawów należą tutaj zaburzenia ruchu, drżenie spoczynkowe, ślinotok oraz kłopoty z mówieniem. To jedna z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego.

Miażdżyca to rozwijający się – zwykle latami – proces chorobowy dotyczący naczyń tętniczych. W jego efekcie może dojść do ograniczenia przepływu krwi i w konsekwencji zmniejszenie zaopatrzenia poszczególnych narządów w tlen i składniki odżywcze. Choroba polega na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych tzw. blaszek miażdżycowych, które zmniejszają światło naczynia i utrudniają przepływ krwi. Może to prowadzić do niebezpiecznych powikłań dotykających zaopatrywanych przez nie narządów. W rezultacie miażdżyca bywa odpowiedzialna za udary mózgu, zawały mięśnia sercowego oraz niedokrwienne uszkodzenia innych organów.

Choroba Alzheimera to dolegliwość dotycząca zwyrodnienia układu nerwowego (neurodegeneracyjna), która prowadzi do otępienia. Cierpią na nią głównie osoby w podeszłym wieku, dlatego objawy choroby Alzheimera często są kojarzone z obniżoną sprawnością umysłową mającą związek właśnie z tym okresem życia. Proces choroby powoduje obumieranie komórek układu nerwowego i uszkodzenia w korze mózgowej, co w konsekwencji prowadzi do kłopotów z mową, pamięcią czy myśleniem.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa pozwala na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. RM umożliwia także dokładny wgląd do wnętrza rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie m.in. zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.