Leczenie otyłości powinno obejmować różne aspekty choroby – wdrożenie odpowiedniej diety, dopasowaną do możliwości pacjenta aktywność fizyczną oraz wsparcie psychologiczne. W indywidualnych przypadkach stosowana bywa farmakoterapia lub operacja chirurgiczna. W poszczególnych aspektach oraz etapach radzenia sobie z otyłością wskazana jest pomoc lekarzy i konsultacje ze specjalistami. Ogólnie rzecz ujmując, aby zredukować masę ciała, trzeba spożywać mniej kalorii niż tego potrzebuje organizm. Ilości te zależą od wzrostu, wieku, rodzaju wykonywanej pracy, stopnia zaawansowania otyłości oraz schorzeń towarzyszących. Dlatego prawidłową ilość kalorii, które może dziennie spożywać osoba z otyłością powinna ustalić z lekarzem i/lub dietetykiem. Aby wysiłku wychodzenia z otyłości nie przepłacić groźnymi konsekwencjami, narzucona sobie aktywność fizyczna powinna być również dostosowana do możliwości, jakie wyznacza wiek, stan zdrowia czy ogólna sprawność fizyczna.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie) 32 459 10 10 (NFZ)
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
- Leczenie otyłości powinno obejmować różne aspekty choroby – wdrożenie odpowiedniej diety, dopasowaną do możliwości pacjenta aktywność fizyczną oraz wsparcie psychologiczne. W indywidualnych przypadkach stosowana bywa farmakoterapia lub operacja chirurgiczna.
- W poszczególnych aspektach oraz etapach radzenia sobie z otyłością wskazana jest pomoc lekarzy i konsultacje ze specjalistami.
- Ogólnie rzecz ujmując, aby zredukować masę ciała, trzeba spożywać mniej kalorii niż tego potrzebuje organizm. Ilości te zależą od wzrostu, wieku, rodzaju wykonywanej pracy, stopnia zaawansowania otyłości oraz schorzeń towarzyszących. Dlatego prawidłową ilość kalorii, które może dziennie spożywać osoba z otyłością powinna ustalić z lekarzem i/lub dietetykiem.
- Aby wysiłku wychodzenia z otyłości nie przepłacić groźnymi konsekwencjami, narzucona sobie aktywność fizyczna powinna być również dostosowana do możliwości, jakie wyznacza wiek, stan zdrowia czy ogólna sprawność fizyczna.
Otyłość zaczyna się od nadwagi
Podobnie jak w przypadku otyłości, nadwaga powstaje, gdy dostarczamy organizmowi więcej energii, niż potrzebuje do codziennego funkcjonowania. W efekcie organizm zaczyna ją magazynować w postaci tkanki tłuszczowej. Jeżeli chory nie zacznie temu skutecznie przeciwdziałać, jego ciało będzie coraz bardziej „obrastać tłuszczem”, a nadwaga z czasem przerodzi się w otyłość lub przyjmie skrajną jej postać, czyli tzw. otyłość olbrzymią. Prowadzi to do postępującej niesprawności ruchowej, uzależnienia się od pomocy innych osób, a także rozwoju związanych z otyłością chorób.
Niestety w skrajnych przypadkach otyłość prowadzi nawet do śmierci.
Dieta
W walce z otyłością istotna jest prawidłowa dieta – w jej ustaleniu pomoże dietetyk. Bynajmniej nie musi to oznaczać „głodzenia się”. Dietetyk opracuje indywidualny jadłospis, uwzględniający wiek czy stan zdrowia pacjenta. Dzięki wykreowanemu indywidualnie planowi żywienia, pacjent będzie „tracić zbędne kilogramy” bez konieczności odczuwania dotkliwego głodu.
Rozsądna, oparta na naukowych podstawach dieta pozwala zmniejszać wagę w sposób umiarkowany, stopniowy. To ważne, ponieważ zbyt gwałtowna utrata wagi może prowadzić do problemów zdrowotnych oraz wystąpienia osławionego efektu jo-jo, czyli szybkiego „odzyskiwania zgubionych kilogramów” bezpośrednio po tym, gdy minie mobilizacja do ich zrzucania.
Aktywność fizyczna
Regularnie wykonywane i odpowiednio dobrane ćwiczenia wpływają pozytywnie na spalanie tłuszczu brzusznego oraz zwiększenie masy mięśniowej. Nie bez znaczenia jest związana z tym poprawa wizerunku, a wtórnie także samopoczucia i samooceny osoby zmagającej się z otyłością.
Otyłość jest groźna dla zdrowia
Osoby z nadwagą codziennie muszą dźwigać na swoich nogach i biodrach ciężar własnego ciała. Im większa jego masa, tym większe jest obciążenie – głównie dla stawów kolanowych i biodrowych, które na skutek tego z czasem ulegają degeneracji.
U osób otyłych szczególnie niebezpieczne jest odkładanie się tłuszczu w naczyniach krwionośnych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych. Ich obecność utrudnia przepływ krwi do poszczególnych narządów, także serca i mózgu. W efekcie otyłość znacznie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – w tym groźnego dla życia zawału serca oraz udaru mózgu.
Otyłość naraża również na wystąpienie szeregu innych problemów zdrowotnych – nadciśnienia tętniczego, wysokiego poziomu cholesterolu, cukrzycy typu 2, nocnego bezdechu sennego, stłuszczenia wątroby, refluksu żołądkowo-przełykowego, przepukliny, zaburzeń płodności.
Otyłość ma naczący wpływ na nasz stan psychiczny, ponieważ obniża samoocenę i skłania chorego do izolowania się od krewnych czy przyjaciół. Osoby otyłe często wstydzą się „wychodzić do ludzi”, obawiają się złośliwych uwag, ironicznych spojrzeń czy komentarzy. W przypadku znacznej otyłości problemem staje się nawet korzystanie ze środków transportu, co powoduje wręcz „uwięzienie” pacjenta w domu. Wycofywanie się z kontaktów międzyludzkich oraz zmniejszająca się aktywność niejednokrotnie prowadzi do depresji.
Leczenie farmakologiczne
…stosuje się u osób z zaawansowaną otyłością. Ten rodzaj terapii zmierza głównie do zwiększenia uczucia sytości (wydłużenia czasu jej odczuwania po posiłku) i zmniejszenia apetytu. Niektóre farmaceutyki hamują wchłanianie w jelitach tłuszczu spożytego z pokarmem (tym samym ograniczają jego gromadzenie się w organizmie).
O tym, czy włączyć farmaceutyki do terapii nadwagi i otyłości, ewentualnie ich dawkowaniu i czasie przyjmowania zawsze decyduje lekarz.
Leczenie chirurgiczne
…czyli tzw. operacje bariatryczne polegają na usunięciu fragmentu żołądka lub jelita. To metoda dość „radykalna” i stosowana jest w skrajnych przypadkach, a więc wtedy, gdy otyłość zagraża życiu a inne metody redukcji masy ciała nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.
Profilaktyka otyłości
Oprócz utrzymywania prawidłowej diety i odpowiedniej aktywności fizycznej, warto także zwrócić uwagę na zmniejszanie poziomu codziennego stresu. Niektóre badania sugerują, że stres może wywołać reakcję mózgu, która prowadzi do wzmożenia się apetytu na wysokokaloryczne potrawy.
Psychoterapia i wsparcie psychologiczne
…odgrywa znaczącą rolę w leczeniu nadwagi i otyłości – jeśli problemy te wynikają z uwarunkowań psychologicznych (uzależnienia od jedzenia, nieumiejętności radzenia sobie ze stresem itp.).
Wsparcie psychologiczne dla osoby zmagającej się z otyłością ma ogromne znaczenie, gdyż często osoba taka ma problemy z depresją i niską samooceną. Należy pamiętać, że oba te czynniki zdecydowanie utrudniają terapię – osobie depresyjnej trudno bowiem zmobilizować się do jakiegokolwiek wysiłku, a tym bardziej do regularnych ćwiczeń fizycznych, natomiast niska samoocena „odbiera wiarę” w powodzenie (jakiejkolwiek) terapii.
Korzyści z leczenia otyłości
Redukcja masy ciała zmniejsza ryzyko powikłań otyłości – m.in. chorób wynikających z nadmiaru tkanki tłuszczowej, przeciążenia organizmu (np. zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów kolanowych, żylaki kończyn dolnych, zaburzenia pracy płuc). Analogiczny problem dotyczy powikłań występujących w obszarze naszego zdrowia psychicznego.
„Zbicie” kilkunastu kilogramów wagi nie oznacza jeszcze wyleczenia otyłości. Jeśli leczenie nie odnosiło się do przyczyn problemu, a oparło się wyłącznie na „głodowej diecie”, może się okazać, że problem nadmiernej wagi szybko wróci.
Problem z otyłością można skonsultować z lekarzem specjalistą z poradni chorób metabolicznych.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.