Leczenie otyłości

Leczenie otyłości powinno obejmować różne aspekty choroby – wdrożenie odpowiedniej diety, dopasowaną do możliwości pacjenta aktywność fizyczną oraz wsparcie psychologiczne. W indywidualnych przypadkach stosowana bywa farmakoterapia lub operacja chirurgiczna. W poszczególnych aspektach oraz etapach radzenia sobie z otyłością wskazana jest pomoc lekarzy i konsultacje ze specjalistami. Ogólnie rzecz ujmując, aby zredukować masę ciała, trzeba spożywać mniej kalorii niż tego potrzebuje organizm. Ilości te zależą od wzrostu, wieku, rodzaju wykonywanej pracy, stopnia zaawansowania otyłości oraz schorzeń towarzyszących. Dlatego prawidłową ilość kalorii, które może dziennie spożywać osoba z otyłością powinna ustalić z lekarzem i/lub dietetykiem. Aby wysiłku wychodzenia z otyłości nie przepłacić groźnymi konsekwencjami, narzucona sobie aktywność fizyczna powinna być również dostosowana do możliwości, jakie wyznacza wiek, stan zdrowia czy ogólna sprawność fizyczna.

Umów się na wizytę

32 459 15 (prywatnie)
32 459 10 10 (NFZ)

  • Leczenie otyłości powinno obejmować różne aspekty choroby – wdrożenie odpowiedniej diety, dopasowaną do możliwości pacjenta aktywność fizyczną oraz wsparcie psychologiczne. W indywidualnych przypadkach stosowana bywa farmakoterapia lub operacja chirurgiczna.
  • W poszczególnych aspektach oraz etapach radzenia sobie z otyłością wskazana jest pomoc lekarzy i konsultacje ze specjalistami.
  • Ogólnie rzecz ujmując, aby zredukować masę ciała, trzeba spożywać mniej kalorii niż tego potrzebuje organizm. Ilości te zależą od wzrostu, wieku, rodzaju wykonywanej pracy, stopnia zaawansowania otyłości oraz schorzeń towarzyszących. Dlatego prawidłową ilość kalorii, które może dziennie spożywać osoba z otyłością powinna ustalić z lekarzem i/lub dietetykiem.
  • Aby wysiłku wychodzenia z otyłości nie przepłacić groźnymi konsekwencjami, narzucona sobie aktywność fizyczna powinna być również dostosowana do możliwości, jakie wyznacza wiek, stan zdrowia czy ogólna sprawność fizyczna.

Otyłość zaczyna się od nadwagi

Podobnie jak w przypadku otyłości, nadwaga powstaje, gdy dostarczamy organizmowi więcej energii, niż potrzebuje do codziennego funkcjonowania. W efekcie organizm zaczyna ją magazynować w postaci tkanki tłuszczowej. Jeżeli chory nie zacznie temu skutecznie przeciwdziałać, jego ciało będzie coraz bardziej „obrastać tłuszczem”, a nadwaga z czasem przerodzi się w otyłość lub przyjmie skrajną jej postać, czyli tzw. otyłość olbrzymią. Prowadzi to do postępującej niesprawności ruchowej, uzależnienia się od pomocy innych osób, a także rozwoju związanych z otyłością chorób.

Niestety w skrajnych przypadkach otyłość prowadzi nawet do śmierci.

Dieta

W walce z otyłością istotna jest prawidłowa dieta – w jej ustaleniu pomoże dietetyk. Bynajmniej nie musi to oznaczać „głodzenia się”. Dietetyk opracuje indywidualny jadłospis, uwzględniający wiek czy stan zdrowia pacjenta. Dzięki wykreowanemu indywidualnie planowi żywienia, pacjent będzie „tracić zbędne kilogramy” bez konieczności odczuwania dotkliwego głodu.

Rozsądna, oparta na naukowych podstawach dieta pozwala zmniejszać wagę w sposób umiarkowany, stopniowy. To ważne, ponieważ zbyt gwałtowna utrata wagi może prowadzić do problemów zdrowotnych oraz wystąpienia osławionego efektu jo-jo, czyli szybkiego „odzyskiwania zgubionych kilogramów” bezpośrednio po tym, gdy minie mobilizacja do ich zrzucania.

Aktywność fizyczna

Regularnie wykonywane i odpowiednio dobrane ćwiczenia wpływają pozytywnie na spalanie tłuszczu brzusznego oraz zwiększenie masy mięśniowej. Nie bez znaczenia jest związana z tym poprawa wizerunku, a wtórnie także samopoczucia i samooceny osoby zmagającej się z otyłością.

Otyłość jest groźna dla zdrowia

Osoby z nadwagą codziennie muszą dźwigać na swoich nogach i biodrach ciężar własnego ciała. Im większa jego masa, tym większe jest obciążenie – głównie dla stawów kolanowych i biodrowych, które na skutek tego z czasem ulegają degeneracji.

U osób otyłych szczególnie niebezpieczne jest odkładanie się tłuszczu w naczyniach krwionośnych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych. Ich obecność utrudnia przepływ krwi do poszczególnych narządów, także serca i mózgu. W efekcie otyłość znacznie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – w tym groźnego dla życia zawału serca oraz udaru mózgu.

Otyłość naraża również na wystąpienie szeregu innych problemów zdrowotnych – nadciśnienia tętniczego, wysokiego poziomu cholesterolu, cukrzycy typu 2, nocnego bezdechu sennego, stłuszczenia wątroby, refluksu żołądkowo-przełykowego, przepukliny, zaburzeń płodności.

Otyłość ma naczący wpływ na nasz stan psychiczny, ponieważ obniża samoocenę i skłania chorego do izolowania się od krewnych czy przyjaciół. Osoby otyłe często wstydzą się „wychodzić do ludzi”, obawiają się złośliwych uwag, ironicznych spojrzeń czy komentarzy. W przypadku znacznej otyłości problemem staje się nawet korzystanie ze środków transportu, co powoduje wręcz „uwięzienie” pacjenta w domu. Wycofywanie się z kontaktów międzyludzkich oraz zmniejszająca się aktywność niejednokrotnie prowadzi do depresji.

Leczenie farmakologiczne

stosuje się u osób z zaawansowaną otyłością. Ten rodzaj terapii zmierza głównie do zwiększenia uczucia sytości (wydłużenia czasu jej odczuwania po posiłku) i zmniejszenia apetytu. Niektóre farmaceutyki hamują wchłanianie w jelitach tłuszczu spożytego z pokarmem (tym samym ograniczają jego gromadzenie się w organizmie).

O tym, czy włączyć farmaceutyki do terapii nadwagi i otyłości, ewentualnie ich dawkowaniu i czasie przyjmowania zawsze decyduje lekarz.

Leczenie chirurgiczne

czyli tzw. operacje bariatryczne polegają na usunięciu fragmentu żołądka lub jelita. To metoda dość „radykalna” i stosowana jest w skrajnych przypadkach, a więc wtedy, gdy otyłość zagraża życiu a inne metody redukcji masy ciała nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Profilaktyka otyłości

Oprócz utrzymywania prawidłowej diety i odpowiedniej aktywności fizycznej, warto także zwrócić uwagę na zmniejszanie poziomu codziennego stresu. Niektóre badania sugerują, że stres może wywołać reakcję mózgu, która prowadzi do wzmożenia się apetytu na wysokokaloryczne potrawy.

Psychoterapia i wsparcie psychologiczne

odgrywa znaczącą rolę w leczeniu nadwagi i otyłości – jeśli problemy te wynikają z uwarunkowań psychologicznych (uzależnienia od jedzenia, nieumiejętności radzenia sobie ze stresem itp.).

Wsparcie psychologiczne dla osoby zmagającej się z otyłością ma ogromne znaczenie, gdyż często osoba taka ma problemy z depresją i niską samooceną. Należy pamiętać, że oba te czynniki zdecydowanie utrudniają terapię – osobie depresyjnej trudno bowiem zmobilizować się do jakiegokolwiek wysiłku, a tym bardziej do regularnych ćwiczeń fizycznych, natomiast niska samoocena „odbiera wiarę” w powodzenie (jakiejkolwiek) terapii.

Korzyści z leczenia otyłości

Redukcja masy ciała zmniejsza ryzyko powikłań otyłości – m.in. chorób wynikających z nadmiaru tkanki tłuszczowej, przeciążenia organizmu (np. zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów kolanowych, żylaki kończyn dolnych, zaburzenia pracy płuc). Analogiczny problem dotyczy powikłań występujących w obszarze naszego zdrowia psychicznego.

„Zbicie” kilkunastu kilogramów wagi nie oznacza jeszcze wyleczenia otyłości. Jeśli leczenie nie odnosiło się do przyczyn problemu, a oparło się wyłącznie na „głodowej diecie”, może się okazać, że problem nadmiernej wagi szybko wróci.

Problem z otyłością można skonsultować z lekarzem specjalistą z poradni chorób metabolicznych.

* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.

Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Komunikat: Ochrona danych osobowych

Komunikat: Ochrona danych osobowych

KOMUNIKAT Ochrona danych osobowych. Z przykrością informujemy, że nasz kontrahent ALAB laboratoria sp. z o.o. w dniu 19 listopada 2023…
Zabieg "strzelającego palca"

Zabieg "strzelającego palca"

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to…
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje…
Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa

Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę. Opowiedziała nam o tym pielęgniarka Joanna Ptaszyńska z laboratorium Medhouse. 

 

Red. Przeciwciała to pozostałość po wirusie w organizmie. Jakie testy pozwalają je sprawdzić?

Joanna Ptaszyńska. W naszym punkcie pobrań Medhouse codziennie od godz. 7.00 do 15.00  pobieramy krew na obecność przeciwciał koronawirusa. Testy te wykonywane są metodą Elisa, czyli z osocza. Przeciwciała powstają w organizmie po kontakcie z wirusem i podczas zachorowania. Są ich dwie klasy: IGG oraz IGM. IGG to przeciwciała późnej fazy zapalnej i one z reguły wytwarzają się między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów. Najlepszy wynik można uzyskać w 14 dniu. Nie wiemy jednak, ile te przeciwciała utrzymują się w organizmie, bo badania nad tym zagadnieniem są na razie na wczesnym etapie. Z kolei przeciwciała IGM to przeciwciała wczesnej fazy zapalnej. Pojawiają się one między 7 a 10 dniem od wystąpienia objawów, a najbardziej wiarygodny dzień to 8 doba. Nie jest to metoda pozwalająca na uzyskanie 100-proc. pewności wyniku, jednak obecnie jest najpewniejsza. 

 

Wykonujecie sporo testów na obecność koronawirusa? 

To tzw. testy PCR. Obecnie, kiedy społeczeństwo oswoiło się już z chorobą, tych testów wykonuje się mniej, po kilka dziennie. Był okres, kiedy pracodawcy w Czechach wymagali przedstawienia negatywnego wyniku, a wtedy było bardzo wiele osób do pobrania wymazu. Teraz zniesiono już ten obowiązek, ale zdarzają się natomiast pracownicy z Ukrainy, Mołdawii, którzy przyjmują się do pracy w Polsce i pracodawcy wymagają przedstawienia ujemnego wyniku. Jest też grupa osób, które wyjeżdżają np. do sanatorium i chcą mieć pewność, że nie zarażą tam innych pensjonariuszy.

 

A jak wykonuje się testy na obecność koronawirusa, które także można prywatnie wykonać w laboratorium Medhouse?

Na podstawie przygotowanej listy pacjentów zapisanych na testy przygotowujemy dzień wcześniej opisane probówki. Pacjent zazwyczaj podjeżdża autem na daną godzinę i otwiera okno. Personel medyczny jest zabezpieczony środkami ochrony osobistej. Weryfikujemy dane pacjenta i pobieramy wymaz. Obecnie jest to wymaz zarówno z nosa, jak i z gardła. Dla pacjenta w tym momencie kończy się konieczność kontaktu z personelem medycznym. Próbki przekazywane są do laboratorium w Katowicach, a pacjent po 24 godzinach od zawiezienia próbki może poznać wynik, dzięki indywidualnemu kodowi, który należy wprowadzić na stronie internetowej. Potwierdzenie zapłaty przychodzi na adres mailowy. 

 

Sprawdź zmiany w płucach po przebytym koronawirusie

Jak bezpiecznie sprawdzić ewentualne zmiany w płucach po zakażeniu SARS-CoV-2? To pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, które przeszły zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Odpowiedzią jest diagnostyka tomografem komputerowym. 

 

Na Śląsku zakażenie koronawirusem przeszło już 23 412 osób (według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na dzień 5 października 2020r.). Wyzdrowiało dotychczas 21 213 osób, a wśród nich było bardzo wielu mieszkańców regionu, którzy nie mieli żadnych objawów, albo lekkie objawy. Według doniesień naukowych, koronawirus może pozostawiać uszkodzenia w płucach, które dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają nasze płuca. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze jednak może dać tak dokładny obraz, jak inne metody zaglądania w głąb organizmu. – Doskonałą metodą do oceny zmian po przebytej chorobie COVID-19 jest tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT). Badanie to wykonuje się bez podania środka kontrastowego – informują eksperci Medhouse Diagnostyka. 

 

Czego można się zatem spodziewać w płucach po przebyciu COVID-19? Diagnosta potrafi dostrzec do dość precyzyjnie. – W obrazie tomografii płuc osób zakażonych COVID-19 często widoczne są zmiany o niejednorodnym zagęszczeniu, zmiany śródmiąższowe (głównie pogrubienie przegród międzyzrazikowych i śródrazikowych) oraz obraz matowej szyby. HRCT płuc jest jedną z podstawowych metod oceny powikłań w płucach pacjenta po przebytym koronawirusie – wyjaśniają specjaliści Medhouse Diagnostyka. Kontrolne badanie w tomografem komputerowym daje możliwość monitorowania efektów leczenia, ocenę regresji zmian zapalnych w płucach. Badanie TK jest metodą o bardzo wysokiej czułości, a przy tym bezpieczną dla pacjenta. Zdecydowanymi zaletami TK są krótki czas badania i brak inwazyjności. W ten sposób diagnozowani mogą być również pacjenci, którzy mają wszczepione urządzenia medyczne – np. rozruszniki serca. Jedynym przeciwwskazaniem dla badania TK pod kątem zmian w płucach może być ciąża u pacjentki.

 

foto:

Badanie HRCT płuc. Przekrój poprzeczny. Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz płuc 

 

 

Kolki_gazetka
Jak pomóc dziecku przy kolce?

Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmierzyć rodzice niemowlaków, są kolki. Jakie są sposoby, aby pomóc przy takich dolegliwościach? Pytamy o to Stanisławę Majzner z Centrum Medycznego Medhouse, położną z wieloletnim doświadczeniem. 

 

Red. Starsi często podkreślają, że kolki zależą od diety matki. To prawda?

Stanisława Majzner. Każdy z nas ma inne usposobienie i potrzeby, a maluchy też takie są. Od kilku lat nie stosuje się już diety matki karmiącej. Są noworodki, przy których mama może jeść praktycznie wszystko i nic się nie dzieje maluszkowi, ale bywa tak, że dziecko ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, co może powodować niedyspozycje jelitowe. Nie wszystko jednak należy sklasyfikować jako kolkę. U małego dziecka układ pokarmowy jest niedojrzały. Takie kłopoty mogą być np. pierwszym objawem alergii pokarmowej i wtedy dieta matki bogata w nabiał może mieć wpływ na kolki.

 

Kolka to, czy nie kolka? Oto jest pytanie…

Musimy rozróżnić, czy dolegliwości nie mają związku np. z przejedzeniem dziecka lub nieprawidłowym sposobem przystawiania do piersi lub butelki, bo dziecko może nałykać się powietrza. Z doświadczenia wiem, że należy poświęcić dużo czasu: usiąść przy mamie, zobaczyć jak karmi, skorygować dostawianie do piersi. Jest kilka zasad, które określają, czy mamy do czynienia z kolką. Dziecko płacze praktycznie o tej samej porze. Przychodzi np. godzina 15.00 i dziecko zaczyna płakać. Płacz trwa jakiś czas (nawet do kilku godzin) i  dziecko przestaje płakać. To musi się powtarzać kilka razy w tygodniu. Dziecko normalnie przybiera na wadze, a przy innych niedyspozycjach już niekoniecznie.

 

Jeśli już kolka faktycznie się pojawi, co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Należy poszukać  jej przyczyny. Jeśli już wykluczymy ewentualny wpływ diety nabiałowej, musimy mieć świadomość, że wszelka nerwowość rodziców także  może mieć na to wpływ. Dziecko jest gąbką, która chłonie nasze emocje – strach, niepewność, złość. Dziecko płacze, bo nie może inaczej powiedzieć mamie „nie denerwuj się, bo mnie to też denerwuje”. Wtedy warto, aby dziecko brał na ręce ten z rodziców, który jest spokojniejszy, żeby utulić, ukołysać. Warto przyzwyczajać dziecko do odbijania po jedzeniu, wtedy dziecko można położyć i często spokojnie zasypia. Cenne jest też robienie przerw przy karmieniu, aby do mózgu dziecka doszła wiadomość o sytości. Pomocne są masaże brzuszka i ogrzewanie ciepłą pieluchą lub ekologicznym termoforem, aby uwolnić “bączki”. Wspomagająco można stosować środki farmakologiczne z simetikonem lub dimetikonem, które nie wchłaniają się z układu pokarmowego, a ułatwiają uwalnianie powietrza.

Strona używa plików cookies w celach wymienionych w Polityce Prywatności. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.