Przyczyną zmian zapalnych rogówki oka najczęściej bywają drobnoustroje chorobotwórcze – bakterie, wirusy lub grzyby, które wnikają w jej obręb. Z uwagi na ryzyko poważnych powikłań, już pierwsze objawy choroby powinny skłonić do konsultacji okulistycznej. Nieleczone zapalenie rogówki prowadzić może do jaskry wtórnej lub zaćmy.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie) 32 459 10 10 (NFZ)
Przyczyną zmian zapalnych rogówki oka najczęściej bywają drobnoustroje chorobotwórcze – bakterie, wirusy lub grzyby, które wnikają w jej obręb.
Z uwagi na ryzyko poważnych powikłań, już pierwsze objawy choroby powinny skłonić do konsultacji okulistycznej. Nieleczone zapalenie rogówki prowadzić może do jaskry wtórnej lub zaćmy.
Rogówka oka
…to przezroczysta, przednia błona gałki ocznej, która pełni głównie funkcję ochronną i oddzielającą głębsze struktury oka od środowiska zewnętrznego. Bierze ona również udział również w procesie widzenia – rogówka „wpuszcza” promieniowanie świetlne do oka i odpowiednio je załamuje. Proces ten wymaga od rogówki pełnej przezroczystości, dlatego pojawiające się w niej zmętnienie może powodować zaburzenia wzroku.
Najczęstszymi przyczynami
zapalenia rogówki są:
Infekcje (głównie wirusowe) tkanek oka.
Noszenie soczewek kontaktowych. Podczas ich użytkowania dochodzi do powstawania niewielkich ubytków zewnętrznej warstwy (nabłonka) rogówki. Przez powstałe w ten sposób „bramki” drobnoustroje mogą wnikać w głąb rogówki i powodować zapalenia. Warto zaznaczyć, że zwykle nie jest to „wina” soczewek, co raczej ignorowania podstawowych zasad higieny i niewłaściwego ich użytkowania.
Przebyty uraz rogówki. Strukturę rogówki może zaburzyć rana, utkwione w niej ciało obce (np. opiłek metalu), uraz spowodowany gałązką drzewa, oparzenie chemiczne itp.
Nieprawidłowy skład łez. Na powierzchni rogówki stale rozprowadzany jest tzw. film łzowy – odpowiednie proporcje i skład poszczególnych jego komponentów zapewnia ochronę rogówki. Jeśli pojawią się w tym zakresie „zakłócenia”, oko traci (przynajmniej częściowo) zdolność do odparcia szkodliwego działania patogennych czynników.
Niektóre choroby ogólnoustrojowe – choroby autoimmunologiczne (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów), choroby infekcyjne (m.in. kiła, gruźlica, HSV, borelioza).
Typy zapaleń rogówki
Zapalenia rogówki najczęściej mają charakter infekcyjny. W zależności od czynnika, który je wywołuje, przybierają postać infekcji bakteryjnej, wirusowej, grzybiczej lub pasożytniczej.
Wirusowe zapalenie rogówki. Schorzenie o tej etiologii jest zakaźne, dlatego chory musi zachować ostrożność, by uchronić bliskich przed dotykającą go infekcją – na przykład nie powinien dzielić ręczników czy środków higieny osobistej z innymi domownikami. Konieczne jest również częste i dokładne mycie rąk, zwłaszcza po dotykaniu okolicy oczu (robimy to wielokrotnie w ciągu dnia – zwykle odruchowo i bezwiednie).
Bakteryjne zapalenie jest wywoływane przez gronkowce i paciorkowce. Nie mają one zdolności przenikania nieuszkodzonej rogówki, aby zatem wywiązało się zakażenie, wcześniej musi dojść do uszkodzenia mechanicznego rogówki.
Do zapaleń grzybiczych rogówki może dojść poprzez np. uraz spowodowany gałązką drzewa, drzazgą czy przez niewłaściwe odkażanie soczewek kontaktowych.
Objawy zapalenia rogówki
Zapalenie rogówki charakteryzuje się bólem, światłowstrętem (znaczne ograniczenie możliwości spojrzenia na światło, mimowolne mrużenie powiek), obniżeniem ostrości wzroku. Objęte zapaleniem oko jest czerwone (zwłaszcza przy infekcji rogówki w przebiegu chorób alergicznych i atopowych), powieki stają się obrzęknięte. Charakterystycznym objawem jest wydzielina śluzowo-ropna – chory budzi się rano z powiekami sklejonymi, na brzegach powiek tworzą się grudki zaschniętej wydzieliny. Powierzchnia rogówki staje się matowa. Zapaleniu rogówki często towarzyszy wrażenie obecności ciała obcego pod powieką (pojawia się uczucie „piasku w oczach”). Może również objawiać się pieczeniem oczu, nadmiernym łzawieniem.
Czasem do choroby dołączają się objawy ogólne – jak ból głowy, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych.
Powikłania
Nieleczone zapalenie rogówki (również leczone zbyt późno lub niewłaściwe – np. domowymi sposobami) może skutkować groźnymi powikłaniami okulistycznymi. Jednym z najpoważniejszych jest pęknięcie rogówki, które wymaga wykonania zabiegu operacyjnego. Do pęknięcia rogówki może dojść w przypadku ostrego stanu zapalnego oraz wzrostu ciśnienia w obrębie gałki ocznej (również gromadzenia się ropy w oku).
W przypadku podejrzenia zapalenia oka niezbędna jest niezwłoczna wizyta u okulisty i konsultacja lekarska.
Leczenie
…obejmuje stosowanie miejscowo (tylko w niektórych przypadkach ogólnie) chemioterapeutyków oraz zabiegów okulistycznych.
Po zakończeniu leczenia trzeba okresowo (zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, np. raz na kwartał) zgłaszać się na badanie kontrolne do okulisty. Czasem może być konieczna wizyta przed ustalonym terminem – jeśli dojdzie do ponownego stanu zapalnego rogówki. Nawrotowi choroby sprzyja m.in. znaczne osłabienie organizmu.
Bakteryjne zapalenie rogówki wymaga podawania kropli z antybiotykiem – oczywiście decyzja w tym zakresie należy do lekarza. Wirusowe zapalenie oka leczone jest zwykle lekiem przeciwwirusowym (również w postaci kropli).
Czas leczenia zależy w dużej mierze od przyczyny, jaka chorobę wywołała. Najdłużej leczą się zapalenia rogówki oka wywołanego przez proces alergiczny.
Profilaktyka
W celu uniknięcia zachorowania należy stosować okulary ochronne przy wszelkiego rodzaju pracach mogących spowodować uraz rogówki. W przypadku noszenia soczewek kontaktowych konieczne jest stosowanie zalecanych przez producentów i okulistów płynów pielęgnujących. Należy unikać snu w soczewkach kontaktowych oraz zachować zasady higieny przy ich zakładaniu. Jeżeli upośledzona jest funkcja wydzielania łez, należy nawilżać oczy sztucznymi łzami.
Zauważasz u siebie objawy, które mogą wskazywać na zapalenie rogówki? Umów się na konsultację okulistyczną. Nieleczona choroba grozi poważnymi dla zdrowia konsekwencjami.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.