Stłuszczenie wątroby to choroba o zróżnicowanych przyczynach. Najczęściej zmagają się z nią osoby nadużywające alkoholu. Jednak może ona również towarzyszyć innym schorzeniom – cukrzycy, otyłości, wirusowemu zapaleniu wątroby, a także chorobom autoimmunologicznym. Stłuszczenie wątroby to zaburzenie polegające na gromadzeniu się tłuszczu w komórkach wątrobowych Jeśli wskutek choroby rozwinie się proces zapalny, istnieje duże ryzyko groźnych powikłań.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie) 32 459 10 10 (NFZ)
Poradnie Medhouse
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
Stłuszczenie wątroby to choroba o zróżnicowanych przyczynach. Najczęściej zmagają się z nią osoby nadużywające alkoholu. Jednak może ona również towarzyszyć innym schorzeniom – cukrzycy, otyłości, wirusowemu zapaleniu wątroby, a także chorobom autoimmunologicznym.
Stłuszczenie wątroby to zaburzenie polegające na gromadzeniu się tłuszczu w komórkach wątrobowych
Jeśli wskutek choroby rozwinie się proces zapalny, istnieje duże ryzyko groźnych powikłań.
Wątroba
…jest narządem, który bierze udział w procesach, podczas których metabolizuje cukry, tłuszcze, białka, składniki odżywcze, a także leki. Oprócz tego służy jako magazyn niektórych witamin i minerałów. Wątroba spełnia również niezwykle ważną funkcję detoksykacyjną – redukuje amoniak do mocznika, neutralizuje inne toksyny oraz efekty uboczne związane z nadużywaniem alkoholu czy niektórych leków.
Podobnie jak inne części naszego organizmu, również wątrobę dotykają rozmaite dolegliwości, które utrudniają wykonywanie „przypisanych” jej funkcji. Jedną z nich jest…
Stłuszczenie wątroby
…polega na odkładaniu się w komórkach wątrobowych cząsteczek tłuszczu, które nie rozłożyły się podczas przemiany materii.
Choroba ta w początkowym stadium zwykle nie jest groźna, jednak nieleczona doprowadza do groźnych powikłań – wywołuje przewlekły stan zapalny, który po pewnym czasie może prowadzić do zwłóknienia lub raka.
Czytaj też:
Leczenie otyłości
Przyczyny stłuszczenia wątroby
Ogólny mechanizm chorobowy polega na tym, że wątroba nie jest w stanie na bieżąco syntetyzować spływających do niej kwasów tłuszczowych, co prowadzi do nadmiernego ich magazynowania.
W klasyfikacji chorób wyróżnia się dwa rodzaje stłuszczenia wątroby – o podłożu alkoholowym i niealkoholowym. O ile przyczyna pierwszego z nich jest dość oczywista (nadużywanie alkoholu), o tyle w drugiej postaci choroby powody są już bardziej złożone.
Wątroba odpowiada za proces metabolizmu alkoholu, dlatego jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie tej substancji. Na skutek zachodzących w wątrobie procesów chemicznych alkohol przekształca się w kwas octowy i aldehyd – związki, które w nadmiarze są niebezpieczne dla organizmu.
Oprócz nadużywania alkoholu do stłuszczenia wątroby mogą również prowadzić zaburzenia przemiany materii oraz nieprawidłowe odżywianie. W tym kontekście należy wskazać związek choroby z otyłością i nadwagą. Zdarza się, że stłuszczenie wątroby może nastąpić w wyniku innych problemów metabolicznych – niedożywienia białkowego lub głodzenia, a także u osób z hiperglikemią, cukrzycą, celiakią, chorobą Cushinga, chorobą Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz chorobami trzustki. Do chorób, w ramach których może dojść do stłuszczenia wątroby, zaliczają się również choroby infekcyjne – m.in. wirusowe zapalenie wątroby.
Czytaj też:
Otyłość - przyczyny i konsekwencje
Objawy stłuszczenia wątroby
…są niejednoznaczne. Choroba zazwyczaj – jeśli nie towarzyszy jej stan zapalny – przebiega bezobjawowo, a jeśli wystąpią jakieś dolegliwości, mogą być związane z innymi chorobami współistniejącymi.
Problemy zdrowotne zwykle sygnalizuje ból – uczucie to informuje nas o zagrożeniu zdrowia i mobilizuje do działania, czyli unikania szkodliwych czynników lub podjęcia leczenia. Jednakże wątroba… nie boli. To organ, w którym miąższ nie jest unerwiony czuciowo, a zatem nie generuje bólu. Objawy, które czasem odbierane są jako „ból wątroby”, stanowią najczęściej efekt powiększenia tego narządu i związanego z tym ucisku otaczających ją (unerwionych czuciowo) części ciała. Właśnie brak sygnalizującego chorobę bólu sprawia, że stłuszczenie wątroby rozwija się dla pacjenta niezauważenie. Nieraz do poziomu, w których zaczyna stanowić już poważne zagrożenie dla zdrowia.
Do objawów stłuszczenia wątroby zalicza się zaburzenia snu, uczucie zmęczenia i ogólne złe samopoczucie, obniżenie aktywności fizycznej, powiększenie wątroby, które powoduje uczucie ucisku w nadbrzuszu. Często towarzyszą również temu problemy z jedzeniem – brak apetytu i uczucie sytości po spożyciu niewielkiego posiłku, tępe bóle po tłustych posiłkach.
W przypadku alkoholowego zapalenia wątroby możliwe są także zmiany skórne.
Stłuszczenie wątroby – diagnostyka
Ponieważ stłuszczenie wątroby może nie dawać objawów, warto kontrolować jego stan poprzez badania krwi, USG jamy brzusznej (to podstawowe badanie przy diagnostyce stłuszczeniowej choroby wątroby) i w przypadku wątpliwości należy konsultować się z lekarzem.
Kolejne badania są potrzebne do określenia przyczyny stłuszczenia. W przypadku „alkoholowej” postaci choroby sprawa wydaje się dość prosta, ponieważ zwykle wystarczy tutaj wywiad – pozwalający na stwierdzenie długotrwałego nadużywania alkoholu przez pacjenta. Niestety problemem często bywa charakterystyczny dla uzależnionych mechanizm racjonalizowania i zaprzeczania objawom uzależnienia.
Przy podejrzeniu stłuszczenia wątroby lekarz może zlecić badanie laboratoryjne – pakiet wątrobowy. Niekiedy wykonuje się też badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby.
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, lekarz prowadzący może także zlecić inne badania – tj: rezonans magnetyczny lub badanie histopatologiczne wycinka wątroby.
Konsekwencje stłuszczenia wątroby
Podejrzenia stłuszczenia wątroby nie można pozostawić bez reakcji, bowiem zbyt późne rozpoznanie problemu u części pacjentów prowadzi do włóknienia wątroby (w skrajnym przypadku jej marskości). Włóknienie polega na zastępowaniu komórek wątroby (hepatocytów) przez tkankę włóknistą. W efekcie wątroba powoli staje się niewydolna i przestaje pełnić ważne życiowo funkcje.
W wątrobie może także rozwinąć się przewlekły stan zapalny – to często kolejny, po stłuszczeniu, etap uszkodzenia wątroby w przebiegu długotrwałego nadużywania alkoholu.
Stłuszczenie wątroby – leczenie i dieta
Stłuszczenie wątroby jest chorobą odwracalną – pod warunkiem jednak, że będziemy stosować się do zaleceń lekarza i zmienimy tryb życia na „zdrowszy”.
Leczenie stłuszczenia wątroby jest procesem długofalowym i złożonym. Plan leczenia oczywiście ustala lekarz po przeprowadzeniu diagnozy. Niezależnie od tego warto zacząć od zmiany stylu życia – przede wszystkim zwiększenia aktywności fizycznej oraz odpowiedniego odżywiania. Istotne jest pozbycie się z organizmu nadmiaru tłuszczu. W przypadku stłuszczenia wątroby nie jest to proces łatwy, bowiem tkanka tłuszczowa trzewna jest bardzo odporna na odchudzanie. Nie mniej jednak nawet nieznaczne jej zmniejszenie jest korzystne dla zdrowia i może skutecznie zahamować proces chorobowy.
Proces odchudzania (w rozpatrywanym kontekście należałoby raczej użyć określenia: odtłuszczania) organizmu powinien przebiegać we współpracy z dietetykiem. Celem diety jest dostarczenie wszystkich składników odżywczych potrzebnych do utrzymania równowagi metabolicznej oraz regeneracji komórek wątrobowych. Pamiętać należy, że odchudzanie w żadnym wypadku nie powinno wiązać się z głodzeniem, które w niektórych przypadkach – zamiast przeciwdziałać chorobie – może wręcz ją wzmagać.
Prawidłowo ustalona przez specjalistę dieta powinna uwzględniać szczególne w tej chorobie zapotrzebowanie organizmu na tzw. antyoksydanty (przeciwutleniacze – naturalne substancje, które m.in. spowalniają procesy starzenia). Osoby zmagające się ze stłuszczeniem wątroby powinny unikać alkoholu oraz tłustych, smażonych potraw. Zaleca się posiłki o małej objętości, przyjmowane 5 razy dziennie.
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby można odwrócić stosując prawidłowe leczenie chorób będących przyczyną choroby – np. cukrzycy, hiperlipidemii, otyłości.
W zaawansowanym stadium choroby – gdy uszkodzenie wątroby jest już znaczne i nieodwracalne – konieczny może być przeszczep tego narządu. Niestety znalezienie odpowiedniego dawcy nie jest łatwe.
Czytaj też:
Dyslipidemia
→ Badania USG przeprowadzają specjaliści Poradni Ultrasonograficznej CM MEDHOUSE.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.