
Otyłość to przewlekła choroba wpisana do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Powstaje zwykle w wyniku działania kilku czynników – nieprawidłowego odżywiania, małej aktywności fizycznej, a także różnorodnych czynników psychologicznych, genetycznych i hormonalnych. Indywidualne określenie przyczyn otyłości wymaga specjalistycznej diagnostyki. Leczenie otyłości nie polega jedynie na prostym „zbijaniu” nadmiernych kilogramów. Przede wszystkim wymaga odniesienia się do przyczyn choroby – w przeciwnym bowiem wypadku objawy będą nieustannie wracały (zjawisko to potocznie nazywane bywa „efektem jo-jo”). Problem otyłości w społeczeństwie narasta i dotyczy obecnie coraz młodszych osób, niestety również dzieci. Otyłość bywa powodem wielu innych chorób – np. sercowo-naczyniowych czy zmian zwyrodnieniowych stawów.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie) 32 459 10 10 (NFZ)
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
Otyłość to przewlekła choroba wpisana do Międzynarodowej
Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.
Powstaje zwykle w wyniku działania kilku czynników – nieprawidłowego odżywiania, małej aktywności fizycznej, a także różnorodnych czynników psychologicznych, genetycznych i hormonalnych. Indywidualne określenie przyczyn otyłości wymaga specjalistycznej diagnostyki.
Leczenie otyłości nie polega jedynie na prostym „zbijaniu” nadmiernych kilogramów. Przede wszystkim wymaga odniesienia się do przyczyn choroby – w przeciwnym bowiem wypadku objawy będą nieustannie wracały (zjawisko to potocznie nazywane bywa „efektem jo-jo”).
Problem otyłości w społeczeństwie narasta i dotyczy obecnie coraz młodszych osób, niestety również dzieci.
Otyłość bywa powodem wielu innych chorób – np. sercowo-naczyniowych czy zmian zwyrodnieniowych stawów.
Tkanka tłuszczowa
…pełni ważne funkcje w naszym organizmie – m.in. stanowi „zapasowe” źródło energii chroni przed zimnem (tworzy warstwę izolacyjną na ciele), pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu hormonów, a także w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Problem pojawia się, gdy tkanka tłuszczowa rozrasta się nieproporcjonalnie do budowy ciała oraz jego potrzeb.
Kiedy mówimy o otyłości?
Określenie etapu rozwoju choroby dokonuje się na podstawie różnych metod:
wskaźnika BMI,
pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie
pomiaru obwodu talii.
Wskaźnik BMI
…(Body Mass Index) służy u osób dorosłych do oceny masy ciała. Łatwo go ustalić w oparciu o dwa parametry ciała – wagę oraz wzrost. Aby BMI obliczyć, należy podzielić wagę (w kilogramach) przez podniesiony do kwadratu wzrost (wyrażony w metrach).
Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) waga prawidłowa mieści się w przedziale 18,5–24,9 kg/m2. Przekroczenie tej granicy oznacza nadwagę. Jeśli natomiast uzyskamy wynik powyżej 30 kg/m2, mamy już do czynienia z otyłością. Przekroczenie wagi o kolejne 10 punktów (40 kg/m2) oznacza już poważną chorobę – tzw. otyłość olbrzymią.
Pomiar zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie
…można wykonać przy użyciu specjalnych urządzeń. Nadwagę diagnozuje się, gdy zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie wynosi u mężczyzn 20-25 proc., natomiast u kobiet 30-35 proc. Wskazania powyżej tych norm oznaczają otyłość.
Pomiar obwodu talii
…to metoda najprostsza, odnosząca się do najbardziej widocznego aspektu otyłości. Uproszczenie pomiaru nie zawsze jednak idzie w parze z precyzją, ponieważ przy dużym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej, obwód talii często trudno jest prawidłowo zmierzyć. Jeżeli talia mierzy między 80-87 cm (u mężczyzn 90-94) – stwierdza się nadwagę, a jeśli przekroczy górną granicę, oznacza to chorobę otyłości.
Przyczyny nadwagi i otyłości
…są złożone. Wskazuje się tu głównie nieprawidłowe odżywianie, małą aktywność ruchową, a także czynniki psychologiczne, hormonalne oraz genetyczne.
Nieprawidłowe odżywianie
…dotyczy jedzenia posiłków zbyt często, nadmiernie obfitych, preferowanie potraw bardzo kalorycznych, o dużej zawartości tłuszczu i cukru, zbyt częste spożywanie posiłków, złe przyzwyczajenia – np. unikanie śniadań, zbyt późne jedzenie kolacji (tuż przed snem).
Osoby, które były otyłe w dzieciństwie
…częściej od innych borykają się z nadmierną wagą w wieku dorosłym. Nawet jeśli schudną, zachowują niestety nadal skłonność do otyłości, ponieważ niezmieniona pozostaje (nadmierna) liczba komórek tłuszczowych w organizmie – zmniejsza się jedynie ich objętość. Dlatego osoba taka musi zachować wzmożoną samokontrolę w zakresie diety czy aktywności fizycznej.
Przyczyny psychologiczne otyłości
U osób cierpiących na chorobę otyłości stwierdza się często niską samoocenę, obniżony nastrój lub depresję, a także tendencję do zastępowania jedzeniem ważnych potrzeb emocjonalnych. Osoby otyłe wpadają w swoiste „błędne koło”, ponieważ nadmierna waga może być zarówno skutkiem, jak i przyczyną tych problemów – czyli nasila przypadłości, które ją wywołały.
Szybkie tempo życia, ostra rywalizacja (w pracy czy w szkole), pojawiające się problemy rodzinne powodują stres. Wiele osób, nie radząc sobie z narastającym napięciem, próbuje go… „zajeść” i kompulsywnie sięga po produkty, które przynajmniej doraźnie uspokoją, przyniosą ulgę i poprawią samopoczucie. „Kojące” (podobnie jak używki) działanie jedzenia sprawia, że u niektórych osób wywiązuje się nawet rodzaj uzależnienia, swoisty „nałóg jedzenia”. Przejawia się on wewnętrznym przymusem spożywania dużej ilości pokarmów – mimo świadomości, że przybiera to szkodliwe rozmiary. Poza utratą kontroli nad jedzeniem, charakterystyczne jest również pojawienie się typowych dla osób uzależnionych mechanizmów obronnych – zaprzeczania oraz racjonalizowania nałogu.
Przyczyny hormonalne otyłości
…dotyczą nadmiaru hormonów przesyłających do mózgu sygnał głodu, a także kortyzolu (potocznie nazywanego hormonem stresu), który również wywołuje wzmożoną potrzebę jedzenia. Przyrost masy ciała może powodować także niedoczynność tarczycy.
Otyłość bywa dziedziczna
Skłonność do otyłości może mieć podłoże genetyczne – specjaliści wskazują nawet konkretny gen odpowiedzialny za wystąpienie tego problemu. Najczęściej jednak przechodzenie otyłości na kolejne pokolenia wynika nie tyle z obciążenia genetycznego, co raczej powielania przez dzieci „niezdrowych” nawyków swoich rodziców – żywieniowych oraz pasywnego spędzenia wolnego czasu.
Otyłość jest groźna dla zdrowia
Osoby z nadwagą codziennie muszą dźwigać na swoich nogach i biodrach ciężar własnego ciała. Im większa jego masa, tym większe jest obciążenie – głównie dla stawów (kolanowych i biodrowych), które na skutek tego z czasem ulegają degeneracji.
U osób otyłych szczególnie niebezpieczne jest odkładanie się tłuszczu w naczyniach krwionośnych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych. Ich obecność utrudnia przepływ krwi do poszczególnych narządów, także serca i mózgu. W efekcie otyłość znacznie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – w tym groźnego dla życia zawału serca oraz udaru mózgu.
Otyłość naraża również na wystąpienie szeregu innych problemów zdrowotnych – nadciśnienia tętniczego, wysokiego poziomu cholesterolu, cukrzycy typu 2, nocnego bezdechu sennego, stłuszczenia wątroby, refluksu żołądkowo-przełykowego, przepukliny, zaburzeń płodności.
Otyłość ma także znaczący wpływ na nasz stan psychiczny, ponieważ obniża samoocenę i skłania chorego do izolowania się od krewnych czy przyjaciół. Osoby otyłe często wstydzą się „wychodzić do ludzi”, obawiają się złośliwych uwag, ironicznych spojrzeń czy komentarzy. W przypadku znacznej otyłości problemem staje się nawet korzystanie ze środków transportu, co powoduje wręcz „uwięzienie” pacjenta w domu. Wycofywanie się z kontaktów międzyludzkich oraz zmniejszająca się aktywność niejednokrotnie prowadzi do depresji.
PAMIĘTAJ:
Otyłość jest chorobą, którą trzeba leczyć.
Problem z otyłością można skonsultować z lekarzem specjalistą poradni chorób metabolicznych.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.