Otyłość – diagnoza, przyczyny, konsekwencje

Otyłość to przewlekła choroba wpisana do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Powstaje zwykle w wyniku działania kilku czynników – nieprawidłowego odżywiania, małej aktywności fizycznej, a także różnorodnych czynników psychologicznych, genetycznych i hormonalnych. Indywidualne określenie przyczyn otyłości wymaga specjalistycznej diagnostyki. Leczenie otyłości nie polega jedynie na prostym „zbijaniu” nadmiernych kilogramów. Przede wszystkim wymaga odniesienia się do przyczyn choroby – w przeciwnym bowiem wypadku objawy będą nieustannie wracały (zjawisko to potocznie nazywane bywa „efektem jo-jo”). Problem otyłości w społeczeństwie narasta i dotyczy obecnie coraz młodszych osób, niestety również dzieci. Otyłość bywa powodem wielu innych chorób – np. sercowo-naczyniowych czy zmian zwyrodnieniowych stawów.

Umów się na wizytę

32 459 15 (prywatnie)
32 459 10 10 (NFZ)

Otyłość to przewlekła choroba wpisana do Międzynarodowej
Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

Powstaje zwykle w wyniku działania kilku czynników – nieprawidłowego odżywiania, małej aktywności fizycznej, a także różnorodnych czynników psychologicznych, genetycznych i hormonalnych. Indywidualne określenie przyczyn otyłości wymaga specjalistycznej diagnostyki.

Leczenie otyłości nie polega jedynie na prostym „zbijaniu” nadmiernych kilogramów. Przede wszystkim wymaga odniesienia się do przyczyn choroby – w przeciwnym bowiem wypadku objawy będą nieustannie wracały (zjawisko to potocznie nazywane bywa „efektem jo-jo”).

Problem otyłości w społeczeństwie narasta i dotyczy obecnie coraz młodszych osób, niestety również dzieci.

Otyłość bywa powodem wielu innych chorób – np. sercowo-naczyniowych czy zmian zwyrodnieniowych stawów.

Tkanka tłuszczowa

pełni ważne funkcje w naszym organizmie – m.in. stanowi „zapasowe” źródło energii chroni przed zimnem (tworzy warstwę izolacyjną na ciele), pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu hormonów, a także w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Problem pojawia się, gdy tkanka tłuszczowa rozrasta się nieproporcjonalnie do budowy ciała oraz jego potrzeb.

Kiedy mówimy o otyłości?

Określenie etapu rozwoju choroby dokonuje się na podstawie różnych metod:

  • wskaźnika BMI,

  • pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie

  • pomiaru obwodu talii.

Wskaźnik BMI

(Body Mass Index) służy u osób dorosłych do oceny masy ciała. Łatwo go ustalić w oparciu o dwa parametry ciała – wagę oraz wzrost. Aby BMI obliczyć, należy podzielić wagę (w kilogramach) przez podniesiony do kwadratu wzrost (wyrażony w metrach).

Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) waga prawidłowa mieści się w przedziale 18,5–24,9 kg/m2. Przekroczenie tej granicy oznacza nadwagę. Jeśli natomiast uzyskamy wynik powyżej 30 kg/m2, mamy już do czynienia z otyłością. Przekroczenie wagi o kolejne 10 punktów (40 kg/m2) oznacza już poważną chorobę – tzw. otyłość olbrzymią.

Pomiar zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie

można wykonać przy użyciu specjalnych urządzeń. Nadwagę diagnozuje się, gdy zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie wynosi u mężczyzn 20-25 proc., natomiast u kobiet 30-35 proc. Wskazania powyżej tych norm oznaczają otyłość.

Pomiar obwodu talii

to metoda najprostsza, odnosząca się do najbardziej widocznego aspektu otyłości. Uproszczenie pomiaru nie zawsze jednak idzie w parze z precyzją, ponieważ przy dużym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej, obwód talii często trudno jest prawidłowo zmierzyć. Jeżeli talia mierzy między 80-87 cm (u mężczyzn 90-94) – stwierdza się nadwagę, a jeśli przekroczy górną granicę, oznacza to chorobę otyłości.

Przyczyny nadwagi i otyłości

są złożone. Wskazuje się tu głównie nieprawidłowe odżywianie, małą aktywność ruchową, a także czynniki psychologiczne, hormonalne oraz genetyczne.

Nieprawidłowe odżywianie

dotyczy jedzenia posiłków zbyt często, nadmiernie obfitych, preferowanie potraw bardzo kalorycznych, o dużej zawartości tłuszczu i cukru, zbyt częste spożywanie posiłków, złe przyzwyczajenia – np. unikanie śniadań, zbyt późne jedzenie kolacji (tuż przed snem).

Osoby, które były otyłe w dzieciństwie

częściej od innych borykają się z nadmierną wagą w wieku dorosłym. Nawet jeśli schudną, zachowują niestety nadal skłonność do otyłości, ponieważ niezmieniona pozostaje (nadmierna) liczba komórek tłuszczowych w organizmie zmniejsza się jedynie ich objętość. Dlatego osoba taka musi zachować wzmożoną samokontrolę w zakresie diety czy aktywności fizycznej.

Przyczyny psychologiczne otyłości

U osób cierpiących na chorobę otyłości stwierdza się często niską samoocenę, obniżony nastrój lub depresję, a także tendencję do zastępowania jedzeniem ważnych potrzeb emocjonalnych. Osoby otyłe wpadają w swoiste „błędne koło”, ponieważ nadmierna waga może być zarówno skutkiem, jak i przyczyną tych problemów – czyli nasila przypadłości, które wywołały.

Szybkie tempo życia, ostra rywalizacja (w pracy czy w szkole), pojawiające się problemy rodzinne powodują stres. Wiele osób, nie radząc sobie z narastającym napięciem, próbuje go… „zajeść” i kompulsywnie sięga po produkty, które przynajmniej doraźnie uspokoją, przyniosą ulgę i poprawią samopoczucie. Kojące” (podobnie jak używki) działanie jedzenia sprawia, że u niektórych osób wywiązuje się nawet rodzaj uzależnienia, swoisty nałóg jedzenia”. Przejawia się on wewnętrznym przymusem spożywania dużej ilości pokarmów – mimo świadomości, że przybiera to szkodliwe rozmiary. Poza utratą kontroli nad jedzeniem, charakterystyczne jest również pojawienie się typowych dla osób uzależnionych mechanizmów obronnych – zaprzeczania oraz racjonalizowania nałogu.

Przyczyny hormonalne otyłości

dotyczą nadmiaru hormonów przesyłających do mózgu sygnał głodu, a także kortyzolu (potocznie nazywanego hormonem stresu), który również wywołuje wzmożoną potrzebę jedzenia. Przyrost masy ciała może powodować także niedoczynność tarczycy.

Otyłość bywa dziedziczna

Skłonność do otyłości może mieć podłoże genetyczne – specjaliści wskazują nawet konkretny gen odpowiedzialny za wystąpienie tego problemu. Najczęściej jednak przechodzenie otyłości na kolejne pokolenia wynika nie tyle z obciążenia genetycznego, co raczej powielania przez dzieci „niezdrowych” nawyków swoich rodziców – żywieniowych oraz pasywnego spędzenia wolnego czasu.

Otyłość jest groźna dla zdrowia

Osoby z nadwagą codziennie muszą dźwigać na swoich nogach i biodrach ciężar własnego ciała. Im większa jego masa, tym większe jest obciążenie – głównie dla stawów (kolanowych i biodrowych), które na skutek tego z czasem ulegają degeneracji.

U osób otyłych szczególnie niebezpieczne jest odkładanie się tłuszczu w naczyniach krwionośnych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych. Ich obecność utrudnia przepływ krwi do poszczególnych narządów, także serca i mózgu. W efekcie otyłość znacznie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – w tym groźnego dla życia zawału serca oraz udaru mózgu.

Otyłość naraża również na wystąpienie szeregu innych problemów zdrowotnych – nadciśnienia tętniczego, wysokiego poziomu cholesterolu, cukrzycy typu 2, nocnego bezdechu sennego, stłuszczenia wątroby, refluksu żołądkowo-przełykowego, przepukliny, zaburzeń płodności.

Otyłość ma także znaczący wpływ na nasz stan psychiczny, ponieważ obniża samoocenę i skłania chorego do izolowania się od krewnych czy przyjaciół. Osoby otyłe często wstydzą się „wychodzić do ludzi”, obawiają się złośliwych uwag, ironicznych spojrzeń czy komentarzy. W przypadku znacznej otyłości problemem staje się nawet korzystanie ze środków transportu, co powoduje wręcz „uwięzienie” pacjenta w domu. Wycofywanie się z kontaktów międzyludzkich oraz zmniejszająca się aktywność niejednokrotnie prowadzi do depresji.

PAMIĘTAJ:
Otyłość jest chorobą, którą trzeba leczyć.

Problem z otyłością można skonsultować z lekarzem specjalistą poradni chorób metabolicznych.

* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.

Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Komunikat: Ochrona danych osobowych

Komunikat: Ochrona danych osobowych

KOMUNIKAT Ochrona danych osobowych. Z przykrością informujemy, że nasz kontrahent ALAB laboratoria sp. z o.o. w dniu 19 listopada 2023…
Zabieg "strzelającego palca"

Zabieg "strzelającego palca"

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to…
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje…
Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa

Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę. Opowiedziała nam o tym pielęgniarka Joanna Ptaszyńska z laboratorium Medhouse. 

 

Red. Przeciwciała to pozostałość po wirusie w organizmie. Jakie testy pozwalają je sprawdzić?

Joanna Ptaszyńska. W naszym punkcie pobrań Medhouse codziennie od godz. 7.00 do 15.00  pobieramy krew na obecność przeciwciał koronawirusa. Testy te wykonywane są metodą Elisa, czyli z osocza. Przeciwciała powstają w organizmie po kontakcie z wirusem i podczas zachorowania. Są ich dwie klasy: IGG oraz IGM. IGG to przeciwciała późnej fazy zapalnej i one z reguły wytwarzają się między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów. Najlepszy wynik można uzyskać w 14 dniu. Nie wiemy jednak, ile te przeciwciała utrzymują się w organizmie, bo badania nad tym zagadnieniem są na razie na wczesnym etapie. Z kolei przeciwciała IGM to przeciwciała wczesnej fazy zapalnej. Pojawiają się one między 7 a 10 dniem od wystąpienia objawów, a najbardziej wiarygodny dzień to 8 doba. Nie jest to metoda pozwalająca na uzyskanie 100-proc. pewności wyniku, jednak obecnie jest najpewniejsza. 

 

Wykonujecie sporo testów na obecność koronawirusa? 

To tzw. testy PCR. Obecnie, kiedy społeczeństwo oswoiło się już z chorobą, tych testów wykonuje się mniej, po kilka dziennie. Był okres, kiedy pracodawcy w Czechach wymagali przedstawienia negatywnego wyniku, a wtedy było bardzo wiele osób do pobrania wymazu. Teraz zniesiono już ten obowiązek, ale zdarzają się natomiast pracownicy z Ukrainy, Mołdawii, którzy przyjmują się do pracy w Polsce i pracodawcy wymagają przedstawienia ujemnego wyniku. Jest też grupa osób, które wyjeżdżają np. do sanatorium i chcą mieć pewność, że nie zarażą tam innych pensjonariuszy.

 

A jak wykonuje się testy na obecność koronawirusa, które także można prywatnie wykonać w laboratorium Medhouse?

Na podstawie przygotowanej listy pacjentów zapisanych na testy przygotowujemy dzień wcześniej opisane probówki. Pacjent zazwyczaj podjeżdża autem na daną godzinę i otwiera okno. Personel medyczny jest zabezpieczony środkami ochrony osobistej. Weryfikujemy dane pacjenta i pobieramy wymaz. Obecnie jest to wymaz zarówno z nosa, jak i z gardła. Dla pacjenta w tym momencie kończy się konieczność kontaktu z personelem medycznym. Próbki przekazywane są do laboratorium w Katowicach, a pacjent po 24 godzinach od zawiezienia próbki może poznać wynik, dzięki indywidualnemu kodowi, który należy wprowadzić na stronie internetowej. Potwierdzenie zapłaty przychodzi na adres mailowy. 

 

Sprawdź zmiany w płucach po przebytym koronawirusie

Jak bezpiecznie sprawdzić ewentualne zmiany w płucach po zakażeniu SARS-CoV-2? To pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, które przeszły zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Odpowiedzią jest diagnostyka tomografem komputerowym. 

 

Na Śląsku zakażenie koronawirusem przeszło już 23 412 osób (według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na dzień 5 października 2020r.). Wyzdrowiało dotychczas 21 213 osób, a wśród nich było bardzo wielu mieszkańców regionu, którzy nie mieli żadnych objawów, albo lekkie objawy. Według doniesień naukowych, koronawirus może pozostawiać uszkodzenia w płucach, które dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają nasze płuca. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze jednak może dać tak dokładny obraz, jak inne metody zaglądania w głąb organizmu. – Doskonałą metodą do oceny zmian po przebytej chorobie COVID-19 jest tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT). Badanie to wykonuje się bez podania środka kontrastowego – informują eksperci Medhouse Diagnostyka. 

 

Czego można się zatem spodziewać w płucach po przebyciu COVID-19? Diagnosta potrafi dostrzec do dość precyzyjnie. – W obrazie tomografii płuc osób zakażonych COVID-19 często widoczne są zmiany o niejednorodnym zagęszczeniu, zmiany śródmiąższowe (głównie pogrubienie przegród międzyzrazikowych i śródrazikowych) oraz obraz matowej szyby. HRCT płuc jest jedną z podstawowych metod oceny powikłań w płucach pacjenta po przebytym koronawirusie – wyjaśniają specjaliści Medhouse Diagnostyka. Kontrolne badanie w tomografem komputerowym daje możliwość monitorowania efektów leczenia, ocenę regresji zmian zapalnych w płucach. Badanie TK jest metodą o bardzo wysokiej czułości, a przy tym bezpieczną dla pacjenta. Zdecydowanymi zaletami TK są krótki czas badania i brak inwazyjności. W ten sposób diagnozowani mogą być również pacjenci, którzy mają wszczepione urządzenia medyczne – np. rozruszniki serca. Jedynym przeciwwskazaniem dla badania TK pod kątem zmian w płucach może być ciąża u pacjentki.

 

foto:

Badanie HRCT płuc. Przekrój poprzeczny. Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz płuc 

 

 

Kolki_gazetka
Jak pomóc dziecku przy kolce?

Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmierzyć rodzice niemowlaków, są kolki. Jakie są sposoby, aby pomóc przy takich dolegliwościach? Pytamy o to Stanisławę Majzner z Centrum Medycznego Medhouse, położną z wieloletnim doświadczeniem. 

 

Red. Starsi często podkreślają, że kolki zależą od diety matki. To prawda?

Stanisława Majzner. Każdy z nas ma inne usposobienie i potrzeby, a maluchy też takie są. Od kilku lat nie stosuje się już diety matki karmiącej. Są noworodki, przy których mama może jeść praktycznie wszystko i nic się nie dzieje maluszkowi, ale bywa tak, że dziecko ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, co może powodować niedyspozycje jelitowe. Nie wszystko jednak należy sklasyfikować jako kolkę. U małego dziecka układ pokarmowy jest niedojrzały. Takie kłopoty mogą być np. pierwszym objawem alergii pokarmowej i wtedy dieta matki bogata w nabiał może mieć wpływ na kolki.

 

Kolka to, czy nie kolka? Oto jest pytanie…

Musimy rozróżnić, czy dolegliwości nie mają związku np. z przejedzeniem dziecka lub nieprawidłowym sposobem przystawiania do piersi lub butelki, bo dziecko może nałykać się powietrza. Z doświadczenia wiem, że należy poświęcić dużo czasu: usiąść przy mamie, zobaczyć jak karmi, skorygować dostawianie do piersi. Jest kilka zasad, które określają, czy mamy do czynienia z kolką. Dziecko płacze praktycznie o tej samej porze. Przychodzi np. godzina 15.00 i dziecko zaczyna płakać. Płacz trwa jakiś czas (nawet do kilku godzin) i  dziecko przestaje płakać. To musi się powtarzać kilka razy w tygodniu. Dziecko normalnie przybiera na wadze, a przy innych niedyspozycjach już niekoniecznie.

 

Jeśli już kolka faktycznie się pojawi, co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Należy poszukać  jej przyczyny. Jeśli już wykluczymy ewentualny wpływ diety nabiałowej, musimy mieć świadomość, że wszelka nerwowość rodziców także  może mieć na to wpływ. Dziecko jest gąbką, która chłonie nasze emocje – strach, niepewność, złość. Dziecko płacze, bo nie może inaczej powiedzieć mamie „nie denerwuj się, bo mnie to też denerwuje”. Wtedy warto, aby dziecko brał na ręce ten z rodziców, który jest spokojniejszy, żeby utulić, ukołysać. Warto przyzwyczajać dziecko do odbijania po jedzeniu, wtedy dziecko można położyć i często spokojnie zasypia. Cenne jest też robienie przerw przy karmieniu, aby do mózgu dziecka doszła wiadomość o sytości. Pomocne są masaże brzuszka i ogrzewanie ciepłą pieluchą lub ekologicznym termoforem, aby uwolnić “bączki”. Wspomagająco można stosować środki farmakologiczne z simetikonem lub dimetikonem, które nie wchłaniają się z układu pokarmowego, a ułatwiają uwalnianie powietrza.

Strona używa plików cookies w celach wymienionych w Polityce Prywatności. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.