Odruchowo mrużysz powieki, zamykasz lub przysłaniasz oczy po wejściu do jasnego, nasłonecznionego pomieszczenia? Nawet niezbyt mocne światło wywołuje dyskomfort, ból, dotkliwe pieczenie, łzawienie oczu lub uczucie, że wtargnęło pod powieki obce ciało („piasek w oczach”)? Objawy te oznaczać mogą światłowstręt – czyli nadwrażliwość oczu na światło. Światłowstręt nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej, lecz zwykle jest to objaw chorób oczu lub innych schorzeń. Dlatego w tym przypadku trudno wskazać na „uniwersalne” postępowanie terapeutyczne, jest ono bowiem uzależnione od przyczyny tego problemu zdrowotnego. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się zapalenie spojówek, migrenę, infekcje wirusowe.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie) 32 459 10 10 (NFZ)
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
- Odruchowo mrużysz powieki, zamykasz lub przysłaniasz oczy po wejściu do jasnego, nasłonecznionego pomieszczenia? Nawet niezbyt mocne światło wywołuje dyskomfort, ból, dotkliwe pieczenie, łzawienie oczu lub uczucie, że wtargnęło pod powieki obce ciało („piasek w oczach”)? Objawy te oznaczać mogą światłowstręt – czyli nadwrażliwość oczu na światło.
- Światłowstręt nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej, lecz zwykle jest to objaw chorób oczu lub innych schorzeń. Dlatego w tym przypadku trudno wskazać na „uniwersalne” postępowanie terapeutyczne, jest ono bowiem uzależnione od przyczyny tego problemu zdrowotnego.
- Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się zapalenie spojówek, migrenę, infekcje wirusowe.
O czym może świadczyć światłowstręt?
Światłowstręt jest częstym objawem wielu chorób, w związku z tym jego przyczyny bywają zróżnicowane.
Nadwrażliwość na światło (słoneczne lub sztuczne) najczęściej towarzyszy chorobom oczu – takim jak infekcyjne i alergiczne zapalenie spojówek, zapalenie twardówki, choroby rogówki lub tęczówki, jaskra, zespół suchego oka (spowodowany niedostatecznym wydzielaniem łez) i in.
Zdarza się, że światłowstręt wywołują choroby nie związane bezpośrednio ze wzrokiem – na przykład choroby tarczycy, infekcje. Także schorzenia neurologiczne – migrena, udar mózgu, uraz głowy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Światłowstręt stanowi niejednokrotnie skutek nadmiernego opalania się lub zbyt długiego przebywania na słońcu (bez odpowiedniej ochrony wzroku – np. okularami przeciwsłonecznymi). W efekcie może wystąpić oparzenie słoneczne oczu.
Nadwrażliwość na światło wywołuje działanie niektórych leków (zwłaszcza rozszerzających źrenicę – np. atropina) oraz niedobór witaminy B2.
Ze światłowstrętem zmagają się również osoby, którym zdarzyło się poprzedniego dnia nieco przesadzić z alkoholem (czyli doświadczają stanu popularnie nazywanego kacem).
Istnieje w populacji pewien odsetek osób w sposób naturalny i trwały szczególnie wrażliwych na światło. W tym przypadku problem nie ma podłoża „chorobowego”, a jego rozwiązaniem może być po prostu stosowanie odpowiedniej osłony oczu przed „ostrym” światłem – głównie okularów z odpowiednimi filtrami.
Nadwrażliwość na światło – o ile nie wynika z przyczyn naturalnych lub doraźnych (jak wspomniane wyżej przedawkowanie alkoholu) – powinna być sygnałem alarmowym, którego nie należy lekceważyć. Jeśli wystąpi, warto udać się do lekarza okulisty, aby zdiagnozować jej przyczynę i rozpocząć leczenie.
Czytaj też:
Zwyrodnienie plamki żółtej
Światłowstręt w ciąży
Ciąża to okres – wywołanych m.in. „burzą hormonów” – wielkich zmian w organizmie kobiety. Jedną z nich bywają zaburzenia dotyczące narządu wzroku, w tym właśnie światłowstręt. Problemy te – podobnie jak wiele innych pojawiających się w okresie ciąży – zazwyczaj mają charakter przejściowy i ustępują po porodzie. Nie zmienia to faktu, że wymagają one konsultacji okulistycznej.
Leczenie
Pojawiająca się nadwrażliwość na światło niekoniecznie oznaczać musi chorobę, bowiem często ma ona charakter doraźny, przemijający. Powodem do niepokoju i konsultacji lekarskiej powinna być jednak sytuacja, gdy światłowstręt utrzymuje się przez dłuższy czas – zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból oczu. Konieczne jest wtedy znalezienie przyczyny problemu, ponieważ może on wynikać z poważnej choroby. Należy pamiętać, że część chorób objawiających się światłowstrętem – na przykład zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – jest stanem zagrażającym życiu i wymaga leczenia w warunkach szpitalnych.
Terapia światowstrętu odnosi się przede wszystkim do leczenia choroby stanowiącej przyczynę tego problemu. Czasem konieczna może być – oczywiście wyłącznie na podstawie decyzji lekarza – zmiana stosowanych leków (jeżeli to one odpowiadają za nadwrażliwość na światło).
Pomocne w tym przypadku – choć oczywiście działające wyłącznie objawowo, łagodząco światłowstręt – może być stosowanie kropli nawilżających („sztuczne łzy”) oraz noszenie w słoneczne dni okularów przyciemniających.
Do postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniej terapii okulista może uznać za niezbędne dodatkowe konsultacje z lekarzami innych specjalności (np. neurologiem) i wykonanie badań za pomocą rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej głowy.
Czasami nadwrażliwość na światło (wraz z innymi objawami – takimi jak męczliwość oczu, ich pieczenie, zaburzenia widzenia) bywa wynikiem zbyt długiej pracy przy komputerze. Specjaliści zalecają, aby po każdej godzinie pracy przed monitorem zrobić kilkuminutową przerwę – warto wtedy przenieść wzrok na oddalone od siebie przedmioty.
Czytaj też:
Badanie OCT - tomografia oka
UWAGA! Część chorób objawiających się światłowstrętem jest stanem zagrażającym życiu i wymaga leczenia w warunkach szpitalnych.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.