Badanie OCT (inaczej: tomografia oka, koherentna tomografia gałki ocznej, optyczna koherencyjna tomografia komputerowa) pozwala na przekrojowe zobrazowanie i ocenę poszczególnych struktur oka. Precyzja badania obrazowego pozwala na diagnostykę wielu chorób i monitorowanie zmian narządu wzroku. OCT wykrywa między innymi zwyrodnienie struktur oka (plamki żółtej), zmiany związane z przebiegiem jaskry czy zmiany grubości siatkówki. Często zalecane jest pacjentom w podeszłym wieku, u których zwyrodnienie plamki żółtej wiąże się właśnie z tym okresem życia. Badanie przeprowadza lekarz poradni okulistycznej.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie) 32 459 10 10 (NFZ)
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
- Badanie OCT (inaczej: tomografia oka, koherentna tomografia gałki ocznej, optyczna koherencyjna tomografia komputerowa) pozwala na przekrojowe zobrazowanie i ocenę poszczególnych struktur oka.
- Precyzja badania obrazowego pozwala na diagnostykę wielu chorób i monitorowanie zmian narządu wzroku.
- OCT wykrywa między innymi zwyrodnienie struktur oka (plamki żółtej), zmiany związane z przebiegiem jaskry czy zmiany grubości siatkówki. Często zalecane jest pacjentom w podeszłym wieku, u których zwyrodnienie plamki żółtej wiąże się właśnie z tym okresem życia.
- Badanie przeprowadza lekarz poradni okulistycznej.
Badanie OCT
…to nowoczesna metoda, w której – dzięki specjalistycznej aparaturze – wykonywany jest skan konkretnego obszaru oka.
OCT wykorzystuje koherentną (tzn. spójną) wiązkę światła. Lekarz prowadzący badanie analizuje współczynnik odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki, dzięki czemu jest w stanie wykryć patologiczne zmiany w tej części oka oraz monitorować proces leczenia. Wysoka czułość aparatu sprawia, że rozdzielczość uzyskiwanego obrazu jest bardzo wysoka. Umożliwia to diagnostykę chorób, które mogą zostać niezauważone podczas tradycyjnego badania okulistycznego.
Aparat OCT pozwala na wizualizację przekroju wybranego fragmentu dna oka oraz stwarza możliwość skanu dowolnego miejsca siatkówki. Szybkość jego działania niweluje naturalne ruchy gałki ocznej mające wpływ na jakość obrazu.
Ponieważ badanie w praktyce nie jest obarczone ryzykiem skutków ubocznych, można je powtarzać wiele razy. Z możliwości jego wykonania nie wyklucza zaawansowany wiek czy ciąża.
Lekarz może zdecydować o zastosowaniu przed badaniem kropli rozszerzających źrenice – w takiej sytuacji skan zostanie wykonany po ok. 20 minutach od podania kropli.
Podczas badania pacjent przyjmuje pozycję siedzącą i opiera brodę o specjalną podpórkę, która stabilizuje jego głowę. Operując odpowiednio aparatem, lekarz kieruje wiązkę światła na poszczególne obszary oka – tak, aby uzyskać optymalny obraz (przenoszony na ekran monitora).
Podczas badania wymagana jest współpraca ze strony pacjenta, dokładne wykonywanie poleceń lekarza – w tym chwilowego zaprzestania mrugania.
Samo badanie trwa zwykle kilka-kilkanaście minut. Jest nieinwazyjne, bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Właściwie od razu po jego zakończeniu pacjent może wrócić do normalnej aktywności.
Wskazania do badanie OCT
Uzyskiwane dzięki OCT trójwymiarowe przekroje dostarczają ważnych dla lekarza informacji o schorzeniach oraz budowie elementów oka. Precyzja badania pozwala na diagnostykę wielu chorób i monitorowanie zmian narządu wzroku.
Badanie to jest niezbędne w diagnostyce jaskry (postępujący zanik nerwu wzrokowego) – umożliwia bowiem pomiar grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki wokół tarczy nerwu wzrokowego oraz w jej obrębie.
Podczas tomografii koherentnej lekarz widzi także umiejscowioną z tyłu gałki ocznej niewielki fragment siatkówki nazywany plamką żółtą – odpowiedzialną m.in. za ostrość widzenia i rozróżnianie kolorów. OCT plamki wykrywa jej zwyrodnienia (zwykle związane z zaawansowanym wiekiem), a także zmiany cukrzycowe w plamce lub jej obrzęk.
Badanie OCT wykorzystywane jest często w trakcie przygotowań pacjentów do laserowej korekcji wzroku, a także do monitorowania stanu oka po wykonanym zabiegu okulistycznym.
Wyniki badania OCT
…powinien zawsze interpretować specjalista (w praktyce samodzielna interpretacja badania przez „laika” nawet nie jest możliwa – osoba nie posiadająca fachowej wiedzy okulistycznej i doświadczenia w diagnostyce nie jest w stanie prawidłowo odczytać wyników czy porównać ich ze wzorcowymi parametrami).
Wynik tomografii wskazuje wszelkie odchylenia od normy – odnośnie do zmiany w budowie plamki żółtej, rogówki, siatkówki czy nerwu wzrokowego. Jeśli wynik OCT nie jest prawidłowy, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania lub zalecić odpowiednie postępowanie terapeutyczne.
Angio-OCT
Nowoczesny tomograf OCT wyposażony jest w system, który pozwala przeprowadzać nieinwazyjną angiografię, czyli badanie mikrokrążenia krwi w naczyniach oka. Jest to nieinwazyjna i bezkontrastowa metoda mierzenia przepływu krwi w siatkówce oka. Umożliwia wykrywanie, śledzenie oraz porównywanie zmian struktur naczyń krwionośnych siatkówki. Angio-OCT jest w pełni bezpieczne i podobnie jak „zwykłe” OCT, może być stosowane niezależnie od wieku pacjenta, także wobec dzieci i kobiet w ciąży.
Koherentną tomografię gałki ocznej wykonać można w poradniach okulistycznych CM Medhouse w Wodzisławiu Śląskim i Jastrzębiu-Zdroju.
Badanie tomografii gałki ocznej specjaliści CM Medhouse wykonują przy użyciu nowoczesnego aparatu REVO FC
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.