Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje i tworzy na skórze charakterystyczną wypukłość. Powstałe guzki z pewnością nie przysparzają urody, utrudniają codziennie funkcjonowanie, niejednokrotnie wywołują stany zapalne i wymagają pomocy lekarza. Tego rodzaju zmian na skórze nie wolno lekceważyć. Zdarza się bowiem, że dokładne badanie – zlecone przez lekarza – pozwala stwierdzić, że to, co pozornie wyglądało na niezbyt groźny de facto kaszak, w rzeczywistości stanowi objaw zmian nowotworowych, które wymagają już pilnie podjęcia leczenia.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie) 32 459 10 10 (NFZ)
Poradnie Medhouse
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
- Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje i tworzy na skórze charakterystyczną wypukłość.
- Powstałe guzki z pewnością nie przysparzają urody, utrudniają codziennie funkcjonowanie, niejednokrotnie wywołują stany zapalne i wymagają pomocy lekarza.
- Tego rodzaju zmian na skórze nie wolno lekceważyć. Zdarza się bowiem, że dokładne badanie – zlecone przez lekarza – pozwala stwierdzić, że to, co pozornie wyglądało na niezbyt groźny de facto kaszak, w rzeczywistości stanowi objaw zmian nowotworowych, które wymagają już pilnie podjęcia leczenia.
Kaszak ma postać
…wypukłego guzka o wielkości od milimetra do nawet kilku centymetrów. Rośnie powoli, na przestrzeni lat. Zazwyczaj jest miękki (jego wnętrze wypełnia łój) i ma kolor zbliżony do skóry.
Kaszaki mogą występować pojedynczo lub w skupisku.
Kaszaki najczęściej tworzą się
…w fragmentach skóry bogatych w mieszki włosowe (to zagłębienie naskórka, w którym umiejscowiony jest korzeń włosa oraz ujście gruczołów łojowych) – głowa, twarz, szyja, górna część tułowia, okolice narządów płciowych.
Schorzeniem mogą być objęte również (choć dzieje się tak rzadko) błony śluzowe oka i jamy ustnej – kaszaki powstają wtedy na powiekach, wargach, wewnętrznej powierzchni policzków, pod językiem itd.
Z problemem kaszaków częściej zmagają się mężczyźni niż kobiety. U dzieci stanowią one rzadkość. Stosunkowo często natomiast schorzenie dotyka młodzież w okresie dojrzewania – jest to związane z typowymi dla tej grupy wiekowej zmianami hormonalnymi i zaburzeniami funkcjonowania gruczołów łojowych.
Czytaj też:
LECZENIE OPARZEŃ
Diagnoza kaszaków
…odbywa się na podstawie badania palpacyjnego (tj. wykonanego przez lekarza palcami). Charakterystyczny wygląd, wyczuwalna palcami miękkość oraz miejsca występowania sprawiają, że dla lekarza kaszaki nie są trudne do zdiagnozowania. Badanie lekarskie pozwala odróżnić je od innych, podobnie wyglądających zmian skórnych – jak włókniaki czy tłuszczaki.
Jeżeli badanie palpacyjne nie dało podstaw do jednoznacznego rozpoznania kaszaków, a jest podejrzenie rozwoju groźniejszych dla zdrowia zmian o charakterze nowotworowym, lekarz może zlecić badania histopatologiczne. W niektórych przypadkach lekarz może także rozważyć badania obrazowe (USG, tomografia komputerowa), które ułatwią decyzję o właściwym postępowaniu chirurgicznym.
Czytaj też:
BADANIE HISTOPATOLOGICZNE
Przyczyną powstawania kaszaków
…jest zaczopowanie ujść gruczołów łojowych. Sprzyjają temu predyspozycje rodzinne (genetyczne), zmiany hormonalne zachodzące w organizmie (na przykład w okresie dojrzewania, kiedy to znacznie nasila się aktywność gruczołów łojowych). Znaczącą rolę w rozwoju kaszaków odgrywać mogą inne czynniki przyczyniające się do zatykania ujść jednostek włosowo-łojowych – zwłaszcza stosowanie w nadmiarze niektórych kosmetyków (podkłady, pudry, tłuste kremy, preparaty zawierające silikony itp.), nieodpowiednia higiena ciała czy nadmierne opalanie się (dotyczy zwłaszcza osób 65+). Wśród ekspertów dyskutowana jest rola wirusa HPV w powstawaniu tego rodzaju zmian skórnych. Do rozwoju kaszaków może przyczynić się również uszkodzenie mieszków włosowych – na skutek urazów skóry, otarć czy ran.
Kaszak zwykle nie jest bolesny
…chyba, że dojdzie do stanu zapalnego i zakażenia. Skóra wokół kaszaka zwykle bywa wtedy zaczerwieniona i cieplejsza.
Bolesność pojawia się także, gdy torbiel osiąga duże rozmiary. Narażony jest wówczas na częste podrażnianie w trakcie wykonywania codziennych czynności – na przykład ubierania się.
Czytaj też:
WRASTAJĄCE W SKÓRĘ PAZNOKCIE
Samoistne pęknięcie kaszaka
…następuje rzadko, jednak może się zdarzyć na skutek urazu. Należy się wtedy zgłosić do lekarza. Być może konieczny będzie wtedy zabieg chirurgiczny zmierzający do opróżnienia pozostałej części torbiela i zapobieżenia nawrotowi lub zakażeniu.
Usunięcie kaszaka
…można rozważyć, gdy sprawia pacjentowi dyskomfort i przeszkadza w życiu codziennym. Dzieje się tak, gdy osiągnie on duże rozmiary lub wyrasta na przykład w miejscach intymnych (utrudnia to współżycie seksualne i zaspakajanie potrzeb fizjologicznych). Najczęściej jednak na zabieg decydują się pacjenci z powodów estetycznych.
Pomoc medyczna konieczna jest w przypadku kaszaków, w obrębie których rozwinął się stan zapalny – lekarz może wtedy zalecić terapię antybiotykami.
Podstawową metodą pozbycia się kaszaka jest wycięcie chirurgiczne. Zabieg taki jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.
Im mniejszy jest wycinany guzek, tym lepszy efekt estetyczny zabiegu (blizna pozostaje praktycznie niewidoczna). Usunięcie dużych kaszaków wymaga już większego nacięcia i konieczne bywa potem założenie szwów – co oczywiście skutkuje niezbyt atrakcyjną „pamiątką” na skórze pacjenta. Dlatego należy rozważyć zgłoszenie się do lekarza (specjalisty chirurga) w momencie pojawienia się kaszaka – nie czekając, aż rozrośnie się on do wielkości orzecha.
Usunięcie pełnej zawartości torbieli zapewnia brak nawrotu.
Po wycięciu kaszaka należy przez pewien czas (około dwa miesiące) unikać wystawiania na słońce poddanego zabiegowi fragmentu skóry. Zaleca się też rezygnację ze stosowania kosmetyków, które mogłyby podrażniać i utrudniać gojenie się rany.
Usunięcie kaszaka – tylko lekarz!
Ponieważ usunięcie kaszaka wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, powinno być wykonywane wyłącznie przez lekarza. Samodzielne „zabiegi” – poprzez nakłuwanie czy wyciskanie kaszaka – wiążą się z dużym ryzykiem wniknięcia bakterii do wnętrza torbieli. Wielu ludzi nie ma świadomości, że samo odkażenie narzędzia tnącego nie gwarantuje bezpieczeństwa – groźne dla zdrowia bakterie mogą bowiem wniknąć do ciała z powierzchni przecinanej skóry, dłoni, niewłaściwie założonego lub zdezynfekowanego opatrunku itp. Często powoduje to zakażenie i stan zapalny. Efektem usuwania kaszaków „na własną rękę” – zwykle w nieprawidłowy sposób i w niesterylnych warunkach – mogą być także szpecące blizny.
Bywa, że niewielkie kaszaki ustępują samoistnie – po pewnym czasie mogą pęknąć pod wpływem przypadkowego nacisku lub po prostu… zniknąć. W takiej sytuacji płyn z gruczołu łojowego wycieka, a niewielka rana goi się. Nie zmienia to faktu, że usuwanie kaszaka co do zasady powinno się powierzyć lekarzowi.
Zapobieganie i domowe sposoby na kaszaki
…to przede wszystkim odpowiednia dbałość o higienę osobistą. Ryzyko powstawania kaszaków może zmniejszyć właściwa pielęgnacja skóry, stosowanie peelingów (czyli usuwanie martwych komórek naskórka). Jest to szczególnie ważne u osób posiadających tendencję do nadmiernego łojotoku. Pomocne w leczeniu może być stosowanie (w formie okładów) wyciągów lub wywarów ze skrzypu polnego – rośliny, która ma korzystny, prozdrowotny wpływ na skórę. Aby jednak uzyskać widoczny efekt tego rodzaju działań, należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ uwidocznić się one mogą dopiero po długim okresie czasu.
Uwaga! Nie należy samemu przekłuwać czy wyciskać kaszaków! Grozi to zakażeniem. Usunięcie kaszaka powinno być wykonywane wyłącznie przez lekarza – specjalisty chirurga lub dermatologa.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.