Kaszaki – przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje i tworzy na skórze charakterystyczną wypukłość. Powstałe guzki z pewnością nie przysparzają urody, utrudniają codziennie funkcjonowanie, niejednokrotnie wywołują stany zapalne i wymagają pomocy lekarza. Tego rodzaju zmian na skórze nie wolno lekceważyć. Zdarza się bowiem, że dokładne badanie – zlecone przez lekarza – pozwala stwierdzić, że to, co pozornie wyglądało na niezbyt groźny de facto kaszak, w rzeczywistości stanowi objaw zmian nowotworowych, które wymagają już pilnie podjęcia leczenia.

Umów się na wizytę

32 459 15 (prywatnie)
32 459 10 10 (NFZ)

Poradnie Medhouse

  • Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje i tworzy na skórze charakterystyczną wypukłość.
  • Powstałe guzki z pewnością nie przysparzają urody, utrudniają codziennie funkcjonowanie, niejednokrotnie wywołują stany zapalne i wymagają pomocy lekarza.
  • Tego rodzaju zmian na skórze nie wolno lekceważyć. Zdarza się bowiem, że dokładne badanie – zlecone przez lekarza – pozwala stwierdzić, że to, co pozornie wyglądało na niezbyt groźny de facto kaszak, w rzeczywistości stanowi objaw zmian nowotworowych, które wymagają już pilnie podjęcia leczenia.

Kaszak ma postać

…wypukłego guzka o wielkości od milimetra do nawet kilku centymetrów. Rośnie powoli, na przestrzeni lat. Zazwyczaj jest miękki (jego wnętrze wypełnia łój) i ma kolor zbliżony do skóry.

Kaszaki mogą występować pojedynczo lub w skupisku.

Kaszaki najczęściej tworzą się

…w fragmentach skóry bogatych w mieszki włosowe (to zagłębienie naskórka, w którym umiejscowiony jest korzeń włosa oraz ujście gruczołów łojowych) – głowa, twarz, szyja, górna część tułowia, okolice narządów płciowych.

Schorzeniem mogą być objęte również (choć dzieje się tak rzadko) błony śluzowe oka i jamy ustnej – kaszaki powstają wtedy na powiekach, wargach, wewnętrznej powierzchni policzków, pod językiem itd.

Z problemem kaszaków częściej zmagają się mężczyźni niż kobiety. U dzieci stanowią one rzadkość. Stosunkowo często natomiast schorzenie dotyka młodzież w okresie dojrzewania – jest to związane z typowymi dla tej grupy wiekowej zmianami hormonalnymi i zaburzeniami funkcjonowania gruczołów łojowych.

Czytaj też:

LECZENIE OPARZEŃ

Diagnoza kaszaków

…odbywa się na podstawie badania palpacyjnego (tj. wykonanego przez lekarza palcami). Charakterystyczny wygląd, wyczuwalna palcami miękkość oraz miejsca występowania sprawiają, że dla lekarza kaszaki nie są trudne do zdiagnozowania. Badanie lekarskie pozwala odróżnić je od innych, podobnie wyglądających zmian skórnych – jak włókniaki czy tłuszczaki.

Jeżeli badanie palpacyjne nie dało podstaw do jednoznacznego rozpoznania kaszaków, a jest podejrzenie rozwoju groźniejszych dla zdrowia zmian o charakterze nowotworowym, lekarz może zlecić badania histopatologiczne. W niektórych przypadkach lekarz może także rozważyć badania obrazowe (USG, tomografia komputerowa), które ułatwią decyzję o właściwym postępowaniu chirurgicznym.

Czytaj też:

BADANIE HISTOPATOLOGICZNE

Przyczyną powstawania kaszaków

…jest zaczopowanie ujść gruczołów łojowych. Sprzyjają temu predyspozycje rodzinne (genetyczne), zmiany hormonalne zachodzące w organizmie (na przykład w okresie dojrzewania, kiedy to znacznie nasila się aktywność gruczołów łojowych). Znaczącą rolę w rozwoju kaszaków odgrywać mogą inne czynniki przyczyniające się do zatykania ujść jednostek włosowo-łojowych – zwłaszcza stosowanie w nadmiarze niektórych kosmetyków (podkłady, pudry, tłuste kremy, preparaty zawierające silikony itp.), nieodpowiednia higiena ciała czy nadmierne opalanie się (dotyczy zwłaszcza osób 65+). Wśród ekspertów dyskutowana jest rola wirusa HPV w powstawaniu tego rodzaju zmian skórnych. Do rozwoju kaszaków może przyczynić się również uszkodzenie mieszków włosowych – na skutek urazów skóry, otarć czy ran.

Kaszak zwykle nie jest bolesny

…chyba, że dojdzie do stanu zapalnego i zakażenia. Skóra wokół kaszaka zwykle bywa wtedy zaczerwieniona i cieplejsza.

Bolesność pojawia się także, gdy torbiel osiąga duże rozmiary. Narażony jest wówczas na częste podrażnianie w trakcie wykonywania codziennych czynności – na przykład ubierania się.

Czytaj też:

WRASTAJĄCE W SKÓRĘ PAZNOKCIE

Samoistne pęknięcie kaszaka

…następuje rzadko, jednak może się zdarzyć na skutek urazu. Należy się wtedy zgłosić do lekarza. Być może konieczny będzie wtedy zabieg chirurgiczny zmierzający do opróżnienia pozostałej części torbiela i zapobieżenia nawrotowi lub zakażeniu.

Usunięcie kaszaka

…można rozważyć, gdy sprawia pacjentowi dyskomfort i przeszkadza w życiu codziennym. Dzieje się tak, gdy osiągnie on duże rozmiary lub wyrasta na przykład w miejscach intymnych (utrudnia to współżycie seksualne i zaspakajanie potrzeb fizjologicznych). Najczęściej jednak na zabieg decydują się pacjenci z powodów estetycznych.

Pomoc medyczna konieczna jest w przypadku kaszaków, w obrębie których rozwinął się stan zapalny – lekarz może wtedy zalecić terapię antybiotykami.

Podstawową metodą pozbycia się kaszaka jest wycięcie chirurgiczne. Zabieg taki jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Im mniejszy jest wycinany guzek, tym lepszy efekt estetyczny zabiegu (blizna pozostaje praktycznie niewidoczna). Usunięcie dużych kaszaków wymaga już większego nacięcia i konieczne bywa potem założenie szwów – co oczywiście skutkuje niezbyt atrakcyjną „pamiątką” na skórze pacjenta. Dlatego należy rozważyć zgłoszenie się do lekarza (specjalisty chirurga) w momencie pojawienia się kaszaka – nie czekając, aż rozrośnie się on do wielkości orzecha.

Usunięcie pełnej zawartości torbieli zapewnia brak nawrotu.

Po wycięciu kaszaka należy przez pewien czas (około dwa miesiące) unikać wystawiania na słońce poddanego zabiegowi fragmentu skóry. Zaleca się też rezygnację ze stosowania kosmetyków, które mogłyby podrażniać i utrudniać gojenie się rany.

Usunięcie kaszaka – tylko lekarz!

Ponieważ usunięcie kaszaka wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, powinno być wykonywane wyłącznie przez lekarza. Samodzielne „zabiegi” – poprzez nakłuwanie czy wyciskanie kaszaka – wiążą się z dużym ryzykiem wniknięcia bakterii do wnętrza torbieli. Wielu ludzi nie ma świadomości, że samo odkażenie narzędzia tnącego nie gwarantuje bezpieczeństwa – groźne dla zdrowia bakterie mogą bowiem wniknąć do ciała z powierzchni przecinanej skóry, dłoni, niewłaściwie założonego lub zdezynfekowanego opatrunku itp. Często powoduje to zakażenie i stan zapalny. Efektem usuwania kaszaków „na własną rękę” – zwykle w nieprawidłowy sposób i w niesterylnych warunkach – mogą być także szpecące blizny.

Bywa, że niewielkie kaszaki ustępują samoistnie – po pewnym czasie mogą pęknąć pod wpływem przypadkowego nacisku lub po prostu… zniknąć. W takiej sytuacji płyn z gruczołu łojowego wycieka, a niewielka rana goi się. Nie zmienia to faktu, że usuwanie kaszaka co do zasady powinno się powierzyć lekarzowi.

Zapobieganie i domowe sposoby na kaszaki

…to przede wszystkim odpowiednia dbałość o higienę osobistą. Ryzyko powstawania kaszaków może zmniejszyć właściwa pielęgnacja skóry, stosowanie peelingów (czyli usuwanie martwych komórek naskórka). Jest to szczególnie ważne u osób posiadających tendencję do nadmiernego łojotoku. Pomocne w leczeniu może być stosowanie (w formie okładów) wyciągów lub wywarów ze skrzypu polnego – rośliny, która ma korzystny, prozdrowotny wpływ na skórę. Aby jednak uzyskać widoczny efekt tego rodzaju działań, należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ uwidocznić się one mogą dopiero po długim okresie czasu.

Uwaga!
Nie należy samemu przekłuwać czy wyciskać kaszaków! Grozi to zakażeniem. Usunięcie kaszaka powinno być wykonywane wyłącznie przez lekarza – specjalisty chirurga lub dermatologa.

* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.

POTRZEBUJESZ KONSULTACJI
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI W CELU REZERWACJI WIZYTY

32 459 10 15

Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Komunikat: Ochrona danych osobowych

Komunikat: Ochrona danych osobowych

KOMUNIKAT Ochrona danych osobowych. Z przykrością informujemy, że nasz kontrahent ALAB laboratoria sp. z o.o. w dniu 19 listopada 2023…
Zabieg "strzelającego palca"

Zabieg "strzelającego palca"

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to…
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje…
Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa

Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę. Opowiedziała nam o tym pielęgniarka Joanna Ptaszyńska z laboratorium Medhouse. 

 

Red. Przeciwciała to pozostałość po wirusie w organizmie. Jakie testy pozwalają je sprawdzić?

Joanna Ptaszyńska. W naszym punkcie pobrań Medhouse codziennie od godz. 7.00 do 15.00  pobieramy krew na obecność przeciwciał koronawirusa. Testy te wykonywane są metodą Elisa, czyli z osocza. Przeciwciała powstają w organizmie po kontakcie z wirusem i podczas zachorowania. Są ich dwie klasy: IGG oraz IGM. IGG to przeciwciała późnej fazy zapalnej i one z reguły wytwarzają się między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów. Najlepszy wynik można uzyskać w 14 dniu. Nie wiemy jednak, ile te przeciwciała utrzymują się w organizmie, bo badania nad tym zagadnieniem są na razie na wczesnym etapie. Z kolei przeciwciała IGM to przeciwciała wczesnej fazy zapalnej. Pojawiają się one między 7 a 10 dniem od wystąpienia objawów, a najbardziej wiarygodny dzień to 8 doba. Nie jest to metoda pozwalająca na uzyskanie 100-proc. pewności wyniku, jednak obecnie jest najpewniejsza. 

 

Wykonujecie sporo testów na obecność koronawirusa? 

To tzw. testy PCR. Obecnie, kiedy społeczeństwo oswoiło się już z chorobą, tych testów wykonuje się mniej, po kilka dziennie. Był okres, kiedy pracodawcy w Czechach wymagali przedstawienia negatywnego wyniku, a wtedy było bardzo wiele osób do pobrania wymazu. Teraz zniesiono już ten obowiązek, ale zdarzają się natomiast pracownicy z Ukrainy, Mołdawii, którzy przyjmują się do pracy w Polsce i pracodawcy wymagają przedstawienia ujemnego wyniku. Jest też grupa osób, które wyjeżdżają np. do sanatorium i chcą mieć pewność, że nie zarażą tam innych pensjonariuszy.

 

A jak wykonuje się testy na obecność koronawirusa, które także można prywatnie wykonać w laboratorium Medhouse?

Na podstawie przygotowanej listy pacjentów zapisanych na testy przygotowujemy dzień wcześniej opisane probówki. Pacjent zazwyczaj podjeżdża autem na daną godzinę i otwiera okno. Personel medyczny jest zabezpieczony środkami ochrony osobistej. Weryfikujemy dane pacjenta i pobieramy wymaz. Obecnie jest to wymaz zarówno z nosa, jak i z gardła. Dla pacjenta w tym momencie kończy się konieczność kontaktu z personelem medycznym. Próbki przekazywane są do laboratorium w Katowicach, a pacjent po 24 godzinach od zawiezienia próbki może poznać wynik, dzięki indywidualnemu kodowi, który należy wprowadzić na stronie internetowej. Potwierdzenie zapłaty przychodzi na adres mailowy. 

 

Sprawdź zmiany w płucach po przebytym koronawirusie

Jak bezpiecznie sprawdzić ewentualne zmiany w płucach po zakażeniu SARS-CoV-2? To pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, które przeszły zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Odpowiedzią jest diagnostyka tomografem komputerowym. 

 

Na Śląsku zakażenie koronawirusem przeszło już 23 412 osób (według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na dzień 5 października 2020r.). Wyzdrowiało dotychczas 21 213 osób, a wśród nich było bardzo wielu mieszkańców regionu, którzy nie mieli żadnych objawów, albo lekkie objawy. Według doniesień naukowych, koronawirus może pozostawiać uszkodzenia w płucach, które dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają nasze płuca. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze jednak może dać tak dokładny obraz, jak inne metody zaglądania w głąb organizmu. – Doskonałą metodą do oceny zmian po przebytej chorobie COVID-19 jest tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT). Badanie to wykonuje się bez podania środka kontrastowego – informują eksperci Medhouse Diagnostyka. 

 

Czego można się zatem spodziewać w płucach po przebyciu COVID-19? Diagnosta potrafi dostrzec do dość precyzyjnie. – W obrazie tomografii płuc osób zakażonych COVID-19 często widoczne są zmiany o niejednorodnym zagęszczeniu, zmiany śródmiąższowe (głównie pogrubienie przegród międzyzrazikowych i śródrazikowych) oraz obraz matowej szyby. HRCT płuc jest jedną z podstawowych metod oceny powikłań w płucach pacjenta po przebytym koronawirusie – wyjaśniają specjaliści Medhouse Diagnostyka. Kontrolne badanie w tomografem komputerowym daje możliwość monitorowania efektów leczenia, ocenę regresji zmian zapalnych w płucach. Badanie TK jest metodą o bardzo wysokiej czułości, a przy tym bezpieczną dla pacjenta. Zdecydowanymi zaletami TK są krótki czas badania i brak inwazyjności. W ten sposób diagnozowani mogą być również pacjenci, którzy mają wszczepione urządzenia medyczne – np. rozruszniki serca. Jedynym przeciwwskazaniem dla badania TK pod kątem zmian w płucach może być ciąża u pacjentki.

 

foto:

Badanie HRCT płuc. Przekrój poprzeczny. Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz płuc 

 

 

Kolki_gazetka
Jak pomóc dziecku przy kolce?

Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmierzyć rodzice niemowlaków, są kolki. Jakie są sposoby, aby pomóc przy takich dolegliwościach? Pytamy o to Stanisławę Majzner z Centrum Medycznego Medhouse, położną z wieloletnim doświadczeniem. 

 

Red. Starsi często podkreślają, że kolki zależą od diety matki. To prawda?

Stanisława Majzner. Każdy z nas ma inne usposobienie i potrzeby, a maluchy też takie są. Od kilku lat nie stosuje się już diety matki karmiącej. Są noworodki, przy których mama może jeść praktycznie wszystko i nic się nie dzieje maluszkowi, ale bywa tak, że dziecko ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, co może powodować niedyspozycje jelitowe. Nie wszystko jednak należy sklasyfikować jako kolkę. U małego dziecka układ pokarmowy jest niedojrzały. Takie kłopoty mogą być np. pierwszym objawem alergii pokarmowej i wtedy dieta matki bogata w nabiał może mieć wpływ na kolki.

 

Kolka to, czy nie kolka? Oto jest pytanie…

Musimy rozróżnić, czy dolegliwości nie mają związku np. z przejedzeniem dziecka lub nieprawidłowym sposobem przystawiania do piersi lub butelki, bo dziecko może nałykać się powietrza. Z doświadczenia wiem, że należy poświęcić dużo czasu: usiąść przy mamie, zobaczyć jak karmi, skorygować dostawianie do piersi. Jest kilka zasad, które określają, czy mamy do czynienia z kolką. Dziecko płacze praktycznie o tej samej porze. Przychodzi np. godzina 15.00 i dziecko zaczyna płakać. Płacz trwa jakiś czas (nawet do kilku godzin) i  dziecko przestaje płakać. To musi się powtarzać kilka razy w tygodniu. Dziecko normalnie przybiera na wadze, a przy innych niedyspozycjach już niekoniecznie.

 

Jeśli już kolka faktycznie się pojawi, co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Należy poszukać  jej przyczyny. Jeśli już wykluczymy ewentualny wpływ diety nabiałowej, musimy mieć świadomość, że wszelka nerwowość rodziców także  może mieć na to wpływ. Dziecko jest gąbką, która chłonie nasze emocje – strach, niepewność, złość. Dziecko płacze, bo nie może inaczej powiedzieć mamie „nie denerwuj się, bo mnie to też denerwuje”. Wtedy warto, aby dziecko brał na ręce ten z rodziców, który jest spokojniejszy, żeby utulić, ukołysać. Warto przyzwyczajać dziecko do odbijania po jedzeniu, wtedy dziecko można położyć i często spokojnie zasypia. Cenne jest też robienie przerw przy karmieniu, aby do mózgu dziecka doszła wiadomość o sytości. Pomocne są masaże brzuszka i ogrzewanie ciepłą pieluchą lub ekologicznym termoforem, aby uwolnić “bączki”. Wspomagająco można stosować środki farmakologiczne z simetikonem lub dimetikonem, które nie wchłaniają się z układu pokarmowego, a ułatwiają uwalnianie powietrza.

Strona używa plików cookies w celach wymienionych w Polityce Prywatności. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.