Problem wrastających w skórę paznokci najczęściej dotyczy palców stóp. Dolegliwość powoduje ból, stan zapalny oraz ropnie. Pomóc w niej może konsultacja z lekarzem specjalistą – podologiem lub dermatologiem. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurga lub chirurga dziecięcego.
Problem wrastających w skórę paznokci najczęściej dotyczy palców stóp. Dolegliwość powoduje ból, stan zapalny oraz ropnie. Pomóc w niej może konsultacja z lekarzem specjalistą – podologiem lub dermatologiem. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurga lub chirurga dziecięcego.
Wrastające paznokcie są przypadłością, która dotyczy zwykle paznokci u stóp, zwłaszcza dużego palca (paznokieć jest tu najtwardszy i najmocniej wbija się w skórę). Zdarzają się również – choć są to rzadsze przypadki – wrastające paznokcie u ręki.
Dolegliwość początkowo powoduje jedynie pewien dyskomfort, z czasem jednak możemy odczuwać utrudniający chodzenie ból – spowodowany wbijaniem się płytki paznokciowej w skórę palca. Problem staje się poważniejszy, gdy towarzyszy mu stan zapalny i pojawiają się ropnie.
Przyczyny wrastających paznokci
Przyczyn wrastania paznokci może być wiele. Wśród najczęstszych wymienia się:
niewłaściwe, np. zbyt ciasne obuwie (problem często pojawia się u kobiet noszących obuwie na wysokim obcasie, zwężane ku czubkowi)
niewłaściwe obcinanie paznokci
przytrzaśnięcie lub inne uszkodzenie paznokcia
grzybica stóp
deformacja stóp oraz palców – np. halluksy (zwane także „paluchem koślawym”)
szeroka i zgięta ku dołowi płytka paznokcia
predyspozycje wrodzone (uwarunkowania genetyczne).
Problem wrastających paznokci często dotyka kobiety – z powodu noszonego obuwia, oraz osoby, które uprawiają sport, zwłaszcza piłkę nożną. W ich przypadku wielokrotne kopnięcie piłki lub wywieranie nacisku na stopy przez długi czas może spowodować uszkodzenie paznokcia i zwiększyć ryzyko jego wrastania.
Czynnikiem sprzyjającym powstaniu dolegliwości jest również nadmierna waga ciała – dotyczy głównie osób otyłych, ale także kobiet w ciąży (szybki przyrost masy ciała powoduje, że paznokcie wbijają się w skórę).
Objawy
Wrastający w skórę paznokieć powoduje ból podczas chodzenia. Ponadto może wystąpić zaczerwienienie, opuchlizna lub krwawienie (gdy paznokieć przebije skórę). U osób, które dodatkowo dostaną nadkażenia bakteryjnego może pojawić się wydzielina ropna.
W przypadku infekcji powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, aby zapobiec powstawaniu stanu zapalnego oraz rozprzestrzenienia się zakażenia. Jeżeli infekcja nie zostanie wyleczona może dojść do poważnych konsekwencji zdrowotnych – przewlekły ból, zniekształcenie, zapalenie tkanki łącznej i zakażenie kości.
Wrastający paznokieć u dziecka
Wrastający paznokieć u dzieci to problem spowodowany przede wszystkim złym obcinaniem. Rodzice często obcinają niemowlętom paznokcie „na okrągło” i bardzo krótko – żeby się nie podrapały. Może to prowadzić do wrastania paznokci, gdyż skóra wokół nich nachodzi na miejsce, gdzie powinien rosnąć.
Leczenie
Wrastający paznokieć to dolegliwość bolesna, utrudniająca wykonywanie codziennych czynności. Dlatego ważne jest pozbycie się wrastającej płytki w skórę w początkowym etapie. Jeżeli domowe sposoby nie poradziły sobie w walce z problemem, należy skonsultować się z lekarzem (podologiem, dermatologiem lub – w przypadku dzieci – pediatrą), który może zlecić np. podniesienie paznokcia i umieszczenie pod nim materiału oddzielającego od skóry lub zastosowanie specjalnej klamry korygującej, której zadaniem jest przywrócenie prawidłowego kształtu i kierunku rośnięcia paznokcia poprzez odpowiedni nacisk na jego brzegi.
Usunięcie paznokcia
Gdy inne metody okazują się nieskuteczne, a co gorsza – pojawia się zakażanie, konieczne może być chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia. Może ono być częściowe (lekarz przycina wrastającą część paznokcia) lub całkowite. W tym drugim przypadku zabieg wykonuje się np. jeśli problem występuje wielokrotnie na tym samym palcu. Ta procedura może zapobiec odrastaniu chorobowej części paznokcia.
Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Po jego wykonaniu oraz zagojeniu się rany paznokieć wraca na prawidłowy „tor wzrostu”.
Zapobieganie
Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowej higienie stóp i paznokci. Paznokcie należy obcinać na prosto i niezbyt blisko skóry. Do usuwania zabrudzeń pod paznokciami najlepiej używać wacika zwilżonego spirytusem – zamiast ostrych narzędzi, w rodzaju końcówki nożyczek. Trzeba również pamiętać o częstej zmianie skarpetek oraz zadbać o obuwie – aby było wygodne i nie uwierało palców stóp.
Zabieg usunięcia wrastającego paznokcia możesz wykonać w poradni chirurgicznej CM Medhouse – w Wodzisławiu Śląskim, Jastrzębiu-Zdroju oraz Marklowicach.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.