Haluksy – zapobieganie, leczenie

stopy, haluks na stopie

Koślawość palucha (łac.: hallux valgus, czyli potocznie: haluks) to często występująca deformacja stopy. Dotyka głównie kobiety. Paluch w nomenklaturze medycznej oznacza duży palec od stopy. W wyniku zniekształcenia kości śródstopia paluch przechyla się w kierunku sąsiedniego palca lub wręcz na niego nachodzi. Zmiany z czasem stają się widoczne „gołym okiem”, a choroba (o ile pozostaje nieleczona) nasila się. Często dochodzi wtedy do bolesnego zapalenia w obrębie zdeformowanego stawu.

Umów się na wizytę

32 459 15 (prywatnie)
32 459 10 10 (NFZ)

Poradnie Medhouse

  • Koślawość palucha (łac.: hallux valgus, czyli potocznie: haluks) to często występująca deformacja stopy. Dotyka głównie kobiety.

  • Paluch w nomenklaturze medycznej oznacza duży palec od stopy. W wyniku zniekształcenia kości śródstopia paluch przechyla się w kierunku sąsiedniego palca lub wręcz na niego nachodzi.

  • Zmiany z czasem stają się widoczne „gołym okiem”, a choroba (o ile pozostaje nieleczona) nasila się. Często dochodzi wtedy do bolesnego zapalenia w obrębie zdeformowanego stawu.

Czym są haluksy?

Stopa narażana jest na rozmaite przeciążenia, które – jeśli mają długotrwały charaktermogą prowadzić do różnego rodzaju zniekształceń. Między innymi do powstania haluksów.

Koślawość palucha oczywiście nie pojawia się nagle. Proces chorobowy postępuje raczej wolno, dlatego pierwsze objawy długo mogą pozostać niezauważone. Z biegiem czasu jednak odchylenie palucha narasta.

W początkowym stadium rozwoju haluksów nie dochodzi jeszcze do bólu stawów (charakterystycznego dla późniejszych etapów choroby). Jednakże już wówczas powstająca na stopie wypukłość narażona jest na podrażnianie ze strony obuwia, a to z kolei może spowodować bolesne zapalenie.

Oprócz widocznego skrzywienia palucha, obserwuje się również poszerzenie przedniej części stopy (tzw. płaskostopie poprzeczne) na skutek osłabienia mięśni stóp. Prowadzi to do powstawania odcisków oraz tak zwanych modzeli (nazwą tą określa się fragmenty skóry zrogowaciałe na skutek tarcia lub ucisku).

Haluksy mogą powodować także ograniczenie ruchomości palców stopy. Co więcej, schorzenie czasem niejako „rozprzestrzenia się” i przyczynia do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów nóg.

Przyczyny powstawania haluksów

Haluksy mogą mieć podłoże genetyczne (czyli wrodzone, przechodzące „z pokolenia na pokolenie” predyspozycje do rozwoju tego schorzenia). Z drugiej jednak strony koślawość palucha w dużej mierze związana jest ze stylem życia – zwłaszcza z noszeniem niedostosowanego do warunków anatomicznych obuwia. Często oba te czynniki nakładają się na siebie. Do powstania haluksów znacznie przyczyniają się także nadmierne obciążenia stopy wynikające z nadwagi czy długotrwałego uprawiania niektórych rodzajów sportu.

Schorzenie najczęściej dotyczy kobiet

ponieważ kobiece stopy mają anatomicznie mniejszą wytrzymałość, a także mniejszą siłę mięśni. Jednak szczególne znaczenie ma w tym przypadkumoda. Jej niepisane wymogi „nakazują” paniom noszenie obuwia, które przynajmniej w zamierzeniu – pozytywnie wpływa na sylwetkę i sposób poruszania się, jednakże przy długotrwałym użytkowaniu niestety deformuje stopy. Największe problemy sprawiają buty z wąskimi czubkami oraz wysokimi obcasami. O ile doraźne ich założenie pozostaje neutralne dla zdrowia, o tyle sytuacja przedstawia się już gorzej, jeśli używanie tego rodzaju pantofelków staje się codziennością i to na wiele godzin. W tym przypadku ciężar ciała jest nierównomiernie rozłożony na stopach obciążana jest głównie przednia ich część, dochodzi do ścieśnienia palców w ostro zakończonych czubkach butów, a kości układają się w nienaturalny sposób. W efekcie stopy po jakimś czasie ulegają zniekształceniu.

Ponieważ haluksy rozwijają się na przestrzeni dłuższego okresu czasu, problem ten dotyka zwykle kobiety starsze.

Czytaj też:

OSTEOPOROZA

Objawy haluksów

Koślawy paluch z pewnością urody nie przysparza – co samo w sobie już dla wielu (zwłaszcza pań) jest wystarczającym argumentem za podjęciem leczenia. Istotne jednak jest to, że haluksy sprawiają trudności w codziennym funkcjonowaniu, zarówno podczas stania, jak i chodzenia. Najbardziej uciążliwym objawem jest ból, który pojawia się w wyniku rozwoju stanu zapalnego w zniekształconym stawie. Dodatkowo wystąpić może również obrzęk.

Z czasem objawy narastają, do tego stopnia, że utrudniają normalne poruszanie się.

Haluksy mogą także przejawiać się w – odczuwanym zwykle rano – zesztywnieniu palców lub całej stopy, charakterystycznym „młotkowatym” ustawieniu palców, zgrubieniach naskórka, odciskach, czasem również zaburzeniach przewodnictwa nerwowego w postaci drętwienia stopy.

Czytaj też:

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA

Leczenie haluksów

…powinno być prowadzone przez lekarza poradni ortopedycznej. Najlepiej zgłosić się tam od razu, gdy pacjent/ka zauważy pierwsze, niepokojące objawy deformacji stopy. Zwykle jest to delikatne odgięcie palucha.

We wczesnym stadium choroby, gdy paluch da się jeszcze ustawić we właściwej anatomicznie pozycji, można stosować odpowiednie – zalecane przez lekarza – wkładki korygujące.

W postępowaniu zachowawczym wykorzystuje się przyjmowane doustnie lub iniekcyjnie leki (także w postaci maści i żeli) o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Lekarz może także zalecić plastry ochronne na haluksy, powodujące zmniejszenie tarcia oraz bólu podczas chodzenia.

Stosowany bywa również odpowiedni do tego schorzenia sprzęt ortopedyczny, który ma za zadanie korygowanie ustawienia palucha stopy.

Leczenie ortopedyczne czasem bywa wspomagane różnymi „domowymi” metodami – takimi jak kompresy i okłady wykorzystujące substancje o właściwościach zmiękczających i łagodzących stan zapalny. Przydatny może być także masaż haluksów – dzięki niemu poprawi się krążenie krwi, co również może zmniejszyć stan zapalny.

Podobnie jak w przypadku innych chorób, najlepsze efekty leczenia gwarantuje odpowiednio wczesne jego wdrożenie – gdy pojawiają się pierwsze oznaki zniekształcenia stopy.

Operacja haluksów

Jeżeli wyżej wymienione środki (leczenie zachowawcze) nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, konieczne bywa leczenie operacyjne. Chirurgiczna korekcja koślawości palucha bywa niezbędna, jeśli schorzenie jest już zaawansowane, a zmiany w obrębie stopy utrwalone. Wskazania do operacyjnego leczenia haluksa to przede wszystkim silny ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie.

W sytuacji, gdy zmiany są jeszcze stosunkowo niewielkie, procedura chirurgiczna obejmuje tkanki miękkie, ewentualnie niewielką resekcję przerośniętej tkanki kostnej. W stanach bardziej zaawansowanych jedną z możliwości korekcji koślawego palucha jest już ingerencja w strukturę kości i zespoleniu tkanki za pomocą śrub.

Leczenie wymaga szczegółowej diagnostyki. Dlatego zanim lekarz przystąpi do zabiegu, pacjent przechodzi szczegółowe badania – m.in. morfologia krwi, EKG czy poziom glukozy.

Na ostateczny efekt zabiegu wpływ ma odpowiednio prowadzona rehabilitacja.

Profilaktyka haluksów

…wprowadzona odpowiednio wcześnie, może zahamować lub nawet zapobiec rozwojowi choroby. Przede wszystkim wymaga zmiany obuwia – na takie, które pozwoli stopie prawidłowo funkcjonować, czyli w miarę równo rozkładać ciężar ciała i nie ścieśniać palców. Buty powinny być na płaskim obcasie, z miękką podeszwą i szerokim przodem.

Oprócz tego osoby pracujące w pozycji stojącej (np. sprzedawcy w sklepach), powinny w miarę możliwości robić przerwy pozwalające stopom na „odpoczynek”.

Przydatne jest również zrzucenie nadmiernych kilogramów ciała – zważywszy na fakt, że nadwaga odpowiada za wzmożony nacisk na stopę.

Czytaj też:

BÓL BIODRA

→ Ważne
Najczęstszą przyczyną powstawania haluksów jest noszenie niewygodnych butów – zbyt ciasnych i na wysokim obcasie
Aby zminimalizować ryzyko schorzenia, należy dbać o zachowanie właściwej masy ciała.
Ruch i aktywność fizyczna (rekreacyjne uprawianie sportu) przyczynia się do budowania właściwej postawy ciała oraz prawidłowego ukształtowania stóp.

* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.

POTRZEBUJESZ KONSULTACJI LUB BADANIA
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI W CELU REZERWACJI WIZYTY

32 459 10 15

Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Komunikat: Ochrona danych osobowych

Komunikat: Ochrona danych osobowych

KOMUNIKAT Ochrona danych osobowych. Z przykrością informujemy, że nasz kontrahent ALAB laboratoria sp. z o.o. w dniu 19 listopada 2023…
Zabieg "strzelającego palca"

Zabieg "strzelającego palca"

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to…
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje…
Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa

Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę. Opowiedziała nam o tym pielęgniarka Joanna Ptaszyńska z laboratorium Medhouse. 

 

Red. Przeciwciała to pozostałość po wirusie w organizmie. Jakie testy pozwalają je sprawdzić?

Joanna Ptaszyńska. W naszym punkcie pobrań Medhouse codziennie od godz. 7.00 do 15.00  pobieramy krew na obecność przeciwciał koronawirusa. Testy te wykonywane są metodą Elisa, czyli z osocza. Przeciwciała powstają w organizmie po kontakcie z wirusem i podczas zachorowania. Są ich dwie klasy: IGG oraz IGM. IGG to przeciwciała późnej fazy zapalnej i one z reguły wytwarzają się między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów. Najlepszy wynik można uzyskać w 14 dniu. Nie wiemy jednak, ile te przeciwciała utrzymują się w organizmie, bo badania nad tym zagadnieniem są na razie na wczesnym etapie. Z kolei przeciwciała IGM to przeciwciała wczesnej fazy zapalnej. Pojawiają się one między 7 a 10 dniem od wystąpienia objawów, a najbardziej wiarygodny dzień to 8 doba. Nie jest to metoda pozwalająca na uzyskanie 100-proc. pewności wyniku, jednak obecnie jest najpewniejsza. 

 

Wykonujecie sporo testów na obecność koronawirusa? 

To tzw. testy PCR. Obecnie, kiedy społeczeństwo oswoiło się już z chorobą, tych testów wykonuje się mniej, po kilka dziennie. Był okres, kiedy pracodawcy w Czechach wymagali przedstawienia negatywnego wyniku, a wtedy było bardzo wiele osób do pobrania wymazu. Teraz zniesiono już ten obowiązek, ale zdarzają się natomiast pracownicy z Ukrainy, Mołdawii, którzy przyjmują się do pracy w Polsce i pracodawcy wymagają przedstawienia ujemnego wyniku. Jest też grupa osób, które wyjeżdżają np. do sanatorium i chcą mieć pewność, że nie zarażą tam innych pensjonariuszy.

 

A jak wykonuje się testy na obecność koronawirusa, które także można prywatnie wykonać w laboratorium Medhouse?

Na podstawie przygotowanej listy pacjentów zapisanych na testy przygotowujemy dzień wcześniej opisane probówki. Pacjent zazwyczaj podjeżdża autem na daną godzinę i otwiera okno. Personel medyczny jest zabezpieczony środkami ochrony osobistej. Weryfikujemy dane pacjenta i pobieramy wymaz. Obecnie jest to wymaz zarówno z nosa, jak i z gardła. Dla pacjenta w tym momencie kończy się konieczność kontaktu z personelem medycznym. Próbki przekazywane są do laboratorium w Katowicach, a pacjent po 24 godzinach od zawiezienia próbki może poznać wynik, dzięki indywidualnemu kodowi, który należy wprowadzić na stronie internetowej. Potwierdzenie zapłaty przychodzi na adres mailowy. 

 

Sprawdź zmiany w płucach po przebytym koronawirusie

Jak bezpiecznie sprawdzić ewentualne zmiany w płucach po zakażeniu SARS-CoV-2? To pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, które przeszły zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Odpowiedzią jest diagnostyka tomografem komputerowym. 

 

Na Śląsku zakażenie koronawirusem przeszło już 23 412 osób (według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na dzień 5 października 2020r.). Wyzdrowiało dotychczas 21 213 osób, a wśród nich było bardzo wielu mieszkańców regionu, którzy nie mieli żadnych objawów, albo lekkie objawy. Według doniesień naukowych, koronawirus może pozostawiać uszkodzenia w płucach, które dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają nasze płuca. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze jednak może dać tak dokładny obraz, jak inne metody zaglądania w głąb organizmu. – Doskonałą metodą do oceny zmian po przebytej chorobie COVID-19 jest tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT). Badanie to wykonuje się bez podania środka kontrastowego – informują eksperci Medhouse Diagnostyka. 

 

Czego można się zatem spodziewać w płucach po przebyciu COVID-19? Diagnosta potrafi dostrzec do dość precyzyjnie. – W obrazie tomografii płuc osób zakażonych COVID-19 często widoczne są zmiany o niejednorodnym zagęszczeniu, zmiany śródmiąższowe (głównie pogrubienie przegród międzyzrazikowych i śródrazikowych) oraz obraz matowej szyby. HRCT płuc jest jedną z podstawowych metod oceny powikłań w płucach pacjenta po przebytym koronawirusie – wyjaśniają specjaliści Medhouse Diagnostyka. Kontrolne badanie w tomografem komputerowym daje możliwość monitorowania efektów leczenia, ocenę regresji zmian zapalnych w płucach. Badanie TK jest metodą o bardzo wysokiej czułości, a przy tym bezpieczną dla pacjenta. Zdecydowanymi zaletami TK są krótki czas badania i brak inwazyjności. W ten sposób diagnozowani mogą być również pacjenci, którzy mają wszczepione urządzenia medyczne – np. rozruszniki serca. Jedynym przeciwwskazaniem dla badania TK pod kątem zmian w płucach może być ciąża u pacjentki.

 

foto:

Badanie HRCT płuc. Przekrój poprzeczny. Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz płuc 

 

 

Kolki_gazetka
Jak pomóc dziecku przy kolce?

Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmierzyć rodzice niemowlaków, są kolki. Jakie są sposoby, aby pomóc przy takich dolegliwościach? Pytamy o to Stanisławę Majzner z Centrum Medycznego Medhouse, położną z wieloletnim doświadczeniem. 

 

Red. Starsi często podkreślają, że kolki zależą od diety matki. To prawda?

Stanisława Majzner. Każdy z nas ma inne usposobienie i potrzeby, a maluchy też takie są. Od kilku lat nie stosuje się już diety matki karmiącej. Są noworodki, przy których mama może jeść praktycznie wszystko i nic się nie dzieje maluszkowi, ale bywa tak, że dziecko ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, co może powodować niedyspozycje jelitowe. Nie wszystko jednak należy sklasyfikować jako kolkę. U małego dziecka układ pokarmowy jest niedojrzały. Takie kłopoty mogą być np. pierwszym objawem alergii pokarmowej i wtedy dieta matki bogata w nabiał może mieć wpływ na kolki.

 

Kolka to, czy nie kolka? Oto jest pytanie…

Musimy rozróżnić, czy dolegliwości nie mają związku np. z przejedzeniem dziecka lub nieprawidłowym sposobem przystawiania do piersi lub butelki, bo dziecko może nałykać się powietrza. Z doświadczenia wiem, że należy poświęcić dużo czasu: usiąść przy mamie, zobaczyć jak karmi, skorygować dostawianie do piersi. Jest kilka zasad, które określają, czy mamy do czynienia z kolką. Dziecko płacze praktycznie o tej samej porze. Przychodzi np. godzina 15.00 i dziecko zaczyna płakać. Płacz trwa jakiś czas (nawet do kilku godzin) i  dziecko przestaje płakać. To musi się powtarzać kilka razy w tygodniu. Dziecko normalnie przybiera na wadze, a przy innych niedyspozycjach już niekoniecznie.

 

Jeśli już kolka faktycznie się pojawi, co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Należy poszukać  jej przyczyny. Jeśli już wykluczymy ewentualny wpływ diety nabiałowej, musimy mieć świadomość, że wszelka nerwowość rodziców także  może mieć na to wpływ. Dziecko jest gąbką, która chłonie nasze emocje – strach, niepewność, złość. Dziecko płacze, bo nie może inaczej powiedzieć mamie „nie denerwuj się, bo mnie to też denerwuje”. Wtedy warto, aby dziecko brał na ręce ten z rodziców, który jest spokojniejszy, żeby utulić, ukołysać. Warto przyzwyczajać dziecko do odbijania po jedzeniu, wtedy dziecko można położyć i często spokojnie zasypia. Cenne jest też robienie przerw przy karmieniu, aby do mózgu dziecka doszła wiadomość o sytości. Pomocne są masaże brzuszka i ogrzewanie ciepłą pieluchą lub ekologicznym termoforem, aby uwolnić “bączki”. Wspomagająco można stosować środki farmakologiczne z simetikonem lub dimetikonem, które nie wchłaniają się z układu pokarmowego, a ułatwiają uwalnianie powietrza.

Strona używa plików cookies w celach wymienionych w Polityce Prywatności. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.