
Pojawiają się trudności przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności, wypadają przedmioty z ręki, okolice kciuka i nadgarstka ogarnia mrowienie? Może to oznaczać zespół cieśni nadgarstka. Choroba dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza pracowników biur i studentów spędzających codziennie wiele godzin z dłońmi operującymi przy klawiaturze komputera.
Umów się na wizytę
32 459 10 15 (prywatnie)
Poradnie Medhouse
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
Pojawiają się trudności przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności, wypadają przedmioty z ręki, okolice kciuka i nadgarstka ogarnia mrowienie?
Może to oznaczać zespół cieśni nadgarstka.
Choroba dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza pracowników biur i studentów spędzających codziennie wiele godzin z dłońmi operującymi przy klawiaturze komputera.
Zespół cieśni nadgarstka kwalifikuje się do grupy schorzeń tzw. neuropatii uciskowych. To grupa objawów związanych z uciskiem na nerw przyśrodkowy biegnący kanałem nadgarstka („tunelem” tworzonym przez drobne kostki w tej części ręki). Kanał przykrywa pasmo tkanki – tzw. troczek zginaczy nadgarstka. Problem pojawia się, gdy nastąpi jego przerost i zaczyna uciskać nerw.
Przyczyny
Zespół cieśni nadgarstka powodują zwykle powtarzające się jednakowe ruchy palców i nadgarstka. Występują przy pisaniu na klawiaturze, wykonywaniu monotonnych prac ręcznych, częstej i długotrwałej jeździe na rowerze, grze na instrumentach itp. Pracując na komputerze, często trzymamy dłonie zawieszone w powietrzu, bez podparcia dla nadgarstków. Nawet jeśli pracujemy zgodnie z zasadami ergonomii, nie jesteśmy w stanie uniknąć uginania ich przez wiele godzin i powtarzania tych samych ruchów. W efekcie dochodzi w tym miejscu do obrzęku zapalnego nerwu lub otaczających go tkanek. Powstały obrzęk zaburza ukrwienie, co z kolei utrudnia odżywienia nerwu i powoduje wtórny obrzęk, który jeszcze bardziej uciska na nerw.
Czytaj też:
Ból biodra
Objawy
Zespół cieśni nadgarstka zaczyna się niepozornie, a jego pierwsze objawy bywają bagatelizowane. Z czasem jednak ból narasta. Pojawiają się coraz większe trudności w wykonywaniu prostych czynności – dłoń trudno jest zacisnąć w pięść, chorzy nie potrafią precyzyjnie pisać, posługiwać się sztućcami, narzędziami nawet tak prostymi jak nożyczki, przedmioty zaczynają wypadać z rąk, pogarsza się czucie w opuszkach palców. Problemem staje się prowadzenie samochodu. Oprócz nasilającego się bólu, występują objawy neurologiczne – uczucie mrowienia i drętwienia w okolicy nadgarstka czy palców, wrażenie „przejścia prądu przez rękę”. W zaawansowanym stadium choroby może nawet zmienić się ułożenie kciuka – przestaje on być wówczas palcem przeciwstawnym i ustawia się w jednej płaszczyźnie z pozostałymi palcami (tzw. małpia ręka).
Czytaj też:
Osteoporoza
U kogo występuje zespół cieśni nadgarstka
Największą grupę ryzyka zachorowania stanowią w tym przypadku osoby pracujące codziennie z komputerem. Przypadłość częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Chorują także osoby pracujące fizycznie, wykonujące długotrwale te same czynności. Z tego samego powodu na cieśń narażeni są np. pianiści, szwaczki czy fryzjerzy.
Zespół cieśni nadgarstka pojawia się czasem przy takich chorobach jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, niewydolność nerek, a także u osób otyłych i ludzi chodzących o kulach. Bywa również konsekwencją złamań lub innych urazów ręki.
Czasem problem dotyczy kobiet w ciąży lub w pierwszych miesiącach po porodzie. Wynika to ze zmian hormonalnych, zatrzymywania się wody w organizmie, skutkującego powiększeniem obrzęku w kanale nadgarstka. Długotrwałe noszenie dzieci na rękach przez matki, ich wielokrotne podnoszenie także wiąże się z przeciążeniem nadgarstków. W tym przypadku pomocna może być wizyta u rehabilitanta lub położnej – którzy podpowiedzą, jak dbać o dziecko bez nadwyrężania nadgarstków.
Czytaj też:
Artroskopia
Diagnostyka i leczenie
Zespół cieśni nadgarstka diagnozuje się w oparciu o wywiad medyczny oraz badanie fizykalne. Diagnostykę wspiera badanie RTG, USG, REZONANS MAGNETYCZNY.
W przypadku zaobserwowania u siebie objawów cieśni nadgarstka należy się zgłosić do właściwego specjalisty – ortopedę i/lub rehabilitanta.
Fizjoterapia schorzenia w ostrej fazie opiera się w dużej mierze na łagodzeniu objawów bólowych – m.in. poprzez odciążanie nadgarstka. Często zaleca się noszenie opasek stabilizujących, ograniczających ruchomość dłoni lub nawet całkowite unieruchomienie ręki – tak, aby odciążyć ją od wykonywania powodujących lub pogłębiających problem czynności. Gdy minie faza ostra, wdraża się szerszą gamę zabiegów fizjoterapeutycznych.
Lekarz prowadzący zlecić może dostosowaną indywidualnie do pacjenta farmakoterapię.
Operacja. Jeśli farmakoterapia lub fizykoterapia nie przyniosły spodziewanych rezultatów, a schorzenie ma postać zaawansowaną, konieczny może się okazać zabieg wykonany przez specjalistę. Leczenie operacyjne usuwa przyczynę zmian, czyli ucisk wywierany na nerw pośrodkowy. Odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Po zabiegu chory może znów swobodnie poruszać ręką, tym samym wrócić do pracy oraz wielu przerwanych przez schorzenie codziennych czynności.
Po zastosowaniu leczenia chirurgicznego najczęściej niezbędna jest rehabilitacja która pozwala na powrót do pełnej sprawności.
Zabieg cieśni nadgarstka można wykonać w poradni ortopedycznej Centrum Medycznego Medhouse.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.
32 459 10 15
