
Artroskopia jest metodą pozwalającą na skuteczną diagnostykę i ocenę urazu stawów, a także na wykonanie zabiegu leczniczego z użyciem małoinwazyjnych narzędzi.
Na czym polega zabieg?
Artroskopia (nazwa pochodzi z łac. arthros – staw i skope – oglądać), to zabieg polegający na wprowadzeniu w okolice stawu (najczęściej kolana) aparatu optycznego (małej kamerki) oraz miniaturowego sprzętu chirurgicznego. Podgląd na monitorze sprawia, że operator widzi staw „od wewnątrz”,. Dzięki temu może dokładnie zbadać jego strukturę (artroskopia diagnostyczna), a przez użycie miniaturowego instrumentarium, wykonać potrzebny zabieg – jeśli zachodzi taka potrzeba (artroskopia operacyjna). Wprowadzone do ciała niewielkie instrumenty chirurgiczne pozwalają wykonać zabieg przywracający uszkodzonym stawom sprawność.
Artroskopia odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, dlatego ból podczas zabiegu nie jest odczuwalny.
Jakie są rodzaje artroskopii?
Największym stawem układu kostnego człowieka jest staw kolanowy. W konsekwencji jest on również jednym z najbardziej obciążanych w organizmie, a tym samym szczególnie narażonym na urazy i zmiany zwyrodnieniowe, które są skutkiem niszczenia chrząstki stawowej. Gdy zdarza się kontuzja, a leczenie zachowawcze nie powoduje ustąpienia dolegliwości, jednym z postępowań operacyjnych bywa właśnie artroskopia stawu kolanowego.
Najczęściej wykonywanym typem artroskopii kolana jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. To ważna struktura znajdująca się wewnątrz stawu kolanowego, zapewniająca jego stabilność. Jego główną funkcją jest hamowanie nadmiernego przesuwania się do przodu kości piszczelowej względem kości udowej. Dodatkowo działa jako stabilizator przeciwko siłom prowadzącym do koślawienia i szpotawienia stawu kolanowego.
Do zerwania więzadła może dojść podczas uprawiania sportu lub nawet przy zwykłych, codziennych czynnościach. Artroskopia polega w tym przypadku na rekonstrukcji więzadła z użyciem pobranych podczas zabiegu ścięgien własnych pacjenta, ścięgien sztucznych lub przeszczepu z banku tkanek.
Do częstych zabiegów artroskopowych należą również artroskopia barku, stawu skokowego, łokcia, biodra, dłoni (nadgarstka).
Jak długo trwa zabieg?
Czas trwania artroskopii mieści się w przedziale od kilkudziesięciu minut do około 2 godzin. Pacjent po zabiegu zwykle opuszcza szpital jeszcze tego samego dnia – chyba że lekarz prowadzący zdecyduje inaczej i przedłuży taki pobyt o kilka kolejnych dni.
Przygotowanie do artroskopii
Przed ustaleniem terminu artroskopii lekarz wykonujący zabieg zleca niezbędne badania diagnostyczne, w tym USG, rezonans magnetyczny lub RTG stawu w celu zdiagnozowania problemu. Poza tym daje również pacjentowi wytyczne, jak się przygotować do artroskopii.
Rehabilitacja i rekonwalescencja po artroskopii
Ogromnym plusem artroskopii są niewielkie blizny pooperacyjne oraz dosyć szybki powrót pacjenta do normalnego życia. W zależności od rodzaju wykonanej artroskopii, a także jej przebiegu, lekarz zaleca odpowiednie sposoby na odciążenie okolic operowanego stawu, ćwiczenia rehabilitacyjne (pod nadzorem specjalisty) i przybliżony termin, kiedy pacjent będzie mógł powrócić do aktywności fizycznej. Może zdarzyć się, że po artroskopii konieczne będzie czasowe unieruchomienie stawu. W przypadku artroskopii stawu kolanowego, jak również zabiegu na staw biodrowy, lekarz zaleca poruszanie się z pomocą kul łokciowych, a rehabilitant daje wskazówki, jak ich prawidłowo używać.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.