Stapler (nazywany również anastomatem) jest przyrządem służącym do wykonywania niezwykle skutecznych zabiegów urologicznych. Stanowi innowacyjną alternatywę dla leczenia stulejki metodą „tradycyjną”. Leczenie stulejki staplerem to zabieg przebiegający szybko i bezboleśnie. Polega na równoczesnym cięciu i zszywaniu operowanego narządu. Cechą charakterystyczną tej metody jest brak krwawienia w trakcie wykonywania zabiegu.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie) 32 459 10 10 (NFZ)
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
Stapler (nazywany również anastomatem) jest przyrządem służącym do wykonywania niezwykle skutecznych zabiegów urologicznych.
Stanowi innowacyjną alternatywę dla leczenia stulejki metodą „tradycyjną”.
Leczenie stulejki staplerem to zabieg przebiegający szybko i bezboleśnie. Polega na równoczesnym cięciu i zszywaniu operowanego narządu.
Cechą charakterystyczną tej metody jest brak krwawienia w trakcie wykonywania zabiegu.
Stulejka
…stanowi jeden z najczęstszych defektów anatomicznych męskich narządów płciowych. Przejawia się (wrodzonym lub nabytym) zwężeniu ujścia napletka, uniemożliwiającym zsunięcie go z żołądzi prącia.
Utrzymywanie się stulejki u dziecka powyżej 3 roku życia może skutkować zahamowaniem rozwoju prącia.
Zwężenie napletka u dorosłych mężczyzn potrafi nie tylko uprzykrzyć życie, ale stwarza poważne problemy zdrowotne. Powoduje ograniczenie wytrysku nasienia, zaburzenia erekcji, a stosunkom seksualnym towarzyszy ból. Długotrwały ucisk i nadkażenia prowadzą do przewlekłych stanów zapalnych – w takich przypadkach okolica żołądzi bywa zaczerwieniona i bolesna.
Stulejka może występować zarówno u małych chłopców, jak i u dorosłych mężczyzn. U dzieci poniżej trzeciego roku życia przyleganie napletka do żołądzi penisa jest zjawiskiem normalnym i nie powinno wzbudzać niepokoju rodziców. Problem pojawia się, gdy przypadłość ta utrzymuje się lub wystąpi w późniejszym okresie życia. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem.
Stulejka może być wrodzona lub nabyta. Przyczyną stulejki nabytej bywa zwykle niewłaściwa higiena części intymnych. Zaleganie zanieczyszczeń w tym miejscu wywołuje infekcje powodujące obkurczenie się i zmniejszanie elastyczności napletka – w efekcie nie można go skutecznie odprowadzić z żołądzi. Czasem stulejka stanowi konsekwencję cukrzycy, która również sprzyja zakażeniom bakteryjnym.
W przypadku podejrzenia stulejki wskazana jest wizyta u urologa, który oceni zmiany i – jeśli uzna to za wskazane – zaproponuje odpowiednie leczenie.
Jak przebiega zabieg?
Stapler (anastomat), to przyrząd chirurgiczny służący do wykonywania innowacyjnych procedur operacyjnych.
Cięcie oraz zszywanie wykonywane są przez anastomat równocześnie i nie wywołują krwawienia – jak to ma miejsce w przypadku standardowej metody leczenia stulejki.
Zabieg może mieć charakter tzw. plastyki bądź obrzezania. Plastyka polega na poszerzeniu ujścia napletka poprzez specjalne nacięcia wzdłuż prącia, które należy potem zszyć. Jest to rozwiązanie mniej inwazyjne od obrzezania, jednakże obarczone pewnym ryzykiem nawrotu problemu. Alternatywną opcją jest obrzezanie, czyli częściowe lub całkowite usunięcie napletka.
Zabieg usunięcia stulejki jest bezbolesny. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym (u dzieci) lub w znieczuleniu miejscowym (u osób dorosłych).
Wykonywany jest urządzeniami jednorazowego użytku – przekłada się to między innymi na zachowanie najwyższych standardów w zakresie sterylności. Średnica urządzenia dobierana jest indywidualnie do warunków anatomicznych każdego pacjenta.
Czytaj też:
Łagodny przerost prostaty
Zaletą zabiegu stulejki metodą staplera
…jest przede wszystkim bezkrwawa procedura, a także skrócony – w stosunku do metody tradycyjnej – czas trwania (ok.15 min). Nie mniej ważne jest to, że po zabiegu występuje mniejszy obrzęk operowanego narządu, a rekonwalescencja trwa krócej.
Metoda leczenia z zastosowaniem staplera medycznego (anastomatu) jest szczególnie polecana osobom z tzw „nadwrażliwością prącia”.
Z uwagi na ułatwione gojenie po zabiegu może być on z powodzeniem stosowany w leczeniu stulejki u pacjentów z cukrzycą. To niezwykle ważne, ponieważ w tej grupie osób gojenie – nawet drobnych – ran przebiega trudniej.
Nie bez znaczenia jest także możliwość uzyskania dobrego efektu kosmetycznego.
Przed zabiegiem
…zalecana jest konsultacja urologiczna, której celem jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań oraz omówienie z lekarzem planu leczenia. Podczas konsultacji specjalista urolog określa podstawowe okoliczności problemu zdrowotnego, stopień zwężenia napletka i ustala wskazania (ewentualnie przeciwwskazania) do zabiegu.
Zwykle nie ma potrzeby zlecania dodatkowych badań laboratoryjnych. Może się jednak zdarzyć, że lekarz uzna takie badanie za wskazane – na przykład przy podejrzeniu cukrzycy.
Czytaj też:
Zabieg usunięcia stulejki
Po zakończeniu zabiegu
…pacjent nie wymaga hospitalizacji. Oczywiście nie wyklucza to nadzoru lekarza, który monitoruje gojenie się oraz efekty leczenia.
Po zabiegu zakładany jest specjalny opatrunek, a z pacjentem ustalany jest termin wizyty kontrolnej.
Implantowane do skóry zszywki ulegają z czasem samousuwaniu – czyli po prostu wypadają z rany po jej zagojeniu. Nie ma możliwości ich „zarośnięcia” pod skórą.
Rekonwalescencja po zabiegu staplerem trwa około 2 tygodnie. W tym czasie należy – zgodnie z otrzymanymi instrukcjami – zmieniać opatrunek, szczególnie dbać o higienę operowanego narządu i przyjmować zaordynowane leki.
Codzienne życie pacjenta w zasadzie nie różni się od tego, jak wyglądało ono przed zabiegiem. Wykonywanie czynności fizjologicznych nie powinno stwarzać żadnych problemów. Konieczne jest jedynie powstrzymanie się przez pewien czas (ok. miesiąc) od aktywności seksualnej, a także unikać przebywania w wysokich temperaturach otoczenia.
Zabieg przywraca pełną funkcjonalność prącia – tym samym poprawia zdrowie oraz samopoczucie mężczyzny.
Czytaj też:
Zabiegi urologiczne
Zabieg stulejki przy użyciu staplera można wykonać w poradni urologicznej CM Medhouse.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.