Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem AMD (to akronim angielskiej nazwy choroby: Age-Related Macular Degeneration) dotyka w Polsce szacunkowo ok. 2 milionów osób, głównie powyżej 70. roku życia. Nierzadko jednak AMD pojawia się również u osób młodszych – co wynika m.in. ze wzmożonego korzystania z urządzeń elektronicznych, których wyświetlacze nadmiernie emitują tzw. niebieskie światło. AMD to przewlekła, postępująca z wiekiem choroba gałki ocznej. Skutkuje nieodwracalnym uszkodzeniem – stanowiącej część siatkówki oka – plamki żółtej. Niestety w wielu przypadkach choroba prowadzi do utraty wzroku.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie) 32 459 10 10 (NFZ)
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
- Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem AMD (to akronim angielskiej nazwy choroby: Age-Related Macular Degeneration) dotyka w Polsce szacunkowo ok. 2 milionów osób, głównie powyżej 70. roku życia. Nierzadko jednak AMD pojawia się również u osób młodszych – co wynika m.in. ze wzmożonego korzystania z urządzeń elektronicznych, których wyświetlacze nadmiernie emitują tzw. niebieskie światło.
- AMD to przewlekła, postępująca z wiekiem choroba gałki ocznej. Skutkuje nieodwracalnym uszkodzeniem – stanowiącej część siatkówki oka – plamki żółtej.
- Niestety w wielu przypadkach choroba prowadzi do utraty wzroku.
Plamka żółta
…to półtora-milimetrowa żółta „kropeczka” ulokowana w centralnej części siatkówki – w miejscu, gdzie koncentrują się bodźce wzrokowe. Mimo niewielkich rozmiarów, stanowi ona największe skupisko tzw. fotoreceptorów, czyli komórek światłoczułych odpowiadających za ostre widzenie kolorów.
Sprawność plamki żółtej odgrywa istotną rolę w zapewnieniu ostrego i wyraźnego postrzegania obiektów znajdujących się w centrum pola widzenia. Kiedy pogarsza się jej stan, funkcjonowanie pacjenta, wykonywanie prostych codziennych czynności staje się coraz większym problemem. W zaawansowanym stadium AMD dochodzi do częściowej ślepoty. Dotknięte nią osoby nie są całkowicie niewidome, ponieważ zachowują obwodowe widzenie, jednakże centrum pola widzenia pozostaje ciemną plamą.
Przyczyny AMD
Wraz z wiekiem zaburzony zostaje proces przemiany materii w komórkach organizmu i coraz trudniej jest usuwać gromadzące się tam szkodliwe substancje. Dotyczy to zwłaszcza wolnych rodników (tzw. oksydanty, czyli formy tlenu powstające jako efekt uboczny reakcji zachodzących w organizmie). Substancje te „zatruwają” komórki i powodują ich obumieranie. Dotyczy to również plamki żółtej. Dlatego głównym czynnikiem określającym ryzyko zachorowania jest zaawansowany wiek.
Ryzyko to zwiększają także inne czynniki – predyspozycje genetyczne, „niezdrowa” dieta (uboga w tzw. antyoksydanty, czyli substancje o działaniu przeciwutleniającym), nadmiernie częsty kontakt z promieniami słonecznymi o dużej intensywności, choroby układu sercowo-naczyniowego.
Zwyrodnienie plamki żółtej występuje w postaci
…suchej oraz mokrej. W obu przypadkach kluczową rolę odgrywają wolne rodniki tlenowe, które uszkadzają komórki siatkówki.
Postać suchą – zwaną również degeneracyjną – obserwuje się w znaczącej większości przypadków zwyrodnienia plamki żółtej. Choroba w tej postaci rozwija się powoli, a jej przebieg jest zazwyczaj znacznie łagodniejszy niż w przypadku postaci mokrej.
W początkowej fazie objawy są bardzo niespecyficzne i trudne do wychwycenia.
Istotą suchej postaci zwyrodnienia jest stopniowa degeneracja komórek nabłonka siatkówki. W rezultacie tego procesu dochodzi do zaniku, obumierania receptorów bodźców wzrokowych.
Stopniowy przebieg rozwoju choroby jest bardzo „podstępny”, gdyż taki stan rzeczy może utrzymywać się bardzo długo, nawet przez kilka (pierwszych) lat choroby.
Postać mokra, wysiękowa jest zdecydowanie rzadsza, ale też groźniejsza, ponieważ stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Charakteryzuje się nagłym, ostrym początkiem. W pewnym sensie ma to „dobrą stronę”, ponieważ pozwala łatwiej zauważyć pogorszenie widzenia, a w konsekwencji podjąć leczenie.
Mokra postać AMD zwykle pojawia się wcześniej, bo ok 50. roku życia. Jej cechą charakterystyczną są patologiczne zmiany naczyń krwionośnych w oku. W wyniku rozwoju choroby ścianki nieprawidłowych naczyń stają się słabe i nieszczelne – w efekcie powstają wysięki oraz mikrowylewy krwi w okolicy plamki żółtej. Powoduje to punktowe uszkodzenia i degenerację siatkówki, w skrajnych przypadkach nawet utratę wzroku.
Charakterystyczne objawy AMD
…to przede wszystkim pogorszenie widzenia, zauważalne np. przy czytaniu – litery są zamazane i niewyraźne, a kolory wyblakłe. Obraz jest zniekształcony (powiększony, pomniejszony, sfałdowany), osłabia się kontrast i widzenie barw. Z czasem pojawia się ciemna plama w centrum pola widzenia (tzw. mroczek centralny), która wraz z postępem choroby „rozrasta się” i coraz bardziej upośledza widzenie.
Choroba zazwyczaj występuje w obu oczach, lecz jej nasilenie bywa nierównomierne.
Podstawą diagnozy zwyrodnienia plamki żółtej
…jest badanie wykonane przez okulistę – m.in. badanie dna oka, pola widzenia, ostrości wzroku, poczucia kontrastu.
Dokładne rozpoznanie problemu oraz określenie jego skali umożliwia Optyczna Koherentna Tomografia (OCT). Metoda ta pozwala na wykrycie nawet małych zmian, niewidocznych przy zastosowaniu innych metod diagnostycznych. Jej odmianą, przydatną zwłaszcza do wczesnego wykrywania wysiękowej (mokrej) postaci AMD, jest Angio-OCT.
Leczenie
Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą przewlekłą. Nawet jeśli nie da się jej całkowicie wyleczyć, odpowiednio wcześnie wdrożone postępowanie terapeutyczne pozwoli opóźnić i zahamować rozwój choroby.
Leczenie pozwala także poprawić ostrość widzenia – niestety efekt ten zwykle nie jest zbyt trwały.
W przypadku postaci suchej (degeneracyjnej) AMD zaleca się głównie zdrowy styl życia i przyjmowanie preparatów z luteiną (substancja o silnych właściwościach przeciwutleniających), kwasami omega-3, witaminami (A i E) i minerałami (selen, cynk).
Nie wszystkie te substancje działają skutecznie, dlatego warto poradzić się okulisty.
W przypadku postaci mokrej AMD stosuje się preparaty wprowadzane do gałki ocznej (ciała szklistego). Leki te wpływają na patologiczne naczynia krwionośne, ograniczają powstawanie wysięków i wylewów. Niestety raczej nie zapobiegają tworzeniu się nowych patologicznych naczyń krwionośnych – trzeba się zatem liczyć z tym, że choroba może po pewnym czasie wrócić.
Przy wcześnie wykrytym AMD można zahamować postęp choroby, jednakże nie u wszystkich pacjentów możliwa jest poprawa już popsutego wzroku.
Profilaktyka
…jest podstawą radzenia sobie ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Rozwojowi choroby zapobiega prowadzenie zdrowego trybu życia, rozsądna aktywność fizyczna, dieta bogata w przeciwutleniacze. Szczególną rolę odgrywa ten ostatni czynnik, gdyż substancje przeciwutleniające nie tylko zmniejszają ryzyko rozwoju choroby, ale także mogą zapobiegać transformacji z postaci suchej w postać wysiękową.
Suplementy diety w AMD
…to m.in. luteina, która ma bardzo silne właściwości antyoksydacyjne (zdolność do neutralizowania szkodliwego działania metabolicznych procesów, jakie zachodzą w organizmie). Ponadto luteina ma zdolność filtrowania niebieskiego światła, przez co zapobiega fototoksyczności światła – jest to szczególnie ważne u osób spędzających wiele godzin przy komputerze. Pomocne w profilaktyce AMD są również niektóre witaminy (C, E, A) oraz minerały (cynk, selen). Zarówno witaminy, jak i inne antyoksydanty są najlepiej przyswajalne z pożywienia (zielone warzywa, marchew, jaja, ryby morskie) niż podawane w formie suplementu. W ustaleniu prawidłowej diety niezwykle pomocna może być konsultacja z dietetykiem.
Nie zaniedbuj kontroli wzroku! Po 50. roku życia co roku odwiedzaj okulistę. Poproś o skontrolowanie wzroku także pod kątem plamki żółtej. Lekarz zauważy pierwsze symptomy choroby, zanim pogorszy ci się wzrok. W takim przypadku zaleci dodatkowe badania oraz odpowiednie postępowanie terapeutyczne oraz profilaktyczne.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.