Hiperglikemia – nadmiar cukru we krwi

Hiperglikemia („przecukrzenie”) oznacza nadmiernie wysoki poziom cukru we krwi. Często bywa pierwszym sygnałem ostrzegawczym przed cukrzycą lub podstawą jej rozpoznania. Objawy hiperglikemii uzależnione są od tego, jak bardzo cukier przekroczył normę. Mogą być typowe (np. wzmożone pragnienie, odwodnienie, osłabienie), ale może się też zdarzyć, że nie wystąpią one w ogóle, a chory nie ma świadomości, że jego organizm toczy groźna choroba. Przewlekła nieleczona hiperglikemia prowadzi do groźnych powikłań, m.in. uszkodzeń narządowych – nerek, oczu, nerwów, serca, naczyń krwionośnych. W skrajnych przypadkach hiperglikemia prowadzi do śpiączki cukrzycowej, a nawet do śmierci chorego.

Umów się na wizytę

32 459 15 (prywatnie)
32 459 10 10 (NFZ)

Poradnie Medhouse

  • Hiperglikemia („przecukrzenie”) oznacza nadmiernie wysoki poziom cukru we krwi. Często bywa pierwszym sygnałem ostrzegawczym przed cukrzycą lub podstawą jej rozpoznania.

  • Objawy hiperglikemii uzależnione są od tego, jak bardzo cukier przekroczył normę. Mogą być typowe (np. wzmożone pragnienie, odwodnienie, osłabienie), ale może się też zdarzyć, że nie wystąpią one w ogóle, a chory nie ma świadomości, że jego organizm toczy groźna choroba.

  • Przewlekła nieleczona hiperglikemia prowadzi do groźnych powikłań, m.in. uszkodzeń narządowych – nerek, oczu, nerwów, serca, naczyń krwionośnych. W skrajnych przypadkach hiperglikemia prowadzi do śpiączki cukrzycowej, a nawet do śmierci chorego.

Poziom cukru we krwi

…u człowieka zdrowego ma stężenie w granicach 70–99 mg/dl na czczo (czyli po min. 8-godzinnej przerwie w przyjmowaniu pokarmów) oraz 140–200 mg/dl po posiłku. Jeśli poziom cukru przekracza te granice, wymaga to diagnostyki w kierunku stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. Warto jednak mieć na uwadze, że granice tolerancji na podwyższony poziom cukru zależą od wielu indywidualnych czynników – płci, wieku, chorób pacjenta itd.

O ile doraźne przekroczenie normy poziomu cukru we krwi nie jest poważniejszym problemem, o tyle powodem do niepokoju jest już sytuacja, gdy stan ten utrzymuje się. Wówczas konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ prawdopodobnie jest to objaw cukrzycy – choroby wymagającej natychmiastowego leczenia. Zlekceważenie tego stanu może doprowadzić do uszkodzenia organów i znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zawału serca.

Aby poziom cukru był pod kontrolą, warto zaopatrzyć się w glukometr – proste urządzenie, które umożliwia wykonanie badania cukru w warunkach domowych. Pamiętać jednak należy, że cukrzycę diagnozuje wyłącznie lekarz.

Przyczyny hiperglikemii

Hiperglikemię wywołuje utrata zdolności pobierania glukozy z krwiobiegu przez tkanki. Zwykle ma to związek z niedoborem insuliny – hormonu, który niejako „otwiera” komórki na glukozę (energię) z pożywienia, a tym samym obniża poziom glukozy (cukru) we krwi.

Glukoza stanowi dla organizmu główne źródło energii. W posiłku dostarczamy cukrów prostych (szybko wchłanialnych węglowodanów) oraz cukrów złożonych wraz z białkami i tłuszczami. Cukry złożone rozkładane są do cząsteczek glukozy – ta następnie transportowana jest we krwi do komórek całego ciała i zasila je w energię.

Gdy glukozy jest dużo, wówczas komórki mięśniowe i wątrobowe zamieniają ją w glikogen i tworzą z tego zapasy. W „normalnym trybie” są one zużywane przez aktywność fizyczną.

Stabilną i bezpieczną glikemię zapewnia równowaga pomiędzy przeciwstawnie działającymi hormonami, z których jedne obniżają, drugie natomiast podnoszą stężenie glukozy we krwi. Czasem jednak mechanizm równoważenia zostaje zakłócony i dochodzi wówczas do hiperglikemii (przecukrzenia) lub hipoglikemii (niedocukrzenia).

Zazwyczaj dzieje się tak w cukrzycy. Dodajmy: cukrzycy niewłaściwie leczonej – na przykład przyjmowania insuliny w źle dobranych dawkach.

Przyczyny mogą być jednak bardziej złożone – między innymi:

  • niewłaściwa dieta – składająca się ze zbyt obfitych posiłków i spożywania nadmiernej ilości węglowodanów;

  • wysoki poziom stresu – psychicznego lub fizycznego;

  • mała aktywność fizyczna;

  • choroby zwiększające zapotrzebowanie na insulinę (infekcje, nasilone dolegliwości bólowe);

  • schorzenia endokrynologiczne, np. zespół Cushinga

  • zmiany hormonalne (występujące np. u kobiet w ciąży);

  • przyjmowanie niektórych leków.

Czytaj też:

CUKRZYCA CIĄŻOWA

Objawy hiperglikemii

Osoba chorująca na hiperglikemię ma większe pragnienie i odczuwa suchość w ustach (to efekt odwodnienia), częściej oddaje mocz (na skutek wydalania nadmiaru glukozy z moczem).

W przypadku utrwalonej hiperglikemii chory traci masę ciała (wobec niedoboru glukozy w komórkach dochodzi do spalania tłuszczu). Ma również mniej energii do wykonywania codziennych czynności – chory czuje się trwale zmęczony, senny (brak energii wynika z tego samego powodu, czyli niedoboru glukozy w komórkach).

Przedłużająca się hiperglikemia powoduje często infekcje skóry, skłonność do ropnych zakażeń, pogorszenie gojenia się ran, a także skłonność do infekcji układu moczowo-płciowego.

Obecność i nasilenie objawów zależą od typu i dynamiki rozwoju cukrzycy. Często w przypadku cukrzycy typu 2 przez długi czas wcale nie występują, a choroba może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Dlatego rozpoznanie u siebie objawów hiperglikemii nie jest łatwe – osoba, której problem ten dotyka może nawet przez dłuższy czas nie mieć świadomości, że jest chora. Nawet, gdy poziom cukru jest wysoki, dolegliwości mogą rozwijać się bardzo powoli. Często bywają lekceważone, traktowane jako przejściowe, przypisywane np. zmęczeniu lub innym chorobom (w takich przypadkach chorzy zwykle zgłaszają się do lekarza rodzinnego i to on formułuje podejrzenie hiperglikemii). Tymczasem niezauważona przed długi okres czasu hiperglikemia sprzyja rozwojowi przewlekłych powikłań.

Niedobór insuliny powoduje, że komórki nie pobierają cukru, a jako źródło energii wykorzystują tłuszcz. W efekcie dochodzi do jego rozkładu, a skutkiem ubocznym są tzw. ciała ketonowe gromadzące się w organizmie. Ich nadmierne stężenie prowadzi do rozwoju kwasicy ketonowej – to stan wręcz zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Czytaj też:

NEUROPATIA CUKRZYCOWA

Leczenie hiperglikemii

Dla wyrównania poziomu cukru we krwi konieczne jest spożywanie jak największej ilości wody, zmiana nawyków żywieniowych oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Jeśli podejmowane kroki nie wystarczą i nadal utrzymuje się hiperglikemia, należy skonsultować się z lekarzem diabetologiem, który pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie.

Niezwykle ważnym jego elementem jest edukacja chorego – m.in. czym jest cukrzyca, jak monitorować glikemię, jak stosować leki i zmienić styl życia na „zdrowszy”.

Jak pomóc choremu

Jeśli u pacjenta występuje utrata przytomności, konieczna jest pilna interwencja medyczna – wezwanie karetki pogotowia.

Udzielaniu pomocy przez otoczenie nie sprzyja to, że objawy cukrzycy mogą przypominać upojenie alkoholowe – zaburzenia równowagi, zataczanie się, bełkotliwa mowa itd.

Czytaj też:

STOPA CUKRZYCOWA

Hiperglikemia u noworodków i dzieci

Hiperglikemia u noworodków to rzadkie schorzenie metaboliczne, które zwykle wiąże się z zaburzeniami genetycznymi. Może mieć postać przemijającą lub utrwaloną.

Postać przemijająca ujawnia się najczęściej w pierwszych dniach po urodzeniu i trwa do ok. 12. tygodnia życia. Mimo ustąpienia hiperglikemii po tym okresie, u części młodych pacjentów zdarzają się nawroty choroby, dlatego powinni być oni poddawani regularnej (corocznej) kontroli.

Postać utrwalona – zwykle pojawia się w pierwszych 6–12 miesiącach życia i niestety trwa później przez całe życie.

Hiperglikemia u starszych dzieci najczęściej oznacza cukrzycę typu 1. Rozpoczyna się od wystąpienia typowych objawów cukrzycy. Może im także towarzyszyć upośledzenie wzrastania i większa podatność na zakażenia.

Hiperglikemia w ciąży

…związana jest z hormonami podtrzymującymi ciążę i najczęściej ustępuje po urodzeniu dziecka. Może być jednak czynnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy w przyszłości. Leczenie zwykle przyjmuje postać (samo)kontroli poziomu glukozy we krwi oraz odpowiedniej diety. Czasem jednak – jeśli lekarz prowadzący uzna to za konieczne z uwagi na zwiększone ryzyko powikłań – może zalecić podawanie insuliny. Zdarza się, że hiperglikemia występuje u kobiet ciężarnych chorujących na cukrzycę już przed ciążą.

Hiperglikemia w stresie

…związana jest ze zwiększonym wydzielaniem hormonów stresu (adrenaliny i kortyzolu) podwyższających poziom cukru we krwi. Mechanizm ten ma na celu dostarczenie komórkom większej ilości energii i pobudzenie organizmu do intensywnego działania w sytuacjach, które tego wymagają – na przykład obrony przed zagrożeniem. Ta forma hiperglikemii jest przemijająca i ustępuje gdy mija stres.

Powikłania hiperglikemii

Przewlekłe powikłania hiperglikemii obejmują naczynia krwionośne – drobne (należą do nich retinopatia i nefropatia) oraz duże (przyspieszony rozwój miażdżycy, czego efektem bywa niedokrwienie kończyn dolnych, a także zawał serca, udar mózgu).

Przewlekła hiperglikemia może powodować także rozmaite stany zapalne skóry (owrzodzenia, czyraki), nawracające infekcje – np. dróg oddechowych lub układu moczowo-płciowego.

Zapobieganie hiperglikemii

…dotyczy głównie dopasowania odpowiednich dawek insuliny. Dieta powinna być dobrana indywidualnie przez dietetyka. Szczególnie należy się wystrzegać „podjadania” przed snem czy między posiłkami. Ważne jest także ograniczenie używania alkoholu, nikotyny i regularne monitorowanie glikemii.

Zalecane jest zwiększenie aktywności fizycznej (unikanie jednak przeciążeń organizmu, które może odnieść skutek dokładnie odwrotny do zamierzonego). Wysiłek fizyczny powinien być regularny, minimum 3-4 razy w tygodniu po około 30-40 minut.

* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.

POTRZEBUJESZ KONSULTACJI
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI W CELU REZERWACJI WIZYTY

32 459 10 15

Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Komunikat: Ochrona danych osobowych

Komunikat: Ochrona danych osobowych

KOMUNIKAT Ochrona danych osobowych. Z przykrością informujemy, że nasz kontrahent ALAB laboratoria sp. z o.o. w dniu 19 listopada 2023…
Zabieg "strzelającego palca"

Zabieg "strzelającego palca"

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to…
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje…
Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa

Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę. Opowiedziała nam o tym pielęgniarka Joanna Ptaszyńska z laboratorium Medhouse. 

 

Red. Przeciwciała to pozostałość po wirusie w organizmie. Jakie testy pozwalają je sprawdzić?

Joanna Ptaszyńska. W naszym punkcie pobrań Medhouse codziennie od godz. 7.00 do 15.00  pobieramy krew na obecność przeciwciał koronawirusa. Testy te wykonywane są metodą Elisa, czyli z osocza. Przeciwciała powstają w organizmie po kontakcie z wirusem i podczas zachorowania. Są ich dwie klasy: IGG oraz IGM. IGG to przeciwciała późnej fazy zapalnej i one z reguły wytwarzają się między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów. Najlepszy wynik można uzyskać w 14 dniu. Nie wiemy jednak, ile te przeciwciała utrzymują się w organizmie, bo badania nad tym zagadnieniem są na razie na wczesnym etapie. Z kolei przeciwciała IGM to przeciwciała wczesnej fazy zapalnej. Pojawiają się one między 7 a 10 dniem od wystąpienia objawów, a najbardziej wiarygodny dzień to 8 doba. Nie jest to metoda pozwalająca na uzyskanie 100-proc. pewności wyniku, jednak obecnie jest najpewniejsza. 

 

Wykonujecie sporo testów na obecność koronawirusa? 

To tzw. testy PCR. Obecnie, kiedy społeczeństwo oswoiło się już z chorobą, tych testów wykonuje się mniej, po kilka dziennie. Był okres, kiedy pracodawcy w Czechach wymagali przedstawienia negatywnego wyniku, a wtedy było bardzo wiele osób do pobrania wymazu. Teraz zniesiono już ten obowiązek, ale zdarzają się natomiast pracownicy z Ukrainy, Mołdawii, którzy przyjmują się do pracy w Polsce i pracodawcy wymagają przedstawienia ujemnego wyniku. Jest też grupa osób, które wyjeżdżają np. do sanatorium i chcą mieć pewność, że nie zarażą tam innych pensjonariuszy.

 

A jak wykonuje się testy na obecność koronawirusa, które także można prywatnie wykonać w laboratorium Medhouse?

Na podstawie przygotowanej listy pacjentów zapisanych na testy przygotowujemy dzień wcześniej opisane probówki. Pacjent zazwyczaj podjeżdża autem na daną godzinę i otwiera okno. Personel medyczny jest zabezpieczony środkami ochrony osobistej. Weryfikujemy dane pacjenta i pobieramy wymaz. Obecnie jest to wymaz zarówno z nosa, jak i z gardła. Dla pacjenta w tym momencie kończy się konieczność kontaktu z personelem medycznym. Próbki przekazywane są do laboratorium w Katowicach, a pacjent po 24 godzinach od zawiezienia próbki może poznać wynik, dzięki indywidualnemu kodowi, który należy wprowadzić na stronie internetowej. Potwierdzenie zapłaty przychodzi na adres mailowy. 

 

Sprawdź zmiany w płucach po przebytym koronawirusie

Jak bezpiecznie sprawdzić ewentualne zmiany w płucach po zakażeniu SARS-CoV-2? To pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, które przeszły zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Odpowiedzią jest diagnostyka tomografem komputerowym. 

 

Na Śląsku zakażenie koronawirusem przeszło już 23 412 osób (według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na dzień 5 października 2020r.). Wyzdrowiało dotychczas 21 213 osób, a wśród nich było bardzo wielu mieszkańców regionu, którzy nie mieli żadnych objawów, albo lekkie objawy. Według doniesień naukowych, koronawirus może pozostawiać uszkodzenia w płucach, które dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają nasze płuca. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze jednak może dać tak dokładny obraz, jak inne metody zaglądania w głąb organizmu. – Doskonałą metodą do oceny zmian po przebytej chorobie COVID-19 jest tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT). Badanie to wykonuje się bez podania środka kontrastowego – informują eksperci Medhouse Diagnostyka. 

 

Czego można się zatem spodziewać w płucach po przebyciu COVID-19? Diagnosta potrafi dostrzec do dość precyzyjnie. – W obrazie tomografii płuc osób zakażonych COVID-19 często widoczne są zmiany o niejednorodnym zagęszczeniu, zmiany śródmiąższowe (głównie pogrubienie przegród międzyzrazikowych i śródrazikowych) oraz obraz matowej szyby. HRCT płuc jest jedną z podstawowych metod oceny powikłań w płucach pacjenta po przebytym koronawirusie – wyjaśniają specjaliści Medhouse Diagnostyka. Kontrolne badanie w tomografem komputerowym daje możliwość monitorowania efektów leczenia, ocenę regresji zmian zapalnych w płucach. Badanie TK jest metodą o bardzo wysokiej czułości, a przy tym bezpieczną dla pacjenta. Zdecydowanymi zaletami TK są krótki czas badania i brak inwazyjności. W ten sposób diagnozowani mogą być również pacjenci, którzy mają wszczepione urządzenia medyczne – np. rozruszniki serca. Jedynym przeciwwskazaniem dla badania TK pod kątem zmian w płucach może być ciąża u pacjentki.

 

foto:

Badanie HRCT płuc. Przekrój poprzeczny. Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz płuc 

 

 

Kolki_gazetka
Jak pomóc dziecku przy kolce?

Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmierzyć rodzice niemowlaków, są kolki. Jakie są sposoby, aby pomóc przy takich dolegliwościach? Pytamy o to Stanisławę Majzner z Centrum Medycznego Medhouse, położną z wieloletnim doświadczeniem. 

 

Red. Starsi często podkreślają, że kolki zależą od diety matki. To prawda?

Stanisława Majzner. Każdy z nas ma inne usposobienie i potrzeby, a maluchy też takie są. Od kilku lat nie stosuje się już diety matki karmiącej. Są noworodki, przy których mama może jeść praktycznie wszystko i nic się nie dzieje maluszkowi, ale bywa tak, że dziecko ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, co może powodować niedyspozycje jelitowe. Nie wszystko jednak należy sklasyfikować jako kolkę. U małego dziecka układ pokarmowy jest niedojrzały. Takie kłopoty mogą być np. pierwszym objawem alergii pokarmowej i wtedy dieta matki bogata w nabiał może mieć wpływ na kolki.

 

Kolka to, czy nie kolka? Oto jest pytanie…

Musimy rozróżnić, czy dolegliwości nie mają związku np. z przejedzeniem dziecka lub nieprawidłowym sposobem przystawiania do piersi lub butelki, bo dziecko może nałykać się powietrza. Z doświadczenia wiem, że należy poświęcić dużo czasu: usiąść przy mamie, zobaczyć jak karmi, skorygować dostawianie do piersi. Jest kilka zasad, które określają, czy mamy do czynienia z kolką. Dziecko płacze praktycznie o tej samej porze. Przychodzi np. godzina 15.00 i dziecko zaczyna płakać. Płacz trwa jakiś czas (nawet do kilku godzin) i  dziecko przestaje płakać. To musi się powtarzać kilka razy w tygodniu. Dziecko normalnie przybiera na wadze, a przy innych niedyspozycjach już niekoniecznie.

 

Jeśli już kolka faktycznie się pojawi, co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Należy poszukać  jej przyczyny. Jeśli już wykluczymy ewentualny wpływ diety nabiałowej, musimy mieć świadomość, że wszelka nerwowość rodziców także  może mieć na to wpływ. Dziecko jest gąbką, która chłonie nasze emocje – strach, niepewność, złość. Dziecko płacze, bo nie może inaczej powiedzieć mamie „nie denerwuj się, bo mnie to też denerwuje”. Wtedy warto, aby dziecko brał na ręce ten z rodziców, który jest spokojniejszy, żeby utulić, ukołysać. Warto przyzwyczajać dziecko do odbijania po jedzeniu, wtedy dziecko można położyć i często spokojnie zasypia. Cenne jest też robienie przerw przy karmieniu, aby do mózgu dziecka doszła wiadomość o sytości. Pomocne są masaże brzuszka i ogrzewanie ciepłą pieluchą lub ekologicznym termoforem, aby uwolnić “bączki”. Wspomagająco można stosować środki farmakologiczne z simetikonem lub dimetikonem, które nie wchłaniają się z układu pokarmowego, a ułatwiają uwalnianie powietrza.

Strona używa plików cookies w celach wymienionych w Polityce Prywatności. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.