Jak stwierdził dr Elliott Joslin, prekursor nowoczesnej diabetologii, cukrzycę w znacznym stopniu leczy pacjent bo… „Kto więcej wie o cukrzycy, żyje dłużej”.

Hiperglikemia („przecukrzenie”) oznacza nadmiernie wysoki poziom cukru we krwi. Często bywa pierwszym sygnałem ostrzegawczym przed cukrzycą lub podstawą jej rozpoznania.
Objawy hiperglikemii uzależnione są od tego, jak bardzo cukier przekroczył normę. Mogą być typowe (np. wzmożone pragnienie, odwodnienie, osłabienie), ale może się też zdarzyć, że nie wystąpią one w ogóle, a chory nie ma świadomości, że jego organizm toczy groźna choroba.
Przewlekła nieleczona hiperglikemia prowadzi do groźnych powikłań, m.in. uszkodzeń narządowych – nerek, oczu, nerwów, serca, naczyń krwionośnych. W skrajnych przypadkach hiperglikemia prowadzi do śpiączki cukrzycowej, a nawet do śmierci chorego.

Cukrzyca ciążowa to nieprawidłowa tolerancja glukozy, która po raz pierwszy została zdiagnozowana w czasie ciąży. Praktycznie nie daje odczuwalnych przez pacjentki objawów – rozpoznaje się ją na podstawie odpowiednich badań wskazujących na zbyt wysoki poziom cukru. Zaburzenie to występuję u około 10 proc. ciężarnych. Najczęściej rozwija się w drugim trymestrze ciąży.
W zdecydowanej większości przypadków do unormowania glikemii (poziomu glukozy we krwi) wystarcza odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Czasem konieczne bywa przyjmowanie insuliny. Zaburzenie to ustępuje po porodzie.
Nieleczona cukrzyca ciążowa może być groźna dla matki i dziecka. Dlatego też w ciąży warto regularnie badać stężenie glukozy we krwi. Jeśli ono znacznie wzrośnie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Neuropatia cukrzycowa należy do najczęstszych powikłań cukrzycy. Występuje w obu jej typach. Neuropatia może również powstać z przyczyn niezwiązanych z cukrzycą – np. w wyniku nadużywania alkoholu, w przebiegu chorób nowotworowych czy neurologicznych. Przyczyną neuropatii cukrzycowej jest nadmierne stężenie glukozy we krwi, w wyniku którego pojawiają się patologiczne zmiany w nerwach – zanik osłonek nerwów (demielinizacja) czy zmiany w samych włóknach nerwowych. Główną przyczyną neuropatii cukrzycowej jest podwyższone stężenie glukozy we krwi, która powoduje zaburzenia budowy oraz funkcji włókien nerwowych.

Cukrzycowa choroba nerek (dawniej nazywana nefropatią cukrzycową) to uszkodzenie nerek rozwijające się w wyniku przewlekłej hiperglikemii. Należy do powikłań naczyniowych cukrzycy. Oznacza zmiany w nerkach wywołane przez zwiększone stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię). Nefropatia cukrzycowa występuje u ok. 20-30% chorych na cukrzycę. Nieleczona może prowadzić do niewydolności nerek.

Stopa cukrzycowa (a dokładnie: zespół stopy cukrzycowej) to jedno z najbardziej dramatycznych powikłań cukrzycy. W efekcie choroby zmniejsza się wrażliwość bólowa stóp, utrudnia się gojenie ran i owrzodzeń. Osłabieniu ulegają również kości oraz stawy, co prowadzi do deformacji stopy i utrudnia chodzenie. Brak odpowiedniej (i odpowiednio wczesnej) terapii może skutkować nawet amputacją kończyny.

Powikłania cukrzycy dzieli się na wczesne (ostre) i późne (przewlekłe). Dla osób chorych na cukrzycę, u których poziom cukru we krwi nie jest wyrównany, największe zagrożenie stanowią choroby sercowo-naczyniowe. Diabetycy często zmagają się także z ostrymi infekcjami oraz szeregiem innych problemów zdrowotnych. Niektóre z nich mogą nawet prowadzić do śmierci.
CZYTAJ WIĘCEJ…

Diabetologia to specjalizacja medyczna obejmująca wiedzę z zakresu terapii i profilaktyki cukrzycy. Choroba ta została uznana za chorobę cywilizacyjną, a badania wykazują, że coraz częściej na cukrzycę chorują bardzo małe dzieci. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na cukrzycę choruje już 5 procent populacji, a liczba zachorowań stale rośnie.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną wywołaną brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Schorzenie to charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Liczba chorych na cukrzycę stale rośnie. Niestety wiele osób nie wie, że choruje. Początkowa bezobjawowa faza cukrzycy może trwać nawet wiele lat. Tymczasem wczesne wykrycie cukrzycy i rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć wielu powikłań zdrowotnych.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.
