Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa to nieprawidłowa tolerancja glukozy, która po raz pierwszy została zdiagnozowana w czasie ciąży. Praktycznie nie daje odczuwalnych przez pacjentki objawów – rozpoznaje się ją na podstawie odpowiednich badań wskazujących na zbyt wysoki poziom cukru. Zaburzenie to występuję u około 10 proc. ciężarnych. Najczęściej rozwija się w drugim trymestrze ciąży. W zdecydowanej większości przypadków do unormowania glikemii (poziomu glukozy we krwi) wystarcza odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Czasem konieczne bywa przyjmowanie insuliny. Zaburzenie to ustępuje po porodzie. Nieleczona cukrzyca ciążowa może być groźna dla matki i dziecka. Dlatego też w ciąży warto regularnie badać stężenie glukozy we krwi. Jeśli ono znacznie wzrośnie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wśród typowych objawów niewydolności serca wymienia się: duszności, uczucie zmęczenia, obrzęki. Nie leczona choroba może prowadzić do śmierci. Jednakże przy odpowiednim prowadzeniu i rehabilitacji da się ją powstrzymać. Niewydolności serca można również zapobiec.

Umów się na wizytę

32 459 15 (prywatnie)
32 459 10 10 (NFZ)

  • Cukrzyca ciążowa to nieprawidłowa tolerancja glukozy, która po raz pierwszy została zdiagnozowana w czasie ciąży. Praktycznie nie daje odczuwalnych przez pacjentki objawów – rozpoznaje się ją na podstawie odpowiednich badań wskazujących na zbyt wysoki poziom cukru.
  • Zaburzenie to występuję u około 10 proc. ciężarnych. Najczęściej rozwija się w drugim trymestrze ciąży.
  • W zdecydowanej większości przypadków do unormowania glikemii (poziomu glukozy we krwi) wystarcza odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Czasem konieczne bywa przyjmowanie insuliny. Zaburzenie to ustępuje po porodzie.
  • Nieleczona cukrzyca ciążowa może być groźna dla matki i dziecka. Dlatego warto regularnie badać stężenie glukozy we krwi. Jeśli ono znacznie wzrośnie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Przyczyny cukrzycy ciążowej

…mają źródło w zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej. Odpowiedzialne za rozwój płodu hormony produkowane przez łożysko mogą wywoływać insulinooporność. Oznacza to zmniejszoną wrażliwość tkanek na insulinę – hormon powodujący, że energia z pożywienia może wniknąć do komórek. Efektem tego są nieprawidłowe poziomy cukru we krwi.

Ryzyko cukrzycy ciążowej

…wyznaczają takie czynniki, jak ciąża po 35. roku życia, wcześniejsze porody dzieci o dużej masie ciała (powyżej 4 kg) lub z wadą rozwojową, nadciśnienie tętnicze, otyłość, rozpoznanie cukrzycy ciążowej w poprzednich ciążach lub obciążenie genetyczne (rodzinne) wystąpieniem cukrzycy.

Objawy

Cukrzyca ciążowa zwykle nie daje wyraźnych objawów – w przeciwieństwie do cukrzycy typu 1 (której towarzyszy np. silne pragnienie, szybka utrata wagi) czy zaawansowanej cukrzycy typu 2 (skutkuje ona m.in. dużą sennością, szczególnie po posiłkach, częstym i szybko narastającym zmęczeniem, skłonnością do problemów skórnych i infekcji intymnych). Poziomy cukrów przy cukrzycy ciążowej są podwyższone (w stosunku do normy) najczęściej w relatywnie niewielkim zakresie. Nie oznacza to jednak wcale, że problem można lekceważyć.

Czasem u kobiet doświadczających tej choroby mogą wystąpić słabe objawy charakterystyczne dla innych postaci cukrzycy – jak napady głodu, nadmierne pragnienie, senność. Niepokojącym objawem może być nagły przyrost wagi podczas ciąży lub nadmiernie szybki, nieadekwatnie do zaawansowania ciąży, wzrost płodu.

Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?

Ponieważ cukrzyca ciążowa zwykle nie daje wyraźnych, odczuwalnych przez kobietę objawów, jej wystąpienie stwierdza się na podstawie wyników specjalistycznych badań – m.in. testu obciążenia glukozą. Badanie to standardowo przeprowadza się między 24 a 28 tygodniem ciąży. Konkretny rodzaj oraz czas wykonania badania – w celu rozpoznania lub wykluczenia nieprawidłowej tolerancji glukozy – zależy od tego, czy kobieta jest obarczona czynnikami ryzyka wystąpienia choroby.

Postępowanie w cukrzycy ciążowej

Na ewentualne obciążenia genetyczne dotyczące cukrzycy nie mamy wpływu, jednak potrafimy modyfikować inne czynniki, które mogą do niej prowadzić – a tym samym minimalizować ryzyko ewentualnych powikłań. Dotyczy to głównie:

  • samokontroli glikemii (wskaźnika poziomu glukozy we krwi),

  • stosowania odpowiedniej diety,

  • aktywności fizycznej,

  • podawania insuliny.

Samokontrola glikemii

…prowadzona jest za pomocą prostego w obsłudze urządzenia nazywanego glukometrem. Pozwala on na uzyskanie wyników już po kilku sekundach. Dzięki temu można szybko zorientować się w zmianach (odchyleniach od normy) poziomu glukozy we krwi, a w konsekwencji podjąć działania przywracające prawidłowe wartości.

Pomiar trzeba wykonywać kilka razy dziennie, na ok. godzinę przed każdym posiłkiem.

Dieta cukrzycowa w ciąży

…normuje poziom cukru we krwi. Bynajmniej nie służy ona odchudzaniu – ciąża zdecydowanie nie jest dobrym okresem do „eksperymentowania” ze swoją wagą. Dieta powinna być indywidualnie dopasowana przez specjalistę – diabetologa, ginekologa, położną lub dietetyka – i uwzględniać okres ciąży, zakres wykonywanej aktywności fizycznej, masę ciała oraz stan zdrowia ciężarnej.

Podstawowe założenia diety cukrzycowej w ciąży, to jedzenie regularnych posiłków z przerwami nie przekraczającymi (w ciągu dnia) 3–4 godziny, unikanie dużych porcji (jeść trzeba częściej, ale w umiarkowanych ilościach), komponowanie posiłków złożonych (białko, tłuszcze, węglowodany) i wyeliminowanie z codziennego menu słodyczy, słodkich soków owocowych.

Węglowodany zalecane przy cukrzycy ciążowej to grube kasze, płatki owsiane, pieczywo razowe. Źródłem wapnia może być jogurt naturalny, maślanka, kefir, chudy twaróg. Z kolei preferowane białko zwierzęce, to ryby i chude mięso.

Aktywność fizyczna przy cukrzycy ciążowej

…powinna być skonsultowana z lekarzem ginekologiem lub położną, ponieważ do konkretnych jej form mogą być przeciwwskazania. Zwykle zaleca się jazdę na rowerze (bezpieczniejszy jest w tym przypadku rower stacjonarny), spacer, pływanie, aerobik.

Regularna aktywność fizyczna jest zalecana, ponieważ zmniejsza stężenie glukozy we krwi (wspiera jej spalanie).

Leczenie farmakologiczne

Zwykle udaje się wyregulować poziom cukrów odpowiednio dobraną dietą oraz zalecaną aktywnością fizyczną. W nielicznych jednak przypadkach konieczne może być również podawanie insuliny. Wstrzykuje się ją za pomocą specjalnych aparatów nazywanych penami. Lekarz lub pielęgniarka dokładnie instruuje, w jaki sposób z nich korzystać. Warto zaznaczyć, że stosowane preparaty insuliny są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka.

Powikłania cukrzycy ciążowej

Nie zdiagnozowane lub nieleczone zaburzenia gospodarki węglowodanowej podczas ciąży mogą doprowadzić do powikłań.

Ponieważ insulina jest hormonem sprzyjającym wzrostowi komórek i tkanek, jednym z najczęściej występujących powikłań cukrzycy ciążowej jest nadmierna masa płodu, czyli tzw. makrosomia (waga urodzeniowa powyżej 4 kg).

Innym powikłaniem nieleczonej cukrzycy ciążowej może być niedocukrzenie u noworodka, które ma niebezpieczny wpływ na rozwój komórek nerwowych.

Skutki chorowania matki na cukrzycę w trakcie ciąży czasem u dziecka występują w późniejszym okresie życia, nawet po wielu latach – manifestują się na przykład nietolerancją na glukozę, cukrzycą typu 2, nadwagą lub otyłością.

Podwyższony poziom cukru we krwi ma wpływ na rozwój płodu – w pierwszych tygodniach ciąży hiperglikemia może powodować wady rozwojowe dziecka. Taka sytuacja zdarza się jednak u kobiet, które chorowały na cukrzycę przed ciążą, nie dotyczy natomiast kobiet z cukrzycą ciążową, u których zaburzenia gospodarki węglowodanowej pojawiają się zwykle w późniejszym okresie (drugi trymestr).

Cukrzyca ciążowa – ryzyko dla matki

Wystąpienie cukrzycy ciążowej wskazuje na predyspozycję do zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Może to skutkować w przyszłości rozwinięciem się cukrzycy typu 2.

Aby jej uniknąć, kobiety powinny kontrolować masę ciała – poprzez odpowiednio dobraną dietę oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Dobrze byłoby przynajmniej raz w roku wykonywać kontrolne badanie poziomu cukru we krwi.

Jeśli stężenie glukozy we krwi nie wraca do normy po porodzie, można sądzić, że u danej kobiety nie występowała cukrzyca ciążowa, lecz „zwykła” cukrzyca, która została rozpoznana w ciąży. W takim przypadku profilaktyka oraz leczenie wyznaczy lekarz – specjalista diabetolog.

Światłowstręt

Odruchowo mrużysz powieki, zamykasz lub przysłaniasz oczy po wejściu do jasnego, nasłonecznionego pomieszczenia? Nawet niezbyt

Czytaj więcej »

* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.

Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Komunikat: Ochrona danych osobowych

Komunikat: Ochrona danych osobowych

KOMUNIKAT Ochrona danych osobowych. Z przykrością informujemy, że nasz kontrahent ALAB laboratoria sp. z o.o. w dniu 19 listopada 2023…
Zabieg "strzelającego palca"

Zabieg "strzelającego palca"

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to…
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje…
Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa

Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę. Opowiedziała nam o tym pielęgniarka Joanna Ptaszyńska z laboratorium Medhouse. 

 

Red. Przeciwciała to pozostałość po wirusie w organizmie. Jakie testy pozwalają je sprawdzić?

Joanna Ptaszyńska. W naszym punkcie pobrań Medhouse codziennie od godz. 7.00 do 15.00  pobieramy krew na obecność przeciwciał koronawirusa. Testy te wykonywane są metodą Elisa, czyli z osocza. Przeciwciała powstają w organizmie po kontakcie z wirusem i podczas zachorowania. Są ich dwie klasy: IGG oraz IGM. IGG to przeciwciała późnej fazy zapalnej i one z reguły wytwarzają się między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów. Najlepszy wynik można uzyskać w 14 dniu. Nie wiemy jednak, ile te przeciwciała utrzymują się w organizmie, bo badania nad tym zagadnieniem są na razie na wczesnym etapie. Z kolei przeciwciała IGM to przeciwciała wczesnej fazy zapalnej. Pojawiają się one między 7 a 10 dniem od wystąpienia objawów, a najbardziej wiarygodny dzień to 8 doba. Nie jest to metoda pozwalająca na uzyskanie 100-proc. pewności wyniku, jednak obecnie jest najpewniejsza. 

 

Wykonujecie sporo testów na obecność koronawirusa? 

To tzw. testy PCR. Obecnie, kiedy społeczeństwo oswoiło się już z chorobą, tych testów wykonuje się mniej, po kilka dziennie. Był okres, kiedy pracodawcy w Czechach wymagali przedstawienia negatywnego wyniku, a wtedy było bardzo wiele osób do pobrania wymazu. Teraz zniesiono już ten obowiązek, ale zdarzają się natomiast pracownicy z Ukrainy, Mołdawii, którzy przyjmują się do pracy w Polsce i pracodawcy wymagają przedstawienia ujemnego wyniku. Jest też grupa osób, które wyjeżdżają np. do sanatorium i chcą mieć pewność, że nie zarażą tam innych pensjonariuszy.

 

A jak wykonuje się testy na obecność koronawirusa, które także można prywatnie wykonać w laboratorium Medhouse?

Na podstawie przygotowanej listy pacjentów zapisanych na testy przygotowujemy dzień wcześniej opisane probówki. Pacjent zazwyczaj podjeżdża autem na daną godzinę i otwiera okno. Personel medyczny jest zabezpieczony środkami ochrony osobistej. Weryfikujemy dane pacjenta i pobieramy wymaz. Obecnie jest to wymaz zarówno z nosa, jak i z gardła. Dla pacjenta w tym momencie kończy się konieczność kontaktu z personelem medycznym. Próbki przekazywane są do laboratorium w Katowicach, a pacjent po 24 godzinach od zawiezienia próbki może poznać wynik, dzięki indywidualnemu kodowi, który należy wprowadzić na stronie internetowej. Potwierdzenie zapłaty przychodzi na adres mailowy. 

 

Sprawdź zmiany w płucach po przebytym koronawirusie

Jak bezpiecznie sprawdzić ewentualne zmiany w płucach po zakażeniu SARS-CoV-2? To pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, które przeszły zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Odpowiedzią jest diagnostyka tomografem komputerowym. 

 

Na Śląsku zakażenie koronawirusem przeszło już 23 412 osób (według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na dzień 5 października 2020r.). Wyzdrowiało dotychczas 21 213 osób, a wśród nich było bardzo wielu mieszkańców regionu, którzy nie mieli żadnych objawów, albo lekkie objawy. Według doniesień naukowych, koronawirus może pozostawiać uszkodzenia w płucach, które dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają nasze płuca. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze jednak może dać tak dokładny obraz, jak inne metody zaglądania w głąb organizmu. – Doskonałą metodą do oceny zmian po przebytej chorobie COVID-19 jest tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT). Badanie to wykonuje się bez podania środka kontrastowego – informują eksperci Medhouse Diagnostyka. 

 

Czego można się zatem spodziewać w płucach po przebyciu COVID-19? Diagnosta potrafi dostrzec do dość precyzyjnie. – W obrazie tomografii płuc osób zakażonych COVID-19 często widoczne są zmiany o niejednorodnym zagęszczeniu, zmiany śródmiąższowe (głównie pogrubienie przegród międzyzrazikowych i śródrazikowych) oraz obraz matowej szyby. HRCT płuc jest jedną z podstawowych metod oceny powikłań w płucach pacjenta po przebytym koronawirusie – wyjaśniają specjaliści Medhouse Diagnostyka. Kontrolne badanie w tomografem komputerowym daje możliwość monitorowania efektów leczenia, ocenę regresji zmian zapalnych w płucach. Badanie TK jest metodą o bardzo wysokiej czułości, a przy tym bezpieczną dla pacjenta. Zdecydowanymi zaletami TK są krótki czas badania i brak inwazyjności. W ten sposób diagnozowani mogą być również pacjenci, którzy mają wszczepione urządzenia medyczne – np. rozruszniki serca. Jedynym przeciwwskazaniem dla badania TK pod kątem zmian w płucach może być ciąża u pacjentki.

 

foto:

Badanie HRCT płuc. Przekrój poprzeczny. Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz płuc 

 

 

Kolki_gazetka
Jak pomóc dziecku przy kolce?

Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmierzyć rodzice niemowlaków, są kolki. Jakie są sposoby, aby pomóc przy takich dolegliwościach? Pytamy o to Stanisławę Majzner z Centrum Medycznego Medhouse, położną z wieloletnim doświadczeniem. 

 

Red. Starsi często podkreślają, że kolki zależą od diety matki. To prawda?

Stanisława Majzner. Każdy z nas ma inne usposobienie i potrzeby, a maluchy też takie są. Od kilku lat nie stosuje się już diety matki karmiącej. Są noworodki, przy których mama może jeść praktycznie wszystko i nic się nie dzieje maluszkowi, ale bywa tak, że dziecko ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, co może powodować niedyspozycje jelitowe. Nie wszystko jednak należy sklasyfikować jako kolkę. U małego dziecka układ pokarmowy jest niedojrzały. Takie kłopoty mogą być np. pierwszym objawem alergii pokarmowej i wtedy dieta matki bogata w nabiał może mieć wpływ na kolki.

 

Kolka to, czy nie kolka? Oto jest pytanie…

Musimy rozróżnić, czy dolegliwości nie mają związku np. z przejedzeniem dziecka lub nieprawidłowym sposobem przystawiania do piersi lub butelki, bo dziecko może nałykać się powietrza. Z doświadczenia wiem, że należy poświęcić dużo czasu: usiąść przy mamie, zobaczyć jak karmi, skorygować dostawianie do piersi. Jest kilka zasad, które określają, czy mamy do czynienia z kolką. Dziecko płacze praktycznie o tej samej porze. Przychodzi np. godzina 15.00 i dziecko zaczyna płakać. Płacz trwa jakiś czas (nawet do kilku godzin) i  dziecko przestaje płakać. To musi się powtarzać kilka razy w tygodniu. Dziecko normalnie przybiera na wadze, a przy innych niedyspozycjach już niekoniecznie.

 

Jeśli już kolka faktycznie się pojawi, co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Należy poszukać  jej przyczyny. Jeśli już wykluczymy ewentualny wpływ diety nabiałowej, musimy mieć świadomość, że wszelka nerwowość rodziców także  może mieć na to wpływ. Dziecko jest gąbką, która chłonie nasze emocje – strach, niepewność, złość. Dziecko płacze, bo nie może inaczej powiedzieć mamie „nie denerwuj się, bo mnie to też denerwuje”. Wtedy warto, aby dziecko brał na ręce ten z rodziców, który jest spokojniejszy, żeby utulić, ukołysać. Warto przyzwyczajać dziecko do odbijania po jedzeniu, wtedy dziecko można położyć i często spokojnie zasypia. Cenne jest też robienie przerw przy karmieniu, aby do mózgu dziecka doszła wiadomość o sytości. Pomocne są masaże brzuszka i ogrzewanie ciepłą pieluchą lub ekologicznym termoforem, aby uwolnić “bączki”. Wspomagająco można stosować środki farmakologiczne z simetikonem lub dimetikonem, które nie wchłaniają się z układu pokarmowego, a ułatwiają uwalnianie powietrza.

Strona używa plików cookies w celach wymienionych w Polityce Prywatności. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.