Rogówka oka to przejrzysta, lekko zakrzywiona blaszka, która tworzy przednią ścianę gałki ocznej. Jej zadaniem jest skupianie promieni światła, które wnikają do wnętrza oka i umożliwiają prawidłowe widzenie. Rogówka oka jest narażona na choroby, które powodują między innymi ból, pieczenie oczu, zniekształcanie obrazu i niewyraźne widzenie. Utrudnia to, a czasem wręcz uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności – jak np. czytanie czy prowadzenie samochodu. Nierozpoznane i długo nie leczone choroby rogówki mogą skutkować nawet całkowitą utratą wzroku.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie)
Poradnie Medhouse
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
Rogówka oka to przejrzysta, lekko zakrzywiona blaszka, która tworzy przednią ścianę gałki ocznej. Jej zadaniem jest skupianie promieni światła, które wnikają do wnętrza oka i umożliwiają prawidłowe widzenie.
Rogówka oka jest narażona na choroby, które powodują między innymi ból, pieczenie oczu, zniekształcanie obrazu i niewyraźne widzenie. Utrudnia to, a czasem wręcz uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności – jak np. czytanie czy prowadzenie samochodu.
Nierozpoznane i długo nie leczone choroby rogówki mogą skutkować nawet całkowitą utratą wzroku.
Zdrowa rogówka
…oka jest przezroczysta, ma gładką powierzchnię i pokrywa ją film łzowy (to cienka powłoka ochronna na powierzchni oka). Ma także odpowiednią krzywiznę oraz grubość. Nie zawsze jednak tak bywa. Tymczasem nawet stosunkowo niewielkie odstępstwa od naturalnych cech rogówki powodują pogorszenie widzenia, często również ból oraz inne dolegliwości.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby rogówki ocznej należą do najczęstszych – obok zaćmy i jaskry – przyczyn utraty wzroku. Dlatego wszelkie niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem okulistą.
Zadaniem rogówki
…jest odpowiednie łamanie i skupianie promieni świetlnych. Jej funkcja jest zatem podobna do tej, jaką pełni w oku soczewka. Jednakże w przeciwieństwie do soczewki kształt (wypukłość) rogówki nie jest regulowany.
Czytaj też:
BADANIE OCT - TOMOGRAFIA OKA
Uszkodzenia rogówki
…potrafią być bardzo dotkliwe. Najczęściej są to urazy powierzchniowe – na przykład zadrapania paznokciem, które naruszają tę delikatną powłokę. Niestety czasem dochodzi do poważniejszych urazów. Do najtrudniejszych w leczeniu (gojeniu) oraz niezwykle groźnych dla zdrowia należą oparzenia – termiczne lub chemiczne.
W konsekwencji uszkodzeń rogówki pogarsza się wzrok, pojawia się silne łzawienie, ból, nadmierna wrażliwość na światło (światłowstręt). W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty wzroku. Dobrą wiadomością natomiast jest to, że rogówka stosunkowo łatwo się regeneruje, dlatego drobne urazy goją się zwykle dość szybko.
Czytaj też:
ŚWIATŁOWSTRĘT
Choroby rogówki
…to przede wszystkim:
Stożek rogówki – nienaturalne uwypuklenie na rogówce.
Zapalenie rogówki oka (bakteryjne, wirusowe lub grzybiczne) – objawem tej choroby zakaźnej jest ból oka, zaczerwienienie, światłowstręt, silne łzawienie i pogorszenie widzenia.
Utrata przejrzystości rogówki – stanowi konsekwencję przebytych chorób rogówki, wad wrodzonych lub zwyrodnień.
Stożek rogówki
Objawy stożka rogówki są widoczne najczęściej na obu gałkach ocznych, choć niekoniecznie są one takie same. Zwykle należy do nich rozmyte widzenie, osłabienie ostrości obrazu, duża wrażliwość na światło, pojawiający się rozbłysk wokół źródła światła. Pogorszeniu widzenia często towarzyszy obrzęk rogówki i wystąpienie blizn – rogówka przestaje być wtedy gładka.
Objawy zależą od nasilenia choroby. Zwykle pojawiają się one i rozwijają na przestrzeni długiego okresu czasu, czasem nawet wielu lat. Z pewnością nie ułatwia to rozpoznania choroby, ponieważ często pacjenci niejako „przyzwyczajają się” do bardzo powoli narastających trudności z widzeniem. Zwykle dopiero rutynowa (lub spowodowana innym problemem zdrowotnym) wizyta u okulisty pozwala na zdiagnozowanie stożka rogówki.
Choroba nie ma konkretnej, jednoznacznie rozpoznawalnej przyczyny. Podejrzewa się, że mogą na nią wpływać różne czynniki – genetyczne, urazy oka (na przykład nadmierne pocieranie, stosowanie soczewek kontaktowych przez bardzo długi czas), przebyte choroby oczu oraz choroby ogólnoustrojowe.
Czytaj też:
BADANIE DNA OKA
Zapalenie rogówki
…to schorzenie, które może być wywołane przez bakterie (np. gronkowce złociste, paciorkowce) lub infekcję wirusową.
Objawia się zaczerwienieniem gałki ocznej, pieczeniem lub ostrym bólem oka. Występuje także pogorszenie widzenia, nadmierne łzawienie, światłowstręt, obrzęk powiek, zmatowienie powierzchni gałki ocznej, czasem ropna wydzielina.
Zapalenie rogówki lekarz może zdiagnozować w oparciu o badanie oka. Precyzję badania zapewnia optyczna tomografia koherentna OCT. Czasami rozstrzygnięcie właściwej przyczyny choroby rogówki jest trudne i wymaga badań dodatkowych.
Powierzchowne zapalenie rogówki (niewrzodziejące) przy prawidłowym leczeniu nie prowadzi do powstawania blizn. Te jednak często pozostawia po sobie zapalenie wrzodziejące. Blizny – zwłaszcza jeśli występują w centrum rogówki – mogą upośledzać ostrość wzroku.
Zwyrodnienie rogówki oka
Zwyrodnienie rogówki oka to zmiana prawidłowego jej kształtu lub przezroczystości. W efekcie chora rogówka staje się matowa.
Zwyrodnienia rogówki oka mogą być naturalną konsekwencją procesu starzenia organizmu. Czasem wynika ono z chorób ogólnych lub chorób narządu wzroku.
Zwyrodnienia rogówki oka przez długi czas nie dają żadnych objawów. Dopiero w postaci zaawansowanej pojawia się upośledzenie ostrości wzroku, łzawienie, wrażenie utkwienia ciała obcego w oku. Powstają również zmiany w wyglądzie samej rogówki – na jej powierzchni występują drobne guzki i bruzdy.
Leczenie chorób rogówki
…zależy od przyczyny, która je wywołały, a także od nasilenia objawów.
We wczesnych etapach choroby wzrok można skorygować na pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, które powodują, że wpadające do oka światło załamuje się bardziej równomiernie i obraz nie jest zniekształcony.
Jedna z metod leczenia stożka rogówki polega na zastosowaniu pierścieni śródrogówkowych – cienkich, plastikowych pierścieni wszczepianych w warstwy rogówki i powodujących jej spłaszczenie.
W przypadku zapalenia rogówki okulista może zalecić leki przeciwwirusowe lub przeciwgrzybicze.
W bardzo zaawansowanych stanach chorobowych (kiedy np. występuje nadmierne zwężenie rogówki lub pojawiają się na niej blizny) leczenie farmakologiczne bywa rozszerzone o leczenie chirurgiczne, czyli przeszczep rogówki.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.