„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to bólem, trudnością w poruszaniu palcem, czasem nawet jego całkowitym unieruchomieniem. Terapia w początkowej fazie rozwoju schorzenia polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz rehabilitacji. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, konieczny może być zabieg operacyjny przywracający sprawność dłoni.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie)
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
- „Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to bólem, trudnością w poruszaniu palcem, czasem nawet jego całkowitym unieruchomieniem.
- Terapia w początkowej fazie rozwoju schorzenia polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz rehabilitacji. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, konieczny może być zabieg operacyjny przywracający sprawność dłoni.
Schorzenie
…polega na zapaleniu tzw. pochewki ścięgnistej, czyli tkanki otaczającej ścięgna zginające palce ręki. Pochewka ma za zadanie ułatwiać przemieszczanie się ścięgien i utrzymywać je we właściwym położeniu. Jeśli jednak dojdzie do zapalenia, powstaje zgrubienie, które wywołuje bolesne tarcie ścięgna lub wręcz jego zakleszczenie. Utrudnienie przemieszczanie się ścięgien wewnątrz otaczającej je tkanki wywołuje – oprócz bólu – również sztywność palca oraz uczucie jego „przeskakiwania”.
Stan zapalny pochewek rozwija się stopniowo. Początkowe objawy są ledwo dostrzegalne i występują sporadycznie – chory ma głównie problem ze swobodnym zginaniem oraz prostowaniem palców. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości stają się jednak coraz bardziej dokuczliwe – ból i sztywność doświadczane bywają już przy każdym zgięciu. Palec prostowany jest „na siłę”, często przy pomocy drugiej ręki, z towarzyszącym temu charakterystycznym trzaskiem (stąd nazwa przypadłości).
W późniejszym okresie występuje także opuchlizna okolicy dotkniętej stanem zapalnym, bolesny (przy dotyku) guzek i zaczerwienienie skóry. Poważniejszym dla chorego problemem jest zablokowanie palca i wynikająca stąd trudność przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności.
W zaawansowanej postaci choroby prostowanie palca staje się już niemożliwe, dochodzi bowiem do całkowitego zakleszczenia ścięgna. Palec pozostaje zatem w trwale zgiętej pozycji.
Czytaj też:
HALUKSY
Diagnostyka
…palca strzelającego sprowadza się przede wszystkim do badania fizykalnego przeprowadzanego przez ortopedę. Zazwyczaj stwierdzenie u pacjenta charakterystycznych objawów jest już wystarczające do postawienia diagnozy. Pomocniczo można wykonać badanie obrazowe stawu zajętego przez stan zapalny – zwłaszcza badanie ultrasonograficzne. W szczególnych przypadkach wymagane może być pogłębienie diagnostyki o zdjęcie RTG lub inne badania.
Czytaj też:
ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA - CHOROBA, ZABIEG
Przyczyna
…występowania schorzenia nie jest łatwa do określenia. Może to być wada wrodzona – ograniczające poślizg zgrubienie ścięgien zginaczy. Problem bywa czasem spowodowany urazem, przeciążeniem lub innymi chorobami (np. reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca).
Opisywana choroba częściej przytrafia się kobietom, zwłaszcza w grupie wiekowej 40+. Szczególnie narażone na schorzenie są osoby długotrwale wykonujące powtarzalne ruchy palca – np. grające na instrumentach, piszące przez wiele godzin dziennie na komputerze itp. Utrzymujące się długo wzmożone napięcie określonych partii mięśni i ścięgien predysponuje do rozwoju miejscowego stanu zapalnego.
Leczenie
…palca strzelającego zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania schorzenia.
W początkowym stadium choroby, jeśli zapalenie trwa względnie krótko i nie doszło jeszcze do osłabienia ruchowości w stawie, lekarz może zalecić…
Leczenie zachowawcze
Ważnym jego elementem jest farmakoterapia – lekarz może zlecić stosowane miejscowo maści, żele lub ogólnoustrojowe tabletki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Czasem stosowane są iniekcje, w których substancje lecznicze podawane są wprost do objętego chorobą stawu.
Przydatne w leczeniu zachowawczym bywa stosowanie miejscowo krioterapii (leczenie zimnem), ultradźwięków czy pola magnetycznego.
Nie mniej ważna jest kinezyterapia – czyli odpowiednio dobrane ćwiczenia na palec objęty schorzeniem. Ich zadaniem jest przede wszystkim poszerzenie zakresu ruchu palców, a także rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni ręki. Masaż bolesnego ścięgna łagodzi dolegliwości bólowe poprzez lepsze ukrwienie oraz odżywienie tkanek.
Czytaj też:
BÓL BIODRA
Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanego rezultatu, konieczny bywa…
Zabieg palca strzelającego
Tego rodzaju leczenie wskazane jest zwłaszcza, gdy stan zapalny ma charakter przewlekły, a choroba postępuje i ogarnęła kilka palców.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Wcześniej jednak konieczna bywa wizyta kwalifikacyjna, w trakcie której lekarz określi, czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Mogą nimi być np. infekcje ogólnoustrojowe, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze czy stany zapalne tkanek miękkich. Oczywiście każdorazowo wymaga to dokonania indywidualnej oceny przez lekarza.
Zabieg polega na niewielkim przecięciu zmienionej zapalnie pochewki ścięgna zginacza palca. Pozwoli to na zredukowanie ucisku na ścięgno i przywrócenie mu swobody ruchu.
Zabieg trwa kilkanaście-kilkadziesiąt minut i zwykle wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Należy do tzw. zabiegów małoinwazyjnych – a zatem ryzyko wystąpienia powikłań jest znikome.
Po zabiegu
…pacjent może w zasadzie od razu wrócić do domu (nie jest wymagana hospitalizacja). Zalecane bywa noszenie ręki przez pewien czas na temblaku, aby ścięgno i rana prawidłowo się zagoiły. Rana nie jest duża, jednakże przez kilka dni należy zachować ostrożność i unikać jej rozwierania, a tym bardziej ryzyka zakażenia.
Ważne: Brak leczenia palca strzelającego może doprowadzić do upośledzenia funkcji ręki i trwałego usztywnienia stawu.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.