Leczenie wad zgryzu

Podłożem wad zgryzu zwykle jest nieprawidłowa budowa oraz położenie względem siebie kości szczęki i żuchwy. Wada zgryzu może być ograniczona tylko do zębów lub łuków zębowych oraz ich wzajemnych relacji (zęby wyrastające poza łukiem zębowym lub łuki zębowe niedopasowane do siebie). Czasem układ łuków zębowych jest powiązany z nieprawidłowościami w budowie kości szczęk – wówczas w rysach twarzy może być widoczna asymetria (cofnięcie ew. wysunięcie dolnego lub górnego piętra twarzy). Wśród konsekwencji nieleczonej wady zgryzu można wymienić m.in. choroby przyzębia i dziąseł, próchnicę zębów, a także zaburzenia mowy oraz trudności w jedzeniu. Wiele wad zgryzu udaje się zniwelować lub znacznie skorygować odpowiednim leczeniem – prowadzonym przez ortodontę.

Umów się na wizytę

32 459 15 (prywatnie)
32 459 10 10 (NFZ)

  • Podłożem wad zgryzu zwykle jest nieprawidłowa budowa oraz położenie względem siebie kości szczęki i żuchwy.
  • Wada zgryzu może być ograniczona tylko do zębów lub łuków zębowych oraz ich wzajemnych relacji (zęby wyrastające poza łukiem zębowym lub łuki zębowe niedopasowane do siebie). Czasem układ łuków zębowych jest powiązany z nieprawidłowościami w budowie kości szczęk – wówczas w rysach twarzy może być widoczna asymetria (cofnięcie ew. wysunięcie dolnego lub górnego piętra twarzy).
  • Wśród konsekwencji nieleczonej wady zgryzu można wymienić m.in. choroby przyzębia i dziąseł, próchnicę zębów, a także zaburzenia mowy oraz trudności w jedzeniu.
  • Wiele wad zgryzu udaje się zniwelować lub znacznie skorygować odpowiednim leczeniem – prowadzonym przez ortodontę.

Szczęka zaczyna się formować już w kilkutygodniowym płodzie. Zdarza się, że dziecko rodzi się np. z cofniętą żuchwą, lecz z czasem wada ta sama się koryguje. Nie w każdym przypadku jednak tak się dzieje.

Przyczyny wad zgryzu

Wady zgryzu bywają wrodzone (uwarunkowane genetyczne) lub nabyte – wynikające z czynników wpływających na rozwój płodu, np. przyjmowanie przez matkę niektórych leków, choroby przebyte w ciąży lub doznane w tym okresie urazy.

Niekiedy wady zgryzu powstają już po urodzeniu – na skutek złego przystawiania niemowlęcia do piersi oraz niewłaściwego karmienia dziecka butelką. Częstym błędem rodziców bywa także niewłaściwe układanie dziecka do snu (główka oraz szyjka w pozycji na boku powinny być delikatnie wyżej).

Zdarza się również, że dziecko samo „psuje” sobie zgryz poprzez szkodliwe nawyki – ssanie źle skonstruowanego smoczka, ssanie kciuka, nałogowe gryzienie pewnych przedmiotów, np. długopisów.

Ryzyko powstawania wad zgryzu zwiększa także oddychanie przez usta, bruksizm (zgrzytanie zębami), ssanie warg oraz policzków.

Rodzaje wad zgryzu

Wśród wad zgryzu wyróżnia się m.in.:

Tyłozgryz – to najczęściej występująca wada zgryzu. Charakterystyczne dla tej wady jest cofnięcie dolnego (względem górnego) łuku zębowego – w efekcie zęby przednie nie stykają się. Zęby górne znajdują więc się znacznie przed zębami dolnymi i oba łuki może rozdzielać przerwa lub jeśli przerwy nie ma, wtedy siekacze górne są przechylone. Cofnięcie się żuchwy skutkuje również utrudnieniem w wypowiadaniu niektórych zgłosek.

W rysach twarzy wada ta objawia się cofnięciem bródki i wywinięciem wargi dolnej.

Przodozgryz – wada odwrotna do tyłozgryzu. W tym przypadku specyficzne jest zachodzenie dolnego łuku zębowego na łuk górny. Twarz uwidacznia dokładnie wysunięcie do przodu brody oraz dolnej wargi. Wada ta wpływa negatywnie na odbiór społeczny danej osoby – jest ona niesłusznie postrzegana jako rozzłoszczona, wrogo do otoczenia nastawiona. Często wiąże się z wadą wymowy.

Zgryz otwarty – występowanie tej wady powoduje, że zęby w ogóle nie stykają się ze sobą, wskutek czego tworzy się szpara. Przypadłość ta utrudnia żucie oraz odgryzanie kęsów pokarmu. Ponadto osoby z tą wadą mają kłopoty z prawidłowym wysławianiem się, szczególnie wypowiadaniem spółgłosek przedniojęzykowo zębowych (np. d, s, t ,dz, c, n).

Do wad zgryzu zalicza się również:

Stłoczenia – czyli zbyt duża ilość zębów w stosunku do zębodołów. Często zęby wyrastają z dziąseł pod złym kątem (są „krzywe”), ponieważ nie mieszczą się w szczęce.

Jeżeli zęby są stłoczone dużo trudniej jest nam zadbać o ich odpowiednią higienę. Na powierzchniach stycznych zębów tworzy się próchnica, która jest często niewidoczna gołym okiem i atakuje najczęściej dwa sąsiadujące zęby.

Zęby odseparowane, szparowatość – wada cechuje się widocznymi szparami między zębami. Z powodu nadmiaru miejsca zęby są tak położone, że nie stykają się ze sobą. Wada ta często występuje rodzinnie.

Wady zgryzu powodują – większe lub mniejsze – deformacje twarzy (twarz staje się niesymetryczna). Często stwarzają one poważne problemy dentystyczne – zęby ścierają się, wywołują choroby przyzębia i dziąseł.

Konsekwencje wad zgryzu

Wśród konsekwencji nieleczonej wady zgryzu można wymienić choroby przyzębia i dziąseł oraz próchnicę zębów. Przy wadach zgryzu dochodzi także do zaburzenia funkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Może to objawiać się bólami zębów, twarzy, głowy, karku lub okolicy ucha, ograniczeniem możliwości otwierania ust, bólem podczas żucia twardych pokarmów, nadmiernym zaciskaniem zębów.

Wady zgryzu kwalifikują się do…

leczenia ortodontycznego

Nieprawidłowy zgryz można leczyć za pomocą ćwiczeń mięśni mimicznych i narządu żucia oraz za pomocą aparatów ortodontycznych.

Aparaty ortodontyczne wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. Mogą być przymocowywane do zębów na dwa lata albo zakładane tylko na kilka godzin (w ciągu dnia lub na noc).

Leczenie wad zgryzu obejmuje również szlifowanie zębów. Czasem wymagane jest usunięcie pojedynczych zębów.

Leczenie wad zgryzu trwa krócej, jeśli podjęte zostanie odpowiednio wcześnie. Powinno być jednak dostosowane do wieku pacjenta. Raczej nie wdraża się leczenie ortodontycznego wobec najmłodszych dzieci – z wyjątkiem sytuacji, gdy wada jest bardzo widoczna i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

W przypadku cięższych wad szczękowo-twarzowych często niezbędna jest współpraca z chirurgiem.

Konsekwencją braku leczenia wad zgryzu

…może być próchnica, schorzenia przyzębia, uszkodzenie błony śluzowej warg i policzków, nadmierne napinanie mięśni twarzy, zaburzenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych.

W zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu, może ona w różnym stopniu wpływać na czynności życiowe oraz komfort psychiczny człowieka. Poważne wady zgryzu utrudniają mowę (wywołują np. seplenienie) oraz jedzenie (odgryzanie kęsów pokarmu oraz żucie może być trudne). Jedno i drugie bywa krępujące dla osoby z nieprawidłowym zgryzem i niejednokrotnie powoduje problemy natury psychicznej – niechęć do publicznego spożywania posiłków, unikanie kontaktów towarzyskich, zwłaszcza sytuacji, gdy konieczne jest zabieranie głosu wobec większego grona osób.

Wady zgryzu powodują często deformacje twarzy – szczególnie dotkliwe jest to w przypadku dzieci i nastolatków, gdy samoocena jest jeszcze niestabilna, w dużej mierze uzależniona od odbioru ze strony rówieśników.

Profilaktyka wad zgryzu

W okresie niemowlęcym ważne jest zwracanie uwagi na ułożenie dziecka do snu, prawidłowość karmienia i oddychania.

Ułożenie niemowląt do snu. Niemowlęta powinny być kładzione na plecach, z głową na płaskiej, nieco podniesionej i przechylonej do przodu poduszce. Dzięki takiemu ułożeniu dziecka jego wargi stykają się ze sobą i zamykają usta. Nieprawidłowe pozycje prowadzą do niekorzystnych zmian ułożenia żuchwy oraz stawu skroniowo-żuchwowego.

Karmienie piersią stanowi naturalny bodziec do prawidłowego rozwoju czynności żucia oraz wykształcenia się prawidłowego zgryzu. W przypadku karmienia butelką, część smoczka wkładana do ust powinna być krótka, baniasto rozszerzona. Ważny jest odpowiedni („anatomiczny”) kształt smoczka. W trakcie karmienia butelkę należy trzymać nieco powyżej ust dziecka, pod kątem ok. 45 stopni.

Oddychanie nosem jest właściwe i wpływa pozytywnie na kształtowanie się szczęk (również na właściwości wdychanego powietrza – na przykład odpowiednie jego nawilżenie). Nawyk oddychania ustami sprzyja powstawaniu zniekształceń narządu żucia.

Leczenie ortodontyczne nie jest „zarezerwowane” wyłącznie dla dzieci i młodzieży – jak błędnie niektórzy sądzą. Można je podjąć w każdym wieku.

* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.

POTRZEBUJESZ KONSULTACJI LUB BADANIA
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI W CELU REZERWACJI WIZYTY
Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Komunikat: Ochrona danych osobowych

Komunikat: Ochrona danych osobowych

KOMUNIKAT Ochrona danych osobowych. Z przykrością informujemy, że nasz kontrahent ALAB laboratoria sp. z o.o. w dniu 19 listopada 2023…
Zabieg "strzelającego palca"

Zabieg "strzelającego palca"

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to…
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje…
Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa

Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę. Opowiedziała nam o tym pielęgniarka Joanna Ptaszyńska z laboratorium Medhouse. 

 

Red. Przeciwciała to pozostałość po wirusie w organizmie. Jakie testy pozwalają je sprawdzić?

Joanna Ptaszyńska. W naszym punkcie pobrań Medhouse codziennie od godz. 7.00 do 15.00  pobieramy krew na obecność przeciwciał koronawirusa. Testy te wykonywane są metodą Elisa, czyli z osocza. Przeciwciała powstają w organizmie po kontakcie z wirusem i podczas zachorowania. Są ich dwie klasy: IGG oraz IGM. IGG to przeciwciała późnej fazy zapalnej i one z reguły wytwarzają się między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów. Najlepszy wynik można uzyskać w 14 dniu. Nie wiemy jednak, ile te przeciwciała utrzymują się w organizmie, bo badania nad tym zagadnieniem są na razie na wczesnym etapie. Z kolei przeciwciała IGM to przeciwciała wczesnej fazy zapalnej. Pojawiają się one między 7 a 10 dniem od wystąpienia objawów, a najbardziej wiarygodny dzień to 8 doba. Nie jest to metoda pozwalająca na uzyskanie 100-proc. pewności wyniku, jednak obecnie jest najpewniejsza. 

 

Wykonujecie sporo testów na obecność koronawirusa? 

To tzw. testy PCR. Obecnie, kiedy społeczeństwo oswoiło się już z chorobą, tych testów wykonuje się mniej, po kilka dziennie. Był okres, kiedy pracodawcy w Czechach wymagali przedstawienia negatywnego wyniku, a wtedy było bardzo wiele osób do pobrania wymazu. Teraz zniesiono już ten obowiązek, ale zdarzają się natomiast pracownicy z Ukrainy, Mołdawii, którzy przyjmują się do pracy w Polsce i pracodawcy wymagają przedstawienia ujemnego wyniku. Jest też grupa osób, które wyjeżdżają np. do sanatorium i chcą mieć pewność, że nie zarażą tam innych pensjonariuszy.

 

A jak wykonuje się testy na obecność koronawirusa, które także można prywatnie wykonać w laboratorium Medhouse?

Na podstawie przygotowanej listy pacjentów zapisanych na testy przygotowujemy dzień wcześniej opisane probówki. Pacjent zazwyczaj podjeżdża autem na daną godzinę i otwiera okno. Personel medyczny jest zabezpieczony środkami ochrony osobistej. Weryfikujemy dane pacjenta i pobieramy wymaz. Obecnie jest to wymaz zarówno z nosa, jak i z gardła. Dla pacjenta w tym momencie kończy się konieczność kontaktu z personelem medycznym. Próbki przekazywane są do laboratorium w Katowicach, a pacjent po 24 godzinach od zawiezienia próbki może poznać wynik, dzięki indywidualnemu kodowi, który należy wprowadzić na stronie internetowej. Potwierdzenie zapłaty przychodzi na adres mailowy. 

 

Sprawdź zmiany w płucach po przebytym koronawirusie

Jak bezpiecznie sprawdzić ewentualne zmiany w płucach po zakażeniu SARS-CoV-2? To pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, które przeszły zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Odpowiedzią jest diagnostyka tomografem komputerowym. 

 

Na Śląsku zakażenie koronawirusem przeszło już 23 412 osób (według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na dzień 5 października 2020r.). Wyzdrowiało dotychczas 21 213 osób, a wśród nich było bardzo wielu mieszkańców regionu, którzy nie mieli żadnych objawów, albo lekkie objawy. Według doniesień naukowych, koronawirus może pozostawiać uszkodzenia w płucach, które dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają nasze płuca. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze jednak może dać tak dokładny obraz, jak inne metody zaglądania w głąb organizmu. – Doskonałą metodą do oceny zmian po przebytej chorobie COVID-19 jest tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT). Badanie to wykonuje się bez podania środka kontrastowego – informują eksperci Medhouse Diagnostyka. 

 

Czego można się zatem spodziewać w płucach po przebyciu COVID-19? Diagnosta potrafi dostrzec do dość precyzyjnie. – W obrazie tomografii płuc osób zakażonych COVID-19 często widoczne są zmiany o niejednorodnym zagęszczeniu, zmiany śródmiąższowe (głównie pogrubienie przegród międzyzrazikowych i śródrazikowych) oraz obraz matowej szyby. HRCT płuc jest jedną z podstawowych metod oceny powikłań w płucach pacjenta po przebytym koronawirusie – wyjaśniają specjaliści Medhouse Diagnostyka. Kontrolne badanie w tomografem komputerowym daje możliwość monitorowania efektów leczenia, ocenę regresji zmian zapalnych w płucach. Badanie TK jest metodą o bardzo wysokiej czułości, a przy tym bezpieczną dla pacjenta. Zdecydowanymi zaletami TK są krótki czas badania i brak inwazyjności. W ten sposób diagnozowani mogą być również pacjenci, którzy mają wszczepione urządzenia medyczne – np. rozruszniki serca. Jedynym przeciwwskazaniem dla badania TK pod kątem zmian w płucach może być ciąża u pacjentki.

 

foto:

Badanie HRCT płuc. Przekrój poprzeczny. Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz płuc 

 

 

Kolki_gazetka
Jak pomóc dziecku przy kolce?

Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmierzyć rodzice niemowlaków, są kolki. Jakie są sposoby, aby pomóc przy takich dolegliwościach? Pytamy o to Stanisławę Majzner z Centrum Medycznego Medhouse, położną z wieloletnim doświadczeniem. 

 

Red. Starsi często podkreślają, że kolki zależą od diety matki. To prawda?

Stanisława Majzner. Każdy z nas ma inne usposobienie i potrzeby, a maluchy też takie są. Od kilku lat nie stosuje się już diety matki karmiącej. Są noworodki, przy których mama może jeść praktycznie wszystko i nic się nie dzieje maluszkowi, ale bywa tak, że dziecko ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, co może powodować niedyspozycje jelitowe. Nie wszystko jednak należy sklasyfikować jako kolkę. U małego dziecka układ pokarmowy jest niedojrzały. Takie kłopoty mogą być np. pierwszym objawem alergii pokarmowej i wtedy dieta matki bogata w nabiał może mieć wpływ na kolki.

 

Kolka to, czy nie kolka? Oto jest pytanie…

Musimy rozróżnić, czy dolegliwości nie mają związku np. z przejedzeniem dziecka lub nieprawidłowym sposobem przystawiania do piersi lub butelki, bo dziecko może nałykać się powietrza. Z doświadczenia wiem, że należy poświęcić dużo czasu: usiąść przy mamie, zobaczyć jak karmi, skorygować dostawianie do piersi. Jest kilka zasad, które określają, czy mamy do czynienia z kolką. Dziecko płacze praktycznie o tej samej porze. Przychodzi np. godzina 15.00 i dziecko zaczyna płakać. Płacz trwa jakiś czas (nawet do kilku godzin) i  dziecko przestaje płakać. To musi się powtarzać kilka razy w tygodniu. Dziecko normalnie przybiera na wadze, a przy innych niedyspozycjach już niekoniecznie.

 

Jeśli już kolka faktycznie się pojawi, co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Należy poszukać  jej przyczyny. Jeśli już wykluczymy ewentualny wpływ diety nabiałowej, musimy mieć świadomość, że wszelka nerwowość rodziców także  może mieć na to wpływ. Dziecko jest gąbką, która chłonie nasze emocje – strach, niepewność, złość. Dziecko płacze, bo nie może inaczej powiedzieć mamie „nie denerwuj się, bo mnie to też denerwuje”. Wtedy warto, aby dziecko brał na ręce ten z rodziców, który jest spokojniejszy, żeby utulić, ukołysać. Warto przyzwyczajać dziecko do odbijania po jedzeniu, wtedy dziecko można położyć i często spokojnie zasypia. Cenne jest też robienie przerw przy karmieniu, aby do mózgu dziecka doszła wiadomość o sytości. Pomocne są masaże brzuszka i ogrzewanie ciepłą pieluchą lub ekologicznym termoforem, aby uwolnić “bączki”. Wspomagająco można stosować środki farmakologiczne z simetikonem lub dimetikonem, które nie wchłaniają się z układu pokarmowego, a ułatwiają uwalnianie powietrza.

Strona używa plików cookies w celach wymienionych w Polityce Prywatności. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.