
Elektrokardiografia (EKG) jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem, wykonywanym w celu oceny pracy serca oraz wykrycia ewentualnych jej zaburzeń. Elektrokardiografia znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu chorób – np. arytmii serca, choroby wieńcowej lub zapalenia mięśnia sercowego. W badaniu EKG na ciele pacjenta (klatce piersiowej oraz kończynach) umieszcza się elektrody, a uzyskane w ten sposób dane zapisywane są w formie wykresu – tzw. elektrokardiogramu.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie) 32 459 10 10 (NFZ)
Elektrokardiografia (EKG) jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem, wykonywanym w celu oceny pracy serca oraz wykrycia ewentualnych jej zaburzeń.
Elektrokardiografia znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu chorób – np. arytmii serca, choroby wieńcowej lub zapalenia mięśnia sercowego.
W badaniu EKG na ciele pacjenta (klatce piersiowej oraz kończynach) umieszcza się elektrody, a uzyskane w ten sposób dane zapisywane są w formie wykresu – tzw. elektrokardiogramu.
Jak działa EKG?
Podczas każdego skurczu i rozkurczu przez mięsień sercowy przepływają słabe impulsy elektryczne. Używana do elektrokardiografii aparatura rejestruje je w postaci graficznej – tzw. elektrokardiogramu. Jego interpretacja wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego wynik badania zawsze powinien odczytywać lekarz.
EKG wykrywa
…zaburzenia przewodzenia impulsów elektrycznych, które mogą być rezultatem chorób serca lub wad tego narządu. Badanie wykorzystuje się do oceny częstości oraz rytmu pracy serca, rozpoznania możliwych nieprawidłowości w tym zakresie. Wartość diagnostyczną elektrokardiografii określa m.in. fakt, iż pozwala ona wykryć zawał serca, a nawet ślady przebytego w przeszłości zawału. EKG umożliwia także monitorowanie skuteczności stosowanego leczenia farmakologicznego lub zabiegowego (np. pracy stymulatora serca).
Wskazaniami do wykonania EKG mogą być…
Rozpoznanie choroby układu sercowo-naczyniowego – np. miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu jego pracy, wrodzonych lub nabytych wad serca czy zapalenia mięśnia sercowego. W tym przypadku badanie ma na celu weryfikację aktualnego stanu choroby pacjenta, ocenę skuteczności leczenia lub wykrycie nowych zmian chorobowych (umożliwia to porównanie aktualnych wyników z poprzednimi).
Podejrzenie choroby układu sercowo-naczyniowego – np. zawału serca.
Ryzyko wystąpienia choroby serca. Może ono wynikać na przykład ze schorzeń potencjalnie uszkadzających serce, dziedzicznych obciążeń lub leczenia środkami wpływającymi na układ krążenia. Do czynników ryzyka należy również wiek oraz praca w warunkach wzmożonego obciążeni. Dlatego w okresowych badaniach kontrolnych standardowo wykonuje się EKG u osób po 45. roku życia oraz pracujących w zawodach, które wiążą się ze znacznymi obciążeniami mięśnia sercowego (silny stres lub ciężka praca fizyczna).
Badanie EKG zaleca się również u osób z rozrusznikiem serca oraz przyjmujących preparaty przeciwarytmiczne – elektrokardiografia pozwala w takich przypadkach na dokonanie oceny wyników ich stosowania.
Wskazaniem do (natychmiastowego) wykonania EKG jest wystąpienie u pacjenta objawów mogących wskazywać na zawał serca – ból i pieczenie w klatce piersiowej, duszność, bladość połączona z potliwością i osłabieniem. W takiej sytuacji – po wezwaniu karetki pogotowia – badanie EKG zostanie wykonane w domu pacjenta lub w szpitalu.
Jeśli lekarz po odczytaniu elektrokardiogramu stwierdzi nieprawidłowości, zleci zapewne kolejne badanie. Dalsze postępowanie zależy od stanu pacjenta. W przypadku stwierdzenia zawału serca konieczny będzie natychmiastowy transport do szpitala.
Jak przebiega badanie elektrokardiograficzne?
EKG serca jest stosunkowo prostym badaniem, które można wykonać w różnych warunkach, nawet poza przychodnią czy szpitalem (często wykonywane bywa np. w karetce pogotowia ratunkowego).
Przed przystąpieniem do badania powinno się zdjąć metalowe przedmioty – np. biżuterię, okulary czy zegarek. Następnie należy rozebrać się od pasa w górę, a także odsłonić kostki u nóg i nadgarstki.
Całe badanie – wraz z przygotowaniem – trwa kilka minut. Pacjent kładzie się na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Pielęgniarka mocuje elektrody na klatce piersiowej, a także nadgarstkach i kostkach nóg. Konkretne punkty ich umieszczenia oczywiście nie są przypadkowe – wynikają one z przyjętej procedury badania.
Badanie przeprowadzane jest przy pomocy aparatu EKG – podłączone do niego elektrody monitorują (nieodczuwalny przez pacjenta) prąd, jaki przepływa przez ciało.
Ważne jest, by podczas badania powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek ruchów (również mówienia), ponieważ może to zniekształcić wynik.
Odmiennie od „zwykłego” EKG przebiega analogiczne badanie wysiłkowe. Te bowiem wykonywane jest „w ruchu” – w czasie jazdy na specjalnie dostosowanym do badania stacjonarnym rowerze treningowym lub bieżni.
„Surowy” wynik, czyli elektrokardiogram przekazywany jest do lekarza, który dokonuje jego interpretacji i decyduje o dalszym postępowaniu.
Przed badaniem EKG
…nie jest konieczne specjalne przygotowywanie. Warto jednak stosować się do kilku prostych zasad. Jeśli pacjent przyjmuje leki, powinien wcześniej poinformować o tym lekarza. To samo dotyczy informacji o ewentualnych chorobach neurologicznych, niedoczynności lub nadczynności tarczycy, kamicy pęcherzyka żółciowego czy przebytym udarze mózgu.
Do badania należy przystąpić wypoczętym. Jeśli zatem ktoś np. dotarł do gabinetu pieszo z odległego od przychodni miejsca, przed wykonaniem EKG powinien chwilę „odsapnąć” – wysiłek powoduje bowiem przyspieszoną akcję serca, co z kolei wpłynie na wynik.
Na godzinę przed badaniem pacjenci powinni się powstrzymać od picia zimnych napojów, kawy czy mocnej herbaty. To samo dotyczy palenia papierosów. Dobrze jest też zadbać o to, by nie przepełniać żołądka (może to zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej). Dzień przed badaniem nie zaleca się picia alkoholu, szczególnie wysokoprocentowego – wypłukuje on bowiem z organizmu potas i magnez, a w konsekwencji wpływa na skurcze mięśnia sercowego.
Elektrokardiografia jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym. W praktyce nie ma przeciwwskazań do jej wykonania.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.