
„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to bólem, trudnością w poruszaniu palcem, czasem nawet jego całkowitym unieruchomieniem.
Terapia w początkowej fazie rozwoju schorzenia polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz rehabilitacji. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, konieczny może być zabieg operacyjny przywracający sprawność dłoni.

Koślawość palucha (łac.: hallux valgus, czyli potocznie: haluks) to często występująca deformacja stopy. Dotyka głównie kobiety.
Paluch w nomenklaturze medycznej oznacza duży palec od stopy. W wyniku zniekształcenia kości śródstopia paluch przechyla się w kierunku sąsiedniego palca lub wręcz na niego nachodzi.
Zmiany z czasem stają się widoczne „gołym okiem”, a choroba (o ile pozostaje nieleczona) nasila się. Często dochodzi wtedy do bolesnego zapalenia w obrębie zdeformowanego stawu.

Osteoporoza to choroba układu kostnego człowieka. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości oraz spójności kości. Powoduje to wyższą podatność na złamania, które mogą nastąpić przy niewielkich nawet obciążeniach. Choroba długo rozwija się w sposób niezauważony – aż do momentu, gdy okazuje się, że kości są już tak kruche, że przestają być odporne na zwykłe, występujące w codziennym życiu naciski. Do najczęstszych przypadków należą złamania kręgów, z których tylko część objawia się w postaci ostrego bólu. Inną groźną konsekwencją osteoporozy jest złamanie kości udowej.

Zespół cieśni nadgarstka. Pojawiają się trudności przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności, wypadają przedmioty z ręki, okolice kciuka i nadgarstka ogarnia mrowienie? Może to oznaczać zespół cieśni nadgarstka. Choroba dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza pracowników biur i studentów spędzających codziennie wiele godzin z dłońmi operującymi przy klawiaturze komputera. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów cieśni nadgarstka należy się zgłosić do właściwego specjalisty – ortopedy i/lub rehabilitanta. Jeśli farmakoterapia lub fizykoterapia nie przyniosły spodziewanych rezultatów, a schorzenie ma postać zaawansowaną, konieczny może się okazać zabieg wykonany przez specjalistę.

Ból biodra poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może wynikać z różnych przyczyn, a dokładne ich określenie wymaga specjalistycznych badań. Szczególnie narażeni na tę przypadłość są seniorzy, jak również osoby o dużej aktywności ruchowej (np. sportowcy) lub wykonujące prace fizyczne związane z wysokim ryzykiem urazu lub nadmiernego przeciążenia stawu. Jeżeli ból biodra jest stosunkowo łagodny i towarzyszy nam od niedawna, czasem wystarczy po prostu odpoczynek. Jednakże w przypadku, gdy utrzymuje się, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ortopedą, ponieważ może okazać się objawem poważnego schorzenia.

Ortopedia dzieci i młodzieży. Ortopedia, w tym także dziecięca, zajmuje się diagnozowaniem chorób układu ruchu, ich leczeniem oraz profilaktyką. W przypadku dzieci i młodzieży ortopeda udziela specjalistycznych porad medycznych m.in. w zakresie wad postawy, urazów kości oraz stawów. Z ortopedą rodzice powinni skonsultować wszelkie niepokojące zmiany w obrębie narządów ruchu, jakie zachodzą podczas rozwoju dziecka. Ortopeda zapobiega powikłaniom, które mogą pojawiać się w dojrzałym życiu i stanowić poważne utrudnienie w poruszaniu. Bardzo często zaniedbania w tym obszarze doprowadzają w przyszłości do trwałego inwalidztwa.

Artroskopia jest metodą pozwalającą na skuteczną diagnostykę i ocenę urazu stawów, a także na wykonanie zabiegu leczniczego z użyciem małoinwazyjnych narzędzi. Artroskopia (nazwa pochodzi z łac. arthros – staw i skope – oglądać), to zabieg polegający na wprowadzeniu w okolice stawu (najczęściej kolana) aparatu optycznego (małej kamerki) oraz miniaturowego sprzętu chirurgicznego. Podgląd na monitorze sprawia, że operator widzi staw „od wewnątrz”. Dzięki temu może dokładnie zbadać jego strukturę (artroskopia diagnostyczna), a przez użycie miniaturowego instrumentarium, wykonać potrzebny zabieg – jeśli zachodzi taka potrzeba (artroskopia operacyjna). Wprowadzone do ciała niewielkie instrumenty chirurgiczne pozwalają wykonać zabieg przywracający uszkodzonym stawom sprawność.

Na bóle stawów (najczęściej kolanowych) cierpi średnio co piąty Polak, a wielu z tego powodu codziennie sięga po leki przeciwbólowe. Zmiany zwyrodnieniowe stawów związane są nie tylko – jak się potocznie uważa – ze starzeniem się organizmu. Niejednokrotnie schorzenia te stanowią skutek nadmiernego obciążenia, urazów, otyłości lub innych chorób. Właśnie dlatego problem dotyka również ludzi młodych, aktywnych zawodowo, czynnie uprawiających sport.

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem), czyli elastycznego elementu oddzielającego kolejne kręgi kręgosłupa. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. Zaczyna się zwykle od bólu pleców – na przykład po długiej jeździe samochodem albo spaniu na nowym łóżku. Początkowo ból szybko mija, z czasem jednak staje się bardziej dokuczliwy i trwa coraz dłużej.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa pozwala na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. RM umożliwia także dokładny wgląd do wnętrza rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie m.in. zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (nazywane również w skrócie ZZSK lub chorobą Bechterewa) to atakująca kręgosłup przewlekła choroba zapalna. W jej zaawansowanej postaci elastyczne połączenia kręgów przekształcają się w zespolenia kostne, które powodują sztywność kręgosłupa. Skutkiem tego jest ból oraz postępujące ograniczenie ruchomości ciała.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.
32 459 10 15
