Arytmia serca

Istotą zaburzenia rytmu serca jest nieprawidłowa cykliczność jego pracy. Dolegliwość może się przejawiać w przyśpieszeniu rytmu serca, jego zwolnieniu lub nieregularności. Najczęściej doświadczane w arytmii jest kołatanie, czyli uczucie szybkiego, nierównego bicia serca. Zaburzenie rytmu serca wynikać może ze stanu emocjonalnego (stresu, lęku), intensywnego wysiłku, ale bywa też objawem choroby kardiologicznej. Arytmia serca czasem przebiega bezobjawowo i nie wywołuje żadnych odczuwalnych przez pacjenta dolegliwości. W tym przypadku wykryć ją może tylko specjalistyczne badanie.

Umów się na wizytę

32 459 15 (prywatnie)
32 459 10 10 (NFZ)

  • Istotą zaburzenia rytmu serca jest nieprawidłowa cykliczność jego pracy.
  • Dolegliwość może się przejawiać w przyśpieszeniu rytmu serca, jego zwolnieniu lub nieregularności. Najczęściej doświadczane w arytmii jest kołatanie, czyli uczucie szybkiego, nierównego bicia serca.
  • Zaburzenie rytmu serca wynikać może ze stanu emocjonalnego (stresu, lęku), intensywnego wysiłku, ale bywa też objawem choroby kardiologicznej.
  • Arytmia serca czasem przebiega bezobjawowo i nie wywołuje żadnych odczuwalnych przez pacjenta dolegliwości. W tym przypadku wykryć ją może tylko specjalistyczne badanie.

Fizjologia rytmu serca

Za rytmiczną pracę serca odpowiada tzw. układ bodźcoprzewodzący. Składa się on z dwóch, wzajemnie uzupełniających się funkcjonalnie elementów:

  • ośrodka generującego bodźce (węzeł zatokowy) to fizjologiczny „rozrusznik” serca, którego zadaniem jest wytwarzanie impulsów elektrycznych niezbędnych do pobudzenia pracy całego mięśnia;

  • struktury przewodzącej bodźce (szlaki przewodzące) – odpowiada za prawidłowe „rozchodzenie” się impulsów w mięśniu sercowym; dzięki szlakom przewodzącym wytwarzane przez węzeł zatokowy impulsy docierają do komórek serca i umożliwiają ich synchroniczny skurcz.

Współpraca obu elementów układu sprawia, że serce pracuje właściwie i dostosowuje się do aktualnych potrzeb organizmu – na przykład zwiększonego w danym momencie wysiłku. Jednakże w tym złożonym systemie czasem dochodzi do nieprawidłowości.

Serce powinno kurczyć się rytmicznie od chwili podjęcia pracy na etapie płodowym do końca życia. W warunkach normalnego funkcjonowania (zdrowego organizmu) częstość akcji serca zależy od wieku – jest ona bardzo szybka w wieku niemowlęcym (jeszcze szybsza w okresie płodowym), natomiast w późniejszych etapach życia zwalnia – u dorosłego człowieka do zakresu 60-100 uderzeń na minutę (w warunkach spoczynkowych).

Zaburzenia rytmu serca

…ujawniają się poprzez przyspieszenie akcji serca (tachykardia), jej zwolnienie (bradykardia), bądź zaburzenia rytmiczności.

Tachykardia i bradykardia nie muszą oznaczać patologii. Zwiększony HR (z ang.: heart rate) występuje naturalnie w trakcie wysiłku fizycznego, także przy gorączce, bólu czy pod wpływem silnych emocji. Z kolei zwolnienie HR będzie zauważalne np. w czasie snu lub głębokiego relaksu.

Migotanie przedsionków

…jest najgroźniejszą formą zaburzeń rytmu serca. Prowadzi ono do zatrzymania krążenia i – jeżeli nie zostanie podjęta natychmiastowa pomoc medyczna – niestety kończy się zgonem. W przypadku tego zaburzenia przedsionki są pobudzane z częstotliwością tak wysoką, że uniemożliwia to ich synchroniczny skurcz. W efekcie przedsionki zamiast się kurczyć, jedynie drgają („migocą”).

Przyczyn tej postaci arytmii może być wiele – m.in. choroba niedokrwienna serca, wady serca, zaburzenia gospodarki elektrolitowej, bardzo silny stres, nadmierne przegrzanie ciała lub jego wychłodzenie.

Objawy zaburzeń rytmu serca

Najczęściej doświadczane w arytmii jest kołatanie, czyli uczucie szybkiego, nierównego bicia serca.

Czasami pacjenci odczuwają szarpnięcia w okolicy serca, duszności, bóle w klatce piersiowej, osłabienie, zmniejszenie tolerancji na wysiłek, zawroty głowy. Zaburzeniom rytmu serca mogą towarzyszyć tętnienie żył szyjnych oraz gwałtowne pocenie się.

Zdarza się, że arytmia przebiega zupełnie bezobjawowo, a jej wykrycie możliwe jest jedynie przy pomocy specjalnych aparatów.

Przyspieszenie pracy serca – częstoskurcz

…dotyczy sytuacji, gdy częstość rytmu utrzymuje się pomiędzy 100 a 220 skurczów na minutę.

Chory na skutek znacznego przyśpieszenia pracy serca doświadcza zawrotów głowy, uczucia dławienia, zasłabnięcia, czasem traci przytomność.

Taki stan może wynikać ze stresu, podniecenia psychicznego, obciążenia organizmu (a tym samym obciążenia również układu krążenia). Pośrednio przyczyną częstoskurczu może być osłabiona sprawność fizyczna (na przykład na skutek „siedzącego trybu życia”).

Przyspieszenie spowodowane stresem lub wysiłkiem zanika po usunięciu jego przyczyny lub po zażyciu preparatów uspokajających. Nie ma w tym przypadku konieczności interwencji lekarskiej.

Zwolnienie pracy serca – rzadkoskurcz

…to sytuacja, w której częstość rytmu jest mniejsza niż 60 skurczów serca na minutę. U osób ze zdrowym układem krążenia, które nie odczuwają żadnych związanych z tym dolegliwości, rzadkoskurcz nie wymaga leczenia. W stanach chorobowych natomiast konieczna jest pomoc lekarska – zwłaszcza jeśli zwolnieniu rytmu pracy serca towarzyszy uczucie ogólnego osłabienia, a szczególnie skłonność do omdleń. W niektórych przypadkach specjalista może zlecić wszczepienie rozrusznika serca.

Przyczyny zaburzeń rytmu serca

…mają charakter indywidualny i pozwala je rozpoznać jedynie specjalistyczne badanie. Mogą one wynikać z zakłóceń we wspomnianym wyżej układzie bodźcoprzewodzącym, czyli częstotliwości tworzenia lub przewodzenia bodźców.

Zdarza się, że zaburzenia rytmu serca powodują – jako skutek uboczny – niektóre leki.

Inna grupa przyczyn odnosi się do zaburzeń budowy serca (np. wady wrodzone, blizny pozawałowe), a także uszkodzenie wynikające z zapalenia mięśnia sercowego, jego niewydolności, niedokrwienia, urazu.

Spowolnieniu rytmu serca sprzyja również odwodnienie organizmu (a właściwie nadmierna utrata potasu).

Niekiedy powodem arytmii są choroby nie związane bezpośrednio z sercem – np. nadczynność tarczycy, mocznica (przewlekła niewydolność nerek), POChP, nadciśnienie tętnicze.

Diagnoza

Podstawowym badaniem służącym rozpoznaniu arytmii jest elektrokardiogram (EKG). Metoda pozwala na graficzny zapis czynności elektrycznej serca.

Monitorowanie pracy serca przez całą dobę zapewnia EKG HOLTERA. Badanie to polega na ciągłej (całodobowej) rejestracji zapisu EKG, który następnie poddaje się analizie komputerowej. Wynik dostarcza lekarzowi bardzo ważnych informacji, jak pracowało serce badanego w ciągu doby – to znaczy, czy wystąpiły zaburzenia rytmu, ewentualnie w jakich okolicznościach i jakiego typu. Wynik badania Holterem pozwala na wychwycenie zaburzeń, które występują okresowo (również w trakcie snu) i nie zawsze są widoczne w pojedynczym, krótkim zapisie EKG.

Leczenie

…zaburzeń rytmu serca zależy od rodzaju arytmii, jej nasilenia oraz występujących objawów. Podstawą jest zniwelowanie przyczyn arytmii – o ile są one odwracalne.

Pilnej konsultacji lekarza wymaga stan, gdy nagłym zaburzeniom pracy serca towarzyszy nawrotowa skłonność do omdlewania, ucisk za mostkiem, nudności, szum w głowie, mroczki przed oczami, słabo wyczuwalne tętno.

Poza przyjmowaniem środków farmakologicznych oraz zabiegami operacyjnymi (np. wszczepienie rozrusznika serca, operacja zastawki serca) ważna jest także zmiana stylu życia. Pacjenci powinni zadbać o odpowiednią dietę i utrzymywać wagę ciała na stałym poziomie. Duże znaczenie ma także leczenie współistniejących dolegliwości – m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, podwyższonego poziomu cholesterolu.

Arytmia u dzieci

…zdarza się rzadko i najczęściej uwarunkowana jest genetycznie lub wrodzoną wadą serca. Inną częstą przyczyną zaburzeń rytmu u dzieci są zaburzenia spowodowane odwodnieniem, wymiotami lub biegunką w przebiegu infekcji. Często u dzieci występuje także tachykardia (przyśpieszenie akcji serca) – w reakcji na stres, ból czy gorączkę. Poważniejsze arytmie występują u dzieci znacznie rzadziej.

Kołatanie serca jest jednym z objawów arytmii. Nie ignoruj go!

* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.

POTRZEBUJESZ KONSULTACJI LUB BADANIA
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI W CELU REZERWACJI WIZYTY

32 459 10 15

Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Komunikat: Ochrona danych osobowych

Komunikat: Ochrona danych osobowych

KOMUNIKAT Ochrona danych osobowych. Z przykrością informujemy, że nasz kontrahent ALAB laboratoria sp. z o.o. w dniu 19 listopada 2023…
Zabieg "strzelającego palca"

Zabieg "strzelającego palca"

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to…
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje…
Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa

Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę. Opowiedziała nam o tym pielęgniarka Joanna Ptaszyńska z laboratorium Medhouse. 

 

Red. Przeciwciała to pozostałość po wirusie w organizmie. Jakie testy pozwalają je sprawdzić?

Joanna Ptaszyńska. W naszym punkcie pobrań Medhouse codziennie od godz. 7.00 do 15.00  pobieramy krew na obecność przeciwciał koronawirusa. Testy te wykonywane są metodą Elisa, czyli z osocza. Przeciwciała powstają w organizmie po kontakcie z wirusem i podczas zachorowania. Są ich dwie klasy: IGG oraz IGM. IGG to przeciwciała późnej fazy zapalnej i one z reguły wytwarzają się między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów. Najlepszy wynik można uzyskać w 14 dniu. Nie wiemy jednak, ile te przeciwciała utrzymują się w organizmie, bo badania nad tym zagadnieniem są na razie na wczesnym etapie. Z kolei przeciwciała IGM to przeciwciała wczesnej fazy zapalnej. Pojawiają się one między 7 a 10 dniem od wystąpienia objawów, a najbardziej wiarygodny dzień to 8 doba. Nie jest to metoda pozwalająca na uzyskanie 100-proc. pewności wyniku, jednak obecnie jest najpewniejsza. 

 

Wykonujecie sporo testów na obecność koronawirusa? 

To tzw. testy PCR. Obecnie, kiedy społeczeństwo oswoiło się już z chorobą, tych testów wykonuje się mniej, po kilka dziennie. Był okres, kiedy pracodawcy w Czechach wymagali przedstawienia negatywnego wyniku, a wtedy było bardzo wiele osób do pobrania wymazu. Teraz zniesiono już ten obowiązek, ale zdarzają się natomiast pracownicy z Ukrainy, Mołdawii, którzy przyjmują się do pracy w Polsce i pracodawcy wymagają przedstawienia ujemnego wyniku. Jest też grupa osób, które wyjeżdżają np. do sanatorium i chcą mieć pewność, że nie zarażą tam innych pensjonariuszy.

 

A jak wykonuje się testy na obecność koronawirusa, które także można prywatnie wykonać w laboratorium Medhouse?

Na podstawie przygotowanej listy pacjentów zapisanych na testy przygotowujemy dzień wcześniej opisane probówki. Pacjent zazwyczaj podjeżdża autem na daną godzinę i otwiera okno. Personel medyczny jest zabezpieczony środkami ochrony osobistej. Weryfikujemy dane pacjenta i pobieramy wymaz. Obecnie jest to wymaz zarówno z nosa, jak i z gardła. Dla pacjenta w tym momencie kończy się konieczność kontaktu z personelem medycznym. Próbki przekazywane są do laboratorium w Katowicach, a pacjent po 24 godzinach od zawiezienia próbki może poznać wynik, dzięki indywidualnemu kodowi, który należy wprowadzić na stronie internetowej. Potwierdzenie zapłaty przychodzi na adres mailowy. 

 

Sprawdź zmiany w płucach po przebytym koronawirusie

Jak bezpiecznie sprawdzić ewentualne zmiany w płucach po zakażeniu SARS-CoV-2? To pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, które przeszły zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Odpowiedzią jest diagnostyka tomografem komputerowym. 

 

Na Śląsku zakażenie koronawirusem przeszło już 23 412 osób (według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na dzień 5 października 2020r.). Wyzdrowiało dotychczas 21 213 osób, a wśród nich było bardzo wielu mieszkańców regionu, którzy nie mieli żadnych objawów, albo lekkie objawy. Według doniesień naukowych, koronawirus może pozostawiać uszkodzenia w płucach, które dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają nasze płuca. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze jednak może dać tak dokładny obraz, jak inne metody zaglądania w głąb organizmu. – Doskonałą metodą do oceny zmian po przebytej chorobie COVID-19 jest tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT). Badanie to wykonuje się bez podania środka kontrastowego – informują eksperci Medhouse Diagnostyka. 

 

Czego można się zatem spodziewać w płucach po przebyciu COVID-19? Diagnosta potrafi dostrzec do dość precyzyjnie. – W obrazie tomografii płuc osób zakażonych COVID-19 często widoczne są zmiany o niejednorodnym zagęszczeniu, zmiany śródmiąższowe (głównie pogrubienie przegród międzyzrazikowych i śródrazikowych) oraz obraz matowej szyby. HRCT płuc jest jedną z podstawowych metod oceny powikłań w płucach pacjenta po przebytym koronawirusie – wyjaśniają specjaliści Medhouse Diagnostyka. Kontrolne badanie w tomografem komputerowym daje możliwość monitorowania efektów leczenia, ocenę regresji zmian zapalnych w płucach. Badanie TK jest metodą o bardzo wysokiej czułości, a przy tym bezpieczną dla pacjenta. Zdecydowanymi zaletami TK są krótki czas badania i brak inwazyjności. W ten sposób diagnozowani mogą być również pacjenci, którzy mają wszczepione urządzenia medyczne – np. rozruszniki serca. Jedynym przeciwwskazaniem dla badania TK pod kątem zmian w płucach może być ciąża u pacjentki.

 

foto:

Badanie HRCT płuc. Przekrój poprzeczny. Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz płuc 

 

 

Kolki_gazetka
Jak pomóc dziecku przy kolce?

Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmierzyć rodzice niemowlaków, są kolki. Jakie są sposoby, aby pomóc przy takich dolegliwościach? Pytamy o to Stanisławę Majzner z Centrum Medycznego Medhouse, położną z wieloletnim doświadczeniem. 

 

Red. Starsi często podkreślają, że kolki zależą od diety matki. To prawda?

Stanisława Majzner. Każdy z nas ma inne usposobienie i potrzeby, a maluchy też takie są. Od kilku lat nie stosuje się już diety matki karmiącej. Są noworodki, przy których mama może jeść praktycznie wszystko i nic się nie dzieje maluszkowi, ale bywa tak, że dziecko ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, co może powodować niedyspozycje jelitowe. Nie wszystko jednak należy sklasyfikować jako kolkę. U małego dziecka układ pokarmowy jest niedojrzały. Takie kłopoty mogą być np. pierwszym objawem alergii pokarmowej i wtedy dieta matki bogata w nabiał może mieć wpływ na kolki.

 

Kolka to, czy nie kolka? Oto jest pytanie…

Musimy rozróżnić, czy dolegliwości nie mają związku np. z przejedzeniem dziecka lub nieprawidłowym sposobem przystawiania do piersi lub butelki, bo dziecko może nałykać się powietrza. Z doświadczenia wiem, że należy poświęcić dużo czasu: usiąść przy mamie, zobaczyć jak karmi, skorygować dostawianie do piersi. Jest kilka zasad, które określają, czy mamy do czynienia z kolką. Dziecko płacze praktycznie o tej samej porze. Przychodzi np. godzina 15.00 i dziecko zaczyna płakać. Płacz trwa jakiś czas (nawet do kilku godzin) i  dziecko przestaje płakać. To musi się powtarzać kilka razy w tygodniu. Dziecko normalnie przybiera na wadze, a przy innych niedyspozycjach już niekoniecznie.

 

Jeśli już kolka faktycznie się pojawi, co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Należy poszukać  jej przyczyny. Jeśli już wykluczymy ewentualny wpływ diety nabiałowej, musimy mieć świadomość, że wszelka nerwowość rodziców także  może mieć na to wpływ. Dziecko jest gąbką, która chłonie nasze emocje – strach, niepewność, złość. Dziecko płacze, bo nie może inaczej powiedzieć mamie „nie denerwuj się, bo mnie to też denerwuje”. Wtedy warto, aby dziecko brał na ręce ten z rodziców, który jest spokojniejszy, żeby utulić, ukołysać. Warto przyzwyczajać dziecko do odbijania po jedzeniu, wtedy dziecko można położyć i często spokojnie zasypia. Cenne jest też robienie przerw przy karmieniu, aby do mózgu dziecka doszła wiadomość o sytości. Pomocne są masaże brzuszka i ogrzewanie ciepłą pieluchą lub ekologicznym termoforem, aby uwolnić “bączki”. Wspomagająco można stosować środki farmakologiczne z simetikonem lub dimetikonem, które nie wchłaniają się z układu pokarmowego, a ułatwiają uwalnianie powietrza.

Strona używa plików cookies w celach wymienionych w Polityce Prywatności. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.