Mięsień sercowy wraz z resztą układu krążenia często jest nadwyrężany. Nie bez powodu choroby układu krążenia odpowiadają za niemal połowę wszystkich zgonów Polaków. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytania: jak zadbać o serce i dlaczego warto wykonać badanie Holter?
Bardzo często problemy z sercem nie są widoczne przy „zwykłym” badaniu EKG. Wiedział o tym doskonale amerykański biofizyk Norman Holter, który zainicjował bezbolesną diagnostykę serca wykonaną przy użyciu specjalnego urządzenia monitorującego pracę serca przez 24 godziny na dobę.
Ważnymi cechami urządzeń do monitorowania holterowskiego są ich niewielkie rozmiary oraz możliwość przymocowania rejestratora do ciała lub ubrania pacjenta. Holter podobnie jak urządzenie do „zwykłego” EKG, posiada również elektrody, które są przypinane do klatki piersiowej. Urządzenie jest na tyle małe, że umożliwia normalne funkcjonowanie człowieka, ze sportem włącznie (nie wolno jednak wchodzić z Holterem pod prysznic lub zanurzać się w wodzie). Holter monitoruje pracę serca pacjenta przez całą dobę – kiedy pracuje, sprząta, odpoczywa, a także śpi. Zapisuje więc każdą zmianę, która wynika np. ze stresu czy wzmożonej intensywności fizycznej.
Badanie Holter powinni wykonać pacjenci, którzy mają wrodzone wady serca, zaburzenia jego rytmu, doświadczyli omdleń i utraty przytomności, cierpią na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, przebyli zawał lub mają wszczepiony stymulator serca. Badanie serca Holter umożliwia wykrycie zaburzeń, których nie wskazuje „zwykłe” EKG i echo serca. Ponadto badanie pokazuje, czy pacjent nie choruje na niedokrwienie mięśnia sercowego. Dzięki temu, że urządzenie Holtera towarzyszy człowiekowi przez całą dobę, można wykryć wpływ poszczególnych czynności na zmiany zachodzące w akcji serca.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.