Dna moczanowa – podagra, artretyzm

Dna moczanowa (inaczej: podagra, skaza moczanowa lub artretyzm), to przewlekła choroba, dla której specyficzne jest gwałtowne i bolesne zapalenie stawów. Chorobę wywołuje podwyższony poziom kwasu moczowego, który krystalizuje się i odkłada w stawach, ścięgnach oraz otaczającej ich tkance. W zaawansowanej postaci dny moczanowej dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu i niesprawności, a także do zajęcia innych narządów – uszkodzenia nerek, kamicy moczowej oraz tworzenia tzw. guzków dnawych w tkankach miękkich.

Umów się na wizytę

32 459 15 (prywatnie)
32 459 10 10 (NFZ)

  • Dna moczanowa (inaczej: podagra, skaza moczanowa lub artretyzm), to przewlekła choroba, dla której specyficzne jest gwałtowne i bolesne zapalenie stawów.
  • Chorobę wywołuje podwyższony poziom kwasu moczowego, który krystalizuje się i odkłada w stawach, ścięgnach oraz otaczającej ich tkance.
  • W zaawansowanej postaci dny moczanowej dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu i niesprawności, a także do zajęcia innych narządów – uszkodzenia nerek, kamicy moczowej oraz tworzenia tzw. guzków dnawych w tkankach miękkich.

Często choroba rozwija się bardzo długo bez jakichkolwiek objawów, które dla chorego stanowiłyby dolegliwość. Wykryć ją może tylko podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia), stwierdzone w badaniu laboratoryjnym – na przykład w ramach PAKIETU REUMATYCZNEGO, wykonanego w przychodniach CM Medhouse.

Pierwszą dolegliwością sygnalizującą rozwój choroby bywa zapalenie pojedynczego stawu – zwykle jest to staw podstawy dużego palca stopy. Kryształki kwasu mogą jednak odkładać się także w innych stawach (stopy, staw kolanowy, barkowy, stawy palców rąk, nadgarstka).

Ostry napad dny moczanowej

rozwija się w wyniku powstawania silnych wahań stężenia kwasu moczowego obecnego w płynie stawowym. Bezpośrednio może je wywołać intensywny wysiłek fizyczny, jedzenie zawierające znaczną ilość puryn (to naturalnie występujące związki chemiczne, z których powstaje kwas moczowy – występują w produktach spożywczych, szczególnie bogatych w białko), a także przebyta operacja, uraz lub niektóre leki.

Symptomy zwykle nasilają się w nocy – wynika to z obniżonej ciepłoty ciała w trakcie snu. Oprócz bólu może również wystąpić wysoka temperatura. Ból w stawie narasta falami na przestrzeni kilku dni (czasem kilku tygodni) i staje się coraz bardziej dotkliwy. Chory staw jest wrażliwy na dotyk, obrzęknięty i zaczerwieniony, skóra nad nim napięta, błyszcząca, zmienia barwę na czerwoną lub siną.

Po pierwszym ataku podagry następuje okres wycofania się objawów, a dolegliwości – nawet nie leczone – stopniowo mijają. Bynajmniej nie oznacza to jednak cofnięcia się choroby. Wręcz przeciwnie – brak rozpoznania i leczenia powoduje, że kolejne ataki są bardziej nasilone, a zapalenie „przenosi się” na inne stawy.

Dna przewlekła

Jeżeli nie rozpoczniemy leczenia, nie zmienimy diety oraz stylu życia na „zdrowszy”, kryształy moczanowe zaczną się odkładać – nie tylko w stawach, ale również w tkankach miękkich pięt, palców czy uszu.

Po kilkunastu latach dna moczanowa z reguły przechodzi w fazę przewlekłą, w której objawy – zazwyczaj o mniejszym nasileniu – występują stale.

Odkładające się w stawach złogi kryształów moczanu sodu powodują niszczenie chrząstki i nasad kostnych (tworzą się tam nadżerki), a także otaczających je ścięgien i więzadeł. Prowadzi to do zniekształceń stawów, a wtórnie – do niesprawności ruchowej.

Złogi kryształów powstają również w innych miejscach organizmu – przyjmują wówczas formę guzków (tzw. guzki dnawe). Na skórze pojawiają się one zwykle na małżowinach usznych i w okolicy stawów stóp i rąk. Czasem występują również w narządach wewnętrznych i mogą być na tyle duże, że uciskają okoliczne nerwy – dlatego konieczne bywa ich operacyjne usunięcie.

W chorobie zaawansowanej dochodzi do uszkodzenia różnych narządów wewnętrznych. Na tym etapie u pacjentów występują również inne choroby – nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, zaburzenia lipidowe (nieprawidłowe stężenie różnych frakcji cholesterolu we krwi). Prowadzą one do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i wystąpienia groźnych dla życia powikłań, takich jak zawał serca i udar mózgu.

Przyczyny

Dna moczanowa spowodowana jest odkładaniem w tkankach kryształów moczanu sodu. To z kolei wynika ze zwiększonego stężenia w organizmie kwasu moczowego (hiperurykemia) – będącego skutkiem nadmiernej jego produkcji lub zmniejszonego wydalania. Hiperurykemia, choć jest przyczyną dny moczowej, nie prowadzi do niej automatycznie.

Kwas moczowy pochodzi z puryn – substancji obecnych w pożywieniu oraz powstałych w wyniku rozpadu obumierających tkanek. We krwi może się rozpuścić tylko ograniczona jego ilość. Jeśli kwasu jest w nadmiarze, zaczyna się on krystalizować – tworzą się kryształki zwane moczanami. Te z kolei odkładają się w stawach i tkance okołostawowej. Kryształki ranią tkankę i wywołują w niej stan zapalny.

Dna moczanowa może wynikać również predyspozycji genetycznych.

W grupie ryzyka znajdują się osoby, które niedawno miały operację, były odwodnione, przechodziły zakażenie, inne ciężkie choroby, mają nadwagę, obciążone są nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową lub cukrzycą.

Częstotliwość występowania podagry

Choroba ta występuje u około 1-2% populacji. Zdecydowana większość chorych to mężczyźni w starszym wieku (problem dotyka 7% mężczyzn po 65. roku życia). Choroba może się jednak rozpocząć w młodszym wieku, nawet przed trzydziestką – w takim przypadku zwykle ma ona znacznie cięższy przebieg.

U kobiet dna moczanowa występuje wielokrotnie rzadziej — wiąże się to m.in. z działaniem żeńskich hormonów płciowych, chroniących przed podwyższeniem stężenia kwasu moczowego we krwi.

Rozpoznanie

dny moczanowej przede wszystkim wymaga odróżnienia jej od innych chorób stawów. Elementem diagnostyki dny moczanowej jest badanie stężenia kwasu moczowego oraz jego wydalania z moczem. Potwierdzenie diagnozy może dać dokonana pod mikroskopem analiza (pobranego z chorego stawu) płynu stawowego – pod kątem obecności kryształków moczanu sodu. 

W rozpoznaniu dny moczanowej stosuje się również RTG, które pozwala znaleźć nadżerki, guzki dnawe. Zmiany te jednak mogą ujawnić się dopiero na zaawansowanym etapie choroby.

Leczenie dny moczanowej

zmierza do uśmierzenia bólu i zapobieganiu atakom podagry w przyszłości. Chory powinien przyjmować – przepisane przez lekarza – leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Lekarz prowadzący może również zlecić stosowanie leków zmniejszających wytwarzanie kwasu moczanowego lub zwiększających jego wydalanie.

W przypadku wystąpienia guzków moczanowych i kamieni nerkowych lekarz może zalecić ich operacyjne usunięcie.

W leczeniu dny moczanowej kluczową rolę odgrywa właściwa dieta (o tym poniżej) oraz…

zmiana stylu życia

Najważniejsze zalecenia w tym przypadku, to:

  • utrzymanie prawidłowej masy ciała; jeżeli konieczne jest odchudzenie, trzeba to robić rozsądnie, stosując dietę niskokaloryczną, najlepiej po konsultacji z dietetykiem (głodówka może przyśpieszyć wydzielanie się kwasu moczowego, a tym samym przynieść efekt odwrotny do zamierzonego – czyli nasilić chorobę)

  • kontrola ciśnienia tętniczego

  • odpowiednie nawodnienie – wypijanie przynajmniej dwóch litrów płynów pomaga nerkom wypłukiwać kwas moczowy

  • aktywność fizyczna, regularne ćwiczenie pozwalające zachować elastyczność i pełną ruchomość stawów (należy jednak unikać ich obciążania).

Dieta w dnie moczanowej

Chorym na dnę moczanową zalecana jest dieta uboga w puryny. Aby zapobiec nawrotom choroby, należy ograniczyć potrawy z wysoką zawartością tych związków – czerwone mięsa (wołowina, wieprzowina, bekon, dziczyzna), tłuste sosy, wyciągi z kości, szpinak, warzywa strączkowe. Podobne ograniczenie dotyczy spożycia mocnych alkoholi oraz piwa.

Osoby z podagrą, które chcą ograniczyć puryny, mogą sięgać po chude mięso, zaleca się jednak jego gotowanie w znacznej ilości wody. Inne produkty, które można włączyć do jadłospisu, to jaja, chude mleko, przetwory mleczne, produkty zbożowe, ryż, miód, cukier, warzywa i owoce. 

W skomponowaniu odpowiedniego jadłospisu pomoże konsultacja z dietetykiem. Dzięki temu dieta zostanie dobrana nie tylko pod kątem leczenia dny moczanowej, ale także szeregu innych czynników, które powinny być uwzględnione w pożywieniu – innych chorób, z jakimi pacjent się zmaga, jego wieku itd.

Szansa na wyleczenie dny moczanowej

Szybkie rozpoznanie dny moczanowej, następnie wdrożenie leczenia zwiększa szansę na ustąpienie objawów i powrót do zdrowia. Kluczową rolę odgrywa tu pozbycie się czynników, które wpływają na powstanie choroby – jak zła dieta czy niezdrowy tryb życia. Istotne jest również kontrolowanie ciśnienia krwi i masy ciała.

Wczesne rozpoznanie dny moczanowej oraz jej właściwe leczenie powoduje ustąpienie objawów choroby. Nieleczona choroba ma postępujący przebieg i z czasem może doprowadzić do niesprawności.

* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.

Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
14
LAT DOŚWIADCZENIA
120 000 +
PACJENTÓW
40
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

14
LAT DOŚWIADCZENIA
120 000 +
PACJENTÓW
40
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Komunikat: Ochrona danych osobowych

Komunikat: Ochrona danych osobowych

KOMUNIKAT Ochrona danych osobowych. Z przykrością informujemy, że nasz kontrahent ALAB laboratoria sp. z o.o. w dniu 19 listopada 2023…
Zabieg "strzelającego palca"

Zabieg "strzelającego palca"

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to…
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje…
Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa

Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę. Opowiedziała nam o tym pielęgniarka Joanna Ptaszyńska z laboratorium Medhouse. 

 

Red. Przeciwciała to pozostałość po wirusie w organizmie. Jakie testy pozwalają je sprawdzić?

Joanna Ptaszyńska. W naszym punkcie pobrań Medhouse codziennie od godz. 7.00 do 15.00  pobieramy krew na obecność przeciwciał koronawirusa. Testy te wykonywane są metodą Elisa, czyli z osocza. Przeciwciała powstają w organizmie po kontakcie z wirusem i podczas zachorowania. Są ich dwie klasy: IGG oraz IGM. IGG to przeciwciała późnej fazy zapalnej i one z reguły wytwarzają się między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów. Najlepszy wynik można uzyskać w 14 dniu. Nie wiemy jednak, ile te przeciwciała utrzymują się w organizmie, bo badania nad tym zagadnieniem są na razie na wczesnym etapie. Z kolei przeciwciała IGM to przeciwciała wczesnej fazy zapalnej. Pojawiają się one między 7 a 10 dniem od wystąpienia objawów, a najbardziej wiarygodny dzień to 8 doba. Nie jest to metoda pozwalająca na uzyskanie 100-proc. pewności wyniku, jednak obecnie jest najpewniejsza. 

 

Wykonujecie sporo testów na obecność koronawirusa? 

To tzw. testy PCR. Obecnie, kiedy społeczeństwo oswoiło się już z chorobą, tych testów wykonuje się mniej, po kilka dziennie. Był okres, kiedy pracodawcy w Czechach wymagali przedstawienia negatywnego wyniku, a wtedy było bardzo wiele osób do pobrania wymazu. Teraz zniesiono już ten obowiązek, ale zdarzają się natomiast pracownicy z Ukrainy, Mołdawii, którzy przyjmują się do pracy w Polsce i pracodawcy wymagają przedstawienia ujemnego wyniku. Jest też grupa osób, które wyjeżdżają np. do sanatorium i chcą mieć pewność, że nie zarażą tam innych pensjonariuszy.

 

A jak wykonuje się testy na obecność koronawirusa, które także można prywatnie wykonać w laboratorium Medhouse?

Na podstawie przygotowanej listy pacjentów zapisanych na testy przygotowujemy dzień wcześniej opisane probówki. Pacjent zazwyczaj podjeżdża autem na daną godzinę i otwiera okno. Personel medyczny jest zabezpieczony środkami ochrony osobistej. Weryfikujemy dane pacjenta i pobieramy wymaz. Obecnie jest to wymaz zarówno z nosa, jak i z gardła. Dla pacjenta w tym momencie kończy się konieczność kontaktu z personelem medycznym. Próbki przekazywane są do laboratorium w Katowicach, a pacjent po 24 godzinach od zawiezienia próbki może poznać wynik, dzięki indywidualnemu kodowi, który należy wprowadzić na stronie internetowej. Potwierdzenie zapłaty przychodzi na adres mailowy. 

 

Sprawdź zmiany w płucach po przebytym koronawirusie

Jak bezpiecznie sprawdzić ewentualne zmiany w płucach po zakażeniu SARS-CoV-2? To pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, które przeszły zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Odpowiedzią jest diagnostyka tomografem komputerowym. 

 

Na Śląsku zakażenie koronawirusem przeszło już 23 412 osób (według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na dzień 5 października 2020r.). Wyzdrowiało dotychczas 21 213 osób, a wśród nich było bardzo wielu mieszkańców regionu, którzy nie mieli żadnych objawów, albo lekkie objawy. Według doniesień naukowych, koronawirus może pozostawiać uszkodzenia w płucach, które dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają nasze płuca. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze jednak może dać tak dokładny obraz, jak inne metody zaglądania w głąb organizmu. – Doskonałą metodą do oceny zmian po przebytej chorobie COVID-19 jest tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT). Badanie to wykonuje się bez podania środka kontrastowego – informują eksperci Medhouse Diagnostyka. 

 

Czego można się zatem spodziewać w płucach po przebyciu COVID-19? Diagnosta potrafi dostrzec do dość precyzyjnie. – W obrazie tomografii płuc osób zakażonych COVID-19 często widoczne są zmiany o niejednorodnym zagęszczeniu, zmiany śródmiąższowe (głównie pogrubienie przegród międzyzrazikowych i śródrazikowych) oraz obraz matowej szyby. HRCT płuc jest jedną z podstawowych metod oceny powikłań w płucach pacjenta po przebytym koronawirusie – wyjaśniają specjaliści Medhouse Diagnostyka. Kontrolne badanie w tomografem komputerowym daje możliwość monitorowania efektów leczenia, ocenę regresji zmian zapalnych w płucach. Badanie TK jest metodą o bardzo wysokiej czułości, a przy tym bezpieczną dla pacjenta. Zdecydowanymi zaletami TK są krótki czas badania i brak inwazyjności. W ten sposób diagnozowani mogą być również pacjenci, którzy mają wszczepione urządzenia medyczne – np. rozruszniki serca. Jedynym przeciwwskazaniem dla badania TK pod kątem zmian w płucach może być ciąża u pacjentki.

 

foto:

Badanie HRCT płuc. Przekrój poprzeczny. Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz płuc 

 

 

Kolki_gazetka
Jak pomóc dziecku przy kolce?

Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmierzyć rodzice niemowlaków, są kolki. Jakie są sposoby, aby pomóc przy takich dolegliwościach? Pytamy o to Stanisławę Majzner z Centrum Medycznego Medhouse, położną z wieloletnim doświadczeniem. 

 

Red. Starsi często podkreślają, że kolki zależą od diety matki. To prawda?

Stanisława Majzner. Każdy z nas ma inne usposobienie i potrzeby, a maluchy też takie są. Od kilku lat nie stosuje się już diety matki karmiącej. Są noworodki, przy których mama może jeść praktycznie wszystko i nic się nie dzieje maluszkowi, ale bywa tak, że dziecko ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, co może powodować niedyspozycje jelitowe. Nie wszystko jednak należy sklasyfikować jako kolkę. U małego dziecka układ pokarmowy jest niedojrzały. Takie kłopoty mogą być np. pierwszym objawem alergii pokarmowej i wtedy dieta matki bogata w nabiał może mieć wpływ na kolki.

 

Kolka to, czy nie kolka? Oto jest pytanie…

Musimy rozróżnić, czy dolegliwości nie mają związku np. z przejedzeniem dziecka lub nieprawidłowym sposobem przystawiania do piersi lub butelki, bo dziecko może nałykać się powietrza. Z doświadczenia wiem, że należy poświęcić dużo czasu: usiąść przy mamie, zobaczyć jak karmi, skorygować dostawianie do piersi. Jest kilka zasad, które określają, czy mamy do czynienia z kolką. Dziecko płacze praktycznie o tej samej porze. Przychodzi np. godzina 15.00 i dziecko zaczyna płakać. Płacz trwa jakiś czas (nawet do kilku godzin) i  dziecko przestaje płakać. To musi się powtarzać kilka razy w tygodniu. Dziecko normalnie przybiera na wadze, a przy innych niedyspozycjach już niekoniecznie.

 

Jeśli już kolka faktycznie się pojawi, co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Należy poszukać  jej przyczyny. Jeśli już wykluczymy ewentualny wpływ diety nabiałowej, musimy mieć świadomość, że wszelka nerwowość rodziców także  może mieć na to wpływ. Dziecko jest gąbką, która chłonie nasze emocje – strach, niepewność, złość. Dziecko płacze, bo nie może inaczej powiedzieć mamie „nie denerwuj się, bo mnie to też denerwuje”. Wtedy warto, aby dziecko brał na ręce ten z rodziców, który jest spokojniejszy, żeby utulić, ukołysać. Warto przyzwyczajać dziecko do odbijania po jedzeniu, wtedy dziecko można położyć i często spokojnie zasypia. Cenne jest też robienie przerw przy karmieniu, aby do mózgu dziecka doszła wiadomość o sytości. Pomocne są masaże brzuszka i ogrzewanie ciepłą pieluchą lub ekologicznym termoforem, aby uwolnić “bączki”. Wspomagająco można stosować środki farmakologiczne z simetikonem lub dimetikonem, które nie wchłaniają się z układu pokarmowego, a ułatwiają uwalnianie powietrza.

Strona używa plików cookies w celach wymienionych w Polityce Prywatności. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.