
Zatorowość płucna polega na blokadzie (zamknięciu lub zwężeniu) tętnic płucnych przez skrzepliny. W efekcie krew nie dociera w wystarczającej ilości do płuc i nie może pobrać z nich – następnie przekazać do innych narządów – tlenu.
Zatorowość płucna jest najczęściej spowodowana przemieszczeniem się powstałych w żyłach skrzeplin oraz ich zaklinowaniem się w krążeniu płucnym.
Zatorowość płucna stanowi zagrożenie życia.

Istotą zaburzenia rytmu serca jest nieprawidłowa cykliczność jego pracy.
Dolegliwość może się przejawiać w przyśpieszeniu rytmu serca, jego zwolnieniu lub nieregularności. Najczęściej doświadczane w arytmii jest kołatanie, czyli uczucie szybkiego, nierównego bicia serca.
Zaburzenie rytmu serca wynikać może ze stanu emocjonalnego (stresu, lęku), intensywnego wysiłku, ale bywa też objawem choroby kardiologicznej.
Arytmia serca czasem przebiega bezobjawowo i nie wywołuje żadnych odczuwalnych przez pacjenta dolegliwości. W tym przypadku wykryć ją może tylko specjalistyczne badanie.

Elektrokardiografia (EKG) jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem, wykonywanym w celu oceny pracy serca oraz wykrycia ewentualnych jej zaburzeń.
Elektrokardiografia znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu chorób – np. arytmii serca, choroby wieńcowej lub zapalenia mięśnia sercowego.
W badaniu EKG na ciele pacjenta (klatce piersiowej oraz kończynach) umieszcza się elektrody, a uzyskane w ten sposób dane zapisywane są w formie wykresu – tzw. elektrokardiogramu.

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest zdolne do pompowania odpowiedniej ilości krwi. W konsekwencji do poszczególnych narządów dociera zbyt mało tlenu niezbędnego do ich funkcjonowania.
Wśród typowych objawów niewydolności serca wymienia się: duszności, uczucie zmęczenia, obrzęki.
Nie leczona choroba może prowadzić do śmierci. Jednakże przy odpowiednim prowadzeniu i rehabilitacji da się ją powstrzymać. Niewydolności serca można również zapobiec.

Zakrzepica może się przydarzyć w każdym wieku, najczęściej jednak dotyka osoby starsze. Bywa, że bardzo długo nie daje żadnych objawów. W efekcie pacjenci nie zgłaszają się do lekarza, a choroba rozwija się niepostrzeżenie. Często do poziomu, w którym staje się groźna dla życia. O tym, jak bardzo, świadczą statystyki – wedle niektórych szacunków z powodu tego schorzenia co roku umiera w Polsce około 30 tysięcy osób.

UKG, czyli echo serca to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala na ocenę budowy oraz pracy serca. Określa się je również jako echokardiografia (stąd nazwa UKG) lub – prościej – echo serca.
Za pomocą ultrasonografii, czyli fal ultradźwiękowych, lekarz jest w stanie ocenić funkcjonowanie serca i jego zastawek.
Echo serca należy do podstawowych narzędzi diagnostyki kardiologicznej w chorobach serca i układu krążenia.

Borelioza zaczyna się niepozornie – na przykład od spaceru po lesie, po którym znajdujemy przyczepionego do skóry drobnego pajęczaka. Z czasem wokół miejsca wkłucia powstaje zaczerwienienie, a gdy ono znika, wydaje się, że mamy „problem z głowy”. Niestety w wielu przypadkach problem dopiero się zaczyna i może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń neurologicznych, kardiologicznych czy dermatologicznych.
Borelioza (inaczej: krętkowica kleszczowa lub choroba z Lyme), to wieloukładowa choroba zakaźna, będąca skutkiem zakażenia pochodzącymi od kleszcza bakteriami krętków Borrelia burgdorferi.
Szacuje się, że co roku boreliozą zakaża się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób.

Zawał serca (dokładnie: ostry zespół wieńcowy) to efekt niedokrwienia mięśnia sercowego. Spowodowany jest nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Objawy nie zawsze są charakterystyczne i wyraźne, jednak zwykle pacjenci skarżą się na dotkliwy ból w okolicach mostka. Zawał serca częściej dotyka mężczyzn, a ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem.
Czym jest zawał serca, jakie są jego objawy, przyczyny, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie i rehabilitacja…

Nadciśnienie tętnicze – niewykryte, a tym samym nieleczone jest groźne dla zdrowia, a nawet życia. Bardzo długo nie powoduje ono dolegliwości, dlatego choroba rozwija się skrycie i niestety po latach prowadzi do poważnych problemów, m.in. niewydolności serca, zawału czy udaru mózgu. Im dłużej nadciśnienie pozostaje nierozpoznane, tym większe stwarza ryzyko uszkodzenia wielu narządów. Częstość występowania nadciśnienia wzrasta wraz z wiekiem, jednakże problem dotyka też młodych, czasem nawet dzieci.

Choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca, to zespół objawów, jakie zachodzą po niewystarczającym zaopatrzeniu komórek w tlen i substancje odżywcze. Na występowanie tej choroby wpływa wiele przyczyn – głównie są to zmiany w tętnicach wieńcowych, które powodują nieprawidłowości w przepływie krwi, a co za tym idzie nieodpowiednią dostawę tlenu do komórek mięśnia sercowego.

Miażdżyca to rozwijający się – zwykle latami – proces chorobowy dotyczący naczyń tętniczych. W jego efekcie może dojść do ograniczenia przepływu krwi i w konsekwencji zmniejszenie zaopatrzenia poszczególnych narządów w tlen i składniki odżywcze. Choroba polega na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych tzw. blaszek miażdżycowych, które zmniejszają światło naczynia i utrudniają przepływ krwi. Może to prowadzić do niebezpiecznych powikłań dotykających zaopatrywanych przez nie narządów. W rezultacie miażdżyca bywa odpowiedzialna za udary mózgu, zawały mięśnia sercowego oraz niedokrwienne uszkodzenia innych organów.

Jesteś po urlopie lub wypocząłeś przez weekend, a mimo to nadal czujesz się zmęczony? Nie lekceważ tego stanu – może warto zastanowić się nad konsultacją z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem.

Pacjenci przychodni należących do grupy MEDHOUSE mogą skorzystać z możliwości diagnostycznych, jakie daje HOLTER.
Mięsień sercowy wraz z resztą układu krążenia często jest nadwyrężany. Nie bez powodu choroby układu krążenia odpowiadają za niemal połowę wszystkich zgonów Polaków. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytania: jak zadbać o serce i dlaczego warto wykonać badanie Holter?
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.
