Kardiologia – Baza wiedzy

Zatorowość płucna

Zatorowość płucna polega na blokadzie (zamknięciu lub zwężeniu) tętnic płucnych przez skrzepliny. W efekcie krew nie dociera w wystarczającej ilości do płuc i nie może pobrać z nich – następnie przekazać do innych narządów – tlenu.

Zatorowość płucna jest najczęściej spowodowana przemieszczeniem się powstałych w żyłach skrzeplin oraz ich zaklinowaniem się w krążeniu płucnym.

Zatorowość płucna stanowi zagrożenie życia.

 CZYTAJ WIĘCEJ…

Arytmia serca

Istotą zaburzenia rytmu serca jest nieprawidłowa cykliczność jego pracy.

Dolegliwość może się przejawiać w przyśpieszeniu rytmu serca, jego zwolnieniu lub nieregularności. Najczęściej doświadczane w arytmii jest kołatanie, czyli uczucie szybkiego, nierównego bicia serca.

Zaburzenie rytmu serca wynikać może ze stanu emocjonalnego (stresu, lęku), intensywnego wysiłku, ale bywa też objawem choroby kardiologicznej.

Arytmia serca czasem przebiega bezobjawowo i nie wywołuje żadnych odczuwalnych przez pacjenta dolegliwości. W tym przypadku wykryć ją może tylko specjalistyczne badanie.

 CZYTAJ WIĘCEJ…

Elektrokardiografia (EKG)

Elektrokardiografia (EKG) jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem, wykonywanym w celu oceny pracy serca oraz wykrycia ewentualnych jej zaburzeń.

Elektrokardiografia znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu chorób – np. arytmii serca, choroby wieńcowej lub zapalenia mięśnia sercowego.

W badaniu EKG na ciele pacjenta (klatce piersiowej oraz kończynach) umieszcza się elektrody, a uzyskane w ten sposób dane zapisywane są w formie wykresu – tzw. elektrokardiogramu.

 CZYTAJ WIĘCEJ…

Niewydolność serca

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest zdolne do pompowania odpowiedniej ilości krwi. W konsekwencji do poszczególnych narządów dociera zbyt mało tlenu niezbędnego do ich funkcjonowania.
Wśród typowych objawów niewydolności serca wymienia się: duszności, uczucie zmęczenia, obrzęki.
Nie leczona choroba może prowadzić do śmierci. Jednakże przy odpowiednim prowadzeniu i rehabilitacji da się ją powstrzymać. Niewydolności serca można również zapobiec.

CZYTAJ WIĘCEJ…

Zakrzepica

Zakrzepica może się przydarzyć w każdym wieku, najczęściej jednak dotyka osoby starsze. Bywa, że bardzo długo nie daje żadnych objawów. W efekcie pacjenci nie zgłaszają się do lekarza, a choroba rozwija się niepostrzeżenie. Często do poziomu, w którym staje się groźna dla życia. O tym, jak bardzo, świadczą statystyki – wedle niektórych szacunków z powodu tego schorzenia co roku umiera w Polsce około 30 tysięcy osób.

CZYTAJ WIĘCEJ…

UKG czyli ECHO SERCA

UKG, czyli echo serca to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala na ocenę budowy oraz pracy serca. Określa się je również jako echokardiografia (stąd nazwa UKG) lub – prościej – echo serca.

Za pomocą ultrasonografii, czyli fal ultradźwiękowych, lekarz jest w stanie ocenić funkcjonowanie serca i jego zastawek.

Echo serca należy do podstawowych narzędzi diagnostyki kardiologicznej w chorobach serca i układu krążenia.

CZYTAJ WIĘCEJ…

Borelioza

Borelioza zaczyna się niepozornie – na przykład od spaceru po lesie, po którym znajdujemy przyczepionego do skóry drobnego pajęczaka. Z czasem wokół miejsca wkłucia powstaje zaczerwienienie, a gdy ono znika, wydaje się, że mamy „problem z głowy”. Niestety w wielu przypadkach problem dopiero się zaczyna i może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń neurologicznych, kardiologicznych czy dermatologicznych.

Borelioza (inaczej: krętkowica kleszczowa lub choroba z Lyme), to wieloukładowa choroba zakaźna, będąca skutkiem zakażenia pochodzącymi od kleszcza bakteriami krętków Borrelia burgdorferi.

Szacuje się, że co roku boreliozą zakaża się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób.

CZYTAJ WIĘCEJ…

Zawał serca

Zawał serca (dokładnie: ostry zespół wieńcowy) to efekt niedokrwienia mięśnia sercowego. Spowodowany jest nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Objawy nie zawsze są charakterystyczne i wyraźne, jednak zwykle pacjenci skarżą się na dotkliwy ból w okolicach mostka. Zawał serca częściej dotyka mężczyzn, a ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem.

Czym jest zawał serca, jakie są jego objawy, przyczyny, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie i rehabilitacja…

CZYTAJ WIĘCEJ…

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze – niewykryte, a tym samym nieleczone jest groźne dla zdrowia, a nawet życia. Bardzo długo nie powoduje ono dolegliwości, dlatego choroba rozwija się skrycie i niestety po latach prowadzi do poważnych problemów, m.in. niewydolności serca, zawału czy udaru mózgu. Im dłużej nadciśnienie pozostaje nierozpoznane, tym większe stwarza ryzyko uszkodzenia wielu narządów. Częstość występowania nadciśnienia wzrasta wraz z wiekiem, jednakże problem dotyka też młodych, czasem nawet dzieci.

CZYTAJ WIĘCEJ…

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca, to zespół objawów, jakie zachodzą po niewystarczającym zaopatrzeniu komórek w tlen i substancje odżywcze. Na występowanie tej choroby wpływa wiele przyczyn – głównie są to zmiany w tętnicach wieńcowych, które powodują nieprawidłowości w przepływie krwi, a co za tym idzie nieodpowiednią dostawę tlenu do komórek mięśnia sercowego.

CZYTAJ WIĘCEJ…

Miażdżyca

Miażdżyca to rozwijający się – zwykle latami – proces chorobowy dotyczący naczyń tętniczych. W jego efekcie może dojść do ograniczenia przepływu krwi i w konsekwencji zmniejszenie zaopatrzenia poszczególnych narządów w tlen i składniki odżywcze. Choroba polega na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych tzw. blaszek miażdżycowych, które zmniejszają światło naczynia i utrudniają przepływ krwi. Może to prowadzić do niebezpiecznych powikłań dotykających zaopatrywanych przez nie narządów. W rezultacie miażdżyca bywa odpowiedzialna za udary mózgu, zawały mięśnia sercowego oraz niedokrwienne uszkodzenia innych organów.

CZYTAJ WIĘCEJ…

Przewlekłe zmęczenie

Jesteś po urlopie lub wypocząłeś przez weekend, a mimo to nadal czujesz się zmęczony? Nie lekceważ tego stanu – może warto zastanowić się nad konsultacją z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem.

CZYTAJ WIĘCEJ…

 

Holter

Pacjenci przychodni należących do grupy MEDHOUSE mogą skorzystać z możliwości diagnostycznych, jakie daje HOLTER.

Mięsień sercowy wraz z resztą układu krążenia często jest nadwyrężany. Nie bez powodu choroby układu krążenia odpowiadają za niemal połowę wszystkich zgonów Polaków. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytania: jak zadbać o serce i dlaczego warto wykonać badanie Holter?

CZYTAJ WIĘCEJ…

Zabieg “strzelającego palca”

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to bólem, trudnością w poruszaniu palcem,

Czytaj więcej »

Choroby rogówki oka

Rogówka oka to przejrzysta, lekko zakrzywiona blaszka, która tworzy przednią ścianę gałki ocznej. Jej zadaniem jest skupianie promieni światła, które wnikają do wnętrza oka i

Czytaj więcej »

Zaburzenia snu – bezsenność

Organizm funkcjonuje według wskazań swego „zegara biologicznego”, który określa między innymi rytm przeplatających się faz snu i czuwania. Podobnie jak zegar mechaniczny, ten również czasem

Czytaj więcej »

Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby to choroba o zróżnicowanych przyczynach. Najczęściej zmagają się z nią osoby nadużywające alkoholu. Jednak może ona również towarzyszyć innym schorzeniom – cukrzycy, otyłości,

Czytaj więcej »

Zatorowość płucna

Zatorowość płucna polega na blokadzie (zamknięciu lub zwężeniu) tętnic płucnych przez skrzepliny. W efekcie krew nie dociera w wystarczającej ilości do płuc i nie może

Czytaj więcej »

Badanie dna oka

Badanie dna oka (inaczej: oftalmoskopia lub wziernikowanie oczne) jest jednym z podstawowych badań okulistycznych. Na jego podstawie lekarz okulista ocenia stan tylnego odcinka oka: siatkówki,

Czytaj więcej »

Zabieg stulejki z użyciem staplera

Stapler (nazywany również anastomatem) jest przyrządem służącym do wykonywania niezwykle skutecznych zabiegów urologicznych. Stanowi innowacyjną alternatywę dla leczenia stulejki metodą „tradycyjną”. Leczenie stulejki staplerem to

Czytaj więcej »

Choroba Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Basedowa to jedna z najczęściej występujących autoimmunologicznych chorób tarczycy. Dochodzi do niej w sytuacji, kiedy gruczoł ten produkuje nadmierną ilość hormonów. Objawy obejmują m.in.

Czytaj więcej »

Światłowstręt

Odruchowo mrużysz powieki, zamykasz lub przysłaniasz oczy po wejściu do jasnego, nasłonecznionego pomieszczenia? Nawet niezbyt mocne światło wywołuje dyskomfort, ból, dotkliwe pieczenie, łzawienie oczu lub

Czytaj więcej »

Arytmia serca

Istotą zaburzenia rytmu serca jest nieprawidłowa cykliczność jego pracy. Dolegliwość może się przejawiać w przyśpieszeniu rytmu serca, jego zwolnieniu lub nieregularności. Najczęściej doświadczane w arytmii

Czytaj więcej »
wada zgryzu, szczęka

Leczenie wad zgryzu

Podłożem wad zgryzu zwykle jest nieprawidłowa budowa oraz położenie względem siebie kości szczęki i żuchwy. Wada zgryzu może być ograniczona tylko do zębów lub łuków

Czytaj więcej »

Głuchota starcza

Głuchota starcza (inaczej: starcze upośledzenie słuchu) postępuje bardzo wolno, a początkowe ubytki słuchu zwykle pozostają przez wiele lat niezauważone. Problem związany jest z naturalnymi procesami

Czytaj więcej »
mężczyzna, prostata

Łagodny przerost prostaty

Prostata (inaczej: gruczoł krokowy, stercz) jest narządem stanowiącym element męskiego układu płciowego. Jej łagodny przerost występuje u połowy mężczyzn powyżej 60. roku życia. Ponieważ otacza

Czytaj więcej »

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy, występuje wówczas, gdy narząd ten wytwarza więcej hormonów, niż potrzebuje organizm. Kiedy tarczyca jest nadczynna, pewne procesy organizmu „przyspieszają”. Powoduje to między innymi

Czytaj więcej »

Badanie OCT – tomografia oka

Badanie OCT (inaczej: tomografia oka, koherentna tomografia gałki ocznej, optyczna koherencyjna tomografia komputerowa) pozwala na przekrojowe zobrazowanie i ocenę poszczególnych struktur oka. Precyzja badania obrazowego

Czytaj więcej »

Leczenie otyłości

Leczenie otyłości powinno obejmować różne aspekty choroby – wdrożenie odpowiedniej diety, dopasowaną do możliwości pacjenta aktywność fizyczną oraz wsparcie psychologiczne. W indywidualnych przypadkach stosowana bywa

Czytaj więcej »

Dyslipidemia

Dyslipidemie to zaburzenia gospodarki lipidowej, skutkujące nieprawidłowym stężeniem określonych grup lipidów (tłuszczów) we krwi. Nieprawidłowości w ilości czy budowie lipidów wiążą się bezpośrednio ze wzrostem

Czytaj więcej »

Elektrokardiografia (EKG)

Elektrokardiografia (EKG) jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem, wykonywanym w celu oceny pracy serca oraz wykrycia ewentualnych jej zaburzeń. Elektrokardiografia znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu chorób –

Czytaj więcej »

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa to zespół powtarzalnych objawów występujących u podatnych na nią ludzi po spożyciu pokarmu – niekiedy nawet w śladowej ilości – który u osób

Czytaj więcej »

Zapalenie rogówki

Przyczyną zmian zapalnych rogówki oka najczęściej bywają drobnoustroje chorobotwórcze – bakterie, wirusy lub grzyby, które wnikają w jej obręb. Z uwagi na ryzyko poważnych powikłań,

Czytaj więcej »

Cytologia płynna LBC

Cytologia płynna jest rodzajem badania cytologicznego, w którym pobrana próbka umieszczana jest w pojemniku ze specjalnym, płynnym podłożem. To bezbolesne, trwające zaledwie kilka minut badanie

Czytaj więcej »

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa to nieprawidłowa tolerancja glukozy, która po raz pierwszy została zdiagnozowana w czasie ciąży. Praktycznie nie daje odczuwalnych przez pacjentki objawów – rozpoznaje się

Czytaj więcej »

Niewydolność serca

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest zdolne do pompowania odpowiedniej ilości krwi. W konsekwencji do poszczególnych narządów dociera zbyt mało tlenu niezbędnego

Czytaj więcej »

Neuropatia cukrzycowa

Neuropatia cukrzycowa należy do najczęstszych powikłań cukrzycy. Występuje w obu jej typach. Neuropatia może również powstać z przyczyn niezwiązanych z cukrzycą – np. w wyniku

Czytaj więcej »

Oparzenia

Oparzeń najczęściej doznajemy w wyniku działania wysokich temperatur – ognia, gorących płynów itp. Czasem przyczyną bywa energia elektryczna (porażenie prądem), promieniowanie elektromagnetyczne (np. słoneczne UV)

Czytaj więcej »

Zaburzenia lękowe

Z zaburzeniami lękowymi mamy do czynienia wtedy, gdy reagujemy lękiem na sytuacje, których realnie nie powinniśmy się obawiać lub stan ten utrzymuje się mimo, że

Czytaj więcej »

RTG kręgosłupa

RTG (nazywane również „prześwietleniem”) kręgosłupa jest badaniem obrazowym, które pozwala lekarzowi ocenić stan poszczególnych odcinków kręgosłupa. Metodę wykorzystuje się podczas diagnozowania np. wad postawy, zmian

Czytaj więcej »

Zakrzepica

Zakrzepica może się przydarzyć w każdym wieku, najczęściej jednak dotyka osoby starsze. Bywa, że bardzo długo nie daje żadnych objawów. W efekcie pacjenci nie zgłaszają

Czytaj więcej »

Krwawienie dziąseł

Zauważasz, że przy myciu zębów lub w czasie jedzenia pojawia się krwawienia z dziąseł? Powodów może być wiele. Czasem bywa to jednorazowe mechaniczne uszkodzenie dziąseł

Czytaj więcej »

Cyfrowe Zmęczenie Oczu

Jak wskazują badania, zdecydowana większość osób spędza co najmniej dwie godziny dziennie przed ekranem telefonu czy komputera. Pracujący w biurach (lub zdalnie) niejednokrotnie korzystają z

Czytaj więcej »

UKG serca

UKG, czyli echo serca to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala na ocenę budowy oraz pracy serca. Określa się je również jako echokardiografia lub –

Czytaj więcej »

Spirometria – zbadaj swoje płuca

Spirometria (badanie spirometryczne) polega na pomiarze objętości płuc oraz przepływu powietrza przez układ oddechowy. Podczas spirometrii ocenia się objętość wydychanego i wdychanego powietrza. To bezbolesne

Czytaj więcej »

Udar słoneczny

Lato kojarzy nam się zwykle z wakacjami, urlopowym wyjazdem do nadmorskiego kurortu, biwakowaniem nad jeziorem oraz relaksującym wygrzewaniem się w promieniach słońca. To ostatnie jednak

Czytaj więcej »

Cukrzycowa choroba nerek

Cukrzycowa choroba nerek (dawniej nazywana nefropatią cukrzycową) to uszkodzenie nerek rozwijające się w wyniku przewlekłej hiperglikemii. Należy do powikłań naczyniowych cukrzycy. Oznacza zmiany w nerkach

Czytaj więcej »

Morfologia krwi

Morfologia krwi obwodowej to badanie, które pozwala na ocenę (ilościową i jakościową) składników krwi i tym samym na zobrazowanie ogólnego stanu organizmu. W badaniu ocenie

Czytaj więcej »

Krwiomocz

Pojawienie się krwi w moczu najczęściej jest objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek lub dróg moczowych. W niektórych przypadkach problem możemy stwierdzić „gołym okiem”. Ze względu

Czytaj więcej »

Badanie pola widzenia

Problemy ze wzrokiem – wbrew potocznym przekonaniom – nie dotyczą jedynie ostrości widzenia i konieczności doboru odpowiednich szkieł korekcyjnych. Wiele osób orientuje się, że coraz

Czytaj więcej »

Wzmacnianie odporności dziecka

Dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, zmagają się często ze skutkami różnego rodzaju infekcji – męczy ich kaszel, katar, gorączka, pojawiają się niepokojące zmiany skórne. To konsekwencja

Czytaj więcej »

Audiometria

Audiometria tonalna to badanie słuchu, które umożliwia określenie progu słyszenia dźwięków – tym samym zdiagnozowanie rodzaju i stopnia ubytku słuchu. Diagnostykę w tym zakresie przeprowadza

Czytaj więcej »

Wlewki urologiczne

Przewlekłe, nawracające zapalenia pęcherza oraz inne infekcje układu moczowego stanowią poważny problem dla wielu ludzi. W zdecydowanej większości przypadków dotyka on kobiet i występuje w

Czytaj więcej »

Leczenie migreny botoxem

Migrena powoduje ból głowy zwykle rozpoczynający się nagle (napadowo) i trwający wiele godzin. Towarzyszą mu często nudności, nadwrażliwość na światło, hałas czy zapachy. Przy przewlekłej

Czytaj więcej »

Mgła mózgowa

Sformułowanie „mgła mózgowa” – spopularyzowane w ostatnim czasie przez media w kontekście powikłań po COVID-19 – na trwałe już zagościło w naszym języku. Choć używane

Czytaj więcej »

Badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne (czasem nazywane w skrócie „hist-patem”) polega na obróbce i analizie pod mikroskopem niewielkiego fragmentu tkanki pobranej od pacjenta. Pozwala ono na dokładną diagnozę

Czytaj więcej »

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga to grupa objawów wynikających z nadmiaru hormonów sterydowych – produkowanych przez organizm w warunkach naturalnych lub podawanych jako leki. Choroba może pojawić się

Czytaj więcej »

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest jednym z najczęstszych schorzeń dotyczących oczu. Pojawia się w obrębie spojówki, czyli błony śluzowej oka, wyścielającej wewnętrzną stronę powieki oraz powierzchnię gałki

Czytaj więcej »

Angina ropna

Angina ropna to potoczna nazwa ostrego zapalenia błony śluzowej gardła i migdałków. Wywołana jest zakażeniem bakteryjnym, za które odpowiedzialne są bakterie, tzw. paciorkowce (dlatego nazywana

Czytaj więcej »

Cenię sobie indywidualizm

Z kierowniczką przychodni Centrum Medycznego Medhouse w Wodzisławiu Śląskim Moniką Staszyńską rozmawiamy o koordynacji zespołu, planach na rozwój placówek i zainteresowaniach muzycznych. – Kierowanie przychodnią

Czytaj więcej »

Zaburzenia psychosomatyczne

Problemy natury psychicznej, stres i depresja mogą zakłócać funkcjonowanie organizmu – wywoływać choroby lub tylko objawy, które błędnie przypisujemy chorobom ciała. W tym drugim przypadku

Czytaj więcej »

Udar mózgu

Udar mózgu to stan, w którym dochodzi do obumarcia części mózgu w wyniku zatrzymania dopływu krwi do jego tkanek. Specyficzne symptomy udaru występują nagle i

Czytaj więcej »

RTG klatki piersiowej

RTG klatki piersiowej należy do najczęściej stosowanych badań obrazowych. Dzięki zastosowaniu wiązki promieni w nieinwazyjny sposób może zostać zbadane serce, płuca, drogi oddechowe, naczynia, kości

Czytaj więcej »

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa (a dokładnie: zespół stopy cukrzycowej) to jedno z najbardziej dramatycznych powikłań cukrzycy. W efekcie choroby zmniejsza się wrażliwość bólowa stóp, utrudnia się gojenie

Czytaj więcej »

Zawał serca

Zawał serca (dokładnie: ostry zespół wieńcowy) to efekt niedokrwienia mięśnia sercowego. Spowodowany jest nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Objawy nie zawsze są charakterystyczne

Czytaj więcej »

Choroby skóry głowy

Choroby skóry głowy – takie jak łupież, łojotok czy łuszczyca – mogą być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją lub stanami zapalnymi. Wszelkie niepokojące objawy, jak łuszczenie, świąd

Czytaj więcej »

Depresja poporodowa

Depresja ma różne oblicza. Obniżony nastrój tuż po porodzie jest zjawiskiem normalnym. Nazywany bywa smutkiem poporodowym, a potocznie: baby blues. Problem dotyczy większości młodych mam

Czytaj więcej »

Tomograf Komputerowy

Tomografia komputerowa to nowoczesne narzędzie diagnostyczne pozwalające w krótkim czasie precyzyjnie ocenić stan struktur wewnętrznych organizmu. Tomografia komputerowa – zwana skrótowo TK lub po prostu

Czytaj więcej »

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny (RM) to nieinwazyjne i bezbolesne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, wykorzystujące pole magnetyczne oraz fale radiowe do uzyskania obrazów tkanek. Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Czytaj więcej »

* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.

POTRZEBUJESZ KONSULTACJI LUB BADANIA
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI W CELU REZERWACJI WIZYTY
Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Komunikat: Ochrona danych osobowych

Komunikat: Ochrona danych osobowych

KOMUNIKAT Ochrona danych osobowych. Z przykrością informujemy, że nasz kontrahent ALAB laboratoria sp. z o.o. w dniu 19 listopada 2023…
Zabieg "strzelającego palca"

Zabieg "strzelającego palca"

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to…
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje…
Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa

Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę. Opowiedziała nam o tym pielęgniarka Joanna Ptaszyńska z laboratorium Medhouse. 

 

Red. Przeciwciała to pozostałość po wirusie w organizmie. Jakie testy pozwalają je sprawdzić?

Joanna Ptaszyńska. W naszym punkcie pobrań Medhouse codziennie od godz. 7.00 do 15.00  pobieramy krew na obecność przeciwciał koronawirusa. Testy te wykonywane są metodą Elisa, czyli z osocza. Przeciwciała powstają w organizmie po kontakcie z wirusem i podczas zachorowania. Są ich dwie klasy: IGG oraz IGM. IGG to przeciwciała późnej fazy zapalnej i one z reguły wytwarzają się między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów. Najlepszy wynik można uzyskać w 14 dniu. Nie wiemy jednak, ile te przeciwciała utrzymują się w organizmie, bo badania nad tym zagadnieniem są na razie na wczesnym etapie. Z kolei przeciwciała IGM to przeciwciała wczesnej fazy zapalnej. Pojawiają się one między 7 a 10 dniem od wystąpienia objawów, a najbardziej wiarygodny dzień to 8 doba. Nie jest to metoda pozwalająca na uzyskanie 100-proc. pewności wyniku, jednak obecnie jest najpewniejsza. 

 

Wykonujecie sporo testów na obecność koronawirusa? 

To tzw. testy PCR. Obecnie, kiedy społeczeństwo oswoiło się już z chorobą, tych testów wykonuje się mniej, po kilka dziennie. Był okres, kiedy pracodawcy w Czechach wymagali przedstawienia negatywnego wyniku, a wtedy było bardzo wiele osób do pobrania wymazu. Teraz zniesiono już ten obowiązek, ale zdarzają się natomiast pracownicy z Ukrainy, Mołdawii, którzy przyjmują się do pracy w Polsce i pracodawcy wymagają przedstawienia ujemnego wyniku. Jest też grupa osób, które wyjeżdżają np. do sanatorium i chcą mieć pewność, że nie zarażą tam innych pensjonariuszy.

 

A jak wykonuje się testy na obecność koronawirusa, które także można prywatnie wykonać w laboratorium Medhouse?

Na podstawie przygotowanej listy pacjentów zapisanych na testy przygotowujemy dzień wcześniej opisane probówki. Pacjent zazwyczaj podjeżdża autem na daną godzinę i otwiera okno. Personel medyczny jest zabezpieczony środkami ochrony osobistej. Weryfikujemy dane pacjenta i pobieramy wymaz. Obecnie jest to wymaz zarówno z nosa, jak i z gardła. Dla pacjenta w tym momencie kończy się konieczność kontaktu z personelem medycznym. Próbki przekazywane są do laboratorium w Katowicach, a pacjent po 24 godzinach od zawiezienia próbki może poznać wynik, dzięki indywidualnemu kodowi, który należy wprowadzić na stronie internetowej. Potwierdzenie zapłaty przychodzi na adres mailowy. 

 

Sprawdź zmiany w płucach po przebytym koronawirusie

Jak bezpiecznie sprawdzić ewentualne zmiany w płucach po zakażeniu SARS-CoV-2? To pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, które przeszły zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Odpowiedzią jest diagnostyka tomografem komputerowym. 

 

Na Śląsku zakażenie koronawirusem przeszło już 23 412 osób (według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na dzień 5 października 2020r.). Wyzdrowiało dotychczas 21 213 osób, a wśród nich było bardzo wielu mieszkańców regionu, którzy nie mieli żadnych objawów, albo lekkie objawy. Według doniesień naukowych, koronawirus może pozostawiać uszkodzenia w płucach, które dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają nasze płuca. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze jednak może dać tak dokładny obraz, jak inne metody zaglądania w głąb organizmu. – Doskonałą metodą do oceny zmian po przebytej chorobie COVID-19 jest tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT). Badanie to wykonuje się bez podania środka kontrastowego – informują eksperci Medhouse Diagnostyka. 

 

Czego można się zatem spodziewać w płucach po przebyciu COVID-19? Diagnosta potrafi dostrzec do dość precyzyjnie. – W obrazie tomografii płuc osób zakażonych COVID-19 często widoczne są zmiany o niejednorodnym zagęszczeniu, zmiany śródmiąższowe (głównie pogrubienie przegród międzyzrazikowych i śródrazikowych) oraz obraz matowej szyby. HRCT płuc jest jedną z podstawowych metod oceny powikłań w płucach pacjenta po przebytym koronawirusie – wyjaśniają specjaliści Medhouse Diagnostyka. Kontrolne badanie w tomografem komputerowym daje możliwość monitorowania efektów leczenia, ocenę regresji zmian zapalnych w płucach. Badanie TK jest metodą o bardzo wysokiej czułości, a przy tym bezpieczną dla pacjenta. Zdecydowanymi zaletami TK są krótki czas badania i brak inwazyjności. W ten sposób diagnozowani mogą być również pacjenci, którzy mają wszczepione urządzenia medyczne – np. rozruszniki serca. Jedynym przeciwwskazaniem dla badania TK pod kątem zmian w płucach może być ciąża u pacjentki.

 

foto:

Badanie HRCT płuc. Przekrój poprzeczny. Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz płuc 

 

 

Kolki_gazetka
Jak pomóc dziecku przy kolce?

Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmierzyć rodzice niemowlaków, są kolki. Jakie są sposoby, aby pomóc przy takich dolegliwościach? Pytamy o to Stanisławę Majzner z Centrum Medycznego Medhouse, położną z wieloletnim doświadczeniem. 

 

Red. Starsi często podkreślają, że kolki zależą od diety matki. To prawda?

Stanisława Majzner. Każdy z nas ma inne usposobienie i potrzeby, a maluchy też takie są. Od kilku lat nie stosuje się już diety matki karmiącej. Są noworodki, przy których mama może jeść praktycznie wszystko i nic się nie dzieje maluszkowi, ale bywa tak, że dziecko ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, co może powodować niedyspozycje jelitowe. Nie wszystko jednak należy sklasyfikować jako kolkę. U małego dziecka układ pokarmowy jest niedojrzały. Takie kłopoty mogą być np. pierwszym objawem alergii pokarmowej i wtedy dieta matki bogata w nabiał może mieć wpływ na kolki.

 

Kolka to, czy nie kolka? Oto jest pytanie…

Musimy rozróżnić, czy dolegliwości nie mają związku np. z przejedzeniem dziecka lub nieprawidłowym sposobem przystawiania do piersi lub butelki, bo dziecko może nałykać się powietrza. Z doświadczenia wiem, że należy poświęcić dużo czasu: usiąść przy mamie, zobaczyć jak karmi, skorygować dostawianie do piersi. Jest kilka zasad, które określają, czy mamy do czynienia z kolką. Dziecko płacze praktycznie o tej samej porze. Przychodzi np. godzina 15.00 i dziecko zaczyna płakać. Płacz trwa jakiś czas (nawet do kilku godzin) i  dziecko przestaje płakać. To musi się powtarzać kilka razy w tygodniu. Dziecko normalnie przybiera na wadze, a przy innych niedyspozycjach już niekoniecznie.

 

Jeśli już kolka faktycznie się pojawi, co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Należy poszukać  jej przyczyny. Jeśli już wykluczymy ewentualny wpływ diety nabiałowej, musimy mieć świadomość, że wszelka nerwowość rodziców także  może mieć na to wpływ. Dziecko jest gąbką, która chłonie nasze emocje – strach, niepewność, złość. Dziecko płacze, bo nie może inaczej powiedzieć mamie „nie denerwuj się, bo mnie to też denerwuje”. Wtedy warto, aby dziecko brał na ręce ten z rodziców, który jest spokojniejszy, żeby utulić, ukołysać. Warto przyzwyczajać dziecko do odbijania po jedzeniu, wtedy dziecko można położyć i często spokojnie zasypia. Cenne jest też robienie przerw przy karmieniu, aby do mózgu dziecka doszła wiadomość o sytości. Pomocne są masaże brzuszka i ogrzewanie ciepłą pieluchą lub ekologicznym termoforem, aby uwolnić “bączki”. Wspomagająco można stosować środki farmakologiczne z simetikonem lub dimetikonem, które nie wchłaniają się z układu pokarmowego, a ułatwiają uwalnianie powietrza.

Strona używa plików cookies w celach wymienionych w Polityce Prywatności. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.