Prostata (inaczej: gruczoł krokowy, stercz) jest narządem stanowiącym element męskiego układu płciowego. Jej łagodny przerost występuje u połowy mężczyzn powyżej 60. roku życia. Ponieważ otacza cewkę moczową, rozrost gruczołu krokowego powoduje ucisk cewki i skutkuje problemami z oddawaniem moczu. Dotykający milionów mężczyzn problem jest nie tylko uciążliwy, ale w niektórych przypadkach stwarzać może poważne zagrożenie dla zdrowia.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie) 32 459 10 10 (NFZ)
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
- Prostata (inaczej: gruczoł krokowy, stercz) jest narządem stanowiącym element męskiego układu płciowego.
- Jej łagodny przerost występuje u połowy mężczyzn powyżej 60. roku życia.
- Ponieważ otacza cewkę moczową, rozrost gruczołu krokowego powoduje ucisk cewki i skutkuje problemami z oddawaniem moczu.
- Dotykający milionów mężczyzn problem jest nie tylko uciążliwy, ale w niektórych przypadkach stwarzać może poważne zagrożenie dla zdrowia.
Powiększenie się prostaty
…jest konsekwencją zaburzeń hormonalnych charakterystycznych dla przekwitania u mężczyzn (tzw. andropauzy). Okres ten zwykle zaczyna się ok. 50 roku życia. Zaburzenia hormonalne związane ze starzeniem się organizmu dotyczą w zasadzie każdego mężczyzny, jednakże nie u wszystkich są one jednakowo nasilone i wywołują takie same objawy.
Objawy
Samo powiększenie się gruczołu nie oznacza jeszcze rozpoznania łagodnego rozrostu prostaty. Aby tak się stało, wystąpić muszą również inne objawy – takie jak częstsze oddawanie moczu (m.in. kilkakrotne wstawanie w tym celu w nocy) oraz przeszkody w oddawaniu moczu – np. słaby strumień (powoduje, że opróżnianie pęcherza trwa dłużej), zwłoka w wypływie moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.
Początkowo objawy są „niewyraźne”, ledwo zauważalne, stopniowo jednak nasilają się. Proces ten rozłożony jest w długim okresie czasu, trwa zwykle miesiącami lub nawet latami.
Rozpoznanie przerostu prostaty
…dokonywane jest na podstawie badania lekarskiego (tzw. badanie per rectum – przez odbyt). W jego trakcie urolog sprawdza wielkość i kształt gruczołu krokowego.
Lekarz może również zlecić badania dodatkowe – jak USG, badania czynnościowe (urodynamiczne) oraz laboratoryjne (poziomu antygenu sterczowego PSA we krwi – w przypadku przerostu prostaty, poziom PSA we krwi ulega podwyższeniu).
Ze względu na rozpowszechnienie chorób gruczołu sterczowego, ich groźne skutki, badanie PSA we krwi powinno być elementem standardowego badania u mężczyzn powyżej 50 roku życia.
Właściwym specjalistą w przypadku chorób stercza – diagnozy oraz leczenia – jest urolog.
Łagodnego przerostu prostaty oczywiście nie wolno lekceważyć, nie mniej jednak zaznaczy trzeba, że – wbrew obawom wielu mężczyzn – nie jest on jednoznaczny z rakiem prostaty. Choć pewne objawy mogą być podobne, łagodne powiększenie prostaty to zmiana wywołana zachodzącymi w starzejącym się organizmie zmianami hormonalnymi (nie nowotworowymi). Obie choroby rozpoznać (i odróżnić) może tylko badanie wykonane przez urologa.
Leczenie przerostu prostaty
…ma na celu poprawę jakości życia poprzez zmniejszenie lub likwidację objawów.
Leczenie planuje i monitoruje jego skuteczność specjalista urolog.
W sytuacji, gdy objawy przerostu prostaty są łagodne, poprawę może przynieść zmiana stylu życia. Konieczne jest zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożycia kofeiny (nikotyna i kofeina podrażniają pęcherz moczowy), ograniczenie wypijanych płynów w niektórych sytuacjach (np. przed ważnym spotkaniem, przed wyjściem do kina, teatru, przed snem). Bynajmniej nie wyklucza to konieczności regularnych kontroli lekarskich – przynajmniej raz w roku.
Poprawie stanu pacjenta służyć mogą leki powodujące lepszy odpływ moczu z pęcherza. Mają one zastosowanie zwłaszcza w początkowym okresie choroby, tj. przy małym i średnim nasileniu objawów.
Wobec zdecydowanej większości mężczyzn, których dotknął problem łagodnego przerostu prostaty, udaje się – dzięki zmianie stylu życia na „zdrowszy” oraz odpowiedniemu leczeniu – uzyskać znaczącą poprawę stanu zdrowia. Jeśli jednak do poprawy nie dochodzi, w ocenie lekarza prowadzącego konieczne może być operacyjne usunięcie rozrośniętej części gruczołu. Przywraca to swobodny odpływ moczu z pęcherza. Nie zatrzymuje jednak (uwarunkowanego wiekiem) procesu powiększania się stercza, dlatego zdarza się, że operację trzeba po kilku latach powtórzyć.
Po operacji usunięcia części prostaty pacjenci powinni pozostawać pod kontrolą urologa i przyjmować stale zalecone leki – niestety częstym błędem jest nieuzasadnione przerywanie farmakoterapii przez pacjentów, jeśli zauważają u siebie poprawę.
Nieleczony przerost prostaty prowadzi w konsekwencji
…do zamknięcia światła przewodu moczowego na skutek jego ucisku. W takim przypadku dochodzi do groźnego powikłania w postaci bolesnego zatrzymania moczu – częściowego lub całkowitego. Wówczas konieczna jest niezwłoczna pomoc lekarska i wprowadzenie cewnika do pęcherza moczowego, co doraźnie zapewni odpływ moczu. Jednocześnie lekarz zaleca przyjmowanie leków w celu poprawy drożności cewki moczowej. Zwykle po pewnym czasie możliwe jest usunięcie cewnika, a lekarz zaleca obserwację i odpowiednie leczenie. Czasem kwalifikuje do zabiegu chirurgicznego.
Przerost prostaty sprawia, że cofający się w przewodach mocz wywiera wzrastający napór na miedniczki nerkowe, co po pewnym czasie prowadzi do powstania trwałych zmian w nerkach.
Skutkiem nieleczonego przerostu gruczołu krokowego może być także kamica wywołana zaleganiem moczu w pęcherzu i tworzeniem się pojedynczych drobnych kamieni. Z czasem będą się one powiększać i/lub łączyć w większe skupiska.
Zaleganie moczu powoduje często nawracające zakażenia dróg moczowych, co w skrajnym wypadku może nawet doprowadzić do niewydolności nerek.
W celu diagnostyki chorób prostaty każdy mężczyzna, który przekroczył 50. rok życia, powinien (przynajmniej raz) zostać zbadanym przez urologa. Nie ma w tym istotnego znaczenia, czy wystąpiły jakiekolwiek niepokojące objawy – pamiętać należy, że choroby te często przez długi czas rozwijają się bezobjawowo lub skąpoobjawowo.
Wczesna diagnoza przerostu gruczołu krokowego może uchronić przed ciężkimi chorobami.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.