
Rogówka oka to przejrzysta, lekko zakrzywiona blaszka, która tworzy przednią ścianę gałki ocznej. Jej zadaniem jest skupianie promieni światła, które wnikają do wnętrza oka i umożliwiają prawidłowe widzenie.
Rogówka oka jest narażona na choroby, które powodują między innymi ból, pieczenie oczu, zniekształcanie obrazu i niewyraźne widzenie. Utrudnia to, a czasem wręcz uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności – jak np. czytanie czy prowadzenie samochodu.
Nierozpoznane i długo nie leczone choroby rogówki mogą skutkować nawet całkowitą utratą wzroku.

Badanie dna oka (inaczej: oftalmoskopia lub wziernikowanie oczne) jest jednym z podstawowych badań okulistycznych. Na jego podstawie lekarz okulista ocenia stan tylnego odcinka oka: siatkówki, plamki żółtej, tarczy nerwu wzrokowego oraz umiejscowionych w oku naczyń krwionośnych.
Badanie pozwala na rozpoznanie zmian w obszarze oka. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie wielu chorób (nie tylko chorób narządu wzroku), a tym samym szybkie i skuteczne wdrożenie leczenia.
Badanie dna oka może być przeprowadzone na różne sposoby – w zależności od celu diagnostyki oraz stanu pacjenta.

Odruchowo mrużysz powieki, zamykasz lub przysłaniasz oczy po wejściu do jasnego, nasłonecznionego pomieszczenia? Nawet niezbyt mocne światło wywołuje dyskomfort, ból, dotkliwe pieczenie, łzawienie oczu lub uczucie, że wtargnęło pod powieki obce ciało („piasek w oczach”)? Objawy te oznaczać mogą światłowstręt – czyli nadwrażliwość oczu na światło.
Światłowstręt nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej, lecz zwykle jest to objaw chorób oczu lub innych schorzeń. Dlatego w tym przypadku trudno wskazać na „uniwersalne” postępowanie terapeutyczne, jest ono bowiem uzależnione od przyczyny tego problemu zdrowotnego.
Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się zapalenie spojówek, migrenę, infekcje wirusowe.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem AMD (to akronim angielskiej nazwy choroby: Age-Related Macular Degeneration) dotyka w Polsce szacunkowo ok. 2 milionów osób, głównie powyżej 70. roku życia. Nierzadko jednak AMD pojawia się również u osób młodszych – co wynika m.in. ze wzmożonego korzystania z urządzeń elektronicznych, których wyświetlacze nadmiernie emitują tzw. niebieskie światło.
AMD to przewlekła, postępująca z wiekiem choroba gałki ocznej. Skutkuje nieodwracalnym uszkodzeniem – stanowiącej część siatkówki oka – plamki żółtej.
Niestety w wielu przypadkach choroba prowadzi do utraty wzroku.

Badanie OCT (inaczej: tomografia oka, koherentna tomografia gałki ocznej, optyczna koherencyjna tomografia komputerowa) jest badaniem pozwalającym na przekrojowe zobrazowanie i ocenę poszczególnych struktur oka. Precyzja badania obrazowego pozwala na diagnostykę wielu chorób i monitorowanie zmian narządu wzroku. OCT wykrywa między innymi zwyrodnienie struktur oka (plamki żółtej), zmiany związane z przebiegiem jaskry czy zmiany grubości siatkówki. Często zalecane jest pacjentom w podeszłym wieku, u których zwyrodnienie plamki żółtej wiąże się właśnie z tym okresem życia. Badanie przeprowadza lekarz poradni okulistycznej.

Przyczyną zmian zapalnych rogówki oka najczęściej bywają drobnoustroje chorobotwórcze – bakterie, wirusy lub grzyby, które wnikają w jej obręb.
Z uwagi na ryzyko poważnych powikłań, już pierwsze objawy choroby powinny skłonić do konsultacji okulistycznej. Nieleczone zapalenie rogówki prowadzić może do jaskry wtórnej lub zaćmy.

Formy komunikacji między ludźmi zmieniają się w szybkim tempie. Portale internetowe wypierają „tradycyjne” gazety, spotkania „twarzą-w-twarz” zastępujemy mediami społecznościowymi i wideokonferencjami, książki zamieniamy na e-booki, wymieniamy się licznymi filmikami przesyłanymi na smartfony znajomych… Zmiany w naszych przyzwyczajeniach – choć pod wieloma względami korzystne – nieuchronnie pociągają za sobą wydłużanie czasu, jaki spędzamy przed monitorami. Jak wskazują badania, zdecydowana większość osób spędza co najmniej dwie godziny dziennie przed ekranem telefonu czy komputera. Pracujący w biurach (lub zdalnie) niejednokrotnie korzystają z urządzeń elektronicznych ponad 8 godzin dziennie. Efektem tego jest tzw. Cyfrowe Zmęczenie Wzroku – jednostka chorobowa określana w literaturze angielskiej jako Digital Eye Strain (DES).

Problemy ze wzrokiem – wbrew potocznym przekonaniom – nie dotyczą jedynie ostrości widzenia i konieczności doboru odpowiednich szkieł korekcyjnych. Wiele osób orientuje się, że coraz częściej muszą odwracać głowę, by dostrzec obiekty, które znajdują się z boku. Objaw ten świadczyć może o ubytkach w polu widzenia. Stwierdzić je może specjalista przy pomocy badania wzroku zwanego perymetrią (badaniem pola widzenia). Polega ona na ustaleniu, jak dużą przestrzeń widzi osoba, której oko jest nieruchome. Perymetrię stosuje się w diagnostyce wielu schorzeń – nie tylko okulistycznych.

Zapalenie spojówek jest jednym z najczęstszych schorzeń dotyczących oczu. Pojawia się w obrębie spojówki, czyli błony śluzowej oka, wyścielającej wewnętrzną stronę powieki oraz powierzchnię gałki ocznej. Może mieć ono charakter infekcyjny (wirusowy, bakteryjny, grzybiczny) lub nieinfekcyjny. Zapalenie spojówek leczy okulista.

Zaćma, zwana również kataraktą, to zmętnienie (naturalnie przejrzystej) soczewki, którą mamy w oku. Najczęściej występującą postacią jest zaćma starcza. To proces, postępujący wraz z wiekiem – soczewka traci elastyczność, następnie dochodzi do postępującego jej zmętnienia. Choroba bywa nabyta lub wrodzona. Nieleczona zaćma może prowadzić do ślepoty. Ryzyko zachorowania na zaćmę rośnie wraz z wiekiem. Zaćma może również występować u młodszych osób, które zmagają się na przykład z krótkowzrocznością albo cukrzycą.

Co powinno nas skłonić do wizyty u okulisty? Jak dbać o oczy na co dzień i w pracy? Czy można samemu sprawdzić wzrok pod kątem zwyrodnienia siatkówki centralnej? Na te i inne pytania odpowiedział lekarz Paweł Klich, specjalista okulistyki z Centrum Medycznego Medhouse.

Jaskra to choroba, a właściwie grupa chorób, których wspólną cechą jest postępujący zanik nerwu wzrokowego prowadzący do stopniowego ograniczania pola widzenia. Wczesne wykrycie choroby oraz odpowiednia terapia może zahamować jej rozwój. Niepodjęcie leczenia prowadzi często do całkowitej i trwałej utraty wzroku.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.
