Tomografia komputerowa to nowoczesne narzędzie diagnostyczne pozwalające w krótkim czasie precyzyjnie ocenić stan struktur wewnętrznych organizmu. Tomografia komputerowa (TK) jest badaniem obrazowym wykorzystującym promieniowanie jonizujące.
Tomograf pozwala m.in.:
skutecznie wykryć ewentualne nieprawidłowości (np. zmiany nowotworowe),
lepiej zorientować się w budowie i położeniu narządów czy guzów, które mają być operowane,
monitorować postępy leczenia i stan pacjenta po operacji,
ocenić rozległość urazów wewnętrznych po wypadku.
Budowa i działanie TK
Urządzenie do tomografii komputerowej składa się z ruchomego stołu oraz aparatu,
do którego stół ten jest wsuwany. Aparat wykonuje serię skanów danej części ciała.
Z powstałych obrazów możliwe jest wykonanie rekonstrukcji 2D i 3D.
Przeciwwskazania do badania
Pojedyncze badanie nie stanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia.
Przeciwwskazania do badania TK jest ciąża, a w przypadku badań z kontrastem: udokumentowane wcześniejsze uczulenia na środek kontrastowy, uczulenie na jod, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek.
Przebieg badania
Przygotowany do badania pacjent przyjmuje wyznaczoną przez personel pozycję. Istotne jest powstrzymanie się od ruchu oraz w pewnych momentach pacjent może być proszony także o wstrzymanie oddechu.
Podczas gdy osoba badania leży nieruchomo, poruszają się elementy tomografu: stół wsuwa się do korpusu maszyny, która obraca się wokół badanego, aby wykonać serię skanów.
Tomografia komputerowa jest bezbolesna i trwa 5-20 minut w zależności od rodzaju badania.
Jeśli nie podano środka kontrastowego, pacjent praktycznie natychmiast po zakończeniu procedury może wrócić do codziennych czynności. Po badaniu z kontrastem należy pozostać na terenie placówki przez 30 minut.
Wyniki
Po badaniu pacjent dostaje płytę CD z obrazowaniem, natomiast na opis czeka się do 10 dni roboczych.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.