⇒ Diabetologia to specjalizacja medyczna obejmująca wiedzę z zakresu terapii i profilaktyki cukrzycy. Choroba ta została uznana za chorobę cywilizacyjną, a badania wykazują, że coraz częściej na cukrzycę chorują bardzo małe dzieci. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na cukrzycę choruje już 5 procent populacji, a liczba zachorowań stale rośnie.
⇒ Stała opieka lekarza diabetologa jest niezbędna na każdym etapie choroby. Obecnie duży akcent kładzie się na profilaktykę cukrzycy. Dla osób chorych na cukrzycę niezwykle ważne jest, aby zachować regularność konsultacji lekarskich.
Cukrzyca – jak wygląda leczenie?
Podstawą leczenia cukrzycy jest wizyta u diabetologa i postawienie diagnozy. Często zdarza się, że lekarz innej specjalizacji podejrzewa obecność cukrzycy u chorego, ale tylko konsultacja u diabetologa jest gwarancją potwierdzenia lub wykluczenia choroby.
Podstawą diagnozy diabetologicznej jest stałe monitorowanie poziomu glikemii, czyli obecności glukozy we krwi. Chorzy na cukrzycę zobowiązani są do regularnych pomiarów glukozy i systematycznego przedstawiania wyników swojemu diabetologowi.
Na podstawie wyników oraz wywiadu diabetolog podejmuje decyzję o doborze i formie insulinoterapii. Ponadto diabetolog ustala odpowiednie zalecenia dietetyczne.
W kuracji cukrzycy odpowiednia dieta jest niemniej ważna od przyjmowania leków. To pokarmy, które przyjmuje chory, odpowiadają za wahania poziomu insuliny we krwi i tylko specjalna dieta może wpłynąć na unormowanie poziomu insuliny we krwi pacjenta.
Oprócz farmakoterapii i diety diabetolog ma za zadanie monitorować stan pacjenta, a gdy sytuacja tego wymaga – kierować do lekarzy innych specjalności, zwykle kardiologów, neurologów, okulistów lub chirurgów.