Migrena powoduje ból głowy zwykle rozpoczynający się nagle (napadowo) i trwający wiele godzin. Towarzyszą mu często nudności, nadwrażliwość na światło, hałas czy zapachy. Przy przewlekłej migrenie niezbędne jest stosowanie leczenia farmakologicznego. Jednak gdy nawet najsilniejsze środki przeciwbólowe nie pomagają, rozwiązaniem dla osób cierpiących na bóle migrenowe jest botox.
Umów się na wizytę
32 459 15 (prywatnie) 32 459 10 10 (NFZ)
Poradnie Medhouse
- ALERGOLOG
- CHIRURG
- CHIRURG NACZYNIOWY
- DIABETOLOG
- DIETETYK
- ENDOKRYNOLOG
- GABINET ZABIEGOWY
- GINEKOLOG
- KARDIOLOG
- LARYNGOLOG
- LEKARZ RODZINNY
- MEDYCYNA PRACY
- NEFROLOG
- NEUROLOG
- OKULISTA
- ORTODONTA
- ORTOPEDA
- PEDIATRA
- POŁOŻNA
- P. CHORÓB METABOLICZNYCH
- P. CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
- PRACOWNIA RTG
- PRACOWNIA USG
- PSYCHIATRA
- REUMATOLOG
- UROLOG
Migrena powoduje ból głowy zwykle rozpoczynający się nagle (napadowo) i trwający wiele godzin.
Towarzyszą mu często nudności, nadwrażliwość na światło, hałas czy zapachy.
Przy przewlekłej migrenie niezbędne jest stosowanie leczenia farmakologicznego. Jednak gdy nawet najsilniejsze środki przeciwbólowe nie pomagają, rozwiązaniem dla osób cierpiących na bóle migrenowe jest botox.
Migrena
…to przewlekłe schorzenie, związane z funkcjonowaniem układu nerwowego oraz kory mózgowej. Przyczyna tego stanu jest najprawdopodobniej wrodzona (uwarunkowana genetycznie). Migrena towarzyszy ludzkości „od zawsze”, a najstarsze jej opisy pochodzą sprzed ok. czterech tysięcy lat.
Bóle migrenowe różnią się od „zwykłego” bólu głowy charakterem, intensywnością i czasem trwania – mają charakter napadowy, pojawiają się często i utrzymują długo (nierzadko mijają dopiero po dwóch dniach). Bólowi towarzyszy często światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy, dźwięki, nudności oraz wymioty.
Nieleczona migrena potrafi nie tylko utrudnić życie chorego, ale wręcz uniemożliwić wykonanie najprostszych czynności. Osoby dotknięte migrenowym bólem niejednokrotnie nie są w stanie nawet podnieść się z łóżka. W efekcie skazane są na długotrwałe wykluczenie z pracy zawodowej czy życia towarzyskiego.
Bez skutecznej pomocy medycznej migrena może przekształcić się z formy epizodycznej (w której napady są rzadkie) w formę przewlekłą.
Ataki bólu mogą pojawić się samoistnie lub zostać wywoływane przez różnorodne bodźce („wyzwalacze”) – stres, miesiączka, nagła zmiana pogody, niedobór snu, wysiłek fizyczny, zatrucie alkoholowe, głód, niektóre leki, bodźce wzrokowe, słuchowe i węchowe.
Leczenie
Leki przeciwbólowe w przypadku migreny (przewlekłej) zwykle tylko doraźnie hamują dolegliwości. Co więcej – ich używanie obarczone bywa niekorzystnymi skutkami ubocznymi. Aby zatem skutecznie uwolnić się od bólu migrenowego – zamiast łagodzić objawy samodzielnym „ordynowaniem” sobie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych – warto umówić się na wizytę do neurologa i skonsultować z nim możliwość leczenia botoksem.
Zabieg leczenia botoksem polecany jest szczególnie osobom, które cierpią na migreny przewlekłe. Terapia pozwala skutecznie uwolnić się od bólu, ewentualnie zmniejszyć go do poziomu, w którym przestaje chorego paraliżować.
Czytaj też:
Udar mózgu
Botoks
…to inaczej toksyna botulinowa (ang.: botox) – oczyszczone białko, które jest wytwarzane przez bakterię Clostridium botulinum.
Terapia ta została przed laty spopularyzowana przez celebrytki, korzystające z niej w celu „odmłodzenia” skóry, a ściślej – pozbycia się zmarszczek, które dotąd bezlitośnie przypominały o ich wieku. Metoda szybko upowszechniła się w medycynie estetycznej. Przypadkiem okazało się, że dzięki zabiegom z użyciem botoksu „znikają” również bóle migrenowe. To otworzyło nowe pole badań oraz zastosowań medycznych, a zabiegi z użyciem botoksu stworzyły cierpiącym na migrenę uzasadnioną nadzieję na życie bez bólu.
Czytaj też:
Mgła mózgowa
Zabieg
…polega na podaniu toksyny botulinowej w okolice zakończeń nerwów czaszkowych. To niewielkie dawki toksyny wstrzykiwane w ściśle ustalone miejsca na głowie. Wywołana tym blokada utrzymuje się przez kilka-kilkanaście tygodni.
Zabieg jest bezbolesny – lek podaje się strzykawką z bardzo cienką igłą. Dodatkowo, by uniknąć jakiegokolwiek uczucia dyskomfortu pacjenta, w miejscu wkłucia można zastosować specjalistyczne znieczulenie miejscowe (w postaci kremu). Pamiętać również należy, że zabieg trwa krótko.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent może iść do domu. Powrót do normalnej aktywności życiowej i zawodowej jest właściwie natychmiastowy.
Czytaj też:
Choroba Parkinsona
Efekty
Pierwsze efekty leczenia toksyną botulinową zauważalne są już po kilku dniach od zabiegu. Skuteczność terapii (ulga w bólu) uwidacznia się jeszcze wyraźniej w kolejnych tygodniach. U większości pacjentów dochodzi wówczas do całkowitego ustąpienia bólów głowy, a u pozostałych do znacznego zmniejszenia częstotliwości oraz natężenia bólu.
Optymalne efekty zauważalne są po wykonaniu kilku serii zabiegów i utrzymują się przez kilka miesięcy. Aby utrzymać efekt terapeutyczny, dawki są powtarzane co pewien czas.
Przeciwwskazania
Lekarz – specjalista neurolog – przed zabiegiem przeprowadza wywiad, podczas którego m.in. sprawdza, czy istnieje jakieś indywidualne przeciwwskazanie do jego stosowania. Mogą nim być np. choroby skóry w miejscu podawania toksyny, stosowanie niektórych leków, uczulenie na jakiś składnik leku. Nie zaleca się również stosowania tego rodzaju leczenia wobec kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Leczenie botoxem stosuje się (z powodzeniem) od szeregu lat – dlatego skuteczność i bezpieczeństwo tej metody pozytywnie zweryfikowało doświadczenie wielu lekarzy oraz pacjentów.
Substancja aplikowana jest bardzo precyzyjnie, dzięki czemu oddziałuje tylko punktowo (w miejscu podania). Nie wchłania się do innych części organizmu, tym samym nie wpływa na funkcjonowanie innych mięśni czy organów. Nie ma również możliwości przedostania się toksyny do krwiobiegu (pomijając fakt, że dawka toksyny jest „śladowa”).
Co istotne – po ok. 12 godzinach toksyna rozkłada się i samoistnie znika z organizmu.
Dodatkową zaletą leczenia botoksem jest fakt, że nie wywołuje ono skutków ubocznych.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
Zatorowość płucna
Badanie dna oka
Zabieg stulejki z użyciem staplera
Choroba Gravesa-Basedowa
Światłowstręt
Arytmia serca
Leczenie wad zgryzu
Głuchota starcza
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.