Angina ropna to potoczna nazwa ostrego zapalenia błony śluzowej gardła i migdałków. Wywołana jest zakażeniem bakteryjnym, za które odpowiedzialne są bakterie, tzw. paciorkowce (dlatego nazywana bywa też anginą bakteryjną lub paciorkowcową). Charakterystyczne objawy anginy ropnej, to silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, zaczerwienienie błony śluzowej gardła.
Zaburzenia psychosomatyczne. Problemy natury psychicznej, stres i depresja mogą zakłócać funkcjonowanie organizmu – wywoływać choroby lub tylko objawy, które błędnie przypisujemy chorobom ciała. W tym drugim przypadku doświadczamy np. uporczywego bólu głowy, brzucha czy pleców, ogarniają nas mdłości, cierpimy na zaburzenia snu – mimo, że z badań lekarskich nie wynika, by organizm toczyła jakaś choroba. W takich sytuacjach prawdopodobnie mamy do czynienia z tzw. zaburzeniami psychosomatycznymi, które należy skonsultować z psychiatrą lub psychologiem.
Nadciśnienie tętnicze – niewykryte, a tym samym nieleczone jest groźne dla zdrowia, a nawet życia. Bardzo długo nie powoduje ono dolegliwości, dlatego choroba rozwija się skrycie i niestety po latach prowadzi do poważnych problemów, m.in. niewydolności serca, zawału czy udaru mózgu. Im dłużej nadciśnienie pozostaje nierozpoznane, tym większe stwarza ryzyko uszkodzenia wielu narządów. Częstość występowania nadciśnienia wzrasta wraz z wiekiem, jednakże problem dotyka też młodych, czasem nawet dzieci.
Ostre zapalenie gardła. W okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną przychodnie lekarskie zapełniają się pacjentami zgłaszającymi się z objawami ostrego zapalenia gardła. W zdecydowanej większości przypadków za powstanie infekcji odpowiadają wirusy, które zazwyczaj wywołują łagodny przebieg choroby. Zdarza się jednak, że stan zapalny spowodowany jest bakteriami (wówczas mamy do czynienia z anginą ropną). Dominującym objawem jest ból gardła. Chorują głównie dzieci i ludzie młodzi, ale problem może dotknąć osoby w każdym wieku.