
Angina ropna to potoczna nazwa ostrego zapalenia błony śluzowej gardła i migdałków. Wywołana jest zakażeniem bakteryjnym, za które odpowiedzialne są bakterie, tzw. paciorkowce (dlatego nazywana bywa też anginą bakteryjną lub paciorkowcową). Charakterystyczne objawy anginy ropnej, to silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, zaczerwienienie błony śluzowej gardła.
Angina ropna to potoczna nazwa ostrego zapalenia błony śluzowej gardła i migdałków. Wywołana jest zakażeniem bakteryjnym, za które odpowiedzialne są bakterie, tzw. paciorkowce (dlatego nazywana bywa też anginą bakteryjną lub paciorkowcową). Charakterystyczne objawy anginy ropnej, to silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, zaczerwienienie błony śluzowej gardła.
Zapalenie gardła występuje bardzo często, zazwyczaj jednak ma etiologię wirusową (wirusowe zapalenie gardła). Termin „angina” (ropna, bakteryjna, paciorkowcowa) w przypadku zapalenia gardła zarezerwowany jest dla zakażeń spowodowanych bakterią – rodzajem paciorkowca.
Szczyt zachorowań na anginę ropną można zaobserwować – podobnie jak w przypadku „zwykłego” przeziębienia – od późnej jesieni do wczesnej wiosny. W okresie letnim infekcje te występują rzadko. Choroba najczęściej dotyka dzieci i młodzież.
Objawy anginy ropnej
Objawy choroby rozwijają się szybko, jej przebieg zwykle bywa gwałtowny. Występuje wysoka gorączka (przekraczająca 38°C). Odczuwalny jest obrzęk gardła, zwłaszcza podczas przełykania. Nierzadko pojawiają się zaburzenia apetytu, trudności w oddychaniu, dreszcze. Błona śluzowa gardła jest intensywnie czerwona, mogą się na niej pojawiać wybroczyny, język jest obłożony. Na migdałkach (podniebiennych) odznacza się ropny wysięk. Węzły chłonne szyjne przednie ulegają powiększeniu, mogą być bolesne przy dotyku.
U młodszych dzieci objawom tym towarzyszą często bóle brzucha i wymioty.
Kaszel oraz katar w tej chorobie typowo nie występują – co odróżnia anginę ropną od „zwykłego” przeziębienia. Poza tym w infekcji wirusowej gardła objawy rozwijają się stopniowo i są grypopodobne.
Diagnoza i leczenie
Wysoka gorączka oraz ból gardła zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku dniach. Nie oznacza to jednak, że chorobę należy „przeczekać”. Gdy pojawiają się zmiany mogące wskazywać na anginę ropną, warto udać się do lekarza – rodzinnego lub laryngologa – który zdecyduje, czy wdrażać leczenie. Informacje uzyskane z wywiadu i badania (ew. wymaz z gardła) określą, czy choroba wynika z zakażenia bakteryjnego. W przypadku stwierdzenia choroby lekarz może zlecić leczenie antybiotykiem.
Pamiętać należy, iż nieleczona angina ropna wiąże się z większym ryzykiem powikłań.
Angina ropna jest zaraźliwa
Zakażenie następuje drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z chorym. Choroba nie ujawnia się natychmiast – czas od momentu zakażenia do zauważenia pierwszych objawów wynosi średnio od 12 godzin do 4 dni. Jeśli nie podjęto antybiotykoterapii, chory zakaża nawet po ustąpieniu objawów. Aby nie „roznosić” choroby, warto w tym czasie zrezygnować z aktywności zawodowej. Dzieci przechodzące anginę ropną nie powinny uczęszczać do przedszkola czy szkoły. Im bardziej ograniczy się kontakty z innymi, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia.
Powikłania po anginie
Powikłania po anginie paciorkowcowej występują rzadko. Zlekceważenie objawów choroby może jednak powodować szerzenie się infekcji i doprowadzić do zapalenia innych organów – węzłów chłonnych, ucha środkowego lub wewnętrznego, zatok przynosowych, a nawet płuc, opon mózgowo-rdzeniowych czy mięśnia sercowego.
Powikłania mogą wystąpić, jeżeli infekcja zostanie źle rozpoznana lub niewłaściwie leczona. Szybkie zastosowanie antybiotyków zminimalizuje ryzyko powikłań, a także zmniejszy prawdopodobieństwo, że pacjent zarazi chorobą innych.
Usunięcie migdałków
Zabieg usunięcia migdałków podniebiennych – nazywany również tonsillektomią – zalecany bywa, gdy występuje ropień migdałkowy, pojawia się krwotoczne zapalenie migdałków lub zapalenie węzłów chłonnych. Lekarz może także rozważyć zabieg, jeżeli angina paciorkowa jest nawracająca – występuje wielokrotnie w ciągu roku. Jednym z głównych wskazań do usunięcia migdałków jest bezdech senny wywołany nadmiernym przerostem migdałków. Oczywiście decyzję w tej sprawie zawsze podejmuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu pacjenta.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.