Audiometria tonalna to badanie słuchu, które umożliwia określenie progu słyszenia dźwięków – tym samym zdiagnozowanie rodzaju i stopnia ubytku słuchu. Diagnostykę w tym zakresie przeprowadza się w ramach badań przesiewowych, na zlecenie lekarza laryngologa (podejrzewającego zmiany chorobowe u pacjenta) lub lekarza medycyny pracy (szczególnie tam, gdzie pracownicy narażeni są na silny hałas).
Angina ropna to potoczna nazwa ostrego zapalenia błony śluzowej gardła i migdałków. Wywołana jest zakażeniem bakteryjnym, za które odpowiedzialne są bakterie, tzw. paciorkowce (dlatego nazywana bywa też anginą bakteryjną lub paciorkowcową). Charakterystyczne objawy anginy ropnej, to silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, zaczerwienienie błony śluzowej gardła.
Ostre zapalenie gardła. W okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną przychodnie lekarskie zapełniają się pacjentami zgłaszającymi się z objawami ostrego zapalenia gardła. W zdecydowanej większości przypadków za powstanie infekcji odpowiadają wirusy, które zazwyczaj wywołują łagodny przebieg choroby. Zdarza się jednak, że stan zapalny spowodowany jest bakteriami (wówczas mamy do czynienia z anginą ropną). Dominującym objawem jest ból gardła. Chorują głównie dzieci i ludzie młodzi, ale problem może dotknąć osoby w każdym wieku.
Zapalenie zatok. W okresie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na różne infekcje, objawiające się katarem, gorączką i kaszlem. Czas ich trwania to zazwyczaj kilka dni. Jednak jeżeli katar utrzymuje się dłużej, może to oznaczać, że infekcja objęła zatoki przynosowe.