Audiometria tonalna to badanie słuchu, które umożliwia określenie progu słyszenia dźwięków – tym samym zdiagnozowanie rodzaju i stopnia ubytku słuchu. Diagnostykę w tym zakresie przeprowadza się w ramach badań przesiewowych, na zlecenie lekarza laryngologa (podejrzewającego zmiany chorobowe u pacjenta) lub lekarza medycyny pracy (szczególnie tam, gdzie pracownicy narażeni są na silny hałas).
Audiometria tonalna to badanie słuchu, które umożliwia określenie progu słyszenia dźwięków – tym samym zdiagnozowanie rodzaju i stopnia ubytku słuchu. Diagnostykę w tym zakresie przeprowadza się w ramach badań przesiewowych, na zlecenie lekarza laryngologa (podejrzewającego zmiany chorobowe u pacjenta) lub lekarza medycyny pracy (szczególnie tam, gdzie pracownicy narażeni są na silny hałas).
Badanie
Audiometria tonalna (określana też jako badanie PTA – ang. Pure Tone Audiometry) jest jednym z podstawowych sposobów badania słuchu. Polega na subiektywnej ocenie tego, co jest w stanie usłyszeć pacjent. Do badania wykorzystuje się audiometr – urządzenie, które wytwarza dźwięki o różnym natężeniu i częstotliwości. Zadaniem pacjenta jest zareagować na podawane dźwięki poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku urządzenia. Audiometria tonalna to badanie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne.
Audiometrię tonalną najczęściej wykonuje lekarz laryngolog, wykwalifikowana pielęgniarka, audiolog lub protetyk słuchu. Wcześniej instruuje się pacjenta, kiedy i jak ma sygnalizować usłyszenie dźwięku. Przed właściwym badaniem dodatkowo przeprowadza się próby – aby upewnić się, że procedura jest prawidłowo zrozumiana. To bardzo ważne, ponieważ od tego zależy powodzenie badania i precyzja uzyskanego wyniku.
Pacjentowi zakłada się na uszy słuchawki, a podpięty do nich generator wytwarza dźwięki o różnym natężeniu. Kiedy tylko pacjent usłyszy dźwięk, musi nacisnąć specjalny przycisk. Dla badającego stanowi to sygnał, że ma zmienić natężenie sygnału. Całość trwa około 15-30 minut.
Po wykonaniu badania audiometrycznego pacjenci otrzymują jego wynik w postaci specjalnego wydruku, tzw. audiogramu. Przedstawia on naniesione na siatce linie obrazujące ewentualne ubytku słuchu. Interpretacją wyników zajmuje się lekarz.
Dzięki audiometrii lekarz (specjalista laryngolog lub audiolog) może łatwiej zaplanować leczenie czy też dobrać optymalny aparat słuchowy. Również dla lekarza medycyny pracy wynik badania ma duże znaczenie – zwłaszcza wobec pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe w warunkach hałasu.
Czasem, aby zadbać o większą wiarygodność i precyzję badania, wykorzystuje się również słuchawkę kostną (umieszczaną za uchem).
Wskazania do badania audiometrii
Podstawowym wskazaniem terapeutycznym do skierowania pacjenta na audiometrię tonalną jest podejrzenie ubytku słuchu. Jednak audiometria tonalna zlecana jest także m.in. przy urazach głowy, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, schorzeniach mózgu (np. tętniakach i guzach), chorobach ucha, podejrzeniu uszkodzenia elementów ucha, nerwu ślimakowego bądź drogi słuchowej w mózgowiu.
Audiometria tonalna często wykonywana jest wobec pacjentów w podeszłym wieku, u których zmiany związane z nieuchronnym upływem czasu niejednokrotnie stwarzają problemy ze słyszeniem. Dzięki badaniu można dokładnie określić rodzaj i stopień ubytku, a tym samym dobrać odpowiedni aparat przywracający sprawność zmysłu słuchu.
Audiometria u dzieci
Ze względu na wymóg współpracy między lekarzem a pacjentem w czasie audiometrii, do badania kwalifikują się jedynie te dzieci, którym pozwala na to poziom ich rozwoju intelektualnego – dotyczy głównie zdolności zrozumienia metody i prawidłowej reakcji na emitowane dźwięki.
U najmłodszych dzieci oraz noworodków słuch bada się w inny sposób niż za pomocą audiometrii tonalnej. W przypadku noworodków możliwe jest to już w drugiej dobie życia.
Audiometria słowna
Badanie audiometryczne może mieć również postać tzw. audiometrii słownej (nazywanej również audiometrią mowy). Badanie to polega na powtarzaniu przez pacjenta usłyszanych głosek, sylab czy słów. Dzięki temu można rozpoznać różnego rodzaju problemy ze słuchem. Audiometria słowna jest najczęściej badaniem wykonywanym jako uzupełnienie audiometrii tonalnej. Dzięki niej można ocenić słyszenie i rozumienie mowy przez osobę badaną, czyli tzw. wydolność socjalną słuchu (zdolność komunikowania się w życiu codziennym).
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.