
Nawracające i przybierające na sile bóle migrenowe zmuszają chorych do poszukiwania odpowiednich metod leczenia. Jedną z nich jest – zyskująca coraz więcej zwolenników – terapia botoksem.
Przy bólach o słabym nasileniu stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych łagodzi objawy. Jednakże przy silnych bólach środki przeciwbólowe mogą nie wystarczyć. Rozwiązaniem coraz częściej okazuje się nowoczesna metoda leczenia migreny botoksem, czyli toksyną botulinową.
Czym jest migrena?
Migrena to silne bóle głowy, które mogą trwać nawet kilka godzin. Często towarzyszą im dodatkowo wymioty, nudności, nadwrażliwość na zapachy czy hałas. Długotrwałe i nawracające bóle migrenowe niekorzystnie wpływają na jakość życia, utrudniają lub wręcz uniemożliwiają pracę zawodową, uprawianie sportu czy kontakty towarzyskie.
Jak zakwalifikować się do zabiegu?
Przed zabiegiem konieczna jest wizyta kwalifikacyjna, w czasie której lekarz neurolog przeprowadzi wywiad, badanie fizykalne oraz ustali częstość, rodzaj i lokalizację bólu. Zwykle wskazaniem do leczenia toksyną botulinową są bóle głowy występujące przynajmniej 15 dni w miesiącu przez okres kilku miesięcy.
Jakie są przeciwwskazania do leczenie migreny botoksem?
Toksyny botulinowej nie należy podawać:
-
pacjentkom w ciąży lub karmiącym piersią,
-
osobom, u których występuje nadwrażliwość na składnik leku,
-
jeśli u chorego w miejscu podania toksyny występuje stan zapalny.
Dzienniczek migreny
Elementem kwalifikacji do leczenia oraz oceny jego postępów jest prowadzenie „dzienniczka migreny”. Umożliwia on monitorowanie natężenia, długości trwania i częstości występowania migrenowych bólów głowy.
Jak przebiega leczenie migreny botoksem?
Terapia polega na serii wstrzyknięć botoksu w mięśnie okolic szyi i głowy. Punkty podania są tak ustalone, by objąć głowę i zakończenia nerwowe, które przeniosą sygnał do źródła bólu. Pojedynczy zabieg trwa około 15 minut, a po jego zakończeniu można od razu wrócić do codziennej aktywności. Zabieg nie wymaga znieczulenia ani specjalnego przygotowania pacjenta (jedyne ograniczenie dotyczy zakazu spożywania alkoholu w tym dniu).
Pełny schemat leczenia to seria 3 zabiegów w odstępie 12 tygodni.
Jakie są korzyści z leczenia migreny botoksem?
Dobrze dobrana dawka botoksu sprawia, że efekt kuracji utrzymuje się przez 6-12 tygodni. Po zabiegu zmniejsza się częstość i natężenie bólu głowy, czasem nawet ustępuje on całkowicie. Zabieg pomaga w odstawieniu leków przeciwbólowych, które często przez chorujących na chroniczną migrenę są nadużywane. Efektem ubocznym zabiegu bywa również „wygładzenie” zmarszczek.
Leczenie jest skuteczne wobec ok. 70-80% chorych – dochodzi u nich do znacznego zmniejszenia natężenia i częstotliwości bólów głowy, a u połowy pacjentów do całkowitego ustąpienia bólu.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Toksyna botulinowa w wielu schorzeniach neurologicznych stosowana jest na świecie od kilkudziesięciu lat, a w leczeniu migreny przewlekłej od kilkunastu lat. Na podstawie tak długiego czasu stwierdzono, że w wykonaniu odpowiednio przeszkolonego lekarza jest to zabieg w pełni bezpieczny. Podkreślić należy, iż działanie toksyny botulinowej jest ograniczone do okolicy miejsca, do którego została podana i nie wpływa na czynność innych mięśni. Po 12 godzinach toksyna rozkłada się i znika z organizmu.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.