Krótkie wędzidełko jest – wrodzoną lub nabytą – nieprawidłowością w męskiej anatomii. Pojawia się, gdy cienki fałd tkanki biegnący od napletka do żołędzi jest na tyle krótki, że uniemożliwia odprowadzenie napletka. Powoduje to w sytuacjach intymnych dyskomfort, ból, a nawet krwawienie. Prowadzić może również do powstawania stanów zapalnych i związanych z tym powikłań.
Krótkie wędzidełko jest – wrodzoną lub nabytą – nieprawidłowością w męskiej anatomii. Pojawia się, gdy cienki fałd tkanki biegnący od napletka do żołędzi jest na tyle krótki, że uniemożliwia odprowadzenie napletka. Powoduje to w sytuacjach intymnych dyskomfort, ból, a nawet krwawienie. Prowadzić może również do powstawania stanów zapalnych i związanych z tym powikłań.
Wędzidełko
…to cienki kawałek tkanki, który łączy żołądź penisa z napletkiem. Ten niewielki fragment męskiego ciała może niestety sprawić ogromne problemy. Wędzidełko odpowiada za podtrzymywanie napletka, a w trakcie stosunku seksualnego, za jego swobodne zsuwanie. Dzięki niemu współżycie jest bezbolesne i trwa satysfakcjonująco długo. Zwykle rozmiar wędzidełka pozwala mężczyźnie na całkowite i swobodne odciągniecie napletka z żołędzi. Zdarza się jednak, że jest ono zbyt krótkie – wtedy podczas odciągania napletka pojawia się dyskomfort, a nawet ból. Czasem krótkie wędzidełko powoduje również skrzywienie prącia.
Wskazania do zabiegu
Na szczęście mijają już czasy, gdy panowie dotknięci tą bolesną, trwającą latami przypadłością krępowali się przyznać do schorzenia lub nie wiedzieli, że możliwe jest jego usunięcie – i to w zaledwie kilkadziesiąt minut. Obecnie do gabinetu urologów coraz częściej zgłaszają się mężczyźni w pełni świadomi, że problem wymaga rozwiązania, podobnie jak każdy inny problem zdrowotny.
Oczywistym wskazaniem do zabiegu krótkiego wędzidełka są negatywne efekty tego stanu – m.in. ból w trakcie współżycia, przedwczesny wytrysk, a zwłaszcza urazowe naderwanie.
Niestety krótkie wędzidełko czasem pociąga za sobą również długofalowe konsekwencje. Ponieważ utrudnia przestrzeganie zasad higieny, zwiększa się ryzyko stanów zapalnych i związanych z nimi powikłań.
Problem ma również swój aspekt psychologiczny. Ból i naderwanie tkanek podczas aktywności seksualnej bywa źródłem frustracji oraz lęku przed kolejnym zbliżeniem. Krótkie wędzidełko może także utrudniać kontrolę podniecenia i przyczyniać się do przedwczesnego wytrysku.
Przebieg zabiegu
Zabieg korekty wędzidełka jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Polega na chirurgicznym wydłużeniu wędzidełka, czyli wykonaniu plastycznego nacięcia i odpowiednim zszyciu osłonek. Założone szwy są rozpuszczalne – nie trzeba więc ich zdejmować („znikają” samoistnie).
Zabieg trwa krótko, od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a po jego wykonaniu pacjent wraca do domu i codziennej aktywności.
Podcięcie wędzidełka może być wykonane u mężczyzn w każdym wieku.
Zalecenia po zabiegu
Jeśli pacjent przyjechał na zabieg samochodem, powinien sobie zapewnić towarzystwo osoby, która po wyjściu z gabinetu urologa bezpiecznie odwiezie go do domu. Trzeba bowiem pamiętać, że do momentu ustania działania środka znieczulającego prowadzenie pojazdu jest ryzykowne i zdecydowanie odradzane.
Wskazane jest noszenie opatrunku po zabiegu, a także odpowiednia higiena miejsc intymnych – zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy jednak uważać, by nie moczyć ran ani opatrunków.
Ograniczenia odnośnie do codziennej aktywności są minimalne. W przypadku pracy biurowej, pacjent zwykle może wrócić do niej natychmiast, ewentualnie po krótkiej 2-3 dniowej rekonwalescencji. Jedynie powrót do pracy fizycznej może wymagać kilkudniowej przerwy – kwestia ta jednak zawsze jest indywidualnie określana przez lekarza prowadzącego. Ważne jest, aby w pierwszych dniach po zabiegu unikać nadmiernego wysiłku, szczególnie dźwigania. Panowie korzystający z siłowni będą musieli „odpocząć” od ćwiczeń fizycznych ok. 3 tygodnie. Podobnie jest z kwestią stosunków płciowych – tutaj także należy się wstrzymać do czasu całkowitego zagojenia ran, czyli ok. 3-4 tygodnie.
Efekty zabiegu
Po zagojeniu ustępują wcześniejsze opisane wyżej dolegliwości. Możliwe jest swobodne odprowadzanie napletka, przestrzeganie zasad higieny intymnej i satysfakcjonujące zbliżenia seksualne – bez bólu, dyskomfortu i ryzyka zerwania wędzidełka. Oprócz względów stricte medycznych, nie bez znaczenia jest również fakt, iż zabieg daje bardzo dobre efekty estetyczne.
Zabieg wykonują urolodzy CM Medhouse.
Z ofertą zabiegów wykonywanych w CM Medhouse możesz zapoznać się TUTAJ.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.