Przewlekłe, nawracające zapalenia pęcherza oraz inne infekcje układu moczowego stanowią poważny problem dla wielu ludzi. W zdecydowanej większości przypadków dotyka on kobiet i występuje w każdym okresie życia, również u dzieci.W skrajnym przypadku może prowadzić nawet do zagrażającej życiu urosepsy. Jedną z form terapii są tzw. wlewki urologiczne (dopęcherzowe). Pomagają one odbudować – uszkodzoną na skutek kolejnych zapaleń – warstwę wyścielającą pęcherz od środka i chroniącą przed przenikaniem do jego ścian szkodliwych substancji. Terapia skutecznie redukuje objawy chorobowe oraz częstość nawrotów infekcji.
Przewlekłe, nawracające zapalenia pęcherza oraz inne infekcje układu moczowego stanowią poważny problem dla wielu ludzi. W zdecydowanej większości przypadków dotyka on kobiet i występuje w każdym okresie życia, również u dzieci. W skrajnym przypadku może prowadzić nawet do zagrażającej życiu urosepsy. Metody leczenia tej uciążliwej i groźnej przypadłości zależą oczywiście od oceny lekarza prowadzącego. Jedną z form terapii są tzw. wlewki urologiczne (dopęcherzowe). Pomagają one odbudować – uszkodzoną na skutek kolejnych zapaleń – warstwę wyścielającą pęcherz od środka i chroniącą przed przenikaniem do jego ścian szkodliwych substancji. Terapia skutecznie redukuje objawy chorobowe oraz częstość nawrotów infekcji.
Wlewy dopęcherzowe
…to jedna z metod terapii przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego.
Wlewka wykorzystuje preparat, który zawiera specjalne połączenie składników (kwas hialuronowy i siarczan chondroityny) niezbędnych przy odbudowie warstwy stanowiącej naturalną barierę ochronną pęcherza moczowego. Warstwa ta (nazywana GAG) uniemożliwia wnikanie szkodliwych substancji do ściany pęcherza – dlatego tak ważne jest utrzymanie jej integralności. Uszkodzenia powstające w warstwie GAG mogą prowadzić do nawracających, przewlekłych stanów zapalnych pęcherza moczowego. Wlewka urologiczna przywraca jej funkcje ochronne, a tym samym zapobiega kolejnym zakażeniom oraz wystąpieniu uciążliwych objawów – jak krwiomocz, bóle podbrzusza, parcia naglące czy nietrzymanie moczu.
Wskazania
O podaniu wlewki dopęcherzowej decyduje lekarz. Stosuje się ją najczęściej u chorych z nawracającymi zakażeniami układu moczowego. Wskazaniem do leczenia bywają też zapalenia pęcherza moczowego lub ryzyko wywiązania się takiego stanu – na przykład w trakcie radioterapii.
Zabieg
Wlewki urologiczne (dopęcherzowe) podawane są w warunkach ambulatoryjnych. Cykl leczenia obejmuje 7 dawek leku. Podaje się go w odstępach określonych przez lekarza prowadzącego (jedno lub dwutygodniowych – w zależności od fazy leczenia).
Przed rozpoczęciem leczenia niezbędna jest konsultacja ze specjalistą urologiem. Lekarz dokona oceny rozwoju choroby, przeanalizuje możliwe do zastosowania opcje leczenia i określi wskazania do zastosowania terapii dopęcherzowej.
Zabieg nie wymaga szczególnych przygotowań. Ważne jednak jest, by pacjent ograniczył przyjmowanie płynów na 2-3 godziny przed zabiegiem oraz zadbał, by pęcherz moczowy był pusty.
Przystępując do zabiegu, urolog dezynfekuje i znieczula ujście cewki moczowej. Następnie wprowadza do pęcherza moczowego cienki cewnik (ok. 3 mm średnicy), przez który podaje wlewkę. Po zakończeniu zabiegu cewnik jest usuwany.
Podanie leku jest całkowicie bezpieczne – ewentualne powikłania po zabiegu pojawiają się rzadko i zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku godzin.
Zabieg podania leku jest bezbolesny i wiąże się z niewielkim dyskomfortem.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.