
Kardiolog to specjalista zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób serca oraz układu krążenia. Dotyczy to w szczególności diagnozy nabytych i wrodzonych chorób serca oraz naczyń krwionośnych, określenia właściwych sposobów leczenia, a także kontroli stanu zdrowia pacjentów, którzy zmagają się z dolegliwościami kardiologicznymi.
Jakie choroby leczy kardiolog?
- Choroba niedokrwienna serca
- Miażdżyca
- Nadciśnienie tętnicze
- Zapalenie mięśnia sercowego
- Niewydolność serca
- Zawał mięśnia sercowego
- Arytmia
- Wady serca
Kardiolog – jakie badania może zlecić?
Dla zweryfikowania wstępnej diagnozy kardiolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań kardiologicznych, np.:
EKG, czyli elektrokardiografia (zapis aktywności serca zarejestrowany przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej).
Próba wysiłkowa, czyli badanie wysiłkowe EKG (to zwykle monitorowany marsz na bieżni, który pozwala ocenić zmiany w sercu zachodzące podczas wysiłku).
EKG metodą Holtera (całodobowe badanie EKG, wykonywane przy pomocy niewielkiego aparatu przytwierdzanego do paska w talii pacjenta). CZYTAJ WIĘCEJ…
Holter ciśnieniowy (całodobowy pomiar ciśnienia tętniczego krwi i zachodzących w nim zmian).
Echo serca (echokardiografia – badanie, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe).
RTG klatki piersiowej (prześwietlenie okolic serca).
Tomografia komputerowa TK, rezonans magnetyczny MRI.
Kardiolog – najczęstsze zabiegi i metody leczenia
Leczenie kardiologiczne zależy od konkretnych schorzeń oraz indywidualnych cech pacjenta. Czasami konieczne jest poddanie się zabiegowi lub operacji kardiologicznej, by przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Należą do niech m.in.:
kardiowersja – zabieg polegający na wprowadzeniu do ciała pacjenta elektrod i wyzwoleniu impulsu elektrycznego, by przywrócić prawidłowy rytm serca;
angioplastyka wieńcowa, inaczej balonikowanie – poszerzenie zwężonych tętnic za pomocą specjalnych baloników;
wszczepienie rozrusznika serca – zabieg, podczas którego wszczepia się pacjentowi niewielkie urządzone stymulujące pracę serca;
wszczepienie by-passów – operacja na otwartym sercu, która ma umożliwić przepływ krwi z aorty do zwężonych tętnic wieńcowych dzięki utworzeniu swego rodzaju „obwodnic” uformowanych z żył pacjenta.
Schorzenia kardiologiczne zwykle mają charakter przewlekły, stąd konieczne jest regularne przyjmowanie leków i systematyczne kontrolne wizyty u kardiologa.
Wizyta w poradni kardiologicznej – wskazania
Odnośnie do problemów kardiologicznych, zgłoszenie się do lekarza może być konieczne w przypadku wystąpienia takich symptomów, jak:
nawracający ból, pieczenie lub wrażenie ucisku w klatce piersiowej;
powtarzające się uczucie „uderzenia krwi do głowy”;
omdlenia i zasłabnięcia;
duszności (także po wysiłku fizycznym – jeśli ich natężenie wydaje się niepokojące);
odczuwalne zmiany w rytmie serca.
Lekarze zwracają uwagę, że w wielu przypadkach pacjenci zgłaszają się na wizytę do kardiologa zbyt późno, gdy dolegliwości są już zbyt zaawansowane.
Wizyta u kardiologa – jak się przygotować?
Zgłaszając się do kardiologa – zwłaszcza na pierwszą wizytę – warto mieć przy sobie dotychczasową dokumentację medyczną, w tym:
wyniki wszelkich badań – kardiologicznych (np. EKG) oraz zlecanych w ostatnim czasie przez specjalistów, pod których opieką pozostajemy, np. USG jamy brzusznej, prześwietlenie klatki piersiowej, spirometria;
dokumentacja przebiegu i leczenia chorób przewlekłych, z którymi się zmagamy;
lista przyjmowanych leków (wraz z ich dawkami);
ew. wypis ze szpitala i/lub dokumentacja z pobytu w sanatorium.