
Choroby skóry głowy – takie jak łupież, łojotok czy łuszczyca – mogą być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją lub stanami zapalnymi. Wszelkie niepokojące objawy, jak łuszczenie, świąd czy pojawiające się zaczerwienienia skóry, powinny być skonsultowane ze specjalistą dermatologiem. Wczesna interwencja medyczna pozwala zatrzymać i odwrócić zmiany chorobowe, przywracając skórze zdrowie oraz atrakcyjny wygląd.
Choroby skóry głowy – takie jak łupież, łojotok czy łuszczyca – mogą być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją lub stanami zapalnymi. Wszelkie niepokojące objawy, jak łuszczenie, świąd czy pojawiające się zaczerwienienia skóry, powinny być skonsultowane ze specjalistą dermatologiem. Wczesna interwencja medyczna pozwala zatrzymać i odwrócić zmiany chorobowe, przywracając skórze zdrowie oraz atrakcyjny wygląd.
Łupież
…występować może w różnych postaciach – najczęściej jako suchy lub tłusty.
Łupież suchy objawia się w postaci białych płatków zrogowaciałego naskórka. Płatki są suche, lekkie, osypują się z głowy samoistnie lub podczas czesania włosów. Częstą przyczyną bywa przesuszona skóra, odwodnienie organizmu, podrażnienia przez środki chemiczne, niewłaściwa pielęgnacja głowy.
Łupież tłusty przebiega zwykle łącznie z łojotokiem. Charakterystycznym objawem są w tym przypadku żółte, trudne do usunięcia łuski, które mocno przylegają do skóry i włosów. Podobnie, jak w przypadku łojotoku (oba problemy są ze sobą powiązane), skłonność do łupieżu tłustego bywa uwarunkowana genetycznie, a objawy może nasilać stres oraz niezdrowy tryb życia. Nieleczony łupież tłusty może przerodzić się w łojotokowe zapalenie skóry głowy. W przypadku intensywnego łupieżu należy stosować – najlepiej po konsultacji z dermatologiem – przeciwłupieżowy lotion, czyli płynny preparat do pielęgnacji skóry o działaniu bakteriobójczym.
Łojotok
Łojotok to wzmożone wydzielanie na powierzchnię skóry łoju przez produkujące go gruczoły. Skóra staje się wtedy tłusta i lśniąca. Zablokowanie ujść gruczołów łojowych powoduje powstawanie nieestetycznych zaskórników, potocznie nazwanych wągrami.
Skłonność do łojotoku bywa cechą genetyczną, ale jego wystąpienie zależy od wpływu różnych czynników – stresu, zaburzeń przemiany materii, niedoboru witamin itd. Spore znaczenie w powstawaniu problemu odgrywają także hormony płciowe – dlatego łojotok jest szczególnie nasilony w okresie „burzy hormonalnej” pokwitania i przekwitania.
Zalecane przez lekarza preparaty należy stosować do momentu wygaszenia objawów choroby. Po ich ustąpieniu można ograniczyć stosowanie preparatów, ewentualnie prewencyjnie używać je z mniejszą częstotliwością. Podobnie, jak w przypadku innych chorób, leczenie „na własną rękę” jest co najmniej ryzykowne i postępowanie lepiej konsultować z odpowiednim specjalistą.
Łuszczyca
To choroba przewlekła i nawrotowa. Jeżeli występuje na skórze głowy, najczęściej zajęta jest potylica, okolice uszu oraz miejsce, gdzie „goła” skóra przechodzi w część owłosioną. Pojawia się na niej widoczny stan zapalny (rumień), któremu zwykle towarzyszy uporczywy świąd, wywołujący impuls drapania głowy. Zmianom towarzyszy łuszczenie skóry (stąd nazwa choroby), czasem wypadanie włosów .
Niezbędne przy łuszczycy jest skonsultowanie się z dermatologiem i wdrożenie odpowiedniej kuracji – dostosowanej do indywidualnego przypadku. Czas trwania leczenia (zwykle kilka-kilkanaście tygodni) zależy od tego, w jakim tempie objawy ustępują. Kurację rozpoczyna się od dokładnego oczyszczania skóry, pozwalającego na zmiękczenie i usunięcie łuski. Stosuje się do tego specjalne szampony lub mieszaninę odpowiednio dobranych olei o właściwościach leczniczych. Kolejnym etapem jest nałożenie na skórę głowy preparatu przeciwdziałającego powstawaniu łuski i łagodzącego stan zapalny.
Skórę głowy powinno się myć wtedy, kiedy – ze względów higienicznych – zachodzi taka potrzeba. Warunkiem jest jednak używanie odpowiednich, zalecanych przez dermatologa preparatów. Lotiony przeciw powstawaniu łuski, przeciwświądowe, łagodzące stan zapalny stosuje się po myciu, również na noc (jeśli tak zaleci lekarz).
Niewskazane jest w trakcie leczenia nakładanie na skórę głowy masek, odżywek lub produktów do stylizacji.
Łuszczycy nie wolno lekceważyć! Jest to przewlekła choroba zapalna, mogąca „przemieszczać się” po organizmie, zajmować np. stawy i prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia schorzeń innych układów.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.