Kontrolę nad prawidłowym przebiegiem ciąży, stanem matki i dziecka zapewniają regularne wizyty u ginekologa, położnej, a także badania, które pozwalają określić, czy coś nie zagraża ich zdrowiu. Zazwyczaj jest to USG, rutynowe badania laboratoryjne: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, poziom glukozy. Wśród zlecanych badań jest również kardiotokografia – w skrócie KTG.
Kontrolę nad prawidłowym przebiegiem ciąży, stanem matki i dziecka zapewniają regularne wizyty u ginekologa, położnej, a także badania, które pozwalają określić, czy coś nie zagraża ich zdrowiu. Zazwyczaj jest to USG, rutynowe badania laboratoryjne: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, poziom glukozy. Wśród zlecanych badań jest również kardiotokografia – w skrócie KTG.
To bezinwazyjne i bezbolesne badanie dostarczyć może wielu niezbędnych informacji o przebiegu ciąży. Pozwala kontrolować stan dziecka i pojawiające się skurcze macicy, a także wzajemną zależność obu tych parametrów. Dzięki zapisowi kardiotokograficznemu lekarz oraz położna mogą ocenić, czy poród przebiega prawidłowo.
Skomplikowana nazwa (kardiotokografia) wynika stąd, iż stanowi ona językową zbitkę pojęć, stanowiących dwa aspekty badania – czyli kardiografii i tokografii. Kardiografia polega na rejestracji akcji skurczowo-rozkurczowej serca płodu. Tokografia jest natomiast rejestracją czynności skurczowej macicy (odbywa się poprzez czujnik umieszczany na brzuchu ciężarnej).
Przebieg badania KTG
Badanie trwa zazwyczaj około 20-30 minut – choć czas ten może się wydłużyć nawet do godziny. Aparat KTG wyposażony jest w monitor oraz podłączone do urządzenia elastyczne pasy z wbudowanymi czujnikami. Funkcja każdego z nich jest odmienna – jeden (z głowicą kardiograficzną) rejestruje pracę serca dziecka, drugi (z głowicą tokograficzną) mierzy czas i siłę skurczów macicy.
Do KTG nie trzeba się przygotowywać w jakiś szczególny sposób. Zaleca się co najwyżej zjedzenie pełnowartościowego posiłku przed planowanym badaniem – ponieważ głód matki może przyczynić się do błędnego pomiaru.
Wskazania do kardiotokografii
Celem badania KTG jest monitorowanie zdrowia dziecka i matki oraz podejmowanie działań, kiedy bywa ono zagrożone. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, KTG wykonuje się zwykle pod koniec ciąży oraz w trakcie porodu. Jednak można też wcześniej – zwłaszcza, gdy kobieta odczuwa różnego rodzaju dolegliwości związane z ciążą, doznała urazu brzucha lub cierpi na choroby stwarzające potencjalne zagrożenie dla przebiegu ciąży (np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek). W takich przypadkach KTG bywa nawet wielokrotnie powtarzane i wykonywane regularnie. To samo dotyczy sytuacji, gdy u dziecka stwierdzono wady serca.
Wskazaniem do wykonania KTG bywa – trwający długo lub często powtarzający się – ból brzucha u kobiety ciężarnej lub też krwawienie z pochwy.
Badanie to jest również przydatne w przypadku przenoszonej ciąży oraz hipotrofii płodu.
Wyniki badania KTG
Dzięki KTG położna i lekarz ginekolog mogą ocenić czy płód jest dotleniony oraz czy nie doszło do niewydolności łożyska. Badanie pozwala również sprawdzić, w jakim tempie oraz rytmie pracuje serce dziecka. Oczywiście odstępstwa od normy w tym przypadku nie oznaczają automatycznie problemów, gdyż na ilość uderzeń serca wpływa bardzo wiele czynników. Niemniej zbyt mała ilość uderzeń może świadczyć o niedotlenieniu, a zbyt duża o zakażeniu wewnątrzmacicznym.
Badanie KTG można wykonać w przychodni CM Medhouse.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.