Lekarz może wykonać badanie USG ginekologiczne, jeśli przypuszcza, że pacjentka ma zmiany chorobowe lub wady rozwojowe narządów rodnych. Badanie może wykryć szereg nieprawidłowości – np. guzy jajnika, mięśniaki, zwyrodnienia szyjki macicy. USG ginekologiczne robi się także w ciąży, by ocenić m.in. stan płodu.
Przebieg badania
USG ginekologiczne jest badaniem bezbolesnym. Trwa zwykle kilka minut, a lekarz od razu może ocenić ewentualne zmiany. Jest to badanie całkowicie bezpieczne i można je wykonywać wielokrotnie bez szkody dla pacjentki. Nie emituje ono żadnych niebezpiecznych fal, a aparat nie podrażnia narządów wewnętrznych.
USG ginekologiczne nie wymaga specjalnych przygotowań – należy je potraktować jak rutynową wizytę u ginekologa.
USG ginekologiczne w ciąży
USG ginekologiczne (położnicze badanie ultrasonograficzne) robi się w ciąży, by ocenić narządy rodne matki oraz stan płodu. Należy do standardowych badań prenatalnych – czyli takich, które wykonuje się w celu przebadania płodu. Takie badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem powikłań – zarówno u matki, jak i dziecka.
Pierwsze badanie USG jest przeprowadzane między 7. a 8. tygodniem ciąży. Ilość badań zależy od tego, czy ciąża przebiega prawidłowo. W niezagrożonej, prawidłowo rozwijającej się ciąży zwykle wystarczą 3-4 badania ultrasonograficzne, ale decyzja w tej sprawie należy do matki oraz lekarza prowadzącego ciążę.
Badanie pozwala na określenie wielu parametrów służących ocenie zdrowia dziecka, takich, jak: położenie płodu, jego dokładny wiek, masa, budowa, czynność serca. Badanie USG pozwala również określić np. ułożenie łożyska, a także objętość płynu owodniowego.
W przypadku podejrzenia lub stwierdzenia patologii ciąży, USG ginekologiczne robi się częściej niż „standardowe” 3-4 razy. W takich sytuacjach badanie wykonuje się na przykład, by:
potwierdzić lub wykluczyć ciążę pozamaciczną
odnaleźć przyczynę bólu w okolicach narządów płciowych
ocenić stan narządów rodnych (wykryć ewentualne zmiany lub nieprawidłowości w budowie)
ocenić budowę płodu
wykryć ewentualne wady płodu i zdobyć informacje potrzebne do jego leczenia.
Aby badanie USG nie służyło jedynie zaspokojeniu ciekawości rodziców, powinno być wykonywane na odpowiednim sprzęcie, a przede wszystkim przez lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie. Jego wiedza i umiejętności są zdecydowanie istotniejsze od samego sprzętu.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.