
Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą. U podłoża napadów astmy leżą mechanizmy zapalne, reakcja alergiczna na kontakt z niektórymi substancjami oraz nadreaktywność oskrzeli. Dolegliwość ta powoduje znacznie ograniczoną wydolność dróg oddechowych i nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Charakterystycznym objawem astmy jest świszczący oddech, duszności oraz uciążliwy kaszel.
Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą. U podłoża napadów astmy leżą mechanizmy zapalne, reakcja alergiczna na kontakt z niektórymi substancjami oraz nadreaktywność oskrzeli. Dolegliwość ta powoduje znacznie ograniczoną wydolność dróg oddechowych i nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Charakterystycznym objawem astmy jest świszczący oddech, duszności oraz uciążliwy kaszel.
Objawy astmy oskrzelowej
W astmie oskrzelowej mogą pojawić się świsty słyszalne przy oddychaniu, kaszel, ucisk w klatce piersiowej. Astmatycy skarżą się na nagłe napady duszności, które ustępują po podaniu leków i mogą kończyć się odpluwaniem wydzieliny.
Osoby z objawami astmy powinny zgłosić się do lekarza alergologa.
Przyczyny
Przyczyny astmy oskrzelowej obejmują zwykle zespół wielu czynników. Niektórzy pacjenci mają predyspozycje genetyczne, które przyczyniają się do rozwoju choroby. U innych astma oskrzelowa wywoływana jest (lub nasilana) czynnikami środowiskowymi – takimi jak alergeny, zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy, kurz czy roztocza. Alergenem mogą być również w tym przypadku pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, leki, niektóre produkty spożywcze. Ataki astmy nasilają się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie czynniki alergiczne – nie znajdując drogi ujścia – zagęszczają się w powietrzu.
Astma ciężka
Chorzy na astmę oskrzelową mogą normalnie funkcjonować – pod warunkiem przyjmowania leków. Jednak w przypadku tzw. astmy ciężkiej pacjenci dostają duszności o takim nasileniu, że nie są w stanie pracować, spotykać się ze znajomymi, wykonywać czynności domowych. Ten rodzaj dolegliwości wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem.
Niestosowanie się do zaleceń lekarza to najczęstsza przyczyna problemów z kontrolą astmy. Dotyczy to głównie niezgodnego z zaleceniami przyjmowania leków – np. niewłaściwe dawki, nieregularne przyjmowanie, zła technika inhalacji. Niestety, większość chorych na astmę popełnia błędy w czasie inhalacji leków w postaci wziewnej. Żeby lek taki był skuteczny, musi dotrzeć do oskrzeli, a do tego konieczna jest poprawna technika inhalacji. Tymczasem wielu chorych na astmę (badania pokazują, że nawet większość z nich) popełnia błędy podczas inhalacji.
Jak postępować w przypadku napadu astmy oskrzelowej
Napadowy skurcz oskrzeli sprawia, że nie możemy swobodnie oddychać. Co należy robić w takiej sytuacji?
Jak najszybciej podać lek szybko rozkurczający oskrzela, który przywróci swobodę w oddychaniu (dlatego lek taki należy zawsze nosić przy sobie).
Zachować pozycję stojącą lub siedzącą (pozycja leżąca znacznie utrudnia oddychanie).
Jeżeli mimo podania – nawet dwukrotnie – preparatów rozkurczających oskrzela, napadowy skurcz oskrzeli nie mija, konieczne może być wezwanie karetki pogotowia.
Leczenie i łagodzenie objawów astmy oskrzelowej
Wczesne rozpoznanie astmy i dobranie odpowiedniego leczenia pozwala normalnie funkcjonować. Chory prowadzi aktywne życie, nie ma objawów, może pracować i uczyć się itd.
Leczenie może być prowadzone przez alergologa. Specjalista dodatkowo zleci wykonanie testów alergicznych – skórnych lub wziewnych – aby określić, jakie czynniki wywołują niepożądane reakcje. Jeśli nie zostanie wykryte alergiczne podłoże astmy, pacjent może zostać skierowany do pulmonologa (lekarza, którego specjalnością są choroby układu oddechowego).
regularne leczenie alergii
unikanie nadmiernej wilgotności, likwidowanie zawilgocenia i zagrzybienia mieszkania, częste wietrzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń, w których się przebywa (np. biura)
unikanie dymu papierosowego, a zwłaszcza – w przypadku palaczy – rzucenie nałogu tytoniowego (nikotyna i inne związki chemiczne zawarte w dymie tytoniowym sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych oraz drażnią błonę śluzową oskrzeli)
unikanie lub ograniczenie kontaktu z substancjami, które drażnią drogi oddechowe, wyzwalającymi bądź nasilającymi napady duszności – dotyczy to również roślin, których zapach lub pyłki mogą wyzwalać napady duszności astmatycznej
utrzymywanie organizmu w dobrej kondycji fizycznej – spacery na świeżym powietrzu, uprawianiu sportu itp.
unikanie aktywności na zewnątrz w dni, kiedy poziom zanieczyszczeń powietrza jest wysoki – zwłaszcza ćwiczeń fizycznych, które zwiększając wentylację i tym samym zwiększają całkowitą dawkę wdychanych zanieczyszczeń.
CZYTAJ TAKŻE:
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.