Rezonans magnetyczny (w skrócie RM lub MRI) jest jedną z technik diagnostyki obrazowej stosowanej w medycynie. Umożliwia w sposób nieinwazyjny badanie wewnętrznych struktur organizmu (kości, tkanek miękkich, mózgu, serca, naczyń krwionośnych).
Przebieg badania
RM zaczyna się od położenia osoby badanej na ruchomym stole, który następnie wsuwany jest do przypominającej tunel maszyny – skanera MRI. Aparat wytwarza pole magnetyczne i wykorzystuje fale radiowe, które przenikając przez organizm pozwalają zobrazować interesujące nas struktury.
W niektórych sytuacjach w trakcie badania podawany jest kontrast – w takim przypadku pacjentowi wcześniej zakłada się wenflon.
Co po badaniu?
Po wykonaniu badania pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć. Jedynie w przypadku użycia kontrastu należy zostać przez 30 minut na terenie placówki.
Po badaniu pacjent dostaje płytę CD z obrazowaniem, natomiast na opis czeka się do 10 dni roboczych.
Czy RM jest bezpieczny?
Pole magnetyczne oraz fale radiowe wykorzystywane w tym badaniu są nieszkodliwe dla organizmu człowieka, a samo badanie jest bezbolesne.
Czas badania w zależności od jego rodzaju wynosi 20-60 minut.
Nad pacjentem przez cały czas czuwa personel medyczny i ma z nim stały kontakt.
Zastosowanie rezonansu magnetycznego
Rezonans magnetyczny pozwala określić, w jakim stanie znajdują się narządy wewnętrzne. RM określa zmiany chorobowe m.in. w układzie mięśniowym, szkieletowym czy krwionośnym. Pozwala także na zdiagnozowanie chorób ośrodkowego układu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane, nowotwory, choroba Alzheimera, zaburzenia neurologiczne).
Przeciwwskazania
Personel medyczny przeprowadzający badanie MRI musi być poinformowany o ewentualnych metalicznych przedmiotach w organizmie – np. implantach ortopedycznych czy metalowych protezach dentystycznych. Przy klasyfikacji pacjenta do rezonansu magnetycznego bierze się pod uwagę przede wszystkim to, z jakiego materiału wykonany jest implant.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania MR jest obecność rozrusznika serca, pomp do podawania leków, implantów ślimakowych, neurostymulatorów lub innych wszczepionych urządzeń elektronicznych,
Przeciwwskazaniem względnym jest obecność sztucznych zastawek serca, klipsów naczyniowych, oraz metalowych implantów ortopedycznych: sztucznych stawów, drutów, śrub i stabilizatorów, aparatów ortodontycznych , wkładek wewnątrzmacicznych – w tych przypadkach wymagane jest dostarczenie dokumentacji, dotyczącej leczenia operacyjnego, zawierającej informacje na temat typu zastosowanego implantu oraz materiału z jakiego został wykonany.
Podkreślić należy, iż o tym, czy rezonans magnetyczny może być u danego pacjenta wykonany, decyduje personel medyczny.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.