Reumatyzm to określenie stosowane potocznie, dotyczące szerokiej grupy schorzeń, obejmującej choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Zwykle uważany jest za dolegliwość osób starszych, jednak nierzadko na reumatyzm cierpią również osoby młode, niezależnie od płci.
Czym jest reumatyzm
Reumatyzm nie określa konkretnej choroby – to raczej termin używany do opisywania wielu chorób stawów charakteryzujących się przewlekłym, nawracającym bólem i zaburzeniami ruchomości w różnych stawach ciała. Problem może obejmować pojedyncze stawy lub wiele z nich. Dolegliwości są często na tyle dotkliwe, że chorzy przy nasileniu objawów reumatyzmu nie mogą normalnie funkcjonować.
Objawy reumatyzmu często nasilają się i ustępują okresowo.
Oprócz bólu reumatycznego w zaatakowanych miejscach mogą pojawić się obrzęk i zaczerwienienie. Przy niektórych chorobach reumatycznych dochodzi do trwałej deformacji zaatakowanych miejsc.
Dolegliwości reumatyczne sprawiają, że osoby, których dotykają często również tracą apetyt, mają problemy z zasypianiem, występują u nich bóle mięśniowe i stany podgorączkowe.
Diagnostyka reumatyzmu
jest dosyć złożona i wymaga konsultacji z lekarzem reumatologiem. Pomocne i często zalecane badania w tym przypadku to badania laboratoryjne moczu i krwi, badania immunologiczne, RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.
Jakie są przyczyny reumatyzmu
Na pojawienie się i rozwój reumatyzmu mogą wpływać zarówno czynniki zewnętrze, środowiskowe, jak i genetyczne (reumatyzm może być także dziedziczny). Jedną z istotnych przyczyn chorób reumatycznych stanowią nieprawidłowe reakcje autoimmunologiczne organizmu. Bóle reumatyczne kończyn mogą być także uzależnione od pogody.
Leczenie reumatyzmu
Nawet jeśli reumatyzm spowodował nieodwracalne zmiany w organizmie, warto robić wszystko, by choroba nie postępowała i wróciła dawna sprawność. Zmiany degeneracyjne w stawach można spowolnić i leczyć je objawowo.
Leczenie osób chorujących na schorzenia reumatyczne to kompleksowy program łączący farmakologię, dietę i rehabilitację.
O leczeniu oczywiście decyduje lekarz, a konkretne postępowanie zależy od tego, na jaką dokładnie jednostkę chorobową cierpi pacjent.
Przydatna w leczeniu bądź łagodzeniu objawów reumatyzmu jest fizjoterapia, dzięki której można powstrzymać postęp choroby, a nawet przywrócić pewne funkcje ruchowe uszkodzonych stawów. Na liście proponowanych zabiegów może znaleźć się:
Kinezyterapia – ćwiczenia mające za zadanie polepszyć funkcjonowanie chorych stawów.
Masaż klasyczny – niweluje napięcie i sztywność mięśni, poprawia ukrwienie tkanek.
Masaż wodny – wybrane okolice ciała polewane są dosyć silnym strumieniem wody.
Zabiegi borowinowe (zwykle stosowane w uzdrowiskach), w trakcie których ciało okładane jest torfem.
Termoterapia – powoduje przekrwienie tkanek, a w konsekwencji złagodzenie bólu i rozluźnienie mięśni.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.