Pobranie krwi do badań nawet dla dorosłych bywa stresujące, a tym bardziej dla małych dzieci. Wystarczy jednak przestrzegać kilku prostych zasad, by dyskomfort u dziecka zmniejszyć, a wizyta w punkcie pobrań nie była obarczona nadmiernym lękiem. O tym, jak przygotować malucha do pobrania krwi radzą pielęgniarki CM Medhouse.
Pobranie próbki krwi do badań laboratoryjnych jest bardzo stresujące nie tylko dla dziecka i rodziców, ale też specjalisty. Stres ten potęguję się, jeśli pomimo prób nie można się wkłuć, albo krew nie wypływa w odpowiedniej ilości. Rodzice często denerwują się i mogą mieć wrażenie, że wynika to z niekompetencji osoby pobierającej. Tymczasem pobranie krwi u dziecka jest trudne ze względu na to, że naczynia krwionośne są niewielkie, często ledwo widoczne, a dziecko raczej nie jest spokojne podczas badania.
Nawodnienie
Jedną z najczęstszych przyczyn nieudanego pobrania próbki krwi z naczynia żylnego, jest brak odpowiedniego nawodnienia. Wówczas krew jest mocno zagęszczona, co bardzo utrudnia jej pobranie. Dlatego na pół godziny przed pobraniem warto napoić dziecko wodą. Maluch nadal będzie na czczo, a pobranie będzie dużo prostsze – radzi personel pielęgniarski Centrum Medycznego Medhouse.
Nie „zarażaj” lękiem
Aby uniknąć strachu i płaczu dziecka w poczekalni, nie rozmawiajmy już o planowanym zabiegu i jego szczegółach. Rodzice sami powinni być spokojni, aby stres nie udzielił się dziecku.
Nawet w przypadku małych dzieci warto przygotować je do pobrania, mówić do nich spokojnie, wyjaśniać co się dzieje. W przypadku dzieci starszych warto wyjaśnić przyczynę pobrania, po co jest to robione i dlaczego jest to ważne.
Przygotuj dziecko na pobranie
Możemy opowiedzieć jak wyglądają igły i strzykawki. Dzieci często wyolbrzymiają, boją się że np. zabierze im się całą krew lub że igła jest duża. Można powiedzieć, że pobrana jest bardzo malutka ilość krwi, oraz że pobranie trwa krótko i będzie to chwilowa nieprzyjemność. Można opowiedzieć o własnych doświadczeniach. Nie mówmy dziecku, że „nie ma się czego bać”. Lepiej powiedzieć, że wiele osób się boi, nawet dorosłych, nawet superbohaterów, ale badanie jest ważne i warto „zacisnąć zęby” by pobranie się udało i by móc być zdrowym – wyjaśniają pielęgniarki.
Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka
Zarówno rodzice, jak i dziecko mogą być zdziwieni, że w czasie badania konieczne jest mocne przytrzymanie dziecka. Nie jest to pobieranie „na siłę”, ale dbanie o bezpieczeństwo małego pacjenta, który w każdej chwili może się przestraszyć i próbować zabrać rękę. Dlatego warto powiedzieć wcześniej dziecku, że je mocno przytulimy. Jeśli zrobimy to dopiero w gabinecie, dziecko może się wystraszyć.
Nagroda po pobraniu
Dobrze sprawdzi się też nagroda dla małego pacjenta, którą możemy obiecać przed pobraniem krwi, a po wizycie oczywiście dotrzymać obietnicy.
Nie strasz dziecka zastrzykami
Pielęgniarki Centrum Medycznego Medhouse ostrzegają również przed straszeniem dzieci zastrzykami, igłami czy lekarzem. Takie działanie nie przyniesie korzyści wychowawczych, a jedynie wywoła stres w przypadku potrzebnej wizyty.
Pamiętajmy: Im dokładniej opiszemy to dziecku, tym mniej będzie zdziwione i przestraszone nową sytuacja.
Źródło: magazyn CM Medhouse kwiecień’2021