
Nefrologia to nauka poświęcona badaniu funkcji oraz chorób nerek, a także ich profilaktyce i leczeniu.
Nefrolog zajmuje się także chorobami, które wywierają wpływ na nerki (choć nie są chorobami tego narządu), a także schorzeniami mogącymi wynikać z chorób nerek.
Choroby nerek
Do schorzeń wymagających pomocy nefrologa należą m.in.:
Kamica nerkowa. W przebiegu tej choroby w układzie moczowym powstają złogi (nazywane potocznie kamieniami) składające się z substancji wchodzących w skład moczu. Czasem łączą się one w drobne kryształki, które następnie mogą przybierać większe rozmiary. W wielu przypadkach choroba nie daje żadnych objawów przez lata, dopiero w ostrym przebiegu nasila się ból w okolicy lędźwiowej, pojawia się także bardzo bolesna kolka nerkowa oraz krwiomocz.
Stany zapalne układu moczowego. Zwykle ich pierwszym objawem jest częste oddawanie moczu i szczypanie w okolicach cewki moczowej. Choroba ma podłoże wirusowe lub bakteryjne.
Kłębuszkowe zapalenie nerek. Proces zapalny zajmuje kłębuszki nerkowe, co doprowadza od upośledzenia ich pracy, a z czasem ich zwłóknienia.
Niewydolność nerek – to choroba szczególnie niebezpieczna dla zdrowia i życia. W początkowym stadium często nie daje żadnych objawów, późne wykrycie może niestety wiązać się z upośledzeniem pracy lub z całkowitą utratą funkcji narządu. Nieoczyszczona krew staje się poważnym zagrożeniem dla innych organów.
Leczenie chorób nefrologicznych
Wybór konkretnej metody leczenia chorób nerek jest uzależniony oczywiście od rodzaju choroby. Leczenie chorób nefrologicznych na ogół ma na celu nie tylko działanie doraźne, ale również zapobieganie ewentualnemu rozwojowi choroby w przyszłości.
W ciężkich schorzeniach nefrologicznych, kiedy stwierdzona jest już ostra niewydolność nerek, przeprowadzane są dializy, czyli zabiegi polegające na przepuszczeniu krwi przez maszynę, która zastępuje funkcję nerek, a zatem oczyszcza krew ze szkodliwych substancji. W poważnych przypadkach przeprowadza się przeszczep nerki.
Kiedy należy udać się do nefrologa?
Zwykle skierowanie do nefrologa otrzymuje się w wypadku niepokojących wyników badań moczu. Istnieją jednak również inne objawy, które mogą sygnalizować, że należy umówić się na wizytę u nefrologa. Należy do nich między innymi tzw. częstomocz (dzienny i nocny), ciemna bądź wręcz czerwona barwa moczu oraz pieczenie i ból przy jego oddawaniu – to objawy, które mogą świadczyć o chorobie nerek.
Niekiedy jednak zdarza się, że choroba nerek rozwija się niemal bezobjawowo, a chory jest wtedy jedynie chronicznie zmęczony.
Diagnostyka w nefrologii
W diagnostyce wykorzystuje ogólne badania moczu, morfologię krwi, ultrasonografię (USG) nerek oraz badanie stężenia niektórych substancji, m.in. kreatyniny i mocznika.
Przy chorobach i dolegliwościach układu moczowego nefrolog często współpracuje z urologiem.
Nefrolog dziecięcy
Szczególne znaczenie w obrębie samej nefrologii ma nefrologia dziecięca. Wiele chorób nerek diagnozuje się właśnie w tym wieku. Właściwie przeprowadzona terapia umożliwia bezinwazyjne wyleczenie małych pacjentów i zapobiega rozwojowi choroby.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.
