Zespół stresu pourazowego (ang.: Post Traumatic Stress Disorder, w skrócie: PTSD) - z tym problemem zmagają się osoby boleśnie dotknięte skutkami wojny, które utraciły najbliższych, dorobek całego życia, zostały zmuszone do emigracji, ucieczki przed spadającymi na ich domy rakietami. PTSD bywa również następstwem innych traumatycznych wydarzeń – wypadku samochodowego, napaści, gwałtu, katastrofy (np. pożaru, powodzi) czy nagłej śmierci bliskiej osoby.
Zespół stresu pourazowego (ang.: Post Traumatic Stress Disorder, w skrócie: PTSD) – z tym problemem zmagają się osoby boleśnie dotknięte skutkami wojny, które utraciły najbliższych, dorobek całego życia, zostały zmuszone do emigracji, ucieczki przed spadającymi na ich domy rakietami. PTSD bywa również następstwem innych traumatycznych wydarzeń – wypadku samochodowego, napaści, gwałtu, katastrofy (np. pożaru, powodzi) czy nagłej śmierci bliskiej osoby.
Kiedy stres nas przerasta
Życie nieuchronnie wiąże się ze stresem. Do pewnego stopnia jest on dla nas korzystny, ponieważ mobilizuje do działania. Jednakże każdy ma pewną granicę odporności na stres, której przekroczenie rodzi negatywne skutki zdrowotne. Jednym z nich bywa zespół stresu pourazowego, który rozwija się w następstwie traumatycznego wydarzenia.
PTSD może wystąpić nawet, gdy dana osoba nie jest bezpośrednio ofiarą (np. wypadku czy pobicia), a jedynie świadkiem traumatycznego wydarzenia – jeśli towarzyszą temu intensywne uczucia lęku i bezsilności.
Zgłoś się po pomoc
Zespół stresu pourazowego jest zaburzeniem psychicznym, które może poczynić poważne spustoszenia w naszej psychice i organizmie. Dlatego wymaga (nieraz pilnej) pomocy właściwego specjalisty – psychiatry lub psychologa. Niestety często osoba dotknięta traumą nie wie, że cierpi na PTSD, a objawy traktuje jako zjawisko naturalne, bezprzyczynowe.
Objawy
PTSD sprawia, że zdarzenie powodujące uraz jest uporczywie przeżywane ponownie – poprzez natrętne i rodzące ból psychiczny wspomnienia. Trwają one długo po ustąpieniu traumy, nieraz przez wiele lat. Charakterystyczne są w tym przypadku powracające sny (koszmary) dotyczące zdarzenia – niekoniecznie bezpośrednio, czasem mają one charakter symboliczny.
Osoba z PTSD doświadcza ciągłego napięcia oraz wzmożonej wrażliwości na wszelkie symptomy (bardziej lub mniej realnego) zagrożenia. Towarzyszy temu pobudzenie, trudności z zasypianiem, nerwowość, wybuchy gniewu, trudności z koncentracją, nadmierna czujność. Trwałe poczucie zagrożenia upośledza koncentrację, utrudnia codzienne funkcjonowanie, pracę, powoduje izolowanie się od ludzi oraz wycofywanie się z aktywności, która wcześniej sprawiała przyjemność.
Osoba z PTSD często cierpi także na inne towarzyszące schorzenia – bezsenność, zaburzenia lękowe, nadużywanie i uzależnienie od substancji psychoaktywnych, problemy z odżywianiem, depresję. Inna grupa objawów dotyczy chorób psychosomatycznych – bóle niewiadomego pochodzenia, chroniczne zmęczenie, dolegliwości związane z układem pokarmowym czy oddechowym, biegunki, wymioty, uczucie kłucia w klatce piersiowej.
PTSD u dzieci
W reakcji na traumę dzieci w sposób uporczywy powtarzają odgrywanie tragicznego zdarzenia przez zabawę lub rysunki mające związek z urazem. Często stają się nadpobudliwe, drażliwe, bez widocznego powodu wybuchają płaczem albo gniewem, mają trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, w czasie snu przeżywają koszmary. Zespół PTSD u małych dzieci może doprowadzić do zaniku nabytych umiejętności i regresji rozwojowej. Często obserwuje się również strach przed utratą rodziców – reagowanie napadami lęku wobec przedłużającej się nieobecności rodzica, przed ich wyjściem z domu itp. U młodzieży pojawia się zaniżona samoocena, zachowania autodestrukcyjne lub ryzykowne, skłonność do sięgania po substancje psychoaktywne.
Leczenie
Leczenie PTSD to stopniowy i raczej długotrwały proces. Kluczowe jest tutaj wyeliminowanie następstwa traumy – uczucia bezradności, bezbronności wobec zagrożenia, a także znalezienie dla siebie wsparcia.
Osoba doświadczająca PTSD powinna skontaktować się z kimś, z kim może swobodnie porozmawiać o swoim problemie, kto potrafi wysłuchać bez oceniania. Może to być specjalista psychiatra lub psycholog.
Leczenie może złagodzić objawy i pomóc poradzić sobie z traumą. Efekt ten można uzyskać nawet po wielu latach od wystąpienia objawów – dlatego też czas ich trwania nie powinien mieć wpływu na podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia.
Terapia może mieć charakter psychologiczny i/lub farmakologiczny. Często obie formy leczenia stosowane są równolegle. Leczenie farmakologiczne skoncentrowane jest głównie na łagodzeniu objawów – jak depresja, lęk, nadmierne pobudzenie czy problemy ze snem.
Bardzo ważne jest to, aby nie zwlekać ze zwracaniem się o pomoc. W tym przypadku – podobnie jak w każdej innej chorobie – im szybciej podejmie się leczenie, tym łatwiej jest przezwyciężyć PTSD i zapobiec utrwaleniu się objawów.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.