Zadbaj o swoją higienę psychiczną

Higiena psychiczna to działania zmierzające do ochrony zdrowia psychicznego – jego utrzymania lub przywrócenia. To także nauka, która zajmuje się badaniem oraz popularyzacją czynników przeciwdziałających powstawaniu zaburzeń psychicznych. Jeśli pragniemy zachować naszą psychikę w dobrym stanie, o higienę psychiczną powinniśmy zadbać podobnie, jak troszczymy się o higienę ciała.

Czym jest zdrowie psychiczne

Pojęcie „zdrowie psychiczne” trudno jest jednoznacznie określić. W gąszczu różnorakich definicji warto wskazać tę, którą przyjęła Światowa Organizacja Zdrowia. WHO proponuje traktować zdrowie psychiczne jako dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Zgodnie z tym ujęciem, zdrowie psychiczne oznacza znacznie więcej niż brak zaburzeń psychicznych.

Coraz trudniej utrzymać zdrowie psychiczne

Zmiany technologiczne, szybkie tempo życia, pragnienie ciągłego kreowania pozytywnego wizerunku, kultura sukcesu, ostra rywalizacja („wyścig szczurów”, charakterystyczny zwłaszcza dla urzędów czy korporacji), osłabienie więzi rodzinnych (m.in. na skutek większej mobilności ludzi, emigracji „za pracą”) – wszystko to sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych.

Jak dbać o zdrowie psychiczne

Pozornie wydaje się to proste: należy przestrzegać zasad higieny psychicznej i zaspokajać swoje potrzeby. O ile potrzeb fizjologicznych zwykle jesteśmy (w miarę) świadomi i wiemy, jak je zaspakajać, o tyle zdecydowanie trudniej jest rozpoznać u siebie, a w konsekwencji również zaspakajać, nasze potrzeby psychiczne – np. bezpieczeństwa, przynależności czy samorealizacji.

Troska o zachowanie higieny psychicznej dotyczy przede wszystkim utrzymania dobrych relacji z ludźmi, pozytywnego myślenia, poczucia sensu realizowanej działalności oraz znalezieniu „czasu dla siebie” – w tym odpowiedniego czasu na sen i odpoczynek.

Samotność to taka straszna trwoga…”

śpiewał Ryszard Riedel, wokalista zespołu „Dżem”. Niestety samotności często sprzyja postęp technologiczny. Nasz tryb życia i środowisko społeczne zmienia się w szybkim tempie. Nie zawsze zmiana ta bywa korzystna dla naszego zdrowia psychicznego. Komputery, smartfony, media społecznościowe mają w zamierzeniu ułatwiać kontakty z ludźmi. Czy tak się faktycznie dzieje? Choć komunikatory pozwalają na szybkie i sprawne przesyłanie wiadomości, zdjęć itp., z drugiej jednak strony spłycają jakość wzajemnych relacji. Co gorsza, zastępując kontakty bezpośrednie, wytwarzają wokół nas „społeczną próżnię”. Coraz więcej ludzi – nie tylko z młodego pokolenia – częściej spogląda w ekran smartfona niż w oczy swoich bliskich. W efekcie ogarnia ich niszcząca dla równowagi psychicznej samotność. Próba „maskowania” izolacji wielogodzinnym oglądaniem telewizji czy surfowaniem po internecie jedynie pogłębia problem – stwarza bowiem iluzję bycia w kontakcie z innymi i tym samym odbiera motywację do nawiązywania bezpośrednich relacji.

Należy pamiętać, że dobre relacje z ludźmi to nie tylko bliskie i bezpośrednie kontakty, ale również unikanie tzw. toksycznych związków, otaczanie się osobami, które wspierają nas w rozwoju.

Pozytywne myślenie i adekwatna samoocena

Od najmłodszych lat system edukacji i metody wychowawcze uczą nas koncentrowania się głównie na tym, co zrobione jest źle. Nauczyciele wytykają uczniom błędy, rodzice krytykują dzieci za niewłaściwe zachowania itd. Intencje oczywiście są dobre – chodzi wszak o uzyskanie poprawy i pomoc w wyprowadzeniu nas z błędu. Niestety często osłabia to zdolność do mierzenia się z trudnościami, tłamsi kreatywność i czyni niezdolnym do inicjatywy. Osoby tak wychowywane – zamiast na własnym rozwoju – skupiają się na ochronie przed popełnianiem błędów. Efektem bywa paraliż decyzyjny, opór przed podejmowaniem trudnych, obarczonych nawet minimalnym ryzykiem działań. Koncentracja na tym, „co w nas złe” prowadzi także do utraty pewności siebie, a tym samym zniechęca do nawiązywania kontaktów z ludźmi, budowania trwałych związków.

Czy można to zmienić? Z pewnością warto próbować i ćwiczyć nowy, pozytywny styl myślenia. Zmiana może nastąpić poprzez trenowanie – samodzielnie lub z pomocą terapeuty, ew. bliskich osób – nowej „formuły” interpretacji porażek, kształtowanie postawy wyciągania pozytywnych wniosków z popełnionych błędów, szukania możliwości wykorzystania tego doświadczenia w przyszłości.

Poczucie sensu

tego, co robimy i życie zgodnie z własnymi wartościami stanowi naturalną potrzebę każdego człowieka. Jeżeli nie jest ona zaspokajana, wcześniej czy później ulegniemy zniechęceniu, wypaleniu, ogarnie nas poczucie pustki, a być może nawet będziemy się pogrążać w depresji. Jeśli nawet trudno nam znaleźć głębszy sens w wykonywanej pracy, zawsze można poszukać zajęcia wykonywanego równolegle do pracy (działalność społeczna, rodzina, hobby), które pozwoli nadać sens, poczucie wartości wykonywanej działalności. Im bardziej będziemy żyć w zgodzie z nadającymi sens wartościami, tym bardziej stajemy się zdrowsi psychicznie i fizycznie.

Rozwiązuj pojawiające się problemy

kiedy tylko się pojawią i najszybciej, jak to możliwe. Unikanie działania, odkładanie rozwiązania na przyszłość, unikanie spraw trudnych – w sferze emocjonalnej, międzyludzkiej, zawodowej lub jakiejkolwiek innej – powoduje ich kumulację. W konsekwencji rodzi ciągły, nawet narastający stres, wrażenie przytłoczenia piętrzącymi się problemami. Ogrom spraw do załatwienia zaczyna przerażać tak bardzo, że przestajemy robić cokolwiek, by zaspakajać swoje potrzeby. Pojawia się pragnienie ucieczki od problemów. Czasem ucieczka dokonywana jest w stronę używek, które doraźnie przynoszą „zapomnienie”, jednak w konsekwencji rodzą kolejne problemy.

Z aktywnym podejściem do życia ściśle wiąże się planowanie i działanie według ustalonych priorytetów, określonych jasno celów. Takie postępowanie porządkuje nasze życie, zapewnia skuteczność działania i redukuje stres.

Znajdź czas „dla siebie”

czas na odpoczynek i to, co sprawia przyjemność (na przykład hobby). Posiadanie jakiegoś stymulującego i sprawiającego satysfakcję hobby zwiększy zadowolenie z życia. Co więcej – zwykle ułatwia nawiązywanie kontaktów, nowych przyjaźni, skłania do spotykania się z ludźmi. Hobby ma również inną, niezwykle ważną zaletę – kierunkuje naszą uwagę w stronę przyszłości i tym samym pielęgnuje nastawienie na rozwój.

Znalezienie czasu dla siebie oznacza również korzystanie ze spacerów, czytanie książek, uczenie się i poznawanie nowych rzeczy. Aktywność wymaga także właściwej ilości (godzin) snu, umiejętności relaksacji.

Aktywność, odpoczynek i relaksację można połączyć w jednym – poprzez kontakt z naturą.

Higiena psychiczna – zacznij dbać o siebie

Sekretem sukcesu są najczęściej małe kroki, które stwarzają sukcesy (małe – ale jednak!) i tym samym motywację do dalszego działania. Warto zacząć od zmiany jednego nawyku, celu lub postanowienia i konsekwentnie, dzień po dniu, zmianę tę stosować. Może być to na przykład regularne spotkania z przyjaciółmi, jakieś działanie na rzecz innych (w ramach stowarzyszenia lub wobec najbliższych), dłuższy czas przeznaczony na sen, odreagowanie stresu poprzez ruch, przeznaczenie czasu na swoje hobby.

Parafrazując słynne stwierdzenie Neila Armstronga wypowiedziane po lądowaniu na księżycu („Mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”) – wykonajmy pierwszy mały „krok” zgodnie z opisanymi zasadami higieny psychicznej, a okaże się, że to wielki „skok” w stronę naszego zdrowia psychicznego, lepszej jakości naszego życia.

Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
12
LAT DOŚWIADCZENIA
60 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
60
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

12
LAT DOŚWIADCZENIA
60 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
60
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Zabieg "strzelającego palca"

Zabieg "strzelającego palca"

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to…
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje…
Choroby rogówki oka

Choroby rogówki oka

Rogówka oka to przejrzysta, lekko zakrzywiona blaszka, która tworzy przednią ścianę gałki ocznej. Jej zadaniem jest skupianie promieni światła, które…
Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa

Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę. Opowiedziała nam o tym pielęgniarka Joanna Ptaszyńska z laboratorium Medhouse. 

 

Red. Przeciwciała to pozostałość po wirusie w organizmie. Jakie testy pozwalają je sprawdzić?

Joanna Ptaszyńska. W naszym punkcie pobrań Medhouse codziennie od godz. 7.00 do 15.00  pobieramy krew na obecność przeciwciał koronawirusa. Testy te wykonywane są metodą Elisa, czyli z osocza. Przeciwciała powstają w organizmie po kontakcie z wirusem i podczas zachorowania. Są ich dwie klasy: IGG oraz IGM. IGG to przeciwciała późnej fazy zapalnej i one z reguły wytwarzają się między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów. Najlepszy wynik można uzyskać w 14 dniu. Nie wiemy jednak, ile te przeciwciała utrzymują się w organizmie, bo badania nad tym zagadnieniem są na razie na wczesnym etapie. Z kolei przeciwciała IGM to przeciwciała wczesnej fazy zapalnej. Pojawiają się one między 7 a 10 dniem od wystąpienia objawów, a najbardziej wiarygodny dzień to 8 doba. Nie jest to metoda pozwalająca na uzyskanie 100-proc. pewności wyniku, jednak obecnie jest najpewniejsza. 

 

Wykonujecie sporo testów na obecność koronawirusa? 

To tzw. testy PCR. Obecnie, kiedy społeczeństwo oswoiło się już z chorobą, tych testów wykonuje się mniej, po kilka dziennie. Był okres, kiedy pracodawcy w Czechach wymagali przedstawienia negatywnego wyniku, a wtedy było bardzo wiele osób do pobrania wymazu. Teraz zniesiono już ten obowiązek, ale zdarzają się natomiast pracownicy z Ukrainy, Mołdawii, którzy przyjmują się do pracy w Polsce i pracodawcy wymagają przedstawienia ujemnego wyniku. Jest też grupa osób, które wyjeżdżają np. do sanatorium i chcą mieć pewność, że nie zarażą tam innych pensjonariuszy.

 

A jak wykonuje się testy na obecność koronawirusa, które także można prywatnie wykonać w laboratorium Medhouse?

Na podstawie przygotowanej listy pacjentów zapisanych na testy przygotowujemy dzień wcześniej opisane probówki. Pacjent zazwyczaj podjeżdża autem na daną godzinę i otwiera okno. Personel medyczny jest zabezpieczony środkami ochrony osobistej. Weryfikujemy dane pacjenta i pobieramy wymaz. Obecnie jest to wymaz zarówno z nosa, jak i z gardła. Dla pacjenta w tym momencie kończy się konieczność kontaktu z personelem medycznym. Próbki przekazywane są do laboratorium w Katowicach, a pacjent po 24 godzinach od zawiezienia próbki może poznać wynik, dzięki indywidualnemu kodowi, który należy wprowadzić na stronie internetowej. Potwierdzenie zapłaty przychodzi na adres mailowy. 

 

Sprawdź zmiany w płucach po przebytym koronawirusie

Jak bezpiecznie sprawdzić ewentualne zmiany w płucach po zakażeniu SARS-CoV-2? To pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, które przeszły zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Odpowiedzią jest diagnostyka tomografem komputerowym. 

 

Na Śląsku zakażenie koronawirusem przeszło już 23 412 osób (według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na dzień 5 października 2020r.). Wyzdrowiało dotychczas 21 213 osób, a wśród nich było bardzo wielu mieszkańców regionu, którzy nie mieli żadnych objawów, albo lekkie objawy. Według doniesień naukowych, koronawirus może pozostawiać uszkodzenia w płucach, które dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają nasze płuca. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze jednak może dać tak dokładny obraz, jak inne metody zaglądania w głąb organizmu. – Doskonałą metodą do oceny zmian po przebytej chorobie COVID-19 jest tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT). Badanie to wykonuje się bez podania środka kontrastowego – informują eksperci Medhouse Diagnostyka. 

 

Czego można się zatem spodziewać w płucach po przebyciu COVID-19? Diagnosta potrafi dostrzec do dość precyzyjnie. – W obrazie tomografii płuc osób zakażonych COVID-19 często widoczne są zmiany o niejednorodnym zagęszczeniu, zmiany śródmiąższowe (głównie pogrubienie przegród międzyzrazikowych i śródrazikowych) oraz obraz matowej szyby. HRCT płuc jest jedną z podstawowych metod oceny powikłań w płucach pacjenta po przebytym koronawirusie – wyjaśniają specjaliści Medhouse Diagnostyka. Kontrolne badanie w tomografem komputerowym daje możliwość monitorowania efektów leczenia, ocenę regresji zmian zapalnych w płucach. Badanie TK jest metodą o bardzo wysokiej czułości, a przy tym bezpieczną dla pacjenta. Zdecydowanymi zaletami TK są krótki czas badania i brak inwazyjności. W ten sposób diagnozowani mogą być również pacjenci, którzy mają wszczepione urządzenia medyczne – np. rozruszniki serca. Jedynym przeciwwskazaniem dla badania TK pod kątem zmian w płucach może być ciąża u pacjentki.

 

foto:

Badanie HRCT płuc. Przekrój poprzeczny. Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz płuc 

 

 

Kolki_gazetka
Jak pomóc dziecku przy kolce?

Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmierzyć rodzice niemowlaków, są kolki. Jakie są sposoby, aby pomóc przy takich dolegliwościach? Pytamy o to Stanisławę Majzner z Centrum Medycznego Medhouse, położną z wieloletnim doświadczeniem. 

 

Red. Starsi często podkreślają, że kolki zależą od diety matki. To prawda?

Stanisława Majzner. Każdy z nas ma inne usposobienie i potrzeby, a maluchy też takie są. Od kilku lat nie stosuje się już diety matki karmiącej. Są noworodki, przy których mama może jeść praktycznie wszystko i nic się nie dzieje maluszkowi, ale bywa tak, że dziecko ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, co może powodować niedyspozycje jelitowe. Nie wszystko jednak należy sklasyfikować jako kolkę. U małego dziecka układ pokarmowy jest niedojrzały. Takie kłopoty mogą być np. pierwszym objawem alergii pokarmowej i wtedy dieta matki bogata w nabiał może mieć wpływ na kolki.

 

Kolka to, czy nie kolka? Oto jest pytanie…

Musimy rozróżnić, czy dolegliwości nie mają związku np. z przejedzeniem dziecka lub nieprawidłowym sposobem przystawiania do piersi lub butelki, bo dziecko może nałykać się powietrza. Z doświadczenia wiem, że należy poświęcić dużo czasu: usiąść przy mamie, zobaczyć jak karmi, skorygować dostawianie do piersi. Jest kilka zasad, które określają, czy mamy do czynienia z kolką. Dziecko płacze praktycznie o tej samej porze. Przychodzi np. godzina 15.00 i dziecko zaczyna płakać. Płacz trwa jakiś czas (nawet do kilku godzin) i  dziecko przestaje płakać. To musi się powtarzać kilka razy w tygodniu. Dziecko normalnie przybiera na wadze, a przy innych niedyspozycjach już niekoniecznie.

 

Jeśli już kolka faktycznie się pojawi, co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Należy poszukać  jej przyczyny. Jeśli już wykluczymy ewentualny wpływ diety nabiałowej, musimy mieć świadomość, że wszelka nerwowość rodziców także  może mieć na to wpływ. Dziecko jest gąbką, która chłonie nasze emocje – strach, niepewność, złość. Dziecko płacze, bo nie może inaczej powiedzieć mamie „nie denerwuj się, bo mnie to też denerwuje”. Wtedy warto, aby dziecko brał na ręce ten z rodziców, który jest spokojniejszy, żeby utulić, ukołysać. Warto przyzwyczajać dziecko do odbijania po jedzeniu, wtedy dziecko można położyć i często spokojnie zasypia. Cenne jest też robienie przerw przy karmieniu, aby do mózgu dziecka doszła wiadomość o sytości. Pomocne są masaże brzuszka i ogrzewanie ciepłą pieluchą lub ekologicznym termoforem, aby uwolnić “bączki”. Wspomagająco można stosować środki farmakologiczne z simetikonem lub dimetikonem, które nie wchłaniają się z układu pokarmowego, a ułatwiają uwalnianie powietrza.

Strona używa plików cookies w celach wymienionych w Polityce Prywatności. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.