Mogłoby się wydawać, że problem wszawicy dzisiaj jest już marginalny, jednak to wciąż aktualny temat, z którym borykają się najczęściej dzieci. – Warto nadmienić, że wszawica nie ma związku z brakiem higieny osobistej, natomiast występuje najczęściej u dzieci, ze względu na przebywanie w dużych grupach – wyjaśnia magister farmacji Anna Tomala z Apteki Medhouse.
Wbrew powszechnej opinii wszy nie skaczą, a bez człowieka są w stanie przeżyć 2-3 dni. Do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z głową zarażonej osoby lub jej rzeczy osobistych, takich jak grzebień czy ręcznik. Zwierzęta nie przenoszą wszy. Mimo iż wszawica dotyka najczęściej dzieci, może wystąpić u osób w każdym wieku. Można ją stwierdzić na podstawie obecności we włosach dorosłych wszy oraz gnid, będących jajami dorosłych osobników. Do najczęstszych objawów należy zaliczyć świąd wywołany ukłuciem poprzez wesz, a także zaczerwienienie oraz drobne rany na skórze głowy.
– Do leczenia wszawicy wykorzystuje się preparaty w postaci szamponów, żeli i roztworów, które są dostępne w aptekach bez recepty. Pamiętajmy, że umycie włosów zwykłym szamponem nie wystarczy, gdyż wszy silnie przytwierdzają się do włosów, co wymaga użycia specjalnych preparatów – wyjaśnia magister farmacji Anna Tomala z Apteki Medhouse. Po zastosowaniu takiego preparatu należy wyczesać wszy i gnidy za pomocą gęstego, metalowego grzebienia. Grzebień ten po zabiegu należy zamrozić lub zanurzyć we wrzącej wodzie, co unieszkodliwi pasożyty. W ten sam sposób należy potraktować również wszelkiego rodzaju ozdoby do włosów, szczotki oraz grzebienie.
Gnidy dojrzewają średnio około 7 dni, dlatego zabieg najlepiej powtórzyć po około tygodniu. Zaleca się także wypranie pościeli oraz ubrań w temperaturze minimum 60 stopni. Jeśli dojdzie do zarażenia jednego członka rodziny, pamiętajmy o wnikliwej obserwacji wszystkich domowników. Aby zapobiec przenoszeniu wszy zaleca się upinanie włosów oraz unikanie współdzielenia grzebieni i ręczników. – Preparaty dostępne w aptece najczęściej zawierają polimery silikonowe, takie jak cyklometikon i dimetikon. Ich działanie polega na zatkaniu porów oddechowych wszy i ich uduszeniu. Zwróćmy też uwagę na dołączony do preparatu grzebień oraz pamiętajmy o odpowiednim zastosowaniu preparatu, który należy pozostawić na włosach od 15 do 60 minut (czas jest uzależniony od stosowanego preparatu) – podkreśla Anna Tomala. Przykładowe preparaty to wygodny w aplikacji spray Pipi Nitolic, roztwór Hederin lub szampon Paranit. Natomiast w celach profilaktycznych można zastosować spraye do włosów lub gumki nasączone olejkami eterycznymi, które mają za zadanie odstraszyć insekty.
Wszawica to nie choroba skóry, a choroba pasożytnicza wywoływana przez wesz ludzką. Na zdjęciu w postaci rozwiniętej oraz jaja – tzw. gnidy, zaczepionego na włosie.